مصاحبه اختصاصی با فهام گوهری، آهنگساز و تهیه کننده موسیقی

مصاحبه با فهام گوهری

در چند روز گذشته تیم بیتستان مصاحبه ای اختصاصی را آقای فهام گوهری ترتیب داده است که به صورت تخصصی آهنگسازی و تنظیم را در استودیو شخصی خودش ( استودیو فامیکس ) انجام می‌دهد. که در این مصاحبه تمامی نقطه نظرات خود را حول محور تنظیم و آهنگسازی و البته پروداکشن بیان کرده است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید که در شرایط حال حاضر موسیقی ایران آهنگسازان و تنظیم کنندگان، با چه چالش‌هایی روبرو هستند و چگونه با این مسائل روبرو می‌شوند. و چه کارهایی را در راستای حل این مسائل انجام می‌دهند که طبق روال گذشته بهترین نتیجه و خروجی را داشته باشند.

برای دیدن مصاحبه کامل به انتهای صفحه مراحعه نمایید.

مقدمه

جالب است بدانید که آقای فهام گوهری یکی از معدود افرادی  است که به صورت تخصصی در کنار آهنگسازی و تنظیم به موضوع پروداکشن ( مدیر هنری ) می‌پردازد. و در دو سال گذشته تهیه کنندگی دو آلبوم در سبک‌ جز و راک را برعهده داشته است. که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

 

نیما طاری ، مسرور شیدایی ، فهام گوهری

 

آلبوم رادیو بند

آلبوم رادیو بند یک آلبوم در سبک راک می‌باشد. که خواننده آن آقای نیما طاری می‌باشد. که به خوبی توانسته از پس این آلبوم بر آید. و در این آلبوم افرادی به عنوان شاعر ، نوازنده ، و مهندس صدا نقش داشته اند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

آلبوم رادیو بند

 

 • فهام گوهری ( تهیه کننده ، آهنگساز و تنظیم کننده )
 • نیما طاری ( خواننده )
 • بابک ریاحی پور ( نوازنده باس )
 • مسعود همایونی ( نوازنده گیتار الکتریک )
 • نیما حمیدی ( نوازنده درام )
 • فیروز ویسانلو ( نوازنده گیتار آکوستیک )
 • فلورا نظری ( بک وکالیست )
 • بهرنگ نادری ( نوازنده گیتار )
 • مهندس صدا ( مسرور شیدایی )

 

نیما طاری و آلبوم رادیو بند

 

در این آلبوم افرادی به عنوان ترانه سرا آقای گوهری و نیما طاری را همراهی کردند که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم.

 • هومن قابچی
 • سعید طالبی
 • سوفیا رحیمی
 • آناهیتا مستجران

 

نیما طاری ، فهام گوهری ، بابک ریاحی پور

 

در ادامه …

طراح جلد : محمد علی پورر

مدیر شرکت طنین هنر باربد : آرش یاسمینی

 

آلبوم پیدای پنهان

آلبوم پیدای پنهان که در سبک جز می باشد که خواننده این آل‌بوم آقای شاهد سبحانی فر می‌باشد.

 

آلبوم پیدای پنهان با صدای شاهد سبحانی فر

 

مدیر هنری در موسیقی کیست؟

در واقع مدیر هنری در موسیقی فردی است که از ابتدای تولید یک اثر موسیقایی در کنار خواننده است و در تمامی مسیر تولید تا انتشار یک آهنگ به مدیریت این موضوع خواهد پرداخت. و هماهنگی های لازم را جهت گردآوری افرادی که در تولید یک اثر یا یک آلبوم باشد را بر عهده دارد. و شامل مواردی می‌شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 • انتخاب شعر
 • آهنگسازی
 • تنظیم موسیقی
 • هماهنگی و انتخاب نوازنده ها
 • فرایند ضبط اثر و همچنین ناظر ضبط
 • انتخاب مهندس صدای حرفه ای جهت میکس و مسترینگ
 • مدیریت انتشار و پخش اثر یا آلبوم با توجه به نیاز خواننده

 

مسرور فهام و فرشید فتحی مجری

 

در ادامه به بررسی تک تک موارد فوق خواهیم پرداخت.

انتخاب شعر

انتخاب شعر یکی از اقدامات اولیه برای ساخت یک اثر می‌باشد. که با توجه به سبک موسیقی توسط مدیر هنری و البته هم فکری مستمر خواننده نیز انجام می‌شود.

 

آهنگسازی و تنظیم موسیقی

یکی دیگر از مواردی که در پروداکشن بسیار مهم است . آهنگسازی و تنظیم موسیقی است که مدیر هنری یا به صورت مستقیم خودش این موارد را انجام می‌دهد یا آهنگسازی و تنظیم را به افرادی که از نظرش صلاحیت لازم برای انجام دارند را محول می‌کند.

 

سیروان خسروی و فهام گوهری و کاوه یغمائی

 

هماهنگی و انتخاب نوازنده ها

مسلما در تولید یک اثر موسیقایی، استفاده از نوازنده‌های حرفه ای امر بسیار مهمی است که اگر انتخاب آن بر عهده مدیر هنری با تجربه باشد بهتر است. البته این نکته هم اضافه کنیم، ضبط سازهای زنده باعث افزایش Level یک آهنگ خواهد شد و روحی تازه را در آن می‌دَمَد.

 

شاهد صبحانی فر - بابک ریاحی پور و فهام گوهری

 

فرایند ضبط اثر و همچنین ناظر ضبط

خب در این مرحله پس از موارد بالا فرایند ضبط اثر یک امر ضروری محسوب می‌شود. و باید این فرایند با بهترین کیفیت ممکن در بهترین استودیو های موجود انجام شود. که استانداردهای لازم برای پخش و انتشار آهنگ را دارا باشد. و در پروسه بعدی کار مهندس صدا ( میکس و مسترینگ ) را راحت تر کند.

 

انتخاب مهندس صدای حرفه ای جهت میکس و مسترینگ

انتخاب مهندس صدای حرفه ای هم در مرحله بعدی می‌تواند کیفیت بی نظیری را برای یک موسیقی به ارمغان بیاورد. تا تمامی موارد فرایند میکس و مسترینگ به صورت استاندارد انجام شود. این پروسه باید با توجه به سبک آهنگ یا آلبوم مورد نظر انجام شود. و تقریبا جز مراحل پایانی تولید یک آهنگ محسوب می‌شود.

 

مسرور شیدایی و فهام گوهری

 

مدیریت انتشار و پخش اثر یا آلبوم با توجه به نیاز خواننده

وقتی تمامی موارد بالا به درستی انجام شد تقریبا 50 درصد کار انجام شده است. و برای شنیده شدن کار توسط عموم مردم نیاز به پخش سراسری آهنگ نیز می‌باشد. که در ایران یا از طریق سایت‌های تخصصی پخش موسیقی انجام می‌شود. یا اینکه در قالب پخش توسط شرکت‌های انتشار موسیقی نیز انجام می‌شود. که قالبا نیز به دو صورت مذکور به صورت همزمان انجام می‌شود.لازم به ذکر است که بخش انتشار شامل چاپ لیبل موسیقی یا آلبوم روی سی دی هم می‌باشد که توسط شرکت پخش موسیقی نیز انجام می شود.

 

پخش سراسری آهنگ

 

نکته قابل توجه

در مورد موضوع آخر باید بگوییم که اگر خواننده بخواهد اثر خود را با مجوز از وزارت ارشاد اسلامی اخذ نماید هم مدیر هنری می‌تواند در این زمینه کمک شایانی به خواننده بکند . تا در کمترین زمان ممکن بهترین نتیجه حاصل شود.

 

مصاحبه کامل با فهام گوهری آهنگساز تنظیم کننده و تهیه کننده موسیقی