در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

راهنمای جامع خرید اسپیکر مانیتورینگ

بروز‌رسانی‌شده در تاریخ 31 مارس 2020

راهنمای خرید اسپیکر

اسپیکر مانیتورینگ در حقیقت نوعی اسپیکر است که وظیفه اصلی آن مانیتور کردن سیگنال های صوتی است و به عنوان یکی از اصلی ترین و منحصر به فردترین تجهیزات استودیوهای موسیقی و همچنین سینمایی، شناخته می شود که صدالبته تأثیر بسیار زیادی هم در صداسازی و هم در رفع نواقص را بر عهده دارد. در ادامه با راهنمای جامع خرید اسپیکر مانیتورینگ با بیتستان همراه باشید در ضمن تیم وبسایت بیتستان برای راحتی شما راهنمای خرید تجهیزات استودیویی را برای شما تهیه کرده است که می توانید از آن استفاده نمایید.

 

راهنمای جامع خرید اسپیکر مانیتورینگ

قابلیت های متنوع و زیادی که این محصول دارد باعث شده تا به صورت کاملاً گسترده توسط خیلی از متخصصین صداسازی مورد استفاده قرار گرفته شود و در کل اسپیکر مانیتورینگ به افراد این اجازه را می دهد که بهتر و جزئی تر بتوانند صدای ضبط شده را مدیریت کنند.

شاید تصور برخی افراد این باشد که این وسیله صدا را زیباتر و گوش نوازتر پخش می کند اما در حقیقت این طور نیست بلکه صدای ضبط شده را به صورت کاملاً واقعی و همان طوری که هست پخش می کند تا به این وسیله متخصصین و تکنسین های صدا بتوانند نواقص و نقطه ضعف های صدا را پیدا و به وسیله نرم افزارهای کامپیوتری از بین ببرند و در نتیجه خروجی نهایی صدا حرفه ای تر، قدرتمندتر و با کیفیت تر تولید شود.

راهنمای جامع خرید اسپیکر مانیتورینگ

مزایای استفاده از اسپیکر مانیتورینگ

همان طوری که در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم اسپیکر مانیتورینگ و همچنین بلندگوهای با کیفیت، این امکان را در اختیار موسیقیدانان و متخصصین صدا قرار می دهد تا صدا را آنطوری که هست گوش دهند و تمامی نواقص آن را برطرف نمایند و در صورتی که از اسپیکرهای نامناسب استفاده کنید، قادر به پخش و تولید فرکانس های پایین نخواهید بود و حتماً توصیه می کنیم قبل از خرید به این نکته توجه داشته باشید.

 

راهنمای خرید اسپیکر مانیتورینگ

 

در این مقاله قصد داریم راهنمایی خرید اسپیکر مانیتورینگ را در اختیار شما قرار دهیم و به نکات مهم و ضروری پیرامون خرید این وسیله اشاره کنیم.

 

مانیتورهای اکتیو یا مانیتورهای پسیو؟

قبل از هر چیزی باید عنوان کنیم که مانیتورهای اکتیو محبوبیت بیشتری بین اشخاصی که در حوزه موسیقی فعالیت می کنند دارند اما در کل صنعت موسیقی بر پایه نوع دوم یعنی اسپیکرهای مانیتورینگ پسیو بنا شده است و این نشان می دهد که از بین این دو نوع اسپیکر مانیتورینگ هیچ یک بر دیگری ارجعیت و برتری ندارد.

مانیتورهای پسیو به خاطر اینکه ماژولار هستند پس می بایستی با آمپلی فایر و کراس اورهای مناسب ترکیب شوند اما در مقابل اسپیکر مانیتورینگ اکتیو تمامی امکانات لازم برای یک استودیو خانگی را در خود دارا می باشند و این نشان می دهد که نیازی نیست که امکانات و تجهیزات سنگین را به همراه اسپیکر مدام جابجا و حمل کنید و از این مطمئن هستید که آمپلی فایری که در داخل اسپیکر تعبیه شده با آن سازگاری کامل دارد.

با توجه به مواردی که بیان کردیم ساخت یک سیستم مانیتورینگ پسیو قدرتمند امکان‌پذیر خواهد بود و خیلی از استودیوهای کاملاً حرفه ای از سیستم های اکتیو برای مانیتورینگ موسیقی های خود استفاده می کنند مگر اینکه برای استفاده از سیستم های پسیو یک دلیل خاص و منطقی داشته باشند. اما در حال حاضر ساده ترین و در عین حال بهترین انتخاب این است که از یک سیستم اکتیو مناسب استفاده نمایید.

 

قدرت اسپیکر مانیتورینگ

 

خرید اسپیکر مانیتورینگ

یکی از مهم ترین مواردی که به هنگام خرید اسپیکر مانیتورینگ باید به آن دقت کنید قدرت یا به اصطلاح وات اسپیکر است به خاطر اینکه تأثیر زیادی بر کیفیت و قدرت صداها و موسیقی های تولید شده دارد. این نشان می دهد که هر چه اسپیکر از قدرت یا همان وات بالاتر برخوردار باشد این امکان در اختیار موزیسین ها قرار خواهد گرفت تا روی گیت ها، کمپرسورها و لیمیترها تغییرات دقیق تری را اعمال کنند. به طور مثال اگر یک میکس کاملاً یکسان را روی دو سیستم اسپیکر مانیتورینگ متفاوت آن هم با ولوم یکسان اجرا نمایید، اسپیکری که قدرت (وات) بیشتری دارد قطعاً هدروم (headroom) بیشتری هم خواهد داشت.

 

اکولایزرها EQ در اسپیکر مانیتورینگ

خیلی از اسپیکر مانیتورینگ ها دارای اکولایزر هستند که به وسیله آنها می توانید صدای تولید شده را به نسبت شرایط اتاق به راحتی تنظیم نمایید. همچنین مورد دیگری که می تواند به شما کمک کند این است که خیلی از تجهیزات مانیتورینگ دارای یک سری پردازشگرهای دیجیتالی هستند که می توانند اکولایزر را نسبت به فضای آکوستیک خودتان تنظیم نمایید.

به این نکته توجه کنید که یک اتاق که شرایط آکوستیک کاملاً ضعیفی دارد می تواند با استفاده از تنظیمات اکولایزر یا همان EQ به یک اتاق کاملاً قابل قبول برای ضبط وکال و ضبط صدا مبدل شود. اما اگر در هر صورت شرایط آکوستیک اتاق مناسب نباشد به طور حتم بهترین و گران ترین دستگاه ها به خصوص اسپیکر مانیتورینگ هم نمی تواند با تغییر و تنظیم اکولایزر آن را به یک اتاق خوب مبدل کند.

 

 

استفاده از کابینت های باز و بسته

 

استفاده از کابینت های باز و بسته

 

کابینت های باز به نسبت کابینت های بسته دقت صدای کمتری دارند اما وجود آنها به طبع در اسپیکر مانیتورینگ های کوچک و برخی دیگر از اسپیکرهای بزرگ قطعاً می تواند بیس بیشتری را تولید کند و اگر احتمالاً تصمیم به استفاده از کابینت های باز گرفتید حتماً بایستی آنها را با فاصله از دیوار و دیگر وسایل قرار دهید. اگر هم مایل بودید می توانید از کابینت های بسته که به نسبت کابینت های باز دقت صدای بهتر و بیشتری را دارند، استفاده نمایید.

 

به کار بردن ساب ووفر

اگر هدف شما از تهیه اسپیکر مانیتورینگ این است که یک قطعه را برای برنامه های تلویزیونی و یا فیلم های سینمایی تهیه کنید پیشنهاد می کنیم حتماً از ساب ووفر هم استفاده کنید به خاطر اینکه این امکان وجود دارد که برخی از مردم قطعه تولید شده توسط شما را از دستگاه های پخش خانگی که مجهز به ساب ووفر است، بشنوند. اما اگر هدف شما از تهیه این اسپیکرها فقط میکس قطعه های موسیقی است دیگر نیازی به تهیه ساب ووفر نخواهید داشت به خاطر اینکه مخاطبین یا کار شما را از طریق گوشی می شنوند و یا از طریق سیستم های پخش ماشین.

 

انتخاب یک مکان مناسب برای قرار دادن اسپیکر مانیتورینگ

مورد دیگری که قبل از خرید اسپیکر مانیتورینگ باید به آن دقت کنید این است که یک مکان مناسب برای این اسپیکرها انتخاب کنید. برای اینکه بهترین، دقیق ترین و واضح ترین دریافت فرکانس صدایی را داشته باشید می توانید بین خودتان و دو اسپیکر مانیتورینگ یک مثلث متساوی الاضلاع ایجاد کنید.

این یعنی فاصله شما تا اسپیکرها و همچنین فاصله بین دو اسپیکر به یک اندازه و کاملاً مساوی باشد و از همه مهم تر اینکه فضای استودیو خانگی یا حرفه ای باید کاملاً آکوستیک باشد تا برگشت و انعکاس صدا به صورت کامل یا حذف و یا کم شود و از آن طرف دقت صدا بیشتر شود.

 

اندازه اسپیکر مانیتورینگ

 

اندازه اسپیکر مانیتورینگ

مورد دیگری که باید قبل از خرید این نوع اسپیکرها به آن اهمیت بدهید این است که اندازه اسپیکر مانیتورینگ باید متناسب با اندازه اتاق کار و یا استودیو خانگی شما باشد.

 

تولید دقیق ترین صداها

قبلاً هم به این موضوع اشاره کردیم که هدف از خرید اسپیکر مانیتورینگ تولید صدا آن هم با کیفیت عالی نیست بلکه هدف اصلی این است که دقیق ترین صداها را تولید کند تا متخصصین صدا بتوانند تمامی جزئیات خوب و بد یک صدا را بشنوند و اقدام به رفع نواقص احتمالی کنند.

 

مواد تشکیل دهنده اسپیکر مانیتورینگ

خیلی از خریداران اسپیکر مانیتورینگ بیشتر به امکانات هر دستگاه توجه می کنند اما باید عنوان کرد که مواد به کار رفته در این نوع اسپیکرها هم در صدای خروجی تأثیرگذار خواهد بود. در کل اسپیکرها از مواد اولیه ای مانند کاغذ، کولار و همچنین آلومینیوم ساخته می شوند. حتماً قبل اینکه اقدام به خرید کنید و بیشترین تمرکزتان روی امکانات این اسپیکرها معطوف شود به مواد اولیه و خصوصیات هر کدام توجه کنید اما به هر حال داشتن امکانات زیاد می تواند بعدها در تولید و ضبط صدا به شما کمک کند.

 

 

به چه قابلیت های دیگری به هنگام خرید اسپیکر مانیتورینگ باید توجه کنیم؟

 

ساختار کلی اسپیکر مانیتورینگ

 

به طور کلی در مقاله راهنمای جامع خرید اسپیکر مانیتورینگ به شما میخواهیم بگوییم که ساختار یک اسپیکر مانیتورینگ می تواند هم کمترین نقص را در عملکردشان داشته باشند و هم اینکه تأثیر فوق العاده زیادی را در آن ایجاد می کنند. به طور مثال اسپیکرهایی که از جنس چوب ساخته می شوند به علت اینکه به خودی خود در برابر نویزها و همچنین آلایندگی های جزئی مختلف، می ایستند و گزینه ایده آل تر و بهتری به نسبت دیگر اسپیکر مانیتورینگ ها برای خرید به حساب می آیند.

از آن طرف هم نبایستی مقدار ورودی و همچنین خروجی یک اسپیکر را نادیده گرفت به خاطر اینکه توانایی این تجهیزات استودیویی در پردازش و همچنین بررسی سیگنال های صوتی با توجه به نیاز کاری شما می تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

 

سخن آخر

طبق نکاتی که در مقاله راهنمای جامع خرید اسپیکر مانیتورینگ بیان شد می توان به این نکته دست پیدا کرد که اسپیکر مانیتورینگ یکی از ابزارها و تجهیزات حرفه ای مخصوص استودیو خانگی یا حرفه ای به شمار می رود. این نوع دستگاه ها هدف اصلی شان این است که صدا را به صورت شفاف و بدون جلوه در اختیار متخصصین صدا قرار دهند تا این افراد بتوانند نواقص صدا را پیدا کرده و با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری پوشش دهند.

مقدار ورودی و خروجی، نوع بدنه، نوع طراحی، ابعاد و غیره از جمله مواردی هستند که می توانند به صورت مستقیم روی عملکرد و همچنین خروجی اسپیکر مانیتورینگ تأثیرگذار باشند. پس حتماً توصیه می کنیم که قبل از خرید به این نکات توجه کامل داشته باشید.

 

برای اینکه از خدمات ما بهتر استفاده کنید وارد بخش راهنما سایت شوید.

برای مشاهده آموزش نصب ویدیویی اینجا کلیک کنید.

راستی! برای مشاهده ویدیو آموزشی رایگان و کاربردی وارد کانال یوتیوب بیتستان شوید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

محصولات آموزشی که باید ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با خرید عضویت ویژه به صدها وی اس تی ، پلاگین و… همچنین فیلم های آموزشی به صورت رایگان دسترسی خواهید داشت.

نوشته های مرتبط