راهنمای قدم به قدم خرید کارت صدا

کارت صدا در حقیقت یکی از تجهیزات و وسایل موسیقی به شمار می رود که میکروفن و همچنین دیگر تجهیزات صوتی را به کامپیوتر و یا لپ تاپ وصل می کند. به دلیل اینکه تنوع این وسیله در بازار بسیار زیاد است امکان دارد به هنگام خرید با مقداری مشکل و سردرگمی مواجه شوید. در ادامه راهنمای قدم به قدم خرید کارت صدا را تقدیم حضورتان می کنیم.

 

کارت صدا دارای ترکیبات متنوع و زیادی از جمله ورودی ها، خروجی ها، انواع اتصالات و خیلی از ویژگی های دیگری است که به هنگام خرید بایستی آنها را مد نظر داشته باشید. کارت های صدای معمولی (کارت صداهایی که روی سیستم کامپیوتری نصب می شوند) توانایی تبدیل سیگنال های آنالوگ به اطلاعات صوتی دیجیتال را دارند تا از این طریق کامپیوتر و یا لپ تاپ بتواند اطلاعات را پردازش کند اما کارت صدا (اکسترنال) همین صدای دیجیتال را به وسیله انواع مختلفی از اتصال ها مانند USB، FireWire، Thunderbolt و یا کارت PCI/PCIe به سیستم کامپیوتر منتقل می کند.

این نوع کارت های صدا این قابلیت را دارند که به صورت معکوس هم این پروسه را انجام دهند. یعنی اطلاعات حاوی صدای دیجیتال را از سیستم کامپیوتر دریافت و آن را به سیگنال آنالوگ تبدیل کرده تا کاربر به راحتی بتواند آن را از طریق هدفون یا اسپیکر مانیتورینگ استودیویی بشنود. برخی از کارت های صدا از ورودی و خروجی آنالوگ line-level و همچنین یک یا چند پری آمپلی فایر میکروفن و برخی دیگر از همین کارت صدا از ورودی و خروجی های دیجیتالی مانند AES، S/PDIF یا ADAT (Light pipe) استفاده می کنند و اما یک سوال ؟

 

دلایل استفاده از کارت صدا

 

خرید کارت صدا

 

به طور حتم دلیل های زیادی را می توان بیان کرد که افرادی که در زمینه موسیقی فعالیت می کنند به جای اینکه از یک کارت صدا مخصوص کامپیوتر یا لپ تاپ بهره ببرند از یک کارت صدا اکسترنال که حرفه ای تر و اختصاصی تر هم هست، استفاده کنند.

 

از جمله این دلیل ها به می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارت هایی که روی کامپیوتر نصب می شوند از صدای محدودتری برای ضبط موسیقی برخوردارند
 • کیفیت کارت های صدایی که روی کامپیوتر نصب هستند به نسبت کارت صدا اکسترنال، ضعیف ترند
 • کارت های صدایی که روی کامپیوتر و لپ تاپ نصب هستند از یک ورودی و خروجی استریو line level که یک کیفیت کاملاً معمولی دارند، برخوردار هستند
 • در برخی موارد اختلال سیگنال های الکترومغناطیس، اختلال های رادیویی و همچنین تأخیرهای زیاد می تواند روی کیفیت کارت صدا چه ورودی و چه خروجی، تأثیرگذار باشد
 • کارت های صدایی که روی کامپیوتر نصب هستند به خاطر اینکه از دو کانال ورودی استفاده می کنند در واقع یک کار غیرممکن برای ضبط کردن موسیقی درامز و یا ضبط یک گروه موسیقی را بر عهده دارند
 • کارت هایی که روی کامپیوتر قرار می گیرند مناسب اجرای فایل های صوتی فشرده مثل MP3 هستند
 • اما کارت صدا حرفه ای و تخصصی، مختص ضبط موسیقی و همچنین مانیتور کردن صدا آن هم با کیفیت بالا و استودیویی است

با تمام تفاسیری که بیان شد در مقاله راهنمای قدم به قدم خرید کارت صدا قصد داریم به نکاتی اشاره کنیم که شما را در خرید یک کارت صدا حرفه ای راهنمایی کند.

 

راهنمای خرید کارت صدا

 • به تعداد ورودی و خروجی های کارت صدا توجه کنید

راهنمای قدم به قدم خرید کارت صدا

قبل از اینکه اقدامی برای خرید کارت صدا انجام دهید باید به این نکته توجه کنید که از چند ساز و چند میکروفن به صورت همزمان برای ضبط مایلید استفاده کنید. به عنوان مثال اگر در استودیویی خانگی خودتان درامز را به صورت زنده ضبط می کنید باید با توجه به تعداد میکروفن هایی که برای ضبط درامز استفاده می کنید، کارت صدا را انتخاب نمایید.

البته این کارت می بایستی دارای تعدای ورودی و خروجی مناسب با نیاز شما داشته باشد و یا اینکه به روشی دیگر عمل کنید. مثل ضبط صدای سازها، خواننده، همخوان ها و غیره به صورت جداگانه. اگر از این روش استفاده کنید دیگر نیازی به خرید یک کارت صدا با ورودی های زیاد به هیچ عنوان نخواهید داشت. با راهنمای قدم به قدم خرید کارت صدا همراه باشید.

 

اما در این طور مواقع 4 نکته را فراموش نکنید:

 

کارت صدای اکسترنال

 • نکته اول: اگر مایلید از ورودی های زیاد استفاده کنید نیازی نیست که حتماً یک کارت صدا با ورودی های زیاد خریداری کنید. در برخی موارد می توانید به صورت سری از دو تا کارت صدا بهره ببرید و از آن طرف تعداد ورودی های کارت خود را دو برابر نمایید. (برای اینکه بتوانید از این روش استفاده کنید باید کارت های صدایی را خریداری کنید که این قابلیت را پشتیبانی می کنند)
 • نکته دوم: برای اینکه ورودی های زیادی داشته باشید باید به ورودی های دیجیتالی که روی کارت صدا هم نصب هستند، توجه نمایید. به عنوان مثال اگر یک کارت صدایی را خریداری کرده باشید که حداقل 10 ورودی دیجیتال داشته باشد می توانید با استفاده از یک میکسر 10 کاناله که دارای خروجی های دیجیتال است، 10 ورودی را به میکسر بدهید و آنها را به صورت همزمان ضبط نمایید
 • نکته سوم: ضبط همزمانی که در نکته دوم بیان شد به این معنی است که ضبط صدای چند ساز و میکروفن به صورت همزمان و بر روی نرم افزار میزبان یا همان DAW انجام می شود و بعد از پایان ضبط می توانید تغییرات دلخواه را روی هر ضبطی انجام دهید
 • نکته چهارم: یکی از مهم ترین کاربرد خروجی های زیاد بیشتر برای اعمال مانیتورینگ های متفاوت و ایجاد روابط دلخواه میان ورودی ها است که البته این مورد بیشتر در استودیوهای حرفه ای بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد

 

پیش تقویت کننده یا به اصطلاح پری آمپلی فایر (PreAmp)

هرگاه که شما اقدام به خرید کارت صدا آن هم از نوع حرفه ای می کنید به طور حتم بایستی به دنبال یک رکورد حرفه ای هم باشید که در اکثر مواقع این رکورد از طریق میکروفن که در واقع یکی از اجزای اصلی رکورد هم به شمار می رود، انجام می شود. زمانی که میکروفن را به کارت صدا وصل می کنید بایستی سیگنال صوتی آن را تقویت کنید که این از عهده پری آمپلی فایر بر می آید.

خرید کارت صدای اکسترنال

هر چه این تقویت سینگال بهتر انجام شود به طبع از آن طرف صدایی گرم تر، شفاف تر و رساتر را به موسیقی خواهید داد. پس باید عنوان کنیم که توجه به کیفیت پری امپ ها که در کارت های صدا تعبیه شده اند یک نکته بسیار مهم برای انتخاب این نوع دستگاه ها به شمار می رود.

 

 • به دنبال یک رابط مناسب و کاربردی در کارت صدا باشید

یکی از نکات بسیار مهمی که در راهنمای قدم به قدم خرید کارت صدا و به هنگام خرید این نوع کارت های صدا باید به آن توجه داشته باشید این است که کارتی را انتخاب کنید که با نیازهای شما همخوانی داشته باشد.

یک نمونه از این نوع کارت های صدا از نوع یو اس بی (USB) است که در سال 1994 میلادی طراحی و تولید شد و از این تکنولوژی بیشتر در دستگاه های متفاوت و مختلفی مانند کارت صدا اکسترنال برای انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد. سرعت انتقال اطلاعات در USB 1.0 چیزی در حدود 12 مگابیت بر ثانیه بود اما کاربران و تولید کننده ها به سرعت های بیشتری نیاز داشتند و بعد از آن نمونه های ارتقاء شده USB 2.0  و USB 3.0 تولید و روانه بازار شد.

نمونه دیگری از کارت صدا مدل فایروایر (Fire wire) است که در سال 1995 توسط شرکت اپل طراحی و ساخته شد. مزیتی که این نمونه به نسبت USB دارد این است که انتقال اطلاعات را با نرخ پایدارتری انجام می دهد که در واقع این ویژگی موجب می شود که به هنگام ضبط همزمان از کانال های زیاد، اتصال فایروار اطمینان بیشتری را در اختیار کاربر می دهد. اما نکته منفی آن این است که کامپیوترها و کارت های صدایی که از این اتصال استفاده می کنند بسیار محدود و کمیابند.

 

 • نرخ نمونه برداری در کارت های صدا

راهنمای خرید کارت صدای اکسترنال

نرخ نمونه برداری و نرخ بیت بیانگر حداکثر میزان اطلاعات صوتی قابل پردازش در هر ثانیه آن هم توسط کارت صدا است که یکی دیگر از فاکتورها و عوامل مهمی است که کارت های صدای استودیویی را از خانگی جدا می کند. در واقع کامپیوترها و دستگاه های پخش صدا توانایی ذخیره پیوسته سیگنال دیجیتال تولید شده توسط کارت صدا را ندارند و به همین دلیل برای ذخیره سازی مجبورند صدا را به قطعات بسیار کوچک که به آن Chunk گفته می شود، تقسیم بندی کنند.

در حقیقت این قطعات کوچک که به نرخ نمونه برداری که مقیاسی برای تشخیص میزان کیفیت صدا است، مربوط می شود. به طور مثال از یک موسیقی که در نرخ 55\1 نمونه برداری شد و این به معنی این است که در هر ثانیه از آن موسیقی55100 قطعه ذخیره شده است و هرگاه که این قطعات گسسته به سرعت پخش می شوند گوش انسان آنها را به صورت یک صدای به هم پیوسته و یکپارچه تشخیص می دهد.

در این طور مواقع هر چه نرخ نمونه برداری در یک کارت صدا بیشتر و بالاتر باشد به طبع صدایی با کیفیت تر و نزدیک تر به صدای تولید شده توسط منبع صوتی شبیه سازی خواهد شد. از آن طرف نرخ بیت هم به میزان اطلاعات ذخیره شده در هر قطعه اشاره می کند و هر چه این مقدار بیشتر باشد به طور حتم دقت در ضبط دیجیتال هم بالاتر خواهد بود.

4.5/5 - (2 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی