کار با میدی کنترلر­ها در لاجیک پرو ایکس

آشنایی با تمام قابلیت‌­های میدی کنترلر­ در لاجیک پرو ایکس یک مهارت ضروری برای بهر­‌‌‌ه‌برداری کامل از تمام پتانسیل ­های بالقوه در کار با ابزارهای نرم‌افزاری یا سخت­‌افزاری محسوب می­شود. ما در این کارگاه به میدی کنترلر­ در خصوص لاجیک پرو ایکس صحبت می­‌کنیم … در ادامه با بیتستان همراه باشید.

همانطور که می‌دانید ­MIDI CC Message یا Continuous Controller در ابزارهای نرم­‌افزاری اهمیت بالای دارد.اینکه چطور می‌­توانند حداکثر استفاده را داشته باشند، شدیم. از جمله مرسوم­‌ترین MIDI CC Message ها Modulation Wheel است، که درStudio Strings و Studio Horns یک اجرایPianissimo  آرام را به یک Fortissimo­ تبدیل می­کند.اثر دقیق Modulation Wheel به پیکربندی میدی کنترلر بستگی دارد، اما فرایند ضبط، ویرایش و تغییر داده­ های MIDI CC در Logic Pro X از اهمیت بالایی در کار شما برخوردار است.

 

میدی کنترلر­ در لاجیک پرو ایکس

 

اخیراً Logic در کار با داده‌های MIDI CC تغییراتی ایجاد کرده است و به جای کار با سیستم MIDI Draw با بخشی از سیستم اتومیشن به نام Region-Based Automation کار می کند. بنابراین با هر ابزار نرم­‌افزاری که کار می­کنید، آشنایی با MIDI CC Messages در Logic Pro X می‌تواند برای شما مفید واقع شود.

 

درون کنترل

در این بخش از آموزش میدی کنترلر­ در لاجیک پرو ایکس داده‌های MIDI CC Messages به گذشته­‌ها و زمان MIDI Sequence باز می‌گردند. زمانی که دارای 127 کنترلر قابل تخصیص بود و می توانست شکل و نمود صدا را تغییر دهد. Modulation Wheel یا MIDI CC1 ­مرسوم­‌ترین MIDI CC Messages در میان همگان است که می­تواند، به عنوان مثال، مقدار Vibrato را تغییر دهد. کنترلر­های دیگری نیز وجود دارند که البته تاثیر آنها بر­گرفته از ابزار نرم‌­افزاری و نحوه دریافت آن است.

در ساده­‌ترین شکل خود، شما می­توانید اطلاعات MIDI CC را با استفاده از یک کیبورد کنترلر یا یک­MIDI Fader Bank ضبط کنید. در اینجا از ترک‌­های موازی با عنوان راه‌کاری برای تمایز بین داده های نت ها و MIDI CC Messages استفاده می­‌شود، که به شما اجازه می­دهد تا بتوانید اطلاعات این دو” فرم ” را از یکدیگر جدا کنید. Region های میدی، پیش­نمایش MIDI CC Messages را نشان می­دهند اما فعلاً قابل ویرایش نیستند.

 

ویرایشگر­های مفید

یکی از شیوه­‌های ویرایش MIDI CC Messages در آموزش میدی کنترلر­ در لاجیک پرو ایکس این است که از ویرایشگر­های مختلف Logic Pro X استفاده کنید. مثلاً با استفاده از Piano Roll می­توانید یک پنل در قسمت پایینی داشته باشید که به واسطه آن می­توانید­ MIDI CC Messages را مشاهده و ویرایش کنید.­Event List  یک ویرایشگر مفید دیگر است که اطلاعات میدی را در تمام فرم­ها در قالب یک فرمت متنی نمایش می­دهد. با این رویکرد متنی می‌توانید انواع مختلف Event را براحتی فیلتر کنید یا به سادگی MIDI CC Messages ها را اختصاص دهید.

 

هدف اصلی کارگاه میدی کنترلر­ در لاجیک پرو ایکس بررسی جایگزین شدن Region-Based Automation با MIDI Draw است. قبل از نسخه 10.4 ،MIDI Draw برای ویرایش اطلاعات­MIDI CC در سطح ” تنظیم ” استفاده می ­شد، که البته با توجه به کارایی آن که بیشتر در مورد تصمیمات مربوط به تنظیم است منطقی به نظر می‌رسد ( یعنی، اضافه کردن حالت‌­های مختلف ). کاربرد MIDI Draw برای کارهای ارکسترال مجازی ضروری تلقی می­شد چرا­که این سطح از پویایی برای رئالیسم موسیقایی حیاتی بود.

 

به جای استفاده از MIDI Draw اکنون Logic Pro X  10.4 از Region-Based Automation برای نمایش و ویرایش اطلاعات MIDI CC استفاده می­کند. البته داده‌های مرسوم اتومیشن به Region وابسته نیستند. به عنوان مثال، شما همچنان می ­توانید بدون اینکه­Region اتومیشن با جا به جایی وکال تغییر کند، Region وکال را تغییر دهید و آن را ویرایش کنید. در Comparison، به اصطلاح Region-Based Automation به صورت دائمی به Region وابسته است، مهم‌تر از آن، از Region-Based Automation می­توان برای نمایش MIDI CC Messages استفاده کرد، در حالی که این امکان در Track-Based Automation وجود ندارد.

Region-Based Automation ظاهر و عملکردی شبیه به Track-Based Automation دارد اما در آن مجموعه Node هایی برای نمایش سطوح مختلف­MIDI CC وجود دارد. شما می‌­توانید همانند اتومیشن، Node های جدید را وارد کنید، منحنی بین دو Node را تغییر دهید، یا حتی مقیاس Node ها را در تمام ترک بالا یا پایین ببرید (‌ که همه­ این بخش‌­ها را قبلاً توضیح داده‌­ایم ). با این حال، به یاد داشته باشید که برای داده‌­های اتومیشن مرسوم (که برای کنترل برخی کنترل‌­های مجازی در میکسر Logic به کار برده می­شد) و داده­های به اصطلاح ” طبیعی ” MIDI CC در Region-Based Automation تمایز قائل شوید.

 

باز بودن انتها

ممکن است ” به نظر برسد ” داده‌های اتومیشن یک اطلاعات ساده و معمولی MIDI CC است. در حالیکه داده‌های MIDI CC ممکن است یک راهکار منسوخ به نظر برسد، اما ویژگی باز بودن انتهای آن یک ویژگی مطلوب در استودیو محسوب می­شود. به عنوان مثال، بیشتر کیبورد­های کنترلر داده­‌های MIDI CC را منتقل می­کنند، و در بیشتر موارد، بازار های نرم‌­افزاری می­توانند CC Messages های ورودی را در کمتر از چند ثانیه Map کنند. همچنین هر سینتی­‌سایزری، بعد از سال 1983 ، مسلماً قادر خواهد بود به CC Messages ها پاسخ دهد که سطح مناسبی از سازگاری را به ارمغان می­آورد.

 

کار با میدی کنترلر­ها : قدم به قدم

 

 

1 . پروژه‌­های ما در Logic از یک Patch ساده­Retro Synth استفاده می­کنند. صفحه تنظیمات Retro Synth این امکان را برای شما فراهم می­آورد تا بتوانید به سادگی برخی از پارامترهای کلیدی را با MIDI CC Messages های ورودی Map کنید – در این مورد Mod Wheel با Filter Cutoff.

 

 

2 . اگر میدی کنترلر مناسبی دارید، می­‌توانید به سادگی MIDI CC Messages ها را مستقیماً در Logic ضبط کنید. سعی کنید ترک موازی ایجاد کنید ( برای این کار می­­توانید از Track به Other برورید و گزینه New Track With Same Instrument را انتخاب کنید ) تا داده‌های MIDI CC را جدا نگاه دارید.

 

3 . مجزا نگه داشتن MIDI CC به عنوان یک Region جداگانه باعث می­شود تا بتوانید به راحتی داده‌های MIDI CC را بین ترک­‌ها و پارت‌­های مختلف در تنظیم حرکت دهید. در این مورد همان CC حرکت می‌کند و به Synth Bass در Track 2­ می ­رود.

 

 

4 . حتی اگر داده‌های MIDI CC را جداگانه ضبط کرده­اید، همیشه می­توانید با استفاده از ابزار Glue داده‌­های نت اصلی را با آن ادغام کنید. در حال حاضر این گزینه برای تنظیم یک ترک بهترین گزینه محسوب می­شود.

 

 

5 . در مقابل آن، اگر بخواهید داده‌های نت­ ها را در همان Region از MIDI­ CC Messages جدا کنید، ویرایشگر Event List می‌تواند مفید واقع شود. برای این منظور شما باید در ابتدا داده‌­های نت­‌ها را با استفاده از دکمه بالای Event List فیلتر کنید.

 

6 . اکنون Event List تنها اطلاعات MIDI CC را برای Sequence نمایش می­دهد، در این حالت شما به سادگی می­توانید Select All کنید و همه آنها را حذف کنید. برای نگاه داشتن اطلاعات MIDI CC به سادگی می‌توانید داده‌های Controller را فیلتر کنید و این­بار نت‌­ها را حذف کنید.

 

 

با تشکر از Automation Quick Access دسترسی شما به پارامتر­ها در میکسر Logic مستلزم خرید یک کنترلر نیست. شما می­‌توانید از طریق گزینه­‌های منو وارد  Mix شوید و Enable Automation Quick Access را انتخاب کنید.

7 . یک عملکرد مفید دیگر در ویرایشگر Event List توانایی تغییر نوع میدی کنترلر است. به عنوان مثال شما می­توانید برای ضبط از Modulation Wheel استفاده کنید اما نوع آن را به Expression یا (11) و یا Cutoff یا (74) تغییر دهید.

 

 

8 . برای این که بتوانید داده­‌های ضبط شده یا عناصر ویرایش شده را بهتر ببینید ویرایشگر Piano Roll را اجرا کنید. پنل پایینی آن به صورت پیش­‌فرض روی­Note Velocity تنظیم شده است اما از همان قسمت می­توانید آن را به MIDI CC Messages تغییر دهید.

 

 

9 . داده‌های MIDI CC به شکل مجموعه‌­ای از Node ها در میانه پایینی پنجره نمایش داده می­شوند.به عنوان مثال، برای اضافه کردن یا تغییر مکان Node ها می­توانید از ابزار Arrow، یا از Pencil برای ایجاد تغییرات به صورت دستی، استفاده کنید.

 

 

10 . برای انتخاب یک نوع دیگر از داده‌های MIDI CC می­توانید از قسمت منوی کشویی پایین ویرایشگر­ Piano Roll استفاده کنید، که اگر بخواهید Controller Messages های دیگری بجز Modulation را به آن اضافه کنید، می‌تواند مفید واقع شود.

 

میدی کنترلر­ در لاجیک پرو ایکس

 

11 . MIDI CC Messages ها می‌توانند با استفاده از بخشی از اتومیشن به نام Region-Based Automation در بخش تنظیم نیز ویرایش شوند. برای مشاهده و ویرایش داده­های MIDI CC از گزینه‌های منو به Mix بروید و Show Automation را انتخاب کنید.

 

12 . حالت اتومیشن ترک را از­ Track به­ Region تغییر دهید و از طریق منوی کشویی پارامترها نوع MIDI CC را انتخاب کنید – Ch. 1: Modulation . داده‌های­MIDI CC به همان شکل در Piano Roll نمایش داده می­شوند.

 

 

13 . برخلاف داده‌های اتومیشن مرسوم،حرکتهایRegion-Based Automation  به Region وابسته هستند و با  Region کپی می­شوند و حرکت می­کنند و در مواقعی که داده‌های MIDI CC یک بخش اساسی موسیقییایی Region را تشکیل می­دهند، می‌توانند مفید واقع شود.

 

 

اگر هنوز یک کنترلر مناسب تهیه نکرده ­اید، Logic در خدمت شماست، به سادگی می‌توانید یک کنترلر ( مثل Modulation Wheel ) را حرکت دهید. وقتی که کنترلر را معین کردید، هر پارامتر اتومیشنی را که انتخاب کرده باشید در دسترس شما خواهد بود.

 

14 . به محض اینکه آماده به کار شد، داده‌های MIDI CC در قسمت تنظیم می­‌توانند رویت شوند و توسط داده‌های اتومیشن ویرایش شوند. برای اینکه دقت در کار افزایش پیدا کند، می­توانید (بدون اینکه وارد Piano Roll شوید) به سادگی Node ها را وارد کنید.

15 . برای Node های اتومیشن که به صورت دستی وارد شده­اند می­توانید از ابزار­ Curve در اتومیشن استفاده کنید و یکی از حالت‌های Exponential, Logarithmic و S-Curve را انتخاب کنید. نتیجه موسیقایی بهتری خواهید گرفت.

 

 

16 . یک ویژگی مفید دیگر قابلیت مقیاس داده‌های اتومیشن است. برای این کار می­‌توانید از طریق قسمت سمت راستی کنار نام ترک اقدام کنید. افزایش یا کاهش تنظیمات متعاقباً بر تمام MIDI CC Messages تاثیر می‌گذارد.

 

 

17 . با کلیک روی پیکان کوچک در قسمت چپ ترک می­توانید یک ترک موازی بسازید که می‌توانید پارامترهای مختلف MIDI CC را به صورت جداگانه به آن اختصاص دهید. با این کار می­توانید دو یا چند نوع MIDI CC را همزمان ویرایش کنید.

 

 

18 . ­منوی Mix شامل گزینه‌هایی برای اتومیشن است که MIDI CC Messages را دو برابر می­کند، قابل توجه­ ترین آن گزینه Delete Automation است، که می­تواند به عنوان یک گزینه ریست یا بازگرداندن به داده‌­های نت ­ها عمل کند.

 

4/5 - (1 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد