بهترین روش برای آموزش موسیقی چیست؟

آموزش آنلاین موسیقی جدیدترین و به‌روزترین روش برای یادگیری موسیقی است. همانطور که مطلع هستید، از همان ابتدای خلقت انسان و از زمانی که ارتباط گرفتن انسان‌ها با یکدیگر در حال شکل گرفتن و بهتر شدن بود، توجه آواهای مختلف نیز برای آن‌ها زیبایی خاص خود را داشت. انسان‌ها همواره به این نوع صداهای مختلف علاقه نشان می دادند و واکنش احساسی به این موضوع داشتند. به مرور زمان که موسیقی شکل گرفت و امروزه نیز شاهد آن هستیم، حتی قشر خردسال جامعه نیز به موسیقی علاقه نشان می‌دهند که این علاقه در کودکی باعث شده تا خانواده‌ها به دنبال آموزش موسیقی به کودکان باشند.

شاید این موضوع در کشور ما کمی تازه به نظر برسد و به خاطر محدودیت‌هایی که برای موسیقی وجود دارد خوب به آن پرداخته نشده باشد. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید در برخی از کشورها این موضوع به قدری مهم است که یادگیری حداقل یک ساز در نظام آموزشی و تحصیلی آنها وجود دارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه آموزش آنلاین موسیقی بپردازیم و ببینیم که برای یادگیری موسیقی باید چه راهی را طی کنید و به شما می گوییم که نحوه ساخت ملودی برای شعر به چه صورت است و در نهایت نیز به معرفی بهترین روش برای یادگیری و آموزش موسیقی خواهیم پرداخت.

 

آموزش موسیقی

همچنان که در حال مطالعه این مقاله هستید پیشنهاد می‌کنیم آهنگی که دوست دارید را با صدایی مناسب پخش کنید. هم اکنون که در حال گوش دادن به این موسیقی هستید، اگر کمی روی موضوع فکر کنید می‌بینید که موسیقی را می‌توان به دو بخش اصلی تقسیم‌بندی کرد.حتما حداقل یک بار به ذهنتان خطور کرده که آموزش موسیقی را به طور جدی دنبال کنید یا در بین دوستان و آشنایان افرادی را دیده اید که به دلیل استعداد در خواندن ( خوانندگی ) یا علاقمندی به موسیقی همانند شما به فکر یادگیری و آموزش موسیقی نیز باشند و در اولین قدم به آموزشگاه‌های موسیقی در سطح شهری که سکونت دارید مراجعه می‌کنید. من در لحظه می‌خواهم پیشگویی کنم و بگویم که در اکثر اوقات پشیمان شده اید یا اگر هم به آموزشگاه‌های موسیقی رفته اید بعد از گذشت چند جلسه دیگر ادامه نداده اید.

 

آموزش آنلاین موسیقی

 

در ادامه به شما می گوییم که چه اتفاقی باعث می‌شود که اکثر افراد رغبتی به شروع آموزش موسیقی نشان ندهند یا اگر هم بخواهند ادامه دهند پس از مدتی انگیزه خود را از دست می‌دهند. این نوید را به شما می‌دهیم که شما بعد از خواندن این مقاله به یک سوپراستار در زمینه آموزش موسیقی تبدیل می‌شوید. البته باید بدانید چه آموزش حضوری و رفتن به آموزشگاه‌های موسیقی و چه آموزش آنلاین موسیقی مزایا و معایبی دارند که به طور کامل به بررسی آنها پرداخته خواهد شد.

 

مزایا آموزش موسیقی حضوری

آموزش موسیقی حضوری مزایای فوق العاده ای دارد و به شما این امکان را می‌دهد که به صورت فیزیکی در محیطی قرار بگیزید که افرادی مثل شما علاقمند به یادگیری موسیقی هستند و با آنها می توانید تعامل خوبی را برقرار نمایید و البته دوستان جدیدی را پیدا کنید. و اگر جز افرادی باشید که این مسیر آموزشی را ادامه می‌دهید. در آینده می‌توانید در صورت تمایل و بعد از بررسی عملکرد این دوستان ، یک گروه موسیقی را تشکیل دهید. و نکاتی که در آن به مسئله خوردید را به لطف حضور اساتید مطرح و رفع نمایید.

 

تشکیل گروه موسیقی

 

مقایسه آموزش آنلاین و حضوری در موسیقی

 

رفت و آمد

یکی از معایب فوق العاده دردسر ساز در آموزش موسیقی حضوری وجود دارد بحث رفت و آمد است که این موضوع در شهر‌های نسبتا بزرگ و یا در برخی از شهر‌های کوچک هم مسئله ساز است. و زمان زیادی را باید در پشت چراغ قرمز و ترافیک بگذرانید و یا کمی از هوای آلوده شهر‌ استفاده نمایید. که این موضوع از یک طرف ذهنتان را خسته می‌کند و باعث عدم فراگیری مطالب می‌شود و از یک طرف جسمتان هم خسته می‌شود و شما دیگر میلی برای یادگیری ندارید.

در آموزش آنلاین موسیقی دیگر نیازی نیست که حتی از خانه خارج شوید و این سبک از‌ آموزش نیز باعث می‌شود مشکلات در رفت و آمد مثل هزینه رفت و آمد و غیره به طور کلی حل شود. همانطور که می‌دانید امروزه اکثر خدمات مورد نیاز انسان‌ها به این سمت و سو رفته است . مواردی مثل آژانس‌ها و تاکسی ها که جای خود را به تاکسی‌های آنلاین داده اند. و مواردی از این دست که در سطح جامعه ما کم نیستند.

 

هزینه رفت و آمد آموزش موسیقی حضوری

 

هزینه آموزش

جالب است بدانید که بیش از 90 درصد‌ آموزش‌های اینترنتی جز آموزش موسیقی رایگان می‌باشد. و هنرجویان با یک گشت و کذار در گوگل می‌توانند به این امر دست یابند و اگر هم قرار باشد بابت آموزش آنلاین موسیقی هم هزینه ای پرداخت کنند . واقعا قابل مقایسه با آموزش موسیقی حضوری نیست. و در خیلی از هزینه ها مثل رفت و آمد و هزینه های آموزش موسیقی حضوری به شدت صرفه جویی می‌شود. و بی انگیزگی دیگر اتفاق نمی‌افتد.

بحث دیگر هزینه‌های زیاد آموزش موسیقی حضوری است که به قدری سرسام آور است که شما بی اختیار انگیزه و اشتیاق به یادگیری هنر موسیقی را با موجودی به نام پول عوض خواهید کرد. ترجیح می‌دهید به جای لذت بردن از موسیقی مسائل مالی را در اولویت خود قرار دهید و منصرف شوید.

 

بهترین هزینه برای آموزش موسیقی مجازی

 

نحوه آموزش موسیقی

در سطح اینترنت شور شوق جذب مخاطب بسیار زیاد است و این امر روی نحوه آموزش موسیقی مجازی هم تاثیرگذار خواهد بود. و صاحبان سایت‌های آموزش موسیقی هم تمام تلاش خود را می‌کنند که در آموزش موسیقی مجازی قبل از هر چیز با مشتری مداری اعتمادسازی کنند و در مرحله بعدی از آموزش موسیقی مجازی سطح کیفی آموزش‌های خود را روز به روز افزایش دهند. و در حال حاضر وبسایت‌هایی هستند که از اساتید خبره آموزش موسیقی مجازی بهره می‌گیرند و این موضوع باعث جذب بیشتر مخاطبان در آموزش موسیقی مجازی نیز خواهد شد.

در بعضی از آموزشگاه‌های موسیقی از روش‌هایی منسوخ شده ای جهت یادگیری موسیقی استفاده می‌شود و مسائلی مثل تئوری موسیقی را طوری بیان می‌شود که هنرجو با کوهی از نت و تاریخچه موسیقی روبرو می‌شود که طبعا باعث دل زدگی افراد خواهد شد و باید توجه داشت که روش آموزش موسیقی خیلی موضوع حساسی است و باید طبق استانداردهای جهانی پیاده سازی شود.

 

نحوه آموزش موسیقی آنلاین

 

معایب آموزش آنلاین موسیقی

بله درست شنیده اید آموزش موسیقی مجازی هم معایبی دارد که در باید صادقانه آن را بیان نمود. یکی از آنها بحث بی اعتمادی به منبع آموزش موسیقی مجازی است. این اعتماد چگونه به وجود میاید؟ اگر وارد وبسایتی شدید و متوجه محتوایی شدید که تقریبا تمامی نیاز‌های آموزشی شما را بدون هیچ چشم داشتی برطرف می‌سازد. یا اینکه مطالبی را عنوان می‌کند که به شدت حرفه ای است و  راه های ارتباطی آن وبسایت آنلاین و در دسترس است. شک نکنید که می‌توانید به سادگی به آن وبسایت اطمینان کنید.

 

عدم حضور فیزیکی

مسئله بعدی در آموزش موسیقی مجازی این است که از فضای واقعی دور است و شاید تجربه در کنار هنرجویان را از دست دهید و این موضوع برای بعضی از افراد موضوع مهمی است و اولویت دارد.

 

عدم حضور فیزیکی در آموزش موسیقی آنلاین

 

بخش اول: آهنگسازی و ساخت ملودی

به دوران کودکی خود برگردید. خاطرتان باشد با صداهای مختلفی در خلوت خودتان یا در زمانی که ورجه وورجه می‌کردید ملودی را در ذهن خود با صداهایی که معنی خاصی نداشتند زمزمه می‌کردید. کاری که در ملودی اتفاق می‌افتد به همین شکل است. شما هیچ نیازی به دانستن علم موسیقی یا نواختن یک ساز موسیقی ندارید.

ملودی ستون اصلی یک آهنگ را تشکیل می‌دهد که در طول آهنگ تغییرات آوایی به خود می‌گیرد. گاه آرام است، گاهی اوج می‌گیرد، گاهی خشن می‌شود و گاهی هم ممکن است به قدری آرامش بخش باشد که شما را به خواب ببرد. پس می‌توان گفت که ملودی در واقع جرقه‌ای برای خلق شدن یک اقر موسیقی خواهد بود.

 

بخش دوم: خلق آهنگ و تنظیم آن

بعد از اینکه ملودی به هر شیوه مرسوم یا حتی عجیب و غریب مثل ساخت ملودی با دهان ایجاد شده و شکل گرفت، این وظیفه تنظیم کننده است تا بر اساس آن ملودی شروع به تنظیم آهنگ با استفاده از سازهای مختلف بکند. بر خلاف سازنده ملودی، تنظیم کننده نیاز به داشتن علم بالا در موسیقی و آشنایی و تسلط کامل با سازهای مختلفی دارد تا بر اساس مهارت خود قادر باشد سازهای مختلفی را در یک قطعه موسیقی گرد هم آورد.

سازهای انتخابی لازم است که به صورت صحیح انتخاب شوند و نت‌های موسیقی را به صورتی گرد هم آورده و شکل دهند که یک موسیقی زیبا خلق شود. به همین دلیل است که سخت‌ترین آزمونی که یک قطعه موسیقی باید طی کند، مرحله تنظیم آهنگ با سازهای مختلف و در جای هم قرار گرفتن تک‌تک نت‌های هر یک از سازها است.

پس در یک نتیجه گیری کلی، برای خلق همین قطعه موسیقی که در حال شنیدن آن هستید، نیاز است که ابتدا آهنگساز ملودی آن را ایجاد نماید. ساخت ملودی می‌تواند توسط یک فرد با تخصص موسیقی ساخته شود، یا اینکه نه، اصلا نیازی به تخصص نبوده و به صورت فی‌البداهه توسط خانمی مسن که در سیاه چادر عشایری خود در حال گوش دادن به نوای طبیعت است ساخته شود.

سپس نوبت به تنظیم نت‌های موسیقی با سازهای مختلف خواهد رسید که توسط تنظیم کننده انجام می‌گیرد. تنظیم کننده کسی است که با دریافت ملودی از آهنگساز یا سازنده، مشخص می‌کند که در این ملودی چه سازهایی باید استفاده شوند، هر یک از سازها چه نتی داشته باشند، چه زمانی نواخته شده یا اینکه نشوند، ریتم‌ها و آکوردها و بسیاری موارد دیگر از این دست به چه شکلی باشند.

 

بهترین روش آهنگسازی چیست و چگونه آهنگساز شویم؟

در دنیای امروز و با توجه به رشدی که تکنولوژی به خود گرفته می‌توان گفت که تقریبا بیش از دو سوم از کل مهارت‌ها و آموزش‌های تخصصی را میتوان به صورت آنلاین و غیرحضوری دنبال کرد. یادگیری موسیقی الکترونیک هم یکی دیگر از همین گزینه‌هاست که اگر به دنبال بهترین روش آهنگسازی و یادگیری موسیقی باشید پیشنهاد می‌کنیم که از آموزش آنلاین موسیقی برای هر سازی که در نظر دارید استفاده کنید.کسی که به دنبال یادگیری موسیقی است می‌تواند این کار را به دو شیوه مرسوم دنبال کند که تا به امروز فعلا این دو روش کارایی دارند.

 

 

  • آموزش حضوری موسیقی: در این روش نیاز دارید که بر اساس برنامه‌ای که آموزشگاه موسیقی برای شما در نظر گرفته به صورت حضوری در کلاس‌ها شرکت کنید. این آموزش می‌تواند صرفا شامل آموزش آهنگسازی باشد یا اینکه بخواهید آموزش و یادگیری نواختن یک ساز را در آن دنبال کنید.

 

  • آموزش آنلاین موسیقی: این روش شامل یادگیری یک ساز یا حتی آهنگسازی به صورت آنلاین و مجازی است که نیازی به حضور در کلاس یادگیری و رو در رو شدن با استاد موسیقی ندارید. این روش مناسب افرادی که است دسترسی یا امکان شرکت در کلاس را ندارند. ابزارهایی که در این روش وجود دارند شامل نرم‌افزارهای مختلف یادگیری موسیقی است که در مقاله بررسی و آشنایی با آموزش موسیقی الکترونیک به بررسی جامع این روش پرداخته‌ایم.

 

در آموزش آنلاین موسیقی شما با نرم‌افزارهای کامپیوتری سر و کار دارید که می‌توانید با استفاده از آنها به ملودی خود جان بخشیده و نت‌ها را در آن جاری سازید.هر یک از روش‌های یادگیری موسیقی دارای مزایا و معایب خاص خود است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت. به عنوان مثال کمبود وقت و هزینه‌های بالایی که برای آموزش حضوری موسیقی نیاز دارید، یکی از دلایل اصلی است که باعث می‌شود افراد قید یادگیری موسیقی را بزنند.

اما در مقابل آموزش آهنگسازی به صورت آنلاین باعث شده تا از وقت خود به صورت درست استفاده کنید، درگیر رفت و آمد برای حضور در کلاس نباشید و از همه مهم‌تر اینکه هزینه‌های آموزش موسیقی غیر حضوری در مقایسه با آموزش حضوری تقریبا دو سوم کمتر است.

 

نتیجه گیری نهایی

در این مقاله به معرفی نحوه آهنگسازی و تنظیم ملودی پرداختیم. دانستیم که برای خلق یک آهنگ ابتدا نیاز به یک ملودی داریم، ملودی در واقع اسکلت ساختمان موسیقی ما را تشکیل خواهد داد که باید با تنظیم کردن و بخش بندی هر یک از بخش‌های ساختمان آهنگ را با سازها و نت‌های گوناگون خود بسازیم. در نهایت به بررسی روش‌های آموزش موسیقی پرداختیم. در این بخش باید تصمیم خود را بگیرید و بر اساس شناختی که روی یادگیری خود دارید و از طرفی دیگر به کمک مقاله بررسی مزایا و معایب یادگیری موسیقی غیر حضوری، ببینید که استفاده از کدام روش برای شما مناسب‌تر خواهد بود.

در آخر باید بگوییم که شما بهترین قاضی هستید و با خواندن این مطلب می‌توانید بهترین تصمیم را جهت یادگیری آموزش موسیقی بگیرید. و سعی کنید اگر می‌خواهید هر کدام از روش‌های آموزش موسیقی ( آموزش موسیقی حضوری ، آموزش موسیقی آنلاین ) را انتخاب کنید مزایا و معایب آن را از زوایای مختلف بررسی کنید تا بتوانید انتخاب درستی را انجام دهید.

3.8/5 - (6 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

عباس صادقی

عباس صادقی

این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد