افکت گذاری روی صدا یا زیبا سازی صدا در اف ال استودیو تکنیکی است که همیشه با آن سرو کار خواهید داشت. همانطور که می دانید اگر بخواهید روی صدایی مخصوصا صدای خواننده یا وکال افکت گذاری کنید همیشه در میکس نهایی به مشکل برخواهید خورد و این مسئله از جایی شروع می شود که افکت شما به اندازه روی صدا تاثیر ندارد یا بیش از حدی که باید باشد تاثیر می گذارد. و یا باعث خوردگی صدا یا نامفهوم بودن آن در پروژه میکس شما می شود.

در این آموزش قصد داریم بگوییم که چگونه عمل کنید که به هیچ عنوان این مسئله به وجود نیاید و به سادگی بتوانید این مسئله را کنترل نمایید. ما در آموزش های قبلی در بیتستان به شناخت کامل پلاگین ریورب پرداختیم و اگر آشنایی کاملی با ریورب در اف ال استودیو ندارید می توانید برای شروع مقاله مورد نظر را که با لینک آبی رنگ مشخص شده را مطالعه نمایید. سپس آموزش فعلی را مطالعه نمایید. جالب است بدانید شما پس از اینکه پروژه خود را نهایی کردید به شدت نیاز به تبلیغات دارید و ما برای سهولت در تبلیغات شما آموزشی را تحت عنوان ساخت اکولایزر موزیک برایتان در نظر گرفته ایم که به واسطه آن می توانید پروژه خود را در شبکه اجتماعی پرطرفدار اینستاگرام تبلیغ کنید و در معرض دید بیننده های گسترده این شبکه اجتماعی قرار دهید.

 

شروع آموزش افکت گذاری روی صدا یا زیبا سازی صدا در اف ال استودیو

خب برای شروع صدای مورد نظرتان را وارد محیط پلی لیست در اف ال استودیو کنید. و آن را طبق آموزش میکسر در اف ال استودیو به میکسر متصل نمایید.اگر بخواهید طبق روال عادی عمل کنید در لاین صدای موردنظرتان افکت ریورب را اعمال می کنید و سپس شروع به تنظیمات مورد نظر خواهید کرد که این کار اشتباه ترین کار در افکت گذاری روی صدا یا زیبا سازی صدا در اف ال استودیو می باشد. پس باید چه کرد؟ شما باید صدای موردنظرتان را به یک لاین مجزا متصل کنید و افکت گذاری در صدا را در همان لاین انجام دهید.

 

  1. روش اشتباه

روش اشتباه در افکت گذاری روی صدا

 

2. روش صحیح

 

 

 

پس از انجام روش درست نوبت استفاده از پلاگین Peak Controller است که وظیفه کنترل افکت گذاری روی صدا ( ریورب ) را بر عهده دارد. در واقع در لاین Effect که در این پروژه لاین هشت می باشد. پلاگین Peak Controller را بالای افکت ریورب باز کنید. توجه داشته باشید پلاگین را بدون تغییر در تنظیمات رها کنید.

 

 

در این مرحله تنظیمات دلخواه خود را از نظر مقدار افکت و تاثیر گذاری آن انجام دهید. و در مرحله بعدی روی قسمت نشانه گذاری شده ( WET ) راست کلیک کنید و گزینه Link To controller را کلیک کنید. تا با صفحه زیر مواجه شوید.

 

افکت گذاری روی صدا و ریورب

 

remote controll setting

 

در این مرحله از قسمت Internal Controller گزینه Peak Controll – Peak را انتخاب کنید. و از بخش Mapping formula روی گزینه input کلیک کنید و گزینه Invert را انتخاب کنید و در نهایت گزینه Accept را انتخاب نمایید.

 

internal controller

 

invert در link to controller

 

مرحله نهایی

 

کار تمام است . لذت ببرید.