با این 10 نکته به رویه‌کاری خود در کیوبیس قدرت ببخشید

همه ما می توانیم از روش‌های میانبر بیشتری در کیوبیس استفاده کنیم، در این مقاله آموزشی می‌خواهیم مبحث ترفند در کیوبیس 9 را به شما معرفی کنیم که وقتی با کیوبیس کار می کنید بتوانید در زمان  به شدت صرفه جویی کنید.

در ادامه به عناوین زیر خواهیم پرداخت.

 • منظم چیدن پروژه
 • ترفند در کیوبیس 9
 • مدیریت WorkSpaceها
 • استفاده از Drag & Drop
 • برگشت به نسخه 32 بیتی
 • مدیریت Track‌ها در پوشه
 • نواختن بدون میدی کیبورد
 • شخصی سازی Browser Filter
 • چک کردن تنظیمات اتومیشن‌ها
 • ایجاد Auto Fade برای هر Track
 • ذخیره سازی تنظیمات کانال میکسر

 

1. منظم چیدن پنجره‌ها در پروژه ( ترفند در کیوبیس 9 )

با گذر زمان و پیشرفت کیوبیس ، توسعه دهندگان این نرم‌افزار روی باز شدن پنجره‌های کمتر کار می کنند.

حالا که راه تا رسیدن به یک نرم‌افزار رویایی‌تر تنها در یک پنجره ، دور دست و دست نیافتنی به نظر می رسد، اما شما در ورژن جدید ترفند در کیوبیس 9 می‌توانید با استفاده از تب‌ها یا همان برگه ها کار های زیادی انجام دهید. به قسمتی در این نرم افزار توجه کنید که MixConsole,Sample Editor و دیگر برگه ها وجود دارند، حداقل یک یا دو مورد از این برگه ها را می توانید ببینید.روی آیکون چرخ دنده(از این نماد در کیوبیس و برای ورود به قسمت تنظیمات استفاده می شود ) کلیک کنید تا پنجره ی تنظیمات نمایش داده شود.

 

نکته قابل توجه

در این قسمت از ترفند در کیوبیس 9 می‌توانید انتخاب کنید که کدام بخش ها نمایش داده شوند و همچنین می توانید ترتیب نمایش آیتم های مختلف را تغییر دهید.به عنوان مثال ممکن است هیچ گاه از Chord Pad استفاده نکنید،می‌توانید برای آن گزینه ی عدم نمایش را انتخاب کنید تا محیط کار شما از درهم ریختگی خارج شود.

 

ترفند در کیوبیس 9

 

2. به نسخه 32-Bit برگردید.

در این بخش از ترفند در کیوبیس 9 در قسمت منو از مسیر Studio>Studio Setup در میان بسیاری دیگر اعمال، شما می توانید به کنترل هایی جهت نحوه ارتباط کیوبیس با سخت افزارهای صدا دسترسی داشته باشید. علاوه بر تغییر اولویت ASIO Guard که تعیین می کند.  کیوبیس برای حفظ یک جریان صوتی پایدار به چه مقداری از قدرت پردازنده در حین Load استفاده می کند،این امکان برای شما فراهم است که دقت پردازش این نرم افزار را از 64-Bit به 32-Bit تغییر دهید. درحالی که معمولاً این تمایل وجود دارد که شما این نرم افزار را در تنظیمات بالا تر یعنی 64-Bit نگه دارید،اگر از کامپیوترهای قدیمی استفاده می‌کنید یا پردازنده شما قدرت چندانی ندارد و به سختی کار می کند،این امکان برای شما فراهم است تا آن را کمی پایین بیاورید.

 

32 بیت در کیوبیس

 

در ادامه بخوانید : بهترین پلاگین‌های میکس و مسترینگ

 

3. برای هر Track یک Auto Fade ایجاد کنید

کیوبیس قادر است تا به صورت اتوماتیک Fade ها را بین Audio Clip  ها و Event ها اجرا کند تا از بروز ناهنجاری ها جلوگیری شود.اگر روی بخش Header در هر Track کلیک کنید،می توانید پنجره ای با عنوان تنظیمات Auto Fade مشاهده کنید.این گزینه ترفند در کیوبیس 9 ،این امکان را برای شما فراهم می کند تا بتوانید به ازای هر Track یک نوع Fade تنظیم کنید. به عنوان

 

یک مثال ساده

ممکن است بخواهید جهت تنظیمات برای Fade یک Drum Trak از تنظیمات جداگانه ای نسبت به تنظیمات Piano Track استفاده کنید.به صورت پیش فرض همه ی Track ها از یک تنظیمات برای Fade استفاده می کنند اما این گزینه می‌تواند از طریق همین پنجره برای هر Track غیر فعال گردد.

auto fade در کیوبیس

 

در ادامه بخوانید : چطور یک وی اس تی مناسب انتخاب کنید؟

 

4. Workspace ها را مدیریت کنید

منوی Workspace به شما امکان انعطاف پذیری زیادی خواهد داد.بخش های مختلف فرایند آهنگسازی نیاز به مجموعه ای از ابزار و گزینه های مختلف دارد،پس ایجاد یک یا چند مورد بیشتر که مناسب سلیقه ی شما باشد می تواند باعث شود در زمانتان صرفه جویی کنید.پنجره ی Workspace Organizer امکان استفاده از دو قسمت را برای شما فراهم می کند: Global و Project Workspace .آنهایی که Global هستند برای تمام پروژه‌های شما در دسترس هستند اما آنهایی که Project Workspace هستند فقط برای یک پروژه خاص و به صورت داخلی ذخیره شده اند.

هنگامی که طرح خود را به وجود آوردید ،روی گزینه ی  Add New Workspace کلیک کنید،آن را نامگذاری کنید و به یک دسته منتقل کنید.سپس می توانید به آن یک کلید میانبر اختصاص دهید تا بتوانید سریع ترعمل کنید.

 

مدیریت ورک اسپیس ها

 

5. نواختن بدون استفاده از میدی کیبورد

میدی کیبورد ندارید؟ مشکلی نیست. از طریق منوی Studio دکمه ی Show The On-Screen Keyboard را فعال کنید تا یک کیبورد مجازی ظاهر شود.در قسمت پایین و سمت راست دکمه ای شبیه دایره ای کوچک وجود دارد،از آن برای تعویض بین نمایش دکمه های پیانو و نمایش دکمه های کامپیوتر استفاده کنید.علاوه بر اینکه می توانید از نشانگر موس استفاده می کنید،می توانید از مستطیل های کوچک در قسمت پایین برای تغییر اکتاوها و از دو ستون سمت چپ برای تغییر گام و  Bend استفاده کنید(در حالت نمایشگر پیانو).این روش برای اجرای قسمت های MIDI در کامپیوتر مناسب است،همچنین این امکان برای شما فراهم است تا چیز هایی مثل Velocity و Sustain را بعداً اضافه کنید.

 

نواختن بدون استفاده از میدی کیبورد

قسمت دوم نواختن بدون میدی کیبورد

 

6. همه چیز را می توانید Drag And Drop کنید

امروزه قسمت Media Tab کار را از همیشه برای ما آسان تر کرده است و می‌توانید هر نوع از وی اس تی را بارگزاری کنید.از طریق این قسمت ترفند در کیوبیس 9، می‌توانید نشانگر موس را روی هر Instrument GUI ببرید تا نشانگری شبیه به دست ظاهر شود.سپس می توانید آن را Drag کنید (بکشید) و در یک پروژه آن را Drop کنید(رها کنید) تا نرم افزار کیوبیس یک Instrument Track آماده به کار ایجاد کند.دیگر نیازی نیست دنبال محتوا بگردید، به سادگی می توانید Drag And Drop کنید. همه ی این موارد در قسمت هایی مثل Loop,MIDI,Files,Preset و هرگونه محتوای دیگر نیز کاربرد دارد.

 

درگ اند دروپ در کیوبیس

 

7. تنظیمات هر کانال میکسر را جداگانه ذخیره کنید.

ممکن است از Preset Track ها اطلاع داشته باشید،اما کیوبیس در واقع از قابلیت ذخیره ی تنظیمات هر کانال میکسر به صورت جداگانه ، روی دسکتاپ ، برخوردار است. یک یا چند Channel را در قسمت MixConsole انتخاب کنید و سپس روی منوی Function Dropdown در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید.Save Selected Channel را انتخاب کنید و آن فایل را نامگذاری کنید.از دستور load … برای بارگذاری مجدد روی یک پروژه دیگر استفاده کنید.

این روش نسبت به روش ذخیره به عنوان پریست یک روش آسان تر و شفاف تر برای به اشتراک گذاشتن تنظیمات Channel های جداگانه در کیوبیس است.به عنوان مثال اگر بخواهید می توانید این تنظیمات را به صورت یک فایل از طریق ایمیل به آهنگساز دیگری ارسال کنید تا آنها به سرعت بتوانند تنظیماتی را روی یک Track اعمال کنند.

 

تنظیمات کانال میکسر

 

قسمت دوم تنظیمات کانال میکسر

 

8. Browser Filter را شخصی سازی کنید.

قسمت Media Browser از بخش های جداگانه ای تشکیل شده است و بسیاری از آنها امکان نمایش فیلترهای دلخواه شما را در Filter list فراهم می کنند و باعث افزایش سرعت و دقت جستجو می شوند.روی آیکون چرخ دنده در قسمت بالای Browser List کلیک کنید تا بتوانید انتخاب کنید کدام پارامتر نمایش داده شود.این روش به شما کمک می کند تا به سرعت معیار های جست و جو را که برای شما مفید هستند تنظیم کنید، به عنوان مثال می توانید تنظیم کنید تا BPM و Codec همیشه نمایش داده شود و آنچه استفاده نمی کنید نمایش داده نشود.

 

9. تنظیمات Automation را کنترل کنید

اتومیشن در کیوبیس کار را با این نرم افزار بسیار آسان کرده است، Automation Panle سطح همه چیز را ارتقا داده و همه چیز پیشرفت کرده است.در گذشته انجام عملیات چندگانه در اتومیشن بسیار سخت و عذاب آور بود ، اما امروزه این کار بسیار آسان است.همچنین قابلیت Suspend و Fill و فعال سازی Read و Write در محدوده ی مشخص. منوی Function در این پنجره این امکان را فراهم می کند تا اتومیشن را بر اساس زمان یا Track خاصی پاک کنید.این روش برای مدیریت داده ها بسیار عالی محسوب می گردد و شما می توانید این کار را تنها با اِعمال چند کلیک انجام دهید.

 

اتومیشن در کیوبیس

 

10. به سرعت Track ها را در یک پوشه مدیریت کنید.

گروه بندی Trackها در یک پوشه ،یک راه خوب برای داشتن منابع مشترک در کنار یکدیگر و جلوگیری از در هم ریختگی است.مثلاً چند Drum Channel یا وکال‌ها. اگر در هنگام انتخاب یک پوشه به Inspector Panel نگاه کنید، Trackهای داخل آن پوشه در یک لیست و در بالای صفحه ظاهر می شوند.سپس می توانید روی هر کدام از آنها کلیک کنید و تنظیمات Channel آن را در قسمت پایین مشاهده کنید.از قسمت بالایی می توانید لیست را بالا و پایین ببرید و هر Track را به سرعت ویرایش کنید.این روش بسیار سریع تر از روش قدیمی از طریق Project View می باشد.

 

مدیریت Track ها در کیوبیس

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

2 پاسخ

 1. سلام ممنونم از سایت خوبتون من کیوبیس المنت 9 رو از سایتتون خریدم نصب هم شد عالی فقط یه سوال در نسخه المنت ، کیبورد مجازی کار نمیکنه ؟ چون هرچی ALT+K میزنم همون کار F2 رو انجام میده !

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد