مدیریت سمپل‌ها در لاجیک پرو ایکس

اجازه ندهید کتابخانه حجیم سمپل­‌ها در لاجیک پرو ایکس تمام فضای هارد دیسک شما را اشغال کند. ما به شما نشان می­‌دهیم چگونه می‌­توانید تمام آنها را به صورت مؤثر ذخیره‌­سازی کنید و به تمام صداهای خود دسترسی داشته باشید.

در آموزش مدیریت سمپل­‌ در لاجیک پرو ایکس خواهیم گفت که کتابخانه بزرگی از سمپل­‌ها را در اختیار شما قرار می­دهد، Loop ها، IR Convolution Reverb که همه این‌ها شامل سمپل‌هایی است و فضای هارد دیسک کاربران را اشغال می­کند. روند نصب این متعلقات بسیار آسان است اما ممکن است نیازمند برخی تنظیمات دستی نیز باشند.

علاوه ­بر این، بسیاری از کاربران ترجیح می‌­دهند که این سمپل­‌ها را از محل نصب پیش‌­فرض به محل دیگری انتقال دهند که می‌تواند مقداری پیچیده به نظر برسد. و البته، در صورتی که آنها را به محل دیگری منتقل کنید، یا زمانی که بروزرسانی­ ها را انجام دهید، یا هارد دیسک جدیدی اضافه کنید، ممکن است در میان این فرایند­ها برخی از سمپل‌­ها ناپدید شوند که نیازمند مداخله کاربران است تا اقدامات لازم را برای بازیابی آنها انجام دهند. ما در آموزش مدیریت سمپل در لاجیک پرو ایکس قصد داریم نگاهی کوتاه به مدیریت سمپل در لاجیک پرو ایکس داشته باشیم. در ادامه با بیتستان همراه شوید.

 

محل، محل، محل

در حالت پیش‌­فرض در آموزش مدیریت سمپل­‌ در لاجیک پرو ایکس ، Logic تمام محتوای کتابخانه سمپل­‌ها را روی هارد دیسک اصلی قرار می‌دهد، که معمولاً درون پوشه Library اصلی یا پوشه Application Support قرار می­گیرد. یک پوشه به نام Logic وجود دارد که شامل زیر پوشه‌­هایی است که محلی برای سمپل­ های Alchemy, Ultrabeat, EXS است (شامل تمام سمپل­‌های بسته­‌هایی مثل Drummer و Drum Kit Designer است که در واقع قالب EXS محسوب می‌­شود)، همچنین EXS Sampler Instruments (که شامل EXS Front Panel و تنظیمات Instrument Editor و Key Map ها است که به سمپل­‌های جداگانه ارجاع دارد). همچنین یک پوشه به نام GarageBand وجود دارد که شامل سمپل­‌ها و ابزارهای فرعی دیگری است.

این‌ها متعلق به GarageBand هستند که می­توانند در Logic باز شوند (ابزارهای GarageBand در واقع (یک نسخه ساده‌­تر) یک قالب برای EXS هستند، و این ابزارها می‌توانند وقتی در Logic  استفاده می‌شوند، به صورت مستقیم در EXS باز شوند یا ویرایش شوند).

 

سمپل­‌ در لاجیک پرو ایکس

در پوشه Library اصلی ، پوشه Application Support، پوشه Logic و GarageBand وجود دارد که شامل محتوای اصلی ابزارها است.

 

علاوه ­‌بر­این سمپل­‌های اصلی و پیش­‌فرض ابزارها در آموزش مدیریت سمپل­‌ در لاجیک پرو ایکس ، در پوشه Audio محتوای بیشتری نیز قابل دسترس است (که این پوشه نیز در پوشه Library اصلی یافت می‌­شود). یک پوشه به نام Apple Loops شامل مجموعه بزرگی از Apple Loop ها است، یک پوشه به نام Impulse Response شامل مجموعه‌­ای از IR ها است ( Impulse Response به صدا­هایی گفته می­شود که از فضاهای زنده ضبط شده­‌اند) که صدای فضا­های مختلفی را برای پلاگین Convolution Reverb در Logic فراهم می­کند.

 

در پوشه Library یا Audio پوشه­‌هایی برای Apple Loops و SD) Impulse Responses) وجود دارد

 

علاوه‌ ­بر­این صداها و سمپل‌­های اصلی و پیش­فرض، سمپل‌­ها و ابزارهایی که به دست کاربران ساخته شده در پوشه کاربران قرار می­گیرد که از مسیر Music و از آنجا به  Audio Music Apps قابل دسترسی است. در اینجا می­توانید تمام تنظیمات از پیش تنظیم شده کاربران را (تنظیمات پلاگین­ها ( Pst. ) در زبان Logic) برای EXS, Alchemy, Ultrabeat بیابید، همچنین تنظیمات Channel Strip و Patche ها که به سمپل­ها و ابزارها ارجاع داده شده‌­اند و توسط کاربران ایجاد شده‌­اند در اینجا قرار دارد. ممکن است پوشه‌­هایی برای Impulse Responses وجود داشته باشد که توسط کاربران یا شرکت­‌های ثالث دیگری ایجاد شده‌­اند.

همچنین یک پوشه EXS Sampler Instruments برای ابزارهای EXS که توسط کاربران ایجاد شده‌­­­­اند وجود دارد (که در بالا توضیح دادیم)، و کاربران می‌­توانند انتخاب کنند که کدام سمپل (سفارشی­‌سازی شده) را برای ابزار­شان در این محل نگهداری کنند. البته آنها را می­‌توانید در هر محلی که بخواهید نگهداری کنید – در ادامه بیشتر در مورد آموزش مدیریت سمپل­‌ در لاجیک پرو ایکس توضیح می‌دهیم.

 

محلی که محتوای ساخته شده توسط کاربران وجود دارد از مسیر Music و از آنجا در Audio Music Apps قابل دسترسی است.

 

نصب آسان

تمام محتوای اصلی و پیش‌­فرض به راحتی از طریق Logic نصب می­شوند. در فرایند نصب ابتدایی، این نرم‌­افزار نیاز به نصب چند گیگابایت “محتوای اساسی” خواهد داشت که در ادامه فرآیند نصب می­توانید از طریق Sound Library Manager که به صورت پیش‌فرض در نرم‌­افزار قرار گرفته است اقدام کنید. این یک روش متمرکز برای دانلود یا نصب تمام مواردی است که Logic از آن به عنوان “محتوای فرعی” یاد می­کند. توجه داشته باشید که شما می‌­توانید به صورت مستقیم به برخی از محتوا­های دیگر در پنجره  Library در Logic دسترسی داشته باشید، Loop Browser و ویرایشگر Drummer. از منوی Logic Pro می‌توانید به Sound Library Manager دسترسی داشته باشید.

 

بخش Sound Library Manager

پنجره بسیار ساده ­ای برای شما فراهم شده است که در آن تمام ابزارها، لوپ­‌ها، و صدا­های (IR ها) مختلف با دسته‌­بندی­‌ها مشخص شده‌­اند و شما به راحتی می­توانید ببینید که چه چیزهایی به تازگی دانلود شده­‌اند، چه چیزهایی جدید هستند، چه چیزهایی ناتمام هستند و چه چیزهایی حذف شده ­اند (اگرچه این موارد همیشه به وضوح مشخص نیست). روش کار بسیار ساده است، شما می ­توانید همه­چیز را به یکباره دانلود کنید یا اینکه (که روش بهتری است) مشخصاً مواردی را که به آنها علاقه دارید دانلود کنید (از آنجایی که کتابخانه Logic حجم عظیمی را شامل می­شود،

افرادی که از سرعت کمتری برخوردار هستند شاید ترجیح بدهند این دانلود­ها را به تدریج انجام دهند). نکته : کاربران قدیمی Logic که می­خواهند نرم‌­افزار جدید را مجدداً نصب کنند باید اطمینان حاصل کنند که از محتوای Legacy و محتوای Compatibility نیز استفاده می­کنند تا ابزارها و پچ­‌های قدیمی آنها به درستی بارگذاری شوند.

 

روز انتقال

دانلود و نصب محتوای اصلی و پیش­فرض به راحتی صورت می ­پذیرد، اما آن چیزی که راحت نیست این است که – برخلاف بیشتر کتابخانه‌­های سمپل دیگر – Logic اصرار دارد محتوای چند گیگابایتی­ اش را روی هارد دیسک اصلی نصب کند. ممکن است این مسئله در مدیریت سمپل­‌ در لاجیک پرو ایکس برای کامپیوترهایی که هارد دیسک اصلی آنها فضای خالی زیادی دارد (یک یا دو ترابایت و بیشتر) مشکل ایجاد نکند، اما قطعاً برای سیستم­ هایی که هارد دیسک اصلی آنها از حافظه­ های SSD با فضای 256GB یا کمتر تشکیل شده است مشکل­ ساز خواهد بود که بیشتر مدل­ های مکینتاش‌­های مدرن امروزی نیز اینگونه هستند.

فضای یک هارد دیسک اصلی 256GB به سرعت اشغال می­شود و تمام این محتوای فرعی Logic، آن را تا انتهای محدودیت خود می‌رساند – حتی اگر همه­چیز هم نصب شود ممکن است فضای خالی (20 درصد از فضای هارد دیسک اصلی) برای سیستم‌ عامل وجود نداشته باشد تا بتواند وظایف خود را انجام دهد (Cash, Disk Use, و غیره)، که این باعث می‌شود سرعت کامپیوتر به شدت کاهش پیدا کند و به صورت بالقوه باعث می­شود تا کار با ترک­‌ها و قابلیت­‌های پردازش در Logic با مسائل و مشکلاتی روبرو شود.

 

نکته قابل توجه

علاوه­‌بر ­این، نرم‌­افزار­های میزبان ترک­‌های صدا و محتوای سمپل­‌ها را از روی همان هارد دیسک­‌هایی که این پرونده­‌ها در آنها ذخیره شده­اند اجرا می­کنند. در تنظیمات ایده‌آل نرم­افزارهای میزبان، شما باید یک هارد دیسک مجزا (نه یک بخش آن) برای پرونده‌های صدا (ترک‌­های ضبط شده) و یک هارد دیسک مجزا برای محتوای سمپل‌­ها اختصاص داده باشید. در حالی که ممکن است پروژ‌‌ه‌­های کوچک­تر به سختی تمام این مراحل را پشت سر بگذارند (مخصوصاً اگر حافظه شما SSD باشد)، مجزا نگهداری نمودن این پرونده‌ها یک گزینه بهتر محسوب می­شود.

 

راه­­‌حل شما این است که تمام یا بخشی از محتوای اصلی و پیش­فرض و در صورت امکان محتوای کاربر را، به محل دیگری منتقل کنید که یک فضای دیسک کاملاً مجزا را به کتابخانه سمپل­ها اختصاص داده­اید. در­حالیکه رویه نصب یا دانلود Logic این امکان را برای شما فراهم نمی­کند، بعد از اتمام فرآیند نصب یا دانلود می­توانید برای اینکار اقدام کنید. البته باید از مشکلات احتمالی آن نیز آگاهی داشته باشید.

در وهله اول، تنها محتوایی که واقعاً نیاز به انتقال دارد سمپل­های صدا هستند. EXS Sampler Instruments و دیگر پرونده‌­های از پیش تنظیم شده در واقع حاوی صدای اصلی نیستند، تنها به آن ارجاع می‌دهند، بنابراین باید حجم کمی داشته باشند و شما می‌توانید آنها را در همان محل پیش­فرضی که نصب شده‌اند رها کنید. دو روش برای انتقال محتوای سمپل­های صدا وجود دارد – با استفاده از Alias ها یا Symbolic Link ها.

 

Alias ها

Alias ها اشاره گر هستند و در Finder ایجاد شده‌اند. اگر یک Alias از یک پوشه بسازید، در هر محلی و روی هر هارد دیسکی که باشد به آن پوشه اشاره می­کند. بنابراین برای انتقال محتوای سمپل‌­ها در Logic، سمپل­هایی را که می­خواهید انتقال دهید مشخص کنید و پوشه آن را در محل مورد نظر کپی کنید (در­حالی که در صورت نیاز می‌توانید محتوای اصلی و پیش­فرض را مجدداً دانلود کنید، بهتر است وقتی که می­‌خواهید چنین تغییراتی انجام دهید همیشه یک نسخه پشتیبان داشته باشید). حالا یک Alias از آن پوشه در محل جدید ایجاد کنید (Command L).

 

حالا می‌توانید نسخه اصلی آن محتوا را حذف کنید (در محل نصب اصلی و پیش­فرض) و Alias را به آن محل منتقل کنید که جایگزین آن شود. در نهایت – این نکته بسیار حائز اهمیت است – نام Alias را تغییر دهید تا دقیقاً مشابه نام پوشه اصلی باشد : کلمه “Alias” را حذف کنید و اطمینان حاصل کنید فضای خالی در انتهای کلمه­ای که جایگزین می­کنید وجود نداشته باشد. اکنون وقتی که یک ابزار را بارگذاری می­‌کنید که از آن سمپل­ها استفاده می­کند، Logic در محل نصب اصلی و پیش­فرض تلاش می­کند تا آن‌ها را بیابد، بنابراین باید بتواند به سادگی Alias را دنبال کند تا به محل جدید برسد…

 

یک Alias که به موارد (انتخابی) انتقال یافته به محل دیگر از یک هارد دیسک اشاره می­کند.

 

این روش همیشه برای ما کار کرده است و ما به خوبی از آن نتیجه گرفته­‌ایم، البته مواردی هم بوده که برای برخی­ از افراد مشکلاتی ایجاد کرده است. اگر برای شما هم کار کند شما هم نتیجه خوبی خواهید داشت. اما زمانی که تصمیم می­گیرید تا کتابخانه خود را بروزرسانی کنید یا محتوای جدیدی وارد آن کنید این مشکلات خود را نشان می­دهند. برخلاف ابزارهای Logic که از سمپل­‌ها استفاده می­کند، Sound Library Manager از Alias پیروی نمی‌کند – اگر شما بخواهید محتوای جدیدی دانلود کنید، یک پوشه کاملاً جدید را جایگزین Alias می­کند که تنها حاوی محتوای دانلودی جدید است. اگر این اتفاق بیفتد، تمام سمپل­‌ها مفقود می‌شوند و زمانی که از ابزارها استفاده کنید با مشکل مواجه می‌شوید.

اگر به این موضوع آگاه نباشید به سختی تلاش می­‌کنید تا متوجه شوید چه اتفاقی برای سمپل­‌های شما افتاده است، اما اگر از ­پیش این موضوع را بدانید، به سادگی می­توانید این مشکل را برطرف کنید. تنها کافی است سمپل­‌های جدید را در محل موردنظر کپی کنید (در پوشه­‌ای که در محل جدید واقع است، همراه با محتوای قبلی که پیش­تر انتقال داده بودید). اکنون مجدداً سمپل­‌ها و پوشه آن را در محل اصلی و پیش­فرض حذف کنید، حالا از این پوشه که شامل محتوای جدید است یک Alias جدید بسازید، نام آن را تغییر دهید (دقیقاً مثل مواردی که پیش­تر به آن اشاره کردیم) و آن را به محل اصلی و پیش­فرض منتقل کنید. انتظار می‌­رود که مثل قبل کار کند و مشکلی ایجاد نشود و بتوانید به آخرین سمپل­‌هایی که دانلود کرده اید دسترسی داشته باشید.

 

Symbolic Link ها

اگر می­خواهید از این روش استفاده کنید، و نمی‌خواهید هربار که در محتوا تغییراتی ایجاد می­کنید دردسر داشته باشید یک راه­‌حل جایگزین برای Alias وجود دارد و آن Symbolic Link است. کارایی آن دقیقاً مانند Alias است، اما به شکل متفاوتی عمل می­کند و نباید به­ هنگام بروزرسانی‌های سمپل­‌ها مشکلی ایجاد کند، البته در حالت تئوری (وقتی که محتوای جدیدی اضافه می­کنید، مواردی که نصب می­شوند باید Link را دنبال کنند تا به پوشه‌­ای که در محل جدید قرار گرفته است برسند). در اینجا باز هم اشاره می­کنیم، این روش در برخی از موارد کار کرده است و نتیجه داده است و در برخی موارد هم مشکلاتی مشاهده شده است، اما به‌ ­هر­حال یک روش و تکنیک مرسوم برای انتقال محتوای کتابخانه در مدیریت سمپل­‌ در لاجیک پرو ایکس محسوب می­شود که برخی از کاربران این روش را ترجیح می­دهند.

البته انتخاب Symbolic Link در مقابل Alias، ویژگی­های منفی هم دارد. اگر از Alias استفاده کنید و پوشه­ای که به آن اشاره می­کند را انتقال دهید، Alias همچنان آن را تا محل جدید دنبال می­کند اما در حالت Symbolic Link اینگونه نیست (باید مجدداً آن را بسازید). همچنین برای ایجاد Symbolic Link یا باید از Terminal یا یک ابزار ثالث مثل SymbolicLinker استفاده کنید، البته در اینجا اشاره به جزئیات از حوصله شما خارج است و وارد آن بحث نمی­شویم – می‌توانید “Logic Library Symbolic Link” را جستجو کنید تا از روش کار با آن و همچنین مباحث در رابطه با آن، اطلاعات مورد نیازتان را کسب کنید.

 

یک کتابخانه دار Logic باشید

تمام این بحث­ها در مورد پوشه­‌های مختلف و محل‌­های مختلف و “محتوای فرعی” Logic می‌تواند کمی خاطرتان را مغشوش کند، مخصوصاً اگر تصمیم داشته باشید برخی چیزها را انتقال دهید، که بسیاری از افراد نیز همین را می­خواهند. اما کمی آگاهی در این مورد و استفاده از روش­‌های مدیریت و تکنیک‌­های مربوطه در این زمینه می­تواند کار نصب و سفارشی­‌سازی را برای شما آسان­‌تر کند تا بتوانید یک فرایند نصب بهینه در Logic داشته باشید.

4/5 - (1 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد