ساخت Super Saw Bass با استفاده از Sytrus

پریست Super Saw Bass در اکثر EDM ها (Electronic Dance Music) و بسیاری از سبک‌های دیگر برای اجرای صدا عالی است.در این مقاله ما به شما آموزش می‌دهیم که چطور با استفاده از Sytrus در اف ال استودیو یکی از آنها را بسازید. در ادامه به بررسی عناوین زیر با بیتستان پرداخته خواهد شد.

  • پریست پیش فرض Sytrus
  • بارگذاری Saw
  • اضافه کردن Unison
  • اضافه کردن Sine
  • بررسی Modulating Operator
  • افزودن Modulation و Automation
  • اضافه کردن افکت

 

Sytrus یک ابزار بسیار قدرتمند FM Synth است و قابلیت‌های مسیریابی زیادی دارد. با استفاده از آموزش ساخت Super Saw Bass با استفاده از Sytrus و برخی از این ویژگی‌ها می‌توانید صداهای باس پویا و پیچیده ایجاد کنید که می‌تواند در تمام سبک‌ها استفاده شود اما قطعاً در سبک موسیقی‌ الکترونیک جزء محبوب‌ ترین‌ها است. در ادامه نگاهی به چگونگی ساخت یک صدای بیس در اف ال استودیو با استفاده از Sytrus خواهیم داشت. در ضمن برای دانلود وی اس تی وارد لینک آبی رنگ شوید.

 

پریست پیش فرض Sytrus

بیایید تا در ابتدا Sytrus را به کانال ترک اضافه کنیم،سپس آن را به یک ترک در میکسر اختصاص میدهیم.ما بعداً برای اضافه کردن برخی از پردازش‌ها، از آن در صدای باس استفاده می‌کنیم. حالا پچ پیش فرض Synth را بارگذاری کنید. برای این کار شما می‌توانید روی فلش‌هایی که در پریست‌ها وجود دارد کلیک کنید. با این کار می توانید Preset Contextual Menu را روی صفحه‌تان ببینید، حالا در بالا گزینه Default را انتخاب کنید. اکنون یک صدای Single Sine Operator دارید. در ضمن در ادامه می توانید دانلود پریست آهنگسازی را به سادگی انجام دهید.

 

ساخت Super Saw Bass با استفاده از Sytrus

 

بارگذاری Saw

حالا برای صدای Super Saw ما می‌خواهیم در FM Synthesis با استفاده از Operator ها Dabble کنیم و آن‌ ها را با هم Frequency Modulate کنیم تا از صدای  بیس حد‌اکثر استفاده را داشته باشیم. اساساً یک پچ Super Saw یک صدای بیس است که از چند Operator در Saw Waveform استفاده می‌کند، و با استفاده از اضافه کردن مقداری Unison در پچ، کمی جزئیات و عمق بیشتری برای صدا فراهم می‌کند. ما می‌خواهیم این فرایند را با استفاده از دو Saw Operator اجرا کنیم و آن را با یک Sine Waveform در یک Operator دیگر پشتیبانی کنیم. در پچ پیش فرض، در ابتدا Sine Waveform را به Saw Waveform تغییر می‌دهیم.

 

تصویر دوم از ساخت Super Saw Bass با استفاده از Sytrus

 

سپس نرخ فرکانس را تا 0.2500x پایین بیاورد این کار باعث می‌شود تا گام صدا کمی پایین بیاید و بیشتر شبیه به بیس شود.

 

تصویر سوم از ساخت Super Saw Bass با استفاده از Sytrus

 

همانطور که در آموزش ساخت Super Saw Bass با استفاده از Sytrus گفتیم این یک پچ Multi Saw خواهد بود،پس در Operator 2 ، نیز یک Saw Waveform انتخاب کنید. همچنین میزان خروجی را در این Operator افزایش دهید.

 

در ادامه بخوانید : آموزش تبدیل صدا به نت 

 

تصویر چهارم از ساخت Super Saw Bass با استفاده از Sytrus

 

در قسمت Frequency Ratio اولین گزینه را به مقدار 0.25000x تغییر دهید.سپس یک نت را اجرا کنید و آن را تا مقدار 0.25600x برسانید و Tweak کنید. این کار باعث می‌شود تا مقداری در Operator دیگر Detune شود و کمی Phasing در صدا بوجود بیاید. همچنین توجه داشته باشید وقتی که شما نت‌هایی بالاتر یا پایین تر می‌نوازید Phasing Time هم افزایش یا کاهش خواهد داشت.

 

تصویر پنجم از ساخت Super Saw Bass با استفاده از Sytrus

 

با این کار تقریبا اساس صدای Reese که در موسیقی‌های الکترونیک می‌شنوید را ساخته اید. حالا بیایید تا این صدا را با استفاده از Unison Setting و یک Operator بیشتر، کمی پیچیده تر کنیم.

 

در ادامه بیاموزید : ساخت افکت مالتی بند در اف ال استودیو

 

کمی Unison اضافه کنید.

برای ساخت Super Saw Bass با استفاده از Sytrus اکنون به برگه اصلی بروید، و شاخص Unison Order را افزایش دهید. در ابتدا آن را تا 9 بالا ببرید و به تغییرات صدا توجه کنید. ما تا 4 را پیشنهاد می‌کنیم. همچنین اگر می‌خواهید صدای پایین بیشتری داشته باشید می‌توانید Sub Level را هم افزایش دهید. تقریبا صدا سر و شکل به خود گرفته است. یک صدای بیس قوی .

 

تصویر ششم از ساخت Super Saw Bass با استفاده از Sytrus

 

در ادامه بخوانید : تنظیمات میدی در اف ال استودیو

 

Sine را اضافه کنید

اگر بخواهیم صدا را کمی بیشتر سر و شکل دهیم باید یک Operator دیگر با Sine Wave به آن اضافه کنیم، البته فراموش نکنید که باید سطح خروجی را برای آن Operator در قسمت Matrix افزایش دهید تا بتوانید آن را بشنوید. همچنین می‌توانید برای دریافت صدای یکنواخت در Operator ها، برگردید و سطح خروجی را در دیگر Operator ها Tweak کنید. پس در واقع این سطح خروجی در بین Operator های مختلف مانند Mix Level عمل می‌کند.

 

تصویر هفتم از ساخت Super Saw Bass با استفاده از Sytrus

 

در ادامه بخوانید : بهترین پلاگین‌ میکس و مسترینگ

 

بررسی Modulating Operator

حالا که Operator Waveform ها تنظیم شده‌اند،

بیایید تا بعضی از آنها را با هم Frequency Modulate کنیم. اگر ما به Matrix Window برویم و زیر ستون دوم و ردیف اول روی شاخص کلیک کنیم و آن را بکشیم، در واقع Operator 2  و Operator 1 را با هم Frequency Modulate کرده‌ایم. با این کار می‌توانید صدایی پیچیده داشته باشید. همچنین در نظر داشته باشید وقتی که ما این کار را می کنیم شکل Wave های صدای خروجی در Waveform Window تغییر خواهند کرد. بیایید تا کمی بیشتر Frequency Modulate اضافه کنیم. این بار می‌خواهیم Operator 3  را با Operator 1 در Frequency Modulate کنیم.

 

تصویر هشتم از ساخت Super Saw Bass با استفاده از Sytrus

 

اکنون می‌توانید یک صدای بیس واقعاً مشخص داشته باشید. یک نت را بنوازید و آن را نگاه دارید و این شاخص را Tweak کنید، می‌توانید بشنوید که این صدا شبیه صدای فردی با تن صدای پایین است و غرش دارد.(مثل صدای ون دیزل توی فست اند فیریس منظورش اونه ) .حالا چگونه می‌توانم این را در آهنگ خود Automate کنم؟

 

افزودن Modulation و Automation اضافی

برای انجام و آموزش ساخت Super Saw Bass با استفاده از Sytrus در ابتدا باید نمودار‌های Mod X و Mod Y خود را روی آن پارامتر خاص تنظیم کنید. بنا‌بر‌این در Operator 3  ، ما می‌خواهیم به برگه Mod X  برویم. و در اینجا نمودار را تغییر می‌دهیم تا از سمت چپ به راست به صورت خطی افزایش یابد. اکنون اگر برگردیم به برگه اصلی،  وقتی که ما مجموعه ای از نت های بیس را بنوازیم و XP Pad را به صورت افقی حرکت دهیم می‌توانیم بشنویم که صدا چگونه تغییر خواهد کرد. اکنون می‌توانیم روی شاخص X کلیک راست کنیم و یک Automation Clip برای آن بسازیم.

 

تصویر نهم از ساخت Super Saw Bass با استفاده از Sytrus

 

این بدان معنی است که وقتی به Playlist Editor می‌رویم برای پارامتر Mode X یک خط داریم و برای این شاخص می‌توانیم Automation اختصاص دهیم.

 

تصویر دهم از ساخت Super Saw Bass با استفاده از Sytrus

 

حالا بیایید تا Mode Y را هم به چیزی اختصاص دهیم. ما می‌خواهیم یک Operator دیگر را با یک Saw Waveform اضافه کنیم. چرا که نه؟ هرچه باشد این مقاله راجع به Super Saw Synth است !

 

تصویر یازدهم از ساخت Super Saw Bass با استفاده از Sytrus

 

پس در Operator 4  ما می‌خواهیم یک  Saw Waveform انتخاب کنیم،و می‌خواهیم سطح خروجی را تا حدود 14% افزایش دهیم. و این بار نرخ فرکانس را کمی بیشتر تا حدود 1.0023x قرار می‌دهیم. و در برگه Mode Y یک نمودار خطی دیگر اضافه می‌کنیم. بنابراین شما قادر خواهید بود تا با استفاده از Map های Mode X و Mode Y  یک صدای بیس بسیار زیبا و پیچیده داشته باشید و با همین تغییرات آن‌ها را Automate کنید.

 

کمی افکت اضافه کنید.

در پایان کار بیاید تا کمی افکت اضافه کنیم.در برگه FX ، بخش Reverbe را فعال کنید، و +W را انتخاب کنید(The Warmer Patch). سپس در Matrix Window سطح FX را برای Operator های 2 و 3 افزایش دهید. می‌توانید بشنوید که چقدر صدای شما  را گسترده تر می‌کند، و آن را از آنچه که هست بزرگتر می‌کند. بفرمایید ! یک صدای Super Saw Sounding Bass با استفاده از Sytrus.

 

تصویر دوازدهم از ساخت Super Saw Bass با استفاده از Sytrus

 

نتیجه گیری

اینگونه می‌توان یک صدای Super Saw Bass Synth با استفاده از Sytrus ساخت. همچنین آموختیم که چگونه با شاخص های Mode X و Mode Y کار کنیم و یک صدای بیس جذاب و پیشرفته بسازیم.  این صدا ها در اکثر موسیقی های الکترونیک قابل استفاده هستند، شما می‌توانید از این صدا‌ها در ژانر‌های دیگر موسیقی نیز استفاده کنید و یک ژانر هیبریدی مخصوص خود بسازید.این صداها را در  آهنگسازی بعدی خود استفاده کنید و ببینید چه نتیجه ای می گیرید.

 

[به این مطلب امتیاز دهید]

راستی! برای مشاهده ویدیوهای جذاب و اطلاع از تخفیفات وارد کانال یوتوب یا پیج اینستاگرام شوید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید