10 نکته کاربردی در مورد ضبط و اصول میکس وکال رپ و پاپ

در این پست قصد داریم در مورد میکس وکال رپ در اف ال استودیو ، مزایا و هر موضوعی که حول محور آن میگردد صحبت کنیم. قدم اول برای آنکه میکس حرفه ای وکال را انجام دهید. استفاده از بروزترین و بهترین پلاگین میکس و مسترینگ است که می توانید از طریق لینک ابی رنگ به تمامی آنها دسترسی داشته باشید.

همانطور که می دانید برای شروع نیاز به برنامه و آموزش میکس و مسترینگ آهنگ دارید که ما در اینجا اف ال استودیو را به شما معرفی می کنیم. اف ال استودیو به صورت پیش فرض دارای پلاگین های قدرتمندی است که این اجازه را به شما می دهد که میکس حرفه ای وکال را انجام دهید. ولی در این بحث می خواهیم از پلاگین های پیش فرض اف ال استودیو و دیگر مجموعه های میکس و مسترینگ به صورت ترکیبی استفاده کنیم.

در این رابطه دو مجموعه فوق العاده کاربردی را به شما معرفی می کنیم که به شما کمک زیادی در بحث میکس وکال در اف ال استودیو خواهد کرد. اولین مجموعه ، پلاگین Waves است و دومین مجموعه ، پلاگین Fab Filter که هر کدام از این دو مجموعه خود شامل مجموعه ای از پلاگین های میکس و مسترینگ هستند که هر کدام به نحوی باعث افزایش و بهبود کیفیت پروژه آهنگسازی شما می شوند.

 

صدابرداری

توجه داشته باشید برای آنکه بتوانید میکس حرفه ای وکال را انجام دهید در قدم اول باید از یک صدابرداری حرفه ای را انجام دهید. در واقع وظییفه صدابردار کنترل کیفیت ضبط وکال می باشد که به واسطه تجهیزاتی مثل پری امپ کنترل می شود. و البته بلندی یا کمی وکال خواننده را کنترل می کند. این موارد از مهمترین وظایف یک صدابردار است.

 

ناظر ضبط

داشتن یک ناظر ضبط حرفه ای و با تجربه ، اصل اول برای میکس حرفه ایی وکال می باشد. در واقع ناظر ضبط ، نکات فنی را به خواننده گوشزد می کند و چون به عنوان فردی بیرونی در حال نظارت روی پروژه است ، می تواند کمک بیشتری به بهبود فرایند ضبط کند.

در ادامه مهمترین مواردی که یک ناظر ضبط می تواند کنترل کند را به شما خواهیم گفت.

  • کنترل ضرب خواننده
  • نحوه انتقال حس خواننده
  • گوشزد تاکیدهای شعر

 

 

کنترل ضرب خواننده

ناظر ضبط باید در حین ضبط وکال توجه کند که خواننده از ضرب یا تمپوی آهنگ خارج نشود و در صورت این مسئله ، تذکر دهد.

 

نحوه انتقال حس خواننده

نحوه انتقال حس در خوانندگی یکی از نکات مهم برای یک اجرای حرفه ای می باشد. ناظر ضبط باید طبق تجربه ای که دارد می تواند کمک زیادی به خواننده کند.

 

گوشزد تاکیدهای شعر

ناظر ضبط باید قبل از هر چیزی با ملودی ، شعر یا اجرای خواننده آشنایی داشته باشد. تا بتواند نحوه خواندن را به خواننده یاد اوری کند. و بگوید از کدام کلمات به عنوان تاکید استفاده کند.

 

تجهیزات مناسب

یکی دیگر از عوامل بهبود یک میکس وکال حرفه ای استفاده از تجهیزات مناسب ضبط است که می توان آن را به عنوان مهمترین مسئله معرفی کرد. استفاده از میکروفن ، کارت صدای با کیفیت ، پری امپ مناسب و … از مهمترین تجهیزات ضبط می باشند.

 

 

آکوستیک مناسب

اگر تمامی موارد بالا را به درستی انجام دهید ولی فضایی که در آن در حال ضبط هستید شرایط مناسبی را نداشته باشد نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت. اهمیت فضایی که می خواهید در آن صدا را ضبط کنید خیلی زیاد است. و بیشتر از 50 درصد برای میکس وکال رپ یا پاپ امری ضروری است. پس توجه داشته باشید که با یک فرد متخصص در این زمینه ضحبت کنید.

 

تجربه شنوایی مناسب و شناخت محدوده فرکانسی

برای آنکه بتوانید آموزش تنظیم وکال در اف ال استودیو را به صورت کامل فرا بگیرید. بیش از هر چیزی نیاز به کسب تجربه دارید. تجربه شنوایی مناسب با تمرین ، استمرار و شنیدن آهنگهایی با میکس خوب در سطح بین المللی بدست می اید. بعد از آن باید محدوده فرکانسی صداهای مختلف مثل محدوده فرکانسی زن و مرد را بشناسید. که بتوانید بهترین نتیجه را کسب کنید.

 

شناخت پلاگین میکس

در این مرحله باید شناخت کافی با پلاگین های میکس داشته باشید. و بدانید هر کدام به درد چه نوع صدایی می خورد و چه تغییراتی را در صدا ایجاد می کند. و البته یادگیری و استفاده از بهترین پلاگین میکس و مسترینگ هم امری ضروری است.

 

 

شناخت اصول میکس

برای آنکه بتوانید یک میکس وکال رپ در اف ال استودیو یا یک میکس حرفه ای وکال پاپ را تجربه کنید، باید اصول میکس را بشناسید و بدانید که در هر مرحله از میکس باید چه کارهایی انجام دهید و در نهایت چه نتایجی را باید کسب کنید. شناخت اصول میکس وکال حرفه ای از مهمترین موارد میکس می باشد.

 

نمونه ای از یک استودیو حرفه ای صدا

 

پیشنهاد بیتستان

ما در وبسایت بیتستان دو مجموعه منحصر به فرد را در زمینه آموزش میکس وکال حرفه ای پاپ و آموزش میکس وکال رپ را به صورت مجزا و کاملا ویدیویی و اصولی آماده کرده ایم که به شما پیشنهاد می کنیم اطلاعات مرتبط به هر کدام از این مجموعه ها را ملاحظه کنید و برای بهبود افزایش میکس خود از این دو مجموعه مکمل استفاده کنید.

 

آموزش میکس وکال رپ

 

5/5 - (2 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

7 پاسخ

    1. سلام دوست من. از دو روش میتونید استفاده کنید. روش اول : کوانتایز رو به صورت دستی عوض کنید که اگه به تازگی با ریتم ها آشنا شده باشید مطمئنا کار سختیه براتون . روش دوم اینکه روی تمپو برید و سرعت آهنگ رو اتومیشن کنید. و توی بخش هایی که مد نظرتون هست اون رو کم یا زیاد کنید. ولی در کل خیلی کار مرسومی نیست این کار . مگر جایی که واقعا توی پروژه بشه اعمال بشه.

    2. سلام دوست من. از دو روش میتونید استفاده کنید. روش اول : کوانتایز رو به صورت دستی عوض کنید که اگه به تازگی با ریتم ها آشنا شده باشید مطمئنا کار سختیه براتون . روش دوم اینکه روی تمپو برید و سرعت آهنگ رو اتومیشن کنید. و توی بخش هایی که مد نظرتون هست اون رو کم یا زیاد کنید. ولی در کل خیلی کار مرسومی نیست این کار . مگر جایی که واقعا توی پروژه بشه اعمال بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی