چگونه با استفاده از کیوبیس فرایند ضبط صدا را بهبود ببخشیم؟

پلاگین‌های خوبی برای بهبود فرایند ضبط صدا در کیوبیس 9 وجود دارد و شما می توانید آنها را خریداری کنید، اما در کیوبیس ابزارهای مختلف پیش فرضی برای همین کار وجود دارد و نیازی نیست به ابزارهای دیگر مراجعه کنید.

در این مقاله به برسی تکنیک های این نرم افزار می پردازیم.

  • از Surgical EQ استفاده کنید
  • ویرایش عمیق امواج
  • بررسی Gate
  • استفاده از Direct Offline Processing
  • استفاده از چند پرازشگر
  • زیر و بم زمان
  • از HitPoint و Audio Warping استفاده کنید

 

1. از Surgical EQ استفاده کنید.

استفاده از اکولایزر یک راه کاملاً متداول برای بهبود فرایند ضبط صدا در کیوبیس 9 و البته خلاص شدن از بعضی فرکانس های مزاحم در فایل های مشکل ساز است، اما وقتی در بالا یا پایین طیف فرکانس قرار گیرد، کارایی بهتری خواهد داشت.تقلیل این فرکانس ها بسیار آسان تر است و همچنین این کار آسیب زیادی هم به Clip نمی رساند.برخلاف محدوده ی میانی.

 

روش اول بهبود فرایند ضبط صدا در کیوبیس 9

 

اگر کار ضبط شما بی کیفیت باشد، صداهای نا هنجاری خواهید شنید .Cubase GEQ30 و 30 باند گرافیکی اکولایزر آن ، یک راه خوب برای شناسایی قسمت های مختلف صدا است که باید حذف شوند یا پایین آورده شوند.اگر از ورژن Pro نرم افزار کیوبیس استفاده می کنید می توانید به بسته ی پلاگین ی اکولایزر دسترسی داشته باشید که بسیار دقیق تر است و برای این کار مناسب‌تر است.

 

اکولایزر در کیوبیس 9

 

در ادامه بخوانید : با این 10 نکته به رویه‌کاری خود در کیوبیس قدرت ببخشید

 

2. ویرایش عمیق امواج

Sample Editor یک راه مطمئن برای ویرایش صداست اکنون در قسمت Project Window در دسترس است.برای باز کردن این پنجره و دسترسی به اطلاعات بیشتر روی Clip کلیک راست کنید، سپس Audio و Sample Editor را انتخاب کنید.اگر فایل صوتی شما اشکالات جزئی مثل Digital Clip یا Click دارد، برای اینکه بتوانید آنها را ببینید، باید بزرگنمایی را کمتر کنید و به حدود سمپل تغییر دهید.این کار ممکن است کمی زمانبر باشد اما Clipping باید مشخص باشد و به شکل یک بخش مسطح سیگنال در بالای صفحه ی نمایش نشان داده شود.با استفاده از ابزار Pen Tool در پنجره ی Sample Editor می توانید به صورت دستی از Clipping استفاده کنید و به سادگی امواج سمپل را شکل دهید. با تمرین می توان در این کار خبره شد اما این راهکار برای صداهایی که به صورت مداوم Clip می شوند مناسب نیست ،اما برای خطا های کوچکتر مناسب است.

 

ویرایش عمیق امواج

 

در ادامه بخوانید : چطور یک وی اس تی مناسب انتخاب کنید؟

 

3. Gate را بررسی کنید.

فرایند Gate یعنی اجازه ی ورود سیگنال صدا ،تنها زمانی که به آستانه ی مشخصی برسد.به عنوان مثال اجازه ی ورود صدای وکال یا گیتار و جلوگیری از ورود صدای نویز دار که ناخودآگاه زمانی که خواننده یا گیتاریست اجرا نمی کرده است ضبط شده.انجام این کار آسان تر است تا اینکه بخواهیم به صورت دستی نویز گیری کنیم که البته بسیار هم زمانبر است.

بررسی ‌Gate در کیوبیس 9

 

با استفاده از بسته پلاگین Gate در نرم افزار کیوبیس ، می‌توانید آستانه را مشخص کنید، Attack و Release را برای Track ها یا Clip ها مشخص کنید ،تا وقتی که به آستانه رسید (Attack) به سرعت Gate باز شود و بعد با سرعت ملایمی بسته شود (Release Amount) البته این به مقدار Sustain که می خواهید اعمال کنید بستگی دارد(وقتی که Gate  بسته می شود).اگر زود Release کنید صدای شما کمی مصنوعی جلوه می کند اما اگر دیر تر Release کنید کمی نویز خواهید داشت.

 

در ادامه دانلود کنید : دانلود وی اس تی برای کیوبیس

 

4. از Direct Offline Processing استفاده کنید.

برای بهبود فرایند ضبط صدا در کیوبیس 9

اگر یک یا چند Clip را انتخاب کنید و به قسمت Audio Menu بروید و Direct Offline Processing را انتخاب کنید یا کلید F7 را بفشارید، پنجره ی DOP باز خواهد شد.با این کار می توانید چند پلاگین و عمکلردهای مختلفی را به صورت یکپارچه به Clip ها اضافه کنید.و برای هر کدام از آنها تنظیمات جداگانه داشته باشید.بدیهی است این شامل تمام شاخه های موجود می شود.

اما این کار باعث می شود پردازش های مختلف را به سرعت به یک Clip اضافه کنید.

 

Direct Offline Processing در کیوبیس

 

با این کار در بهبود فرایند ضبط صدا در کیوبیس 9 دیگر به این طرف و آن طرف نمی پرید.همچنین با Clip ها و Track های مختلف هم کار می کند.بنابر این شما می توانید به آسانی و به صورت زنجیره ای از پردازش مجدد استفاده کنید.به عنوان مثال زمانی که کانال های متعددی دارید که نویز دارند و می خواهید یک نوع پردازش روی همه ی آنها صورت گیرد این روش می تواند بسیار مناسب باشد.

 

در ادامه بخوانید : بهترین پلاگین‌های میکس و مسترینگ

 

5. از چند پردازش استفاده کنید.

گاهی اوقات ممکن است صدا از کیفیت خوبی برخوردار نباشد و شما تنها همین Clip را در اختیار داشته باشید که نیاز به بیش از یک پردازش دارد.اگر برای بهبود فرایند ضبط صدا در کیوبیس 9 نمی‌توانید آن را مجدداً ضبط کنید،مثلاً شاید قدیمی باشد، یا یک بار زنده اجرا شده باشد ،پس مجبورید با همین Clip کار کنید.ممکن است چیزهایی مثل اکولایزر را بیش از حد استفاده کنید،و همراه اکولایزر ،در این بین بخواهید فرکانس های خیلی بالا را هم کاهش دهید.اگر از تمام توان یک پلاگین استفاده کرده اید و راه دیگری ندارید، Clip را Bounce Down یا Re-Render کنید،با این کار افکت ها به یکدیگر می چسبند.این Clip پردازش شده را مجدداً وارد نرم افزار کنید و اکولایزر را اضافه کنید،

 

نکته قابل توجه

اگر لازم بود باز هم فرکانس های بالا را کاهش دهید.

این کار ممکن است زیاده روی باشد اما اگر شما در یک گروه موسیقی هستید.

این کار به شما کمک می کند بتوانید با یک صدای بی کیفیت کار خود را پیش ببرید.

 

6. فالش گیری صدا

تا به اینجا تمرکز ما روی کیفیت صدا بود، اما زیر و بم و زمان چه می شود؟به جای اینکه از نرم افزار جداگانه‌ای مثل پلاگین فالش گیری صدای ملوداین Melodyne استفاده کنیم، می توانیم از ابزار VariAudio Tools استفاده کنیم که در کیوبیس و در قسمت Sample Editor می توان به آن دسترسی داشت.با این ابزار می توان زیر و بم صدار را تغییر داد میکرو زیر و بم ها را تغییر داد(فاصله ی کمتر از نیم پرده) و همچنین زمان را در یک Clip تغییر داد(4/4  یا 2/4) .برای این کار به کمی تمرین احتیاج دارید اما نتایج حاصله می تواند بسیار عالی باشد.

 

در ادامه بیاموزید : آموزش میکس و مسترینگ

 

این روش امکان تغییر گام مینور به ماژور را فراهم می کند ،با این روش می توانید در آهنگی که قبلاً ضبط شده،روش نواختن یک پارت را کاملاً تغییر دهید و … .و همه ی این ها بدون نیاز به ابزار دیگری و فقط با ابزار موجود در کیوبیس امکان پذیر خواهد بود

 

فرایند فالش گیری صدا در کیوبیس

 

7. از Hitpoints و Audio Warping استفاده کنید.

این ابزار نیز از منوی Audio Menu و Sample Editor در دسترس است.که امکان Slice و Quantize پارت های مختلف صدا را برای شما فراهم می کند.و همچنین ابزار AudioWrap که به شما این امکان را می دهد تا به صورت دستی نشانگر های Wrap را اضافه کنید و سپس آنها را به حرکت درآورید تا صدا را تغییر دهید،این کار باعث می شود زمان تغییر کند اما طول کلی Clip بدون تغییر باقی بماند. این روش برای برطرف کردن مشکل صدا هایی که کمی از بیت خارج هستند به کار برده می شود،

 

 

 

از Hitpoints و Audio Warping استفاده کنید.

 

یا اینکه می توانید شعر یا نُت ها را در قالب فایل صوتی به Bar Marker ها،Beat ها یا Event های دیگر بچسبانید .یادگیری استفاده از این ابزار ها کمی زمانبر است اما آنها بسیار قدرتمند هستند، آنها می‌توانند یک فایل صوتی کاملاً انعطاف پذیر مثل یک فایل MIDI ایجاد کنند ، و همه این ها در کیوبیس است.

 

5/5 - (1 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی