چگونه ترک‌های خود را در کیوبیس مدیریت کنید

وقتی حجم پروژه‌های شما از مقدار معینی عبور کند پیگیری و بازیابی ترک‌ها مشکل می‌شود . ما ویژگی‌هایی را که استینبرگ در مورد کیوبیس پیشنهاد می‌کنیم و با شما به اشتراک می‌گذاریم تا در آهنگسازی خود استفاده کنید. حتما برای شما پیش آمده که آنقدر ترک به پروژه‌های خود اضافه کرده‌اید که برای مدیریت ترک در کیوبیس و پروژه‌های خود نیازمند یک ابزار هستید.خوشبختانه کیوبیس ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای دارد که این مشکل را با استفاده از Folders, VCA Grouping ,Colors و ابزار Mixer Visibility برطرف می‌کند . بیایید تا هر یک را بررسی کنیم و نگاهی به چگونگی استفاده از آن‌ها داشته باشیم.

در ادامه به معرفی عناوین زیر در بیتستان خواهیم پرداخت.

  • رنگ آمیری ترک‌ها
  • پوشه ها
  • بزرگ و کوچک کردن پوشه ها
  • پوشه در پوشه
  • VCA
  • پنل Visibility

 

رنگ‌آمیزی ترک‌ها

در این بخش از مدیریت ترک در کیوبیس می خواهیم بگوییم که در حال حاضر روی یک قطعه ارکسترا کار می‌کنیم و تعداد ترک‌های ما کمی بیشتر از حد معمول ‌است. حدود ۸۰ ترک، که این امر جستجو را مشکل خواهد ساخت. یکی از روش‌هایی که به واسطه آن می‌توانید ترک‌ها را از یکدیگر متمایز کنید استفاده از رنگ‌های مختلف است. با این کار می‌توانید نام ترک و همچنین محلی که در ترک ظبط شده است را رنگ‌آمیزی کنید.

 

یک مثال ساده

به عنوان مثال اگر ترک Violin را به رنگ قرمز درآورید، محلی که در ترک ظبط شده نیز قرمز خواهد شد. به این ترتیب از راه دور می‌توانید این ترک را از دیگر ترک‌ها‌ تشخیص دهید. برای افزودن رنگ به یک ترک می‌توانید به Inspector بروید و روی شاخص پیکان در کنار اسم ترک کلیک کنید، اکنون می‌توانید برای آن یک رنگ مشخص کنید.

 

رنگ آمیزی و مدیریت ترک در کیوبیس

 

پوشه‌ها

مورد دیگری که به شما کمک می‌کند، استفاده از پوشه برای ترک‌ها است. شما می‌توانید ترک‌های مشابه را در قالب یک بسته در یک محل گرد‌آوری کنید. ما می‌خواهم Violin اول خود‌ را به همراه میدی ترک‌های مختلفش وارد یک پوشه مجزا کنیم. برای این منظور می‌توانیم از دو روش استفاده کنیم. روش اول : می‌توانیم از طریق منوی متنی در Add Track ( می توانید با کلیک راست بر روی ترک یا از طریق Project Menu این پنجره را مشاهده کنید ) و انتخاب گزینه Folder این کار را انجام دهیم، که به این ترتیب یک Folder Track در قسمت Arrengment ایجاد خواهد شد و شما قادر خواهید بود ترک‌ها را انتخاب کنید و آنها را وارد این پوشه کنید.

 

نکته قابل توجه

اطمینان حاصل کنید وقتی ترک‌ها را به پوشه انتقال می‌دهید، پیکان سبز رنگ برای شما نمایش داده شود، این علامت نشانگر این است که ترک‌ها در حال انتقال به پوشه هستند.

 

فولدر‌ها در مدیریت ترک در کیوبیس

 

روش آسان تر که نیاز به انجام اعمال کمتری در مدیریت ترک در کیوبیس هم دارد این است که، در ابتدا آن ترک‌هایی که می‌خواهید به پوشه انتقال دهید انتخاب کنید ، سپس روی یکی از آن ترک‌ها کلیک راست کنید و گزینه Move Selected Channels To New Folder  را انتخاب کنید‌.

 

چنل در کیوبیس

 

به این ترتیب یک پوشه به صورت خودکار ایجاد می‌شود و ترک‌ها به آن پوشه انتقال می‌یابند، بدون اینکه مجبور باشید بعد از ایجاد پوشه ترک‌ها را انتقال دهید.

 

انتقال ترک در کیوبیس

 

بزرگ و کوچک کردن پوشه‌ها

زیبایی پوشه‌ها در این است که می‌توان برای مشاهده ترک‌ها، آن‌ها را کوچک یا بزرگ کرد. پس اگر ترک‌های زیادی را در یک پوشه جای داده‌اید. می‌توانید آن‌ها را کوچک کنید تا پنهان شوند و به این ترتیب فضای کاری بیشتری در اختیار داشته باشید.

 

بزرگ و کوچک کردن ترک ها در کیوبیس

 

این ویژگی، زمانی که با یک صفحه نمایش کوچک کار می‌کنید، می‌تواند به شما کمک کند، به طور مثال وقتی با یک مک بوم 13 اینچی سر و کار دارید مجبور هستید از تمام فضای کاری که در اختیار دارید استفاده کنید.

 

پوشه در پوشه

کار پوشه‌ها اینجا تمام نمی‌شود! می‌توانید در پوشه‌های فعلی پوشه جدید ایجاد کنید. به عنوان مثال می‌توانید ترک‌های 1st Violins را در پوشه 1st Violin ایجاد کنیم و سپس همه آن‌ها را در پوشه Violin قرار دهیم و سپس آن‌ها را به پوشه String منتقل کنیم. این کار را تا جایی که بخواهیم می‌توانیم ادامه دهیم تا به راحتی ترک‌ها و پوشه‌های خود را مدیریت کنیم.

 

پوشه در پوشه

 

VCA

یک روش دیگر برای کنترل ترک‌ها مدیریت کانال‌های VCA است. که به عنوان Level Mixer کلی برای ترک‌های شما می‌تواند عالی باشد. به عنوان مثال فرض کنیم 100 ترک در یک پروژه دارید و این ترک‌ها در 15 پوشه گردآوری شده اند. این تعداد برای یک پروژه حجم بسیار سنگینی است. شما می‌توانید این ترک‌ها را به کانال‌های VCA مسیریابی کنید تا بتوانید میکس را به خوبی مدیریت کنید.

 

یک مثال دیگر

برمی‌گردیم به مثال پروژه ارکسترا‌، ما ابزارهای خود را در پوشه‌های Strings, Brass , Woodwinds ,Percussion  گردآوری کرده‌ایم‌. اما این پوشه‌ها دکمه کنترل میزان صدا را در اختیار ما قرار نمی‌دهند. پس اگر بخواهیم به عنوان مثال میزان صدای String را در مبحث مدیریت ترک در کیوبیس ، تغییر دهیم، این کار را از طریق پوشه نمی‌توانیم انجام دهیم. پس باید String های خود را به یک کانال VCA مسیریابی کنیم. حالا تنها کاری که باید انجام دهیم این است که VCA Fader را برای Sring به کار ببریم و میزان صدای آن را تنظیم کنیم.استفاده از VCA ها به این طریق، گزینه خوبی برای کنترل میکس است، مخصوصاً اگر با تعداد ترک‌های زیادی سر و کار دارید.

برای اضافه کردن یک کانال  VCA  می‌توانید از طریق منو متنی Add Track گزینه Add VCA را انتخاب کنید.

 

Vca در کیوبیس بخش اول

 

شما می‌توانید این کانال VCA را در داخل یا خارج از مسیر یک پوشه قرار دهید.

 

وی سی ای در کیوبیس بخش دوم

 

وقتی کار شما به پایان رسید، می‌توانید مشاهده کنید که یک پوشه VCA Tracks ساخته شده است.

 

VCA در کیوبیس

 

همچنین در این بخش از مدیریت ترک در کیوبیس می‌توانید مثل پوشه‌ها، ترک‌ها را انتخاب کنید و یک VCA بسازید، برای این کار تنها کافی است ترک‌ها را انتخاب کنید و روی یکی از آنها کلیک راست کنید و گزینه Add VCA Fader To Selected Channel را انتخاب کنید.

 

اضافه کردن Vca در کیوبیس

 

همچنین دقت داشته باشید که در Mix Console قسمت VCA Fader به رنگ سبز نمایش داده شده است. بنابراین می‌توانید به راحتی VCA Fader را در میکسر بین همه ترک‌ها تشخیص دهید.

 

میکسر Vca

 

پنل Visibility

یک راه دیگر برای مدیریت پروژه‌هایی که تعداد ترک‌های آن زیاد است استفاده از پنل Visibility در برگه Inspector است. روی برگه Visibility کلیک کنید تا بتوانید یک لیست از تمام ترک‌های موجود در پروژه خود را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید پوشه ترک‌ها و ترک‌هایی که در پوشه قرار دارند را مشاهده کنید. اگر روی دکمه‌های رادیویی سفید(اون دایره هایی که نقطه سیاه وسطشه رو میگه ) در کنار نام ترک کلیک کنید. آن را در قسمت Arrange و Mixer پنهان می‌کند.

 

پنل Visibility

 

و اگر پوشه ترک را پنهان کنید تمام ترک‌های موجود در آن نیز پنهان می‌شود. به عنوان مثال اگر می‌خواهید پوشه Winds و تمام ترک‌های داخل آن را پنهان کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی دکمه رادیویی کنار اسم Wind  کلیک کنید. اکنون تمام Wind های ما پنهان شده است، و اکنون می‌توانیم بهتر ببینیم و آنچه را که از لیست ترک‌های خود می‌خواهیم انتخاب و ویرایش کنیم.اگر بخواهید روی بخش خاصی از آهنگ خود تمرکز کنید این روش می‌تواند بسیار مفید و کارآمد باشد. شاید تنها می‌خواهید بخش Drum را ویرایش کنید، می‌توانید همه چیز را پنهان کنید و فقط روی ترک‌های Drum تمرکز کنید.

 

نتیجه‌گیری

پس اینگونه می‌توان برای بهتر مدیریت کردن پروژه ها از ابزارهای مدیریت ترک‌ها مانند Folder, VCA ,Visibility Pannle در کیوبیس استفاده کرد. همچنین فراموش نکنید که می‌توانید از رنگ‌بندی‌های مختلف استفاده کنید تا بتوانید پروژه خود را بهتر مشاهده کنید، این ابزار‌ها به شما کمک می‌کنند‌ از در‌هم ریختگی‌ها جلوگیری کنید و بتوانید خلاق تر باشید و بهتر عمل کنید چرا‌که دیگر نیاز نیست در پروژه‌های بزرگ خود به سختی جستجو کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید