راهنمای جامع خرید پیانو دیجیتال

راهنمای خرید پیانو

پیانو دیجیتال در واقع یکی از ابزارهای الکترونیکی است که به وسیله باز پخش صدای پیانو ضبط شده که در حافظه آن قرار داده شده، کار می کند و یک مقدار با پیانوهای معمولی و آکوستیک فرق دارد. به طور مثال تعداد کلاویه ها در پیانو دیجیتال عددی بین 61 تا 88 کلید است اما دیگر خبری از چکش، سیم و دیگر متعلقات و اجزای متحرک که در پیانوهای آکوستیک وجود دارد، نیست. در ضمن ما به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه خرید پیانو بروید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با راهنمای خرید پیانو دیجیتال کسب کنید.

 

یکی از مواردی که می تواند به رشد و پیشرفت شما به هنگام در اختیار داشتن پیانو کمک بسیار بزرگی بکند این است که به صورت مداوم و هر روز، اقدام به نواختن تکنیک های جدید با این دستگاه کنید و به این فکر نکنید که در چه سطحی از نوازندگی هستید آیا یک تازه کار و مبتدی هستید و یا یک استاد کامل و چیره دست. در ادامه با بیتستان همراه باشید.

 

راهنمای خرید پیانو دیجیتال

 

ارزیابی پیانو دیجیتال قبل از خرید

 

یکی از نکات مهمی که باید آن رعایت کنید این است که قبل از خرید پیانو دیجیتال آن را ارزیابی و سپس اقدام به خرید کنید. برای این کار موارد زیر را حتماً رعایت نمایید:

 

  • به هنگام خرید پیانو دیجیتال یک مقدار دورتر از آن قرار بگیرید (بایستید) و از شخصی درخواست کنید که چند دقیقه با آن اقدام به نواختن کند.
  • یکی از نکاتی که باید به آن دقت کنید این است که صدای پیانو دیجیتال را تا حد ممکن به کمترین مقدار کاهش دهید و اگر صدای کلیدها به گوش رسید و خیلی بلند بود به هیچ عنوان آن را نخرید.
  • سعی کنید کلیدهای پیانو را به جای اینکه به سمت پایین فشار دهید با استفاده از انگشت شست و یا انگشت نشانه به سمت راست یا چپ حرکت دهید تا میزان جابجایی آن را مشاهده کنید که بایستی یک مقدار بسیار ناچیز باشد و از همه مهم تر اینکه کلیدها نباید با دو کلید جانبی خود برخوردی داشته باشند.
  • به این مورد توجه کنید که آیا کلیدهای پیانو دیجیتال به ضربه حساس هستند یا خیر.
  • زمانی که کلاویه های پیانو را به سمت پایین فشار می دهید بایستی یک مقدار احساس مقاومت کنید و همچنین این مقاومت باید به هنگام بالا آمدن کلید هم احساس شود اما این مقاومت نباید به اندازه زمانی باشد که کلید را به سمت پایین فشار می دادید.
  • طول کشیدن صدای پیانو به هنگام نواختن را مد نظر بگیرید (نه خیلی زیاد و نه خیلی کم).

 

4 نکته در مورد راهنمای خرید پیانو دیجیتال

راهنمای خرید پیانو دیجیتال

 

نکته اول: پیانو دیجیتال چینی خریداری نکنید

شاید در نگاه اول تصور کنید که پیانوهای دیجیتال چینی ظاهری زیبا و فریبنده دارند اما در واقع این نوع پیانوها ماکتی ضعیف دارند و به اصطلاح چند بار مصرف بیشتر نیستند و همین باعث می شود از خرید پیانو دیجیتال که واقعاً برند هستند، صرف نظر کنید. برندهای چینی ممکن است به هنگام نواختن با موارد و مشکلات جدی مانند تغییر صدا و یا تاچ مواجه شوید که یکی از دلیل های آن به دلیل ضعف در قطعات الکترونیکی بی کیفیت و غیرقابل تعمیر بودن قطعات این نوع پیانوها است که مطمئن باشید بعدها شما را به دردسر خواهد انداخت.

یک نکته ای که نبایستی فراموش کنید این است که برای خرید پیانو دیجیتال حتماً آن را به صورت زبان انگلیسی و در مطالب سایت های خارجی تحقیق و بررسی کنید و پیانویی را انتخاب و مد نظر بگیرید که در دنیا و بین اهل فن شناخته شده باشد و آن را به دیگران پیشنهاد می دهند.

 

نکته دوم: وضعیت کلاویه ها یا همان تاچ را در پیانو دیجیتال بررسی کنید

یکی دیگر از مواردی که به هنگام خرید پیانو دیجیتال باید مد نظر بگیرید وضعیت تاچ یا همان کلاویه ها زیر انگشت نوازنده است به خاطر اینکه اگر تاچ یا کلاویه غیر استاندارد به کار رفته باشد و بخواهید در آینده یک سری قطعات را با پیانو آکوستیک بنوازید قطعاً به مشکل برخورد خواهید کرد.

بعضاً دیده شده که خیلی از افراد بعد از مدتی کار کردن با یک سری پیانو دیجیتال آن هم بی کیفیت، از سفتی کلاویه هایی که به هنگام کار کردن با پیانو آکوستیک وجود دارد شکایت کرده اند و یکی از دلیل هایی که می توان برای این مورد بیان کرد این است که تمرین های اولیه ای که این افراد انجام داده اند همگی روی تاچ غیر استاندارد صورت گرفته و انگشت های این اشخاص به تاچ های ضعیف عادت کرده و دیگر به سنگینی تاچ ها و کلاویه های پیانو آکوستیک عادت ندارند.

اما می توان گفت که برخی از پیانو دیجیتال هم از سرب برای سنگین کردن کلاویه ها استفاده می کنند که البته این مورد هم مناسب نیست و هرگز توصیه نمی شود. یکی از خصوصیات کلاویه خوب در یک پیانو دیجیتال برگشت پذیری مناسب یا به اصطلاح repetition است.

 

نکته سوم: به هنگام خرید پیانو دیجیتال صدای آن را به عنوان یک شنونده، بشنوید

 

راهنمای خرید پیانو دیجیتال و پدال ساستین پیانو دیجیتال

 

سعی کنید به هنگام خرید این نوع پیانوها به عنوان یک شنونده به صدای آن گوش دهید، به خاطر اینکه حتی یک خریدار کاملاً غیر حرفه ای یا مبتدی هم می تواند متوجه کیفیت پایین بلندگوها و حتی صدای بیشتر از حد مصنوعی و غیرمرغوب پیانو دیجیتال شود.

 

نکته چهارم: قالب کردن پیانو دیجیتال بی کیفیت به مردم

متأسفانه در برخی موارد دیده می شود که عده ای از فروشنده ها یک پیانو دیجیتال پرتابل و قابل حمل اما بی کیفیت را در کابینت یک پیانو آکوستیک قرار داده و چندین برابر ارزش واقعی یک پیانو به مردم می فروشند. در این طور مواقع مردم به خاطر داشتن ظاهری خوب و زیبای یک پیانو است که هزینه پرداخت می کنند اما از باطن آن خبری ندارند.

اما برندهای معتبر دنیا، در ساخت یک پیانو دیجیتال آن هم با ظاهر آکوستیک علاوه بر اینکه ظاهری زیبا و کاربر پسند را به اجرا در می آورند، می توانند تاچ و همچنین صدای کاملاً حرفه ای تر از دیگر پیانوهای دیجیتال را به مخاطبین خود ارائه دهند.

 

نکته پنجم: کیفیت صدا در پیانوهای دیجیتال

 

کیفیت صدا در پیانو دیجیتال

قطعاً یکی از لذت بخش ترین قسمت های نوازندگی شنیدن یک صدای گرم، دلچسب و صد البته پر طنین است که همه اینها وابسته به کیفیت صدای پیانو دیجیتال دارد که در این بین موارد متفاوت و متعددی در این کیفیت صدا تأثیرگذارند. از جمله مهم ترین اینها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نوع طراحی پردازنده صوتیِ ساز
  • پلی فونی
  • تعداد اسپیکرها
  • اندازه و نوع اسپیکرها

در این بین اگر در ابتدای کار هستید و در مسیر حرفه ای شدن قدم برداشته اید و از همه مهم تر امکان تست مدل مورد نظرتان هم وجود ندارد سعی کنید توان خروجی، تعداد اسپیکرهای دستگاه پیانو دیجیتال و همچنین پلی فونی آن را مد نظر داشته باشید و آن را ملاکی برای خرید در نظر بگیرید به خاطر اینکه هر شخصی یک سلیقه متفاوت در پسندیدن صدای پیانو دارد.

 

شاید از خودتان بپرسید که پلی فونی چیست؟

در واقع می توان این مورد را با یک مثال ساده شرح داد. تصور کنید شخصی پشت میز پیانو دیجیتال نشسته و با نگه داشتن پدال ساستین به اجرای نت های مکرر، پی در پی و پیاپی می پردازد و به طبع هر چه پلی فونی بالاتر باشد تعداد نت های شنیده شده در واحد زمان هم به مرور زمان افزایش پیدا می کند.

 

نکته ششم: خروجی ها و قابلیت های پیانوهای دیجیتال

راهنمای خرید پیانوهای دیجیتال

یکی از اصلی ترین و مهم ترین قابلیت ها و ویژگی هایی که می توان در مورد پیانو دیجیتال بیان کرد، مترونوم است. مزیتی که مترونوم داخلی به نسبت دیگر مترونوم ها مانند آنهایی که قابل تهیه به صورت مکانیکی یا دیجیتالی هستند این است که امکان تمرین و شنیدن صدای همزمان مترونوم و ساز با هدفون را دارد. پیانوهای دیجیتال امکانات دیگری هم دارد از جمله برخوردار بودن از دو خروجی هدفون، بلوتوث، ضبط آهنگ و برخوردار بودن از پورت midi و USB برای اتصال پیانو به کامپیوتر برای انجام پروژه های آهنگسازی.

 

نکته هفتم: ویژگی ظاهری پیانو دیجیتال

این نوع پیانوها در انواع مختلفی تولید و روانه بازار می شود. از جمله مدل هایی که قابل حمل و اغلب بدون پایه هستند و این قابلیت را دارند که به پایه های گوناگون وصل شوند که جنس بدنه آنها اکثراً از چوب است. این نوع پیانو دیجیتال با بدنه چوبی از نظر زیبایی ظاهری به نسبت دیگر پیانوها زیباتر هستند که در برخی موارد هم جنبه دکوراتیو را پیدا می کنند.

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که می توان برای این نوع پیانوهای دیجیتال بیان کرد این است که دارای سه پدال ساستین هستند که البته در مدل های رده بالاتر از حالت نیم پدال استفاده می شود. اگر قصد خرید پیانوهای دیجیتال بدون پایه را دارید باید بدانید که این نوع پیانوها با یک پدال ساستین ارائه می شود که در حقیقت وظیفه آن به مانند پدال سمت راست از سه پدال پیانوهای دیجیتال دارای بدنه چوبی است. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد راهنمای خرید پیانو دیجیتال کسب کنید با ما همراه باشید.

 

نکته هشتم در مورد راهنمای خرید پیانو دیجیتال : دامنه صدایی در این نوع پیانوها

در بخش های متفاوت هر پیانو دیجیتال کیفیت صدا هم می تواند متفاوت باشد. به طور مثال در پیانوهایی که ارزان تر ارائه می شوند شاید تصور کنید که صدا در بخش های میانی کلاویه های (middle register) بهتر باشد. اما در بخش های پایینی (نت های بم) این امکان وجود دارد که صدا ناشفاف و در هم پیچیده به نظر بیاید و همچنین بخش های بالاتر (نت های زیرتر) هم این امکان وجود دارد که هر چه به سمت بالای کلاویه ها برویم صدا بدتر شود.

در واقع این دو نوع صدا به خاطر فناوری پخش صدا و سمپلینگ ارزان است. در این میان فرآیندهای الکترونیکی مانند سیستم پخش صدا مانند اسپیکر و آمپلی فایر هم می تواند کاراکتر اصلی صدا را تغییر دهند حتی  اگر صدای اصلی ضبط شده بسیار خوب و عالی به نظر بیاید. و در آخر به شما پیشنهاد می دهیم که بخش خرید آلات موسیقی را ملاحظه کنید تا به بهترین نتایج برسید.

 

5/5 - (3 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد