سبک الکترونیک چه نوع سبکی در موسیقی است؟

موسیقی الکترونیک

سبک الکترونیک یک سبک از موسیقی به شمار می رود که در واقع از ابزارهای دیجیتال و مبتنی بر مدار و همچنین تکنولوژی های روز دنیا ساخته شده است و صداهای تولید شده در این نوع موسیقی تنها و تنها با استفاده از علم الکترونیک ایجاد می شود. در ضمن ما در وبسایت بیتستان در بخشی به بنام سبک موسیقی به بررسی سبک های موسیقی پرداخته ایم بنابراین می توانید از طریق لینک آبی رنگ وارد آن شوید و اطلاعات مورد نظر را دریافت نمایید.

 

در گذشته های نه چندان دور به سادگی می توانستیم صدای موسیقی در سبک موسیقی الکترونیک را از دیگر سبک های موسیقی مانند آکوستیک، سنتی، کلاسیک، جاز و یا فولک و غیره تشخیص داد. اما در حال حاضر با رشد و پیشرفتی که در دنیای موسیقی و فناوری دیجیتال رخ داده، تشخیص سبک موسیقی از دیگر سبک ها آسان و راحت نیست.

 

سبک الکترونیک چیست؟

این نوع سبک موسیقی که به موسیقی الکترونیک هم معروف است همان طوری که در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم گونه ای از موسیقی به شمار می رود که در مراحل ایجاد و تهیه آن از سازهای الکترونیک و همچنین فناوری ها و تکنولوژی های الکترونیک استفاده می شود و می توان اینگونه هم گفت که در تولید صدا در سبک الکترونیک از ادوات آکوستیک به هیچ عنوان استفاده نمی شود و یکی از تفاوت های مهم و عمده آن با دیگر انواع موسیقی ها، در نوع صدای ساخته شده به وسیله ابزار الکترونیکی است.

 

موسیقی سبک الکترونیک

 

نکته قابل توجه

موسیقی هایی که در سبک الکترونیک تولید می شود بیشتر به صورت بی کلام است و نمونه دستگاه هایی که برای تولید صدای الکترونیکی از آنها استفاده می شود شامل تل ‌هارمونیوم، ارگ هموند و گیتار الکتریک است و از همه مهم تر اینکه برای تهیه صدای کاملاً خالص از جنس الکترونیک، به راحتی می توان از دستگاه هایی مانند ترمین، سینتی سایزر و حتی رایانه بهره کافی را برد.

پیشتر به این موضوع اشاره کردیم که در موسیقی موسیقی الکترونیک به هیچ عنوان از صداها و سازهای آکوستیکی، استفاده نمی شود و صداهایی که در آن ایجاد می شود یا از همان ابتدا توسط مدارهای الکترونیکی مانند سینتی سایزر تولید می شود و یا اینکه به روشی دیگری عمل می کنند.

در روش دیگر سعی می شود صداهایی خلق شود که هرگز کسی آن را نشنیده باشد. در این روش از صداهای سازهای آکوستیکی و یا صدای انسان آن هم توسط تکنولوژی صدای دیجیتال و پخش آن توسط نرم افزارها در محدوده ای که خارج از محدوده فرکانس طبیعی است و همچنین با قرار دادن افکت ها روی سمپل ها، نمونه برداری می شود و همان طوری که گفتیم در این روش صداهایی خلق می شود که هرگز کسی آن را نشنیده باشید.

 

مثال

یکی از مثال هایی که می توان برای موسیقی الکترونیک بیان کرد در مورد آهنگساز آلمانی به نام Klaus Schulze است که سعی و تلاشش این بود که به هنگام خلق یک قطعه موسیقی از صداهایی خارج از وسعت صدای خواننده و همچنین گیتار الکتریک استفاده کند. مورد دیگری که می توان بیان کرد مربوط به یکی از قطعات آهنگساز آمریکایی به نام خانم Wendy Carlos است که توسط شخصی اجرا می شود که در ابتدای کار صدای وی شبیه به ابوا و به مرور زمان صدای وی به ویلنسل تبدیل می شود.

پر واضح است که انجام چنین کارهایی با استفاده از سازهای آکوستیک به هیچ عنوان امکان پذیر نخواهد بود و به عبارتی می توان اینگونه گفت که سبک الکترونیک در واقع ادامه جنبش آوانگارد در موسیقی است و به همین علت است که خیلی از آهنگسازها در قید و بند شناخته شده و ثابتی از نظر سبک، فرم و یا آکوستیک بودن موسیقی نیستند.

 

ابزارهای موسیقی سبک الکترونیک

 

ابزارهای موسیقی سبک الکترونیک

 

علم الکترونیک توانسته به وسیله سازهای موسیقی در سبک الکترونیک اقدام به تولید صداهایی کند که در دستگاه های معمولی هرگز قابل اجرا نیست و به نوعی علم الکترونیک کمک بسیار بزرگی به دنیا موسیقی کرده است. در واقع صداهایی که از این نوع دستگاه ها خارج می شود به صورت یک سیگنال الکتریکی است.

در حال حاضر هم در موسیقی سبک الکترونیک نوازنده ها و مخترع ها همیشه سعی کرده اند که روش هایی جدید و خلاقانه را برای ویرایش صدا و همچنین ایجاد موسیقی به وجود بیاورند و در حال حاضر هم به نسبت گذشته محصولات سخت افزاری و نرم افزاری که در عرصه موسیقی وجود دارد، بسیار زیاد است. در ادامه این مقاله قصد داریم به مهم ترین ابزارهای موسیقی در سبک الکترونیک اشاره ای کوتاه داشته باشیم.

 

ابزارهای موجود در سبک الکترونیک

 

ماشین های درام

از ماشین درام به طور معمول در موسیقی هیپ هاپ در سبک الکترونیک و اغلب مواقع به هنگام ضبط صدا به عنوان یک جایگزین برای درامر انسانی مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد ماشین درام می توان اینگونه گفت که تاریخچه این ماشین بسیار طولانی است و هم اکنون، به عنوان یکی از آشناترین صداها در سبک های هیپ هاپ و همچنین موسیقی پاپ، مبدل شده اند.

 

ماژول صدا

یکی از موارد و وجه تمایز در مورد ماژول صدا در موسیقی الکترونیک این است که این ابزار موسیقی الکترونیکی فاقد یک دستگاه پخش است و به همراه آنها همیشه یک کنترلر خارجی مانند یک تریگر پدها و یا سکوئنسر قرار دارد. ماژول های صدایی که در سبک الکترونیک وجود دارد می تواند پیانوهای دیجیتال، سمپلرها، سینتی سایزر، ژنراتورهای ساده لحن و یا مانند دیگر ابزارها باشد.

 

نمونه گیرهای صوتی (سمپلرهای صوتی)

این ابزار در سبک الکترونیک این توانایی را دارد که صداها را ضبط، ذخیره و پخش نماید. در واقع بیشتر نمونه گیرهای صوتی با یک ترتیب سنج یا به اصطلاح سکوئنسر و برخی دیگر هم با کنترلر و یا کیبورد به فروش می رسند. برخی نوازنده ها که بودجه محدودتری در اختیار دارند سعی می کنند از سمپلرهای نرم افزاری به عنوان یک جایگزین ابزار واقعی استفاده کنند.

 

سینتی سایزر رومیزی (Tabletop Synthesizers)

به مانند ماژول های صدا، سینتی سایزرهای رومیزی هم داریم که در واقع یک ضریب شکل کاهش یافته را به نمایش می گذارد. اما حقیقت این است که تنها چیزی که آن را از ماژول ها جدا می کند، این است که سینتی سایزرها از یک کنترلر جمع و جور برخوردار هستند.

یکی از مواردی که می تواند یک مزیت بزرگ برای نوازنده ها باشد، این است که اندازه و تحرک سینتی سایزرها در بیشتر اوقات برای نوازنده هایی که در حال سفر هستند و کمبود فضا دارند، بسیار مناسب است و علی رغم اینکه اندازه این سینتی سایزرهای رومیزی جمع و جور است به راحتی می تواند مقدار قابل توجهی پانچ صدا تولید کند. اشخاصی که به موسیقی رقص و کلاب عادت دارند به سادگی می توانند صدای این نوع دستگاه را در سبک الکترونیک تشخیص دهند.

دیدگاه کاربران
  • سلام مقاله خیلی خوبیه فقط یجایی شما ذکر کردی که ” می توان اینگونه هم گفت که در تولید صدا در سبک الکترونیک از ادوات آکوستیک به هیچ عنوان استفاده نمی شود”
    ولی این درست نیست چند سالیه که تو سبک الکترونیک به صورت ترکیبی حتی از ساز های اکوستیک هم استفاده میشه حتی تو یه سری کارا ساز زنده استفاده میکنن سبک الکترونیک خیلی خیلی پیشرفت کرده ولی هرچند قبول دارم یه سری از موسیقی های الکترونیک تماما الکترونیک هستن و از هیچ ساز اکوستیکی واس ساختشون استفاده نشده ولی در کل فقط خواستم یه اصلاحی واس این جمله ذکر شده تو مقاله داشته باشم

    • سلام علی جان ممنون از توجه تون . اینجا منظور فقط سبک الکترونیک بود. اون بحثیی که شما فرمودید یه جور تلفیق محسوب میشه. ولی بازم ممنون از دقت نظرتون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *