اکوستیک اتاق چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اکوستیک اتاق در واقع به اتاقی گفته می شود که هیچگونه ارتعاش صدا و یا پژواک صوتی در آن وجود ندارد و این مورد یکی از مسائل مهم در ساخت استودیو خانگی و حتی حرفه ای به شمار می رود. آکوستیک (Acoustic) در لغت مترادف دو کلمه vocal و phonic و به معنی ارتعاش صدا است و قطعاً اشخاصی که مایلند به دنیای موسیقی قدم بگذارند از این به بعد این کلمه را زیاد خواهند شنید. ما در این آموزش به شما می گوییم که چگونه یک اتاق آکوستیک بسازید و با جزییاتی مثل آکوستیک اتاق موسیقی و استودیو به طور کلی آشنا خواهید شد. برای آنکه اطلاعات بیشتری در مورد تجهیزات استودیویی و یا خرید تجهیزات استودیویی بدست بیاورید وارد لینک آبی رنگ شوید.

اکوستیک اتاق

 

اکوستیک اتاق

یکی از مواردی که در استودیوهای ضبط صدا، سالن های تئاتر، سالن های کنفرانس و همچنین سینماها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، توجه به صداگیری دیوارها، کف و همچنین سقف است به خاطر اینکه این مکان ها نیاز مُبرمی به جلوگیری از ورود و خروج صداهای خارجی و همچنین نیازی اساسی به کیفیت و وضوح صدای داخل محیط را دارند و قطعاً تفاوت کیفیت ضبط یک قطعه موسیقی که در یک اکوستیک اتاق انجام می شود با کیفیت ضبط یک آهنگ که در اتاقی که آکوستیک نیست، از زمین تا آسمان است.

برخی ها ساده ترین روش که استفاده از شانه های تخم مرغ است را برای آکوستیک کردن اکوستیک اتاق به کار می برند و برخی دیگر از افراد از فوم های آکوستیک که یکی از گزینه های مناسب برای صداگیری یک مکان است، استفاده می کنند. در واقع قابلیت جذب صدای فوم آکوستیک به نسبت دیگر عایق های صوتی بسیار متفاوت تر است و استفاده از آن به خصوص برای پوشش در و دیوار استودیوهای ضبط صدا، اتاق موسیقی و همچنین اتاق تلویزیون می تواند باعث افزایش کیفیت صدا شود.

مزیتی که این عایق های صوتی دارند این است که نویزهای زمینه، پژواک صدا و همچنین انعکاس صدا را به صورت کامل حذف و یا شدت آن را کم می کند و همین مورد در کیفیت صدای خروجی و همچنین وضوح صدا تأثیر زیادی خواهد گذاشت.

قصد ما این است که در این مقاله شما را با ویژگی هایی که آکوستیک اتاق می تواند داشته باشد آشنا کنیم تا اهمیت آن و همچنین تأثیری که می تواند بر کیفیت صدا و ارتقاء یک محصول داشته باشد بیشتر آشنا شوید. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. قبل از اینکه وارد بحث اصلی شویم یک سوال مهم را مطرح می کنیم:چه دلیلی وجود دارد که یک اتاق آکوستیک باشد؟

 

اتاق آکوستیک چیست؟

شاید یک مقدار پاسخ دادن به این سوال شخصی باشد اما اهمیت آکوستیک اتاق زمانی خودش را نشان می دهد که بدانید بهبود فضای خانه، محل کار، استودیو خانگی، استودیو حرفه ای و خیلی از مکان های دیگر با استفاده از موادی که تأثیر زیادی در کیفیت صدا دارند، دو چندان خواهد شد و مکان مورد نظر را به یک مکان کاملاً لذت بخش تبدیل خواهد کرد.

به طور حتم یک استودیو خانگی و یا استودیوهای حرفه ای سعی می کنند میلیون ها تومان هزینه کنند تا آکوستیک اتاق مجهزی را تهیه کنند، آن هم برای بهبود کیفیت صدا، بهبود کیفیت محصولی که قرار است ارائه دهند و همچنین ارائه خدماتی بهتر و با کیفیت تر که در نهایت منجر به ارتقاء کسب و کارشان شود و این اهمیت برخوردار بودن از یک اتاق آکوستیک را بیشتر از پیش می کند.

 

انواع اتاق آکوستیک

 

اتاق آکوستیک ضبط صدا

 

در برخی از موارد دیده شده که خیلی از افراد برای اینکه هزینه زیادی را بابت آکوستیک کردن یک اتاق صرف نکنند به صورت شخصی سعی می کنند که خودشان اقدام به ساخت اتاق آکوستیک با استفاده از فوم های پلی اتیلن، شانه های تخم مرغ و یا فوم های دیگری کنند که شاید به صورت کامل عایق بندی نشود اما تا حدود زیادی می تواند از ورود و خروج صدا جلوگیری کند. اما در کل یک اتاق آکوستیک به دو شکل پرتابل و ثابت تولید می شود که هر کدام هم مزیت های خاص خودش را دارد.

 

اتاق آکوستیک پرتابل

این نوع اتاق ها قابلیت باز و بسته شدن را دارند و عایق بسیار مناسبی در برابر ورود و خروج صوت به داخل و خارج اتاق هستند. اتاق های پرتابل از تخته های چند لایه و چوب ساخته می شوند که در واقع بسیار سبک هستند و به همین دلیل نصب اتاق آکوستیک پرتابل خیلی ساده و سریع و همچنین حمل و نقل و جابجایی آن هم خیلی راحت است و همچنین پورت های مخصوصی برای ضبط و پخش صدا در این نوع اتاق ها وجود دارد.

 

اتاق آکوستیک ثابت

اتاق های آکوستیکی ثابت به نسبت اتاق های پرتابل فضای کار بیشتری را احاطه می کنند و بیشتر بر حسب فضای موجود اجرا می شود. در اتاق آکوستیک ثابت برای ایزوله کردن صدا سعی می شود به وسیله چند لایه عایق صدا این کار انجام شود. استفاده از این نوع اتاق ها کاربرد وسیعی دارند و تقریباً در تمامی فضاها می توان آن را اجرا کرد به خصوص که یکی از بهترین و در عین حال پرکاربردترین روش ها برای ساخت یک استودیو خانگی به شمار می رود که این توانایی را دارد که نویزهای به وجود آمده در صدا را به صورت کامل از بین ببرد.

هزینه اجرا و راه اندازی یک اتاق آکوستیک ثابت چندان زیاد نیست و به سادگی می توان آن را تهیه و درست کرد. برای این کار باید یک اتاق از فضای خانه را به این کار اختصاص داد و سپس تمامی درزها، پنجره ها، کانال های کولر، رادیاتور، داخل کمد دیواری، سقف، کف، دیوارها و غیره را به وسیله یک عایق بندی مطمئن و دقیق، عایق بندی کنیم تا هیچگونه صدایی به بیرون درز نکند.

 

مزیت های راه اندازی اتاق آکوستیک پرتابل

 

مزیت های راه اندازی اتاق آکوستیک

 

مزیت های بیشماری را می توان برای این نوع اتاقک ها بیان کرد. از جمله این مزیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اتاقک های پرتابل قابلیت باز و بسته مجدد را دارند.
 • به خاطر اینکه این نوع اتاقک ها از متریال با کیفیت نوع A استفاده می کنند بنابراین یک عایق صوتی بسیار عالی هستند
 • نصب آن خیلی سریع و راحت و حمل و نقل آن هم بسیار آسان است.
 • اتاق آکوستیک پرتابل از پورت های مخصوص صدا برای ضبط و پخش آن هم به سفارش کارفرما استفاده می کند.
 • اتاقک های آکوستیک پرتابل به خاطر اینکه سبک تر و مقاوم تر باشند در ساخت آنها سعی می شود از تخته چند لایه و همچنین چوب استفاده شود.
 • برای عایق بندی بهتر در ساخت این نوع اتاقک ها از پشم سنگ با دانسیته بالا و متریال های متفاوت استفاده می شود
 • رنگ بندی و قابلیت ساخت در ابعاد متفاوت دارند.
 • آکوستیک اتاق پرتابل قابل استفاده در اتاق های تمرین، هوم استودیو، اتاق های ضبط و پخش موزیک، Dead Room، اتاق های شنوایی سنجی بیمارستان ها، ادیومتری و غیره می باشد.

 

مزیت های اتاق آکوستیک ثابت

 • این نوع اتاقک ها متناسب با فضای محیط اجرا می شوند.
 • به نسبت اتاق های پرتابل فضای کار بیشتری را در اختیار کاربر قرار می دهد.
 • اتاق آکوستیک ثابت از چند لایه عایق صدا برای ایزوله کردن صدا آن هم در فرکانس های متفاوت تشکیل شده است.
 • وسعت کاربرد اتاقک های ثابت بسیار زیاد است و در تمامی فضاها استفاده می شود.

 

استفاده هایی که از اتاقک های آکوستیک می شود

 

راه اندازی آکوستیک اتاق

 

همان طوری که در بالا هم به مزیت های اتاقک های ثابت و پرتابل اشاره کردیم باید متوجه شده باشید که این نوع اتاق ها کاربردهای زیادی دارند و هر اتاقی چه از نظر فضای معماری، چه بزرگ و چه کوچک می بایستی از لحاظ آکوستیکی هم مورد بررسی و آنالیز قرار بگیرد. در این بخش به صورت مختصر به انواع کاربردهایی که آکوستیک اتاق می تواند داشته باشد، اشاره می کنیم:

 • استفاده در اتاق های تمرین موسیقی، آواز و همچنین بیان که این مورد آخر بیشتر مختصر بازیگران تئاتر است.
 • استفاده در اتاق های ضبط موسیقی، گویندگی در استودیوها (Dead Room) و خوانندگی.
 • اتاق کار میکس و مسترینگ و آهنگسازی
 • اتاق ادیومتری که بیشتر برای مصارف پزشکی مانند شنوایی سنجی کاربرد دارد.
 • برای جلوگیری از نشت صدا در کلاس های درس موسسات آموزشی کاربرد زیادی دارد.

 

یک اتاقک آکوستیک پیش ساخته چه اندازه هزینه در بر دارد؟

 

هزینه راه اندازی اتاق آکوستیک

اگر تصمیم به راه اندازی یک اتاق آکوستیک برای برطرف کردن نیازهای خودتان گرفتید می توانید از انواع پیش ساخته استفاده کنید. خیلی از شرکت ها وجود دارند که اتاق های آکوستیک پرتابل را با توجه به فضای کاری و متناسب با نیاز و سلیقه کاربر طراحی و تولید و عملیات نصب را انجام می دهند.

اما اگر بخواهیم در مورد قسمت این نوع اتاقک ها صحبت کنیم باید عنوان کنیم که قیمت آکوستیک اتاق پیش ساخته به طراحی متناسب با فضا آن هم با توجه به ویژگی ها و ابعادش شاید آنقدرها هم مقرون به صرفه نباشد. به خاطر اینکه امکان دارد بین 7 تا 50 میلیون هزینه در بر داشته باشد. اما پیشنهاد و توصیه ما در حال حاضر اینکه است خودتان اقدام به ساخت اتاقک های آکوستیک ارزان قیمت و خانگی کنید.

 

فقط کافی هست که 4 اصل کلی را در این رابطه مد نظر داشته باشید:

 • تناسب ابعاد به هنگام نصب
 • عایق ‌بندی مناسب
 • چیدمان مناسب
 • نصب پنل‌ های آکوستیکی

 

در پایان باید عنوان کنیم که برای آکوستیک اتاق مناسب باید به 4 اصلی که گفته شد، دقت کنید و یک اتاقک آکوستیک حتی اگر به صورت حرفه ای ساخته نشده باشد اما بتواند نویزها و انعکاس های صدا را بگیرد مطمئناً مزیت های بسیاری را برای شما به همراه خواهد داشت.

 

3.5/5 - (4 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد