بک وکال چیست و هر آنچه باید در رابطه با آن بدانید

موضوعی که در این پست از بیتستان به آن می‌پردازیم موضوع مهمی است که زیبایی خاصی به تنظیم شما می‌بخشد و در واقع اگر بخواهم به صورت عامیانه بگوییم رنگ زیبایی به صدای خواننده در آهنگ می‌دهد. بله در این مقاله قصد داریم به معنی بک وکال و موضوع بک وکال چیست؟ بپردازیم.

 

بک وکال چیست؟

بک وکال چیست؟ آوایی که توسط خوانندگان آوازی در پشت صدای خواننده اصلی خوانده می شود را بک وکال می گویند. باید بین صدای خواننده و بک وکالیست ( کسی که آوای زیر صدای خواننده را اجرا می‌کند) هماهنگی خاصی ایجاد شود یا به اصطلاح صدای خواننده را پوشش دهد. و اکثر اوقات به صورت کاملا محسوس شنیده نمی شود و بخشی از صدای خواننده را در بر می‌گیرد.( در این جا منظور از خواننده، خواننده اصلی آهنگ می باشد).

 

بک وکال چیست؟ | معنی بک وکال | آموزش بک وکال

 

بک وکال چیست؟ زیر صدا در طیف وسیعی در سبک‌های مختلف موسیقی شنیده می‌شود، که در برگیرنده اکثر سبک‌های موسیقی می باشد که در ادامه به معرفی برخی از این سبک‌ها خواهیم پرداخت.اکثر خوانندگان حرفه ای از بک وکالیست در دو صورت استفاده می‌کنند. که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

 • در حین ضبط استودیویی
 • در طول اجرای کنسرت

 

نکته قابل توجه اول

معنی بک وکال = توجه داشته باشید که زیر صدا در سبک‌های مختلفی مورد استفاده می‌گردد که هر کدام استراتژی مختص به خود را دارند و در هنگام اجرا با توجه به سبک خود می‌توانند حرکات منظمی را در کنار هم انجام دهند. و البته خوانندگان زیر صدا یا گروه کر از زنان و مردان تشکیل می‌شود و خواننده زیر صدا به صورت انفرادی و به صورت گروهی و به واسطه آموزش بک وکال اجرا می‌کنند.

 • Rock
 • Heavy Metal
 • Pop
 • HipHop
 • Theatr Music

 

در ادامه بخوانید : بررسی مزایا و معایب دانلود بیت به صورت کامل

 

سبک آواز استفاده شده توسط خوانندگان زیر صدا با توجه به نوع آهنگ و ژانر موسیقی متفاوت است. ممکن است در ورس آهنگ این اتفاق بیوفتد یا به عنوان گروه کُر در ترجیع بند آهنگ هم خوانی صورت گیرد. گاهی وقت‌ها هم شخص خواننده فواصلی از گامی که خوانده را مجددا رکورد می‌نماید ( هارمونی ) و در مرحله میکس و مسترینگ با لاین اصلی صدای خواننده میکس می‌شود.

 

در ادامه بخوانید : بررسی تاثیر موسیقی بی کلام بر روی زندگی

 

باید بدانید

جالب است بدانید که امروزه به دلیل تقاضای زیاد و علاقه زیاد شنوندگان و آهنگسازان به آموزش بک وکال و البته آشنایی با معنی بک وکال مهندسان صدا بر این شده اند که وی اس تی های مختلفی را در این زمینه تولید نمایند. و در واقع از وکال آرتیست های حرفه ای برای ساخت وی اس تی و آموزش بک وکال استفاده کنند. که از صدای آنها به عنوان نت استفاده می‌کنند و تنظیم کنندگان به راحتی با دانلود وی اس تی و آموزش بک وکال مورد نظر می توانند به جمع گسترده ای از خوانندگان زیر صدا دسترسی پیدا کنند.

 

بک وکال زیبا

 

در ادامه بخوانید : چطور یک وی اس تی متناسب را انتخاب کنیم؟

 

نکته قابل توجه دوم

یکی از مواردی که باعث برجسته شدن نقش خواننده زیر صدا می شود استفاده از زیر صدا در نسخه های بعدی یک آهنگ یا ریمیکس می‌باشد. و بسیاری از خوانندگان مطرح در سطح جهانی هم تجربه بک وکالیست را به صورت جدی داشته اند. که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

 

ویتنی هیوستن

 

 • Cher
 • Pink
 • Mariah Carey
 •  Whitney Houston
 • و غیره

این نکته هم اضافه کنیم که در کشورهای مختلف به خواننده زیر صدا یا بک وکالیست، از القاب جالبی استفاده می شود که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

 • خواننده پیش زمینه
 • خوانندگان اضافی
 • خواننده پشتیبان

که در واقع تمامی این القاب کار یکسانی را انجام می‌دهند.

 

3.1/5 - (9 امتیاز)

راستی! برای مشاهده ویدیوهای جذاب و اطلاع از تخفیفات وارد کانال یوتوب یا پیج اینستاگرام شوید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

10 پاسخ

 1. کدام فاصله یا فاصله های وکال را با وکال اصلی میکس کنیم یا به عنوان بک وکال یا لید وکال استفاده کنیم که احساسی که میخواهید رو منتقل کنه؟البته افکت گذاری هم میشه که اونم نمونه صدا هارو باید ارسال کرد چندین نمونه انتقال احساس با فاصله وکال و افکت دارم وقتی بشنوید میشه سر مشق براتون انتخاب گام هم به روش تجربی جایی ندیدم با ازمون و خطا بهش رسیدم همه رو نوشتم تشنه ی انتقال این تجربه هام. علم بانوی هنرمند در موسیقی نباشه مثال صف نانوایی البته این مثال هم ابداعی ولی عاشقشم وقتی دوستی از علم میپرسه . در دل هر تجربه صد تجربه هست دیدنشون یه راهش یاد داشت کردن دفترچه یادداشت همیشه همراهت باشه راه های دیگه هم هست .

 2. تجربه بالا تر از علم قرار داره وباعلم وارد موسیقی شدن(هر حرفه ای) به فرض اولین تجربه ی عملی در اهنگنگسازی اوایل کار که احساس (شنیدن کی بود مانند دیدن) رو دارید ولی در کل اهنگساز تجربی که علم موسیقی رو در مرحله دوم داشته و بلعکس اولی مثل خودم نیاز به علم در کنار تجربه ی سالیان زیادش و سالها شب تا صبح بیداری و ازمون خطا تبدیل به امری گریز ناپذیر میشه ودومی که با علم به موسیقی وارد مرحله ی تجربی و عملی میشه روند کندتری داره پیشرفتش تا یک مقطع. ولی موسیقیدان مدرس مبانی موسیقی نظری اهنگ سازی و.. کیفیت و قدرت زیبایی و ظرافت و تکنیک و انتقال واموزش اموخته هاش به علاقه مندان با سادگی بیان (خودم رو مثال میزنم من با امکانات 0 شروع به اموختن نرم افزار اف ال به صورت تجربی کردم الان دغدغه ی اکثر عزیزان علاقه مند رو از نویز میکروفن روش ساده ی نویز گیری بدون نرم افزار تا ساخت میکروفن با نویز طبیعی که هنوز اکثر اموزشهایی که دیدم نویز اضافی تر از حد معمول رو نویز طبیعی (که پایین بودن کیفیت لوازم صدابرداری و…غیره باعثشه) تلقی میشه و جمله ی غلط و اشتباه که مخالفش هستم این که نویز رو کامل حذف نکنیدچون به صدا اسیب میرسه نظر اکثریت این عزیزانه که نویز اضافی رو نویز طبیعی قلمداد میکنند) و میکس وکال با اهنگ ووووو ارزوی این رو دارم که به طریقی تجربیاتم در اهنگ سازی خوانندگی میکس وکال ضبط وکال مهندسی صدا که منظورم ایجاد فاصله هایی برای وکال یا میکس انواع وکال بک وکال لید وکال زیر خوانی بم خوانی و مکمل جادویی وکال با هم البته نه به صورت این اموزش ها و روش های موجود طولانی و سخت و مجهول و فراری دهنده و دلسرد کننده. در کل تجربیاتم رو که چطور با کمترین امکانات عالی ترین نتیجه رو گرفتم نتیجه ی سالها تجربه رو شما دوستای گلم بدونید یاد بگیرید با اینکه بعضی تجربه ای رو که با سالها تمرین و ممارست بدست اوردن ساده در اختیار عاشقان موسیقی قرار نمیدن یا وانمود به اموزش ساده ترین راها تکنیک ها افکت ها و غیره میکنند به صورت رایگان. چیزی از دانش و تجربه ی کسی با انتقال و اموزش رایگان به همه کم نمیشه بی منت و بی مزد و بخرید و ثبت نام کنید و این راز کار ماست و با علمی که داریم(اگه پولشو بدید) واسه شعر ملودی میسازیم و… .میکروفن هدفون که با چسب نواری روی گوشم میذاشتم یه روزی یه هدفون که فقط چسب نخواد خواسته ی خخخخخخخ منم از جنس شمام زودتر اومدم همین .خدا خودت ارزومو که گفتم ردیف کن نیت من پاک پاک

  1. کدام فاصله یا فاصله های وکال را با وکال اصلی میکس کنیم یا به عنوان بک وکال یا لید وکال استفاده کنیم که احساسی که میخواهید رو منتقل کنه؟البته افکت گذاری هم میشه که اونم نمونه صدا هارو باید ارسال کرد چندین نمونه انتقال احساس با فاصله وکال و افکت دارم وقتی بشنوید میشه سر مشق براتون انتخاب گام هم به روش تجربی جایی ندیدم با ازمون و خطا بهش رسیدم همه رو نوشتم تشنه ی انتقال این تجربه هام. علم بانوی هنرمند در موسیقی نباشه مثال صف نانوایی البته این مثال هم ابداعی ولی عاشقشم وقتی دوستی از علم میپرسه . در دل هر تجربه صد تجربه هست دیدنشون یه راهش یاد داشت کردن دفترچه یادداشت همیشه همراهت باشه راه های دیگه هم هست ..

 3. سلام وققتتون بهیر مطالبتون خیلی مفید بود ممنونم فقط ی سوالی داشتم
  از طرف مسعود جهانی به من پیشنهاد شده برم به عنوان خواننده زیر صدا با ایشون همکاری داشته باشم ولی از اونجایی که خوانندگان زیر صدا خیلی شناخته شده نیسن برعکس خوانندگان اصلی ،من قبول نکردم برم
  میخواستم بدونم فرصت خوبی رو از دست دادم یا خیلی هم تفاوتی نداره
  ممنون میشم زود تر پاسخ بدین

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

ثبت نام دوره تنظیم موسیقی

آهنگسازی و تنظیم حرفه ای دیگر یک رویا نیست

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

از تاریخ 23 مهر 1401 با قیمت 2,500,000 تومان فروخته می شود.