فقط صدای خواننده‌ها نیست که ضبط می‌شود ، صداگذاری بخشی جدایی‌ناپذیر از انواع جریان‌های رسانه‌ای است. در این مقاله به بررسی ۵ نکته مهم در ضبط صدای حرفه ای برای خوانندگی می‌پردازیم که به واسطه آنها می‌توانید در صداگذاری نتیجه بهتری دریافت کنید.

 

1. از میکروفون مناسب استفاده کنید

باورتان نمی‌شود چقدر افرادی هستند که نمی‌توانند این کار را در ضبط صدای حرفه ای برای خوانندگی انجام دهند. میکروفونی که روی تلفن همراه، لپ تاپ‌ یا دوربین دیجیتال شما ساخته شده است به اندازه کافی شفافیت‌ لازم را برای یک صداگذاری خوب فراهم نمی‌کند.‌ البته، قطعاً صدای شما را ضبط خواهد کرد، اما نویز به همراه خواهد داشت. همین اتفاق در میکروفون‌های استودیویی کاندنسر خواهد افتاد. اگر از آنها در محیط‌های جداگانه و مخصوص مثل vocal booth استفاده شود می‌تواند فوق‌العاده باشد،  اما اگر در اتاق‌های معمولی از آن استفاده شود، به دلیل اینکه حساسیت بسیار زیادی دارند، می‌توانند همه چیز را ضبط کنند در حالی که هیچ موسیقی‌ای برای پوشاندن این نویزها وجود ندارد. میکروفون‌های کاندنسر می‌توانند کوچکترین صداها مانند بلند شدن شما از روی صندلی، عبور یک ماشین در یک خیابان آن‌طرف‌تر را ضبط کنند.

میکروفن

اگر زمان زیاد را‌ به صدا‌گذاری اختصاص می‌دهید، سعی کنید از میکروفون‌های پخش زنده مانند EV RE20 یا میکروفونهای درجه یک یقهای، بسته به بودجه‌ای که دارید، استفاده کنید.

 

2. در هنگام ضبط صدای خود پردازش کنید

مثل تمام صداها، پردازش‌های قبلی می‌تواند برای صداگذاری مفید باشد. اما اگر بتوانید همین کار را هنگام ضبط انجام دهید بسیار موثرتر خواهد بود. یک پلاگین مانند iZotope’s Nectar می‌تواند برای این کار بهترین گزینه باشد، چرا که همه گزینه‌ها مانند EQ, Compression, Gating , Saturation را که می‌تواند برای یک صدا گذاری مفید باشد در خود جای داده است. نکته مهم این است که آن را بین میکروفون و نرم‌افزاری‌ که با آن ضبط می‌کنید مسیر‌دهی کنید. البته ممکن است شما آن را به عنوان یک ورودی در یک نرم‌افزار میزبان ( اگرچه، به هر حال نیازمند رندر هستید ) استفاده کنید.

یا اینکه از نرم‌افزاری مانند Audio Hijack استفاده کنید تا سیگنال را درست قبل از ضبط شدن پردازش کنید. همچنین اگر به طور مداوم ضبط می‌کنید می‌توانید یک پردازش از پیش تنظیم شده برای صدای خود داشته باشید که‌ باعث می‌شود بتوانید در زمان صرفه جویی کنید و ضبط صدای حرفه ای برای خوانندگی را به درستی انجام دهید.

 

ایزوتوپ

 

3. از نمایش نترسید

اساساً یک صداگذاری خوب با یک نمایش خوب همراه است. شما در یک اتاق هستید و با یک میکروفون  صحبت‌ می‌کنید، هیچ‌کس شما را نمی‌بیند و شما هم هیچ کس را نخواهید دید. به یک صدا‌گذاری حرفه‌ای دقت کنید،‌ مثلا ‌یک صداگذاری روی برنامه مستند، می‌توانید متوجه شوید که فردی که در حال صداگذاری است کاملاً خود را ابراز می‌کند و می‌توانید حالت‌های مختلف احساسی و کارکتر‌های مختلف را در صدای او بشنوید. اگر صداگذاری شما بی‌احساس باشد، یعنی آن کاری را که باید انجام می‌داده اید انجام نداده‌اید. در ابتدای کار ممکن است برای شما عجیب به نظر برسد و از این کار امتناع کنید، اما با تمرین زیاد به سرعت و به آسانی می‌توانید این کار را انجام دهید.

 

4. یک پاپ‌فیلتر تهیه کنید

اگرچه ممکن است در ضبط صدای حرفه ای برای خوانندگی ،میزان صدا کمتر باشد،‌ اما به هر حال حروف صامت در ضبط‌ نمودن صدا، مانند ضبط نمودن یک وکال، می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. حروفی مانند ” پ ” می‌توانند دیافراگم میکروفون‌ها را دچار اختلال کنند و در ضبط صدا مشکل ایجاد کنند. دقیقاً مانند زمانی که برای یک وکالیست از پاپ‌فیلتر استفاده می‌کنید، برای صداگذاری هم از آن استفاده کنید چرا که به همان اندازه برای شما مفید خواهد بود. برخی از میکروفون‌ها یک پاپ‌فیلتر همراه خود دارند اما بهتر است از یک نمونه مناسب آن استفاده کنید.‌ مطمئن باشید هیچ صدایی را با استفاده از آن از دست‌ نخواهید داد.

ضبط صدای حرفه ای برای خوانندگی

5. ویرایشگر را هم در نظر داشته باشید

وقتی که صداگذاری می‌کنید، ممکن است دچار اشتباهات شوید یا زبان شما بگیرد،‌ مطمئن باشید که این برای بهترین‌ها هم اتفاق می‌افتد، اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، تنها کافی است چند ثانیه صبر کنید و دوباره شروع کنید.‌ به این ترتیب فردی که صداگذاری شما را ویرایش می‌کند، می‌تواند به راحتی این قسمت را جدا کند و مشکل را برطرف کند.‌ بدترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که معذرت خواهی کنید و به سرعت شروع به ضبط مجدد کنید و هیچ فضایی برای برش این قسمت باقی نگذارید که باعث می‌شود صدای غیر طبیعی ایجاد شود.

 

در همین رابطه بخوانید :

چگونه با استفاده از کیوبیس فرایند ضبط صدا را بهبود ببخشیم؟

بایدها و نبایدهای میکس در زمان ضبط یا آهنگسازی

5 نکته برای ضبط گیتار الکتریک

9 توصیه مهم در حین کار با یک خواننده