راهنمای خرید ویولن + نکات مهم قبل از خرید

ساز

کوچکترین ساز زهی و آرشه ای ویولن است، این ساز محصول کشور ایتالیا میباشد البته بعضی از موسیقی دانان معتقدند که این ساز بر گرفته از ساز رباب عربی است در حالی که مخترع این ساز گاسپارو برتولتی است که اصالتی ایتالیایی دارد. بعد از آن شاگردش را به عنوان بهترین سازنده ویولن معرفی کردند. آندره آماتیبود بعد از خود فرد دیگری را با نام آنتونیو استرادیواری به دنیای ساخت ساز معرفی کرد و وی را در این کار حرفه ای ساخت و تا همین امروز هم هیچ کس ویولونی به کیفیت او در جهان نساخته است.نکته جالب این است که سه قرن از اولین ویولن تولید شده میگذرد اما هیچ شخصی نتوانسته در این ساز آرشه ای تغییری ایجاد کند.

 

خرید ویولن

 

نکات مهم برای خرید ویولن

برای خرید ویولن باید به نکات ریزی توجه کنید ،لازم به ذکر است اگر اول راه هستید برای خرید تجهیزات استودیویی و ساز از اساتید خود کمک بگیرید چون افراد مبتدی به آرم و لوگوی ساز اصلا توجه نمیکنند الته این ارم در سوراخ سمت راست ویولن میتوان مشاهده کرد که در آن مدل ساز،نام شرکت سازنده،کشور سازنده و سال تولید ساز در آن ثبت شده است.از سوی دیگر توجه داشته باشید بدنه ساز شما هیچ ترکی نداشته باشد،گوشی های کوک در ساز بسیار مهم هستند چون اگر مشکل داشته باشند.

بعد از کوک کردن ساز مجددا شل میشوند که با دو بار چرخاندن به چپ و راست میتوانید آن را چک کنید،صدای ساز در خرید ویولن مسئله بسیار مهمی است در واقع با نواختن این ساز صدای آن باید صاف باشد تا بتوانید نت ها را تشخیص دهید.در خرید این ساز به وزن آن ها توجه کنید بسیاری از هنرجویان به دنبال ساز استاندارد هستند اما اگر این ساز استاندارد سنگین باشد و شما با آن راحت نباشید نمیتوانید با آن به نواختن موسیقی بپردازید،در نهایت با ساز باید آنقدر راحت به نوازندگی بپردازید که حس کنید ساز ویولن جزو بدن شماست.

 

ویولن از چه بخش هایی تشکیل میشود

اولین قسمت این ساز جعبه رزونانس میباشد این قسما از صفحه روئی ، صفحه زیرین و زوار دور تشکیل شده است. جنس خرک،گریف و سیم گیر در ساز ویولن باید استحکام زیادی داشته باشد به همین دلیل از چوب آبنوس استفاده میکنند.

 

گردن یا دسته

تکیه ی سیم ها ادامه چوب آبنوس است که جای انگشتان نوازنده هم در بخش بالایی آن قرار دارد.نوازنده میتواند در طول کل چوب آبنوس انگشت گذاری کند.سیم ها در جعبه ای کوچک به دور کوک پیچیده شده اند که به آن جعبه کوک میگویند.

 

خرک

خرک متصل کننده جعبه رِزونانس و سیم ها میباشد و ظیفه اش نگه داشتن سیم ها در ارتفاع برای عبور از روی جعبه رِزونانس و انتقال ارتعاشات به جعبه رِزونانس میباشد.

 

گریف

این قسمت هم از چوب آبنوس ساخته شده است. در واقع قسمتی که نوازنده سیم را به ان میچسباند تا بتواند نت های مختلف را بنوازد گریف نام دارد.

 

 

سیم ها

سیم ها از ابتدا یعنی همان سر ساز شروع شده و از روی خرک رد میشوند و در سیم گیر مهار میشوند،سیم ها را قبلا از روده گوسفند درست میکردند اما در حا حاظر در روی روده سیم نازکی میکشند.

 

نحوه دست گرفتن ویولن

ساز ویولن در زمان نواختن به سه قسمت بدن یعنی چانه ،شانه و دست چپ متصل است تمامی این نقاط به کمک یکدیگر بار و وزن این ساز را متحمل میشوند الته یک نوازنده خوب باید ساز را با چانه و گردن خود نگه دارد که این مسئله را در افرادی همچون شادمهر عقیلی و بیژن مرتضوی به دفعات دیده ایم و این را هم بدانید یک ویولنیست حرفه ای اصلا برای نگه داشتن ساز از دست چپش استفاده نمیکند.

 

انواع ویولن

ویولن آکوستیک اولین ویولن است که برای افراد مبتدی استفاده میشود، اما ویولن الکتریک یک خروجی صدا دارد که برای نواختن زنده در مراسم خاص مانند کنسرت و همایش ها صدایی صاف و تمیز تر پخش میکند.البته فرق آن با ویولن آکوستیک نوع طراحی و جنس فلزی بدنه آن است، در ویولن های الکتریک امکان این وجود دارد که سیم آن از ویولن آکوستیک بیشتر باشد و مثل گیتار الکتریک از افکت برای نواختن آن استفاده میکنند تا به صدای دلخواه خود برسند. لازم به ذکر است وزن این نوع گیتار از همتای سنتی خود کمتر است.

 

4.3/5 - (9 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

سعید رهبر

سعید رهبر

همیشه عاشق کسب تجربه های متفاوت بودم و با تولید محتوا در بیتستان تونستم موسیقی رو بیشتر از قبل حس کنم.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی