موسیقی الکترونیک و بررسی [%100 کاربردی] و تمامی آنچه باید بدانید

در عصر حاضر، موسیقی الکترونیک و درر واقع آموزش موسیقی الکترونیک بخش جدا نشدنی از هنر موسیقی است. آموزش موسیقی الکترونیک در سرتاسر این جهان پهناور طرفداران زیادی را دارد. و این امر باعث شده که نرم افزار ساخت موسیقی الکترونیک محدود به یک نرم افزار خاص نشود. و برای آموزش تنظیم موسیقی الکترونیک می‌توان از روش‌ها و نرم افزارهای متنوعی استفاده نمود.

سبک الکترونیک یک سبک از موسیقی به شمار می رود که در واقع از ابزارهای دیجیتال و مبتنی بر مدار و همچنین تکنولوژی های روز دنیا ساخته شده است و صداهای تولید شده در این نوع موسیقی تنها و تنها با استفاده از علم الکترونیک ایجاد می شود. در ضمن ما در وبسایت بیتستان در بخشی به بنام سبک موسیقی به بررسی سبک های موسیقی پرداخته ایم بنابراین می توانید از طریق لینک آبی رنگ وارد آن شوید و اطلاعات مورد نظر را دریافت نمایید.

 

موسیقی سبک الکترونیک

 

در گذشته های نه چندان دور به سادگی می توانستیم صدای موسیقی در سبک موسیقی الکترونیک را از دیگر سبک های موسیقی مانند آکوستیک، سنتی، کلاسیک، جاز و یا فولک و غیره تشخیص داد. اما در حال حاضر با رشد و پیشرفتی که در دنیای موسیقی و فناوری دیجیتال رخ داده، تشخیص سبک موسیقی از دیگر سبک ها آسان و راحت نیست.

در ادمه به بررسی عناوین زیر خواهیم پرداخت.

 • آموزش موسیقی الکترونیک
 • نرم افزار ساخت موسیقی الکترونیک
 • آموزش تنظیم موسیقی الکترونیک
 • آموزش ساخت موسیقی الکترونیک

 

موسیقی الکترونیک چیست؟

موسیقی الکترونیک در واقع نوعی از موسیقی است که از ابزارهای دیجیتال و مبتنی بر مدار و تکنولوژی ساخته شده است. به طور کلی صداهای تولید شده در موسیقی الکترونیک تنها با استفاده از علم الکترونیک ایجاد می‌شود.

این نوع سبک موسیقی که به موسیقی الکترونیک هم معروف است همان طوری که در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم گونه ای از موسیقی به شمار می رود که در مراحل ایجاد و تهیه آن از سازهای الکترونیک و همچنین فناوری ها و تکنولوژی های الکترونیک استفاده می شود و می توان اینگونه هم گفت که در تولید صدا در سبک الکترونیک از ادوات آکوستیک به هیچ عنوان استفاده نمی شود و یکی از تفاوت های مهم و عمده آن با دیگر انواع موسیقی ها، در نوع صدای ساخته شده به وسیله ابزار الکترونیکی است.

 

آموزش موسیقی الکترونیک

 

نکته قابل توجه

موسیقی هایی که در سبک الکترونیک تولید می شود بیشتر به صورت بی کلام است و نمونه دستگاه هایی که برای تولید صدای الکترونیکی از آنها استفاده می شود شامل تل ‌هارمونیوم، ارگ هموند و گیتار الکتریک است و از همه مهم تر اینکه برای تهیه صدای کاملاً خالص از جنس الکترونیک، به راحتی می توان از دستگاه هایی مانند ترمین، سینتی سایزر و حتی رایانه بهره کافی را برد.

پیشتر به این موضوع اشاره کردیم که در موسیقی موسیقی الکترونیک به هیچ عنوان از صداها و سازهای آکوستیکی، استفاده نمی شود و صداهایی که در آن ایجاد می شود یا از همان ابتدا توسط مدارهای الکترونیکی مانند سینتی سایزر تولید می شود و یا اینکه به روشی دیگری عمل می کنند.

در روش دیگر سعی می شود صداهایی خلق شود که هرگز کسی آن را نشنیده باشد. در این روش از صداهای سازهای آکوستیکی و یا صدای انسان آن هم توسط تکنولوژی صدای دیجیتال و پخش آن توسط نرم افزارها در محدوده ای که خارج از محدوده فرکانس طبیعی است و همچنین با قرار دادن افکت ها روی سمپل ها، نمونه برداری می شود و همان طوری که گفتیم در این روش صداهایی خلق می شود که هرگز کسی آن را نشنیده باشید. ابزارهای الکترونیکی شامل موارد زیر است که به معرفی آنها نیز می پردازیم.

 • اکولایزر‌ها
 • کمپرسور صدا
 • مانیتورینگ‌های صدا
 • تقویت‌کننده‌های صدا

 

در ادامه بخوانید : بررسی و تحلیل موضوع اکولایزر چیست؟ به همراه راهنمای فارسی

 

مثال

یکی از مثال هایی که می توان برای موسیقی الکترونیک بیان کرد در مورد آهنگساز آلمانی به نام Klaus Schulze است که سعی و تلاشش این بود که به هنگام خلق یک قطعه موسیقی از صداهایی خارج از وسعت صدای خواننده و همچنین گیتار الکتریک استفاده کند. مورد دیگری که می توان بیان کرد مربوط به یکی از قطعات آهنگساز آمریکایی به نام خانم Wendy Carlos است که توسط شخصی اجرا می شود که در ابتدای کار صدای وی شبیه به ابوا و به مرور زمان صدای وی به ویلنسل تبدیل می شود.

پر واضح است که انجام چنین کارهایی با استفاده از سازهای آکوستیک به هیچ عنوان امکان پذیر نخواهد بود و به عبارتی می توان اینگونه گفت که سبک الکترونیک در واقع ادامه جنبش آوانگارد در موسیقی است و به همین علت است که خیلی از آهنگسازها در قید و بند شناخته شده و ثابتی از نظر سبک، فرم و یا آکوستیک بودن موسیقی نیستند.

 

آموزش ساخت موسیقی الکترونیک

برای تولید و آموزش ساخت موسیقی الکترونیک می‌توان گفت که از سازهایی استفاده می شود که به واسطه آن موسیقی الکترونیک نیز ساخته می‌شود. که در ادامه به برخی از آنها خواهیم پرداخت.

 

نرم افزار ساخت موسیقی الکترونیک

 

 • اّرگان
 • لانچ پد
 • گیتار الکتریک
 • میدی کنترلرها
 • سینتی سایزرها

 

در ادامه بخوانید : بررسی و شناخت موضوع لانچ پد چیست؟ به همراه یک ویدئوی زیبا از نواختن لانچ پد

 

تاریخچه موسیقی الکترونیک

در دهه 40 میلادی اولین ابزار موسیقی الکترونیک به نام نوار صوتی مغناطیسی تولید و به مرحله استفاده رسید که موسیقی نوازندگان را به نوار صوتی تبدیل می کرد.و بعدها توانسته اند با تغییر سرعت نوار و جهت آن منجر به توسعه موسیقی نوار الکترونیکی شوند.

و بالاخره مهمترین عامل تحول موسیقی در دهه شصت میلادی در زمینه موسیقی به وقوع پیوست که آن هم ظهور کامپیوتر برای آموزش ساخت موسیقی الکترونیک شد.از آن به بعد با پیشرفت تکنولوژی رفته رفته این صنعت بسیار گسترده شد و افراد صاحب نظری کارهای بسیار شگفت انگیزی در تولید موسیقی الکترونیک انجام دادند. که یکی از آنها فناوری ضبط صدای خوانندگان روی موسیقی بود که باعث تحول بزرگی در موسیقی شد.

 

 

آموزش ساخت موسیقی الکترونیک

 

 

در ادامه بخوانید : معرفی 5 زن برتر تنظیم کننده و بررسی موضوع زنان در موسیقی

 

و اگر دقیقا بخواهیم از موسیقی الکترونیک حرف بزنیم باید بگوییم که آموزش ساخت موسیقی الکترونیک پس از بوجود آمدن سبک‌های جدید موسیقی شناخته تر شده است که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

 

 

 • EDM
 • DubStep
 • Trance
 • Techno
 • HipHop
 • R&B

 

در ادامه دانلود کنید : مشاهده دمو و دانلود بیت رایگان هیپ هاپ به همراه توضیحات تکمیلی

 

ابزارهای موسیقی سبک الکترونیک

 

ابزارهای موسیقی سبک الکترونیک

 

علم الکترونیک توانسته به وسیله سازهای موسیقی در سبک الکترونیک اقدام به تولید صداهایی کند که در دستگاه های معمولی هرگز قابل اجرا نیست و به نوعی علم الکترونیک کمک بسیار بزرگی به دنیا موسیقی کرده است. در واقع صداهایی که از این نوع دستگاه ها خارج می شود به صورت یک سیگنال الکتریکی است.

در حال حاضر هم در موسیقی سبک الکترونیک نوازنده ها و مخترع ها همیشه سعی کرده اند که روش هایی جدید و خلاقانه را برای ویرایش صدا و همچنین ایجاد موسیقی به وجود بیاورند و در حال حاضر هم به نسبت گذشته محصولات سخت افزاری و نرم افزاری که در عرصه موسیقی وجود دارد، بسیار زیاد است. در ادامه این مقاله قصد داریم به مهم ترین ابزارهای موسیقی در سبک الکترونیک اشاره ای کوتاه داشته باشیم.

 

نرم افزار‌ ساخت موسیقی الکترونیک

با پیشرفت در آموزش ساخت موسیقی الکترونیک به صورت موازی نرم افزار ساخت موسیقی الکترونیک هم توسعه یافت. و امروز کمپانی‌های زیادی هستند که در زمینه نرم افزار ساخت موسیقی الکترونیک فعالیت می‌کنند. که روز به روز هم به قابلیت‌های این نرم افزار ها اضافه می‌شود. که در ادامه به معرفی برخی از آنها خواهیم پرداخت.

 

آموزش تنظیم موسیقی الکترونیک | اموزش اف ال استودیو

 

 • لاجیک
 • پروتولز
 • کیوبیس
 • ایبلتون لایو
 • استودیو وان
 • اف ال استودیو

 

در ادامه دانلود کنید : دانلود اف ال استودیو 20 به همراه کرک و آموزش نصب

 

ماشین های درام

از ماشین درام به طور معمول در موسیقی هیپ هاپ در سبک الکترونیک و اغلب مواقع به هنگام ضبط صدا به عنوان یک جایگزین برای درامر انسانی مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد ماشین درام می توان اینگونه گفت که تاریخچه این ماشین بسیار طولانی است و هم اکنون، به عنوان یکی از آشناترین صداها در سبک های هیپ هاپ و همچنین موسیقی پاپ، مبدل شده اند.

 

ماژول صدا

یکی از موارد و وجه تمایز در مورد ماژول صدا در موسیقی الکترونیک این است که این ابزار موسیقی الکترونیکی فاقد یک دستگاه پخش است و به همراه آنها همیشه یک کنترلر خارجی مانند یک تریگر پدها و یا سکوئنسر قرار دارد. ماژول های صدایی که در سبک الکترونیک وجود دارد می تواند پیانوهای دیجیتال، سمپلرها، سینتی سایزر، ژنراتورهای ساده لحن و یا مانند دیگر ابزارها باشد.

 

نمونه گیرهای صوتی (سمپلرهای صوتی)

این ابزار در سبک الکترونیک این توانایی را دارد که صداها را ضبط، ذخیره و پخش نماید. در واقع بیشتر نمونه گیرهای صوتی با یک ترتیب سنج یا به اصطلاح سکوئنسر و برخی دیگر هم با کنترلر و یا کیبورد به فروش می رسند. برخی نوازنده ها که بودجه محدودتری در اختیار دارند سعی می کنند از سمپلرهای نرم افزاری به عنوان یک جایگزین ابزار واقعی استفاده کنند.

 

سینتی سایزر رومیزی (Tabletop Synthesizers)

به مانند ماژول های صدا، سینتی سایزرهای رومیزی هم داریم که در واقع یک ضریب شکل کاهش یافته را به نمایش می گذارد. اما حقیقت این است که تنها چیزی که آن را از ماژول ها جدا می کند، این است که سینتی سایزرها از یک کنترلر جمع و جور برخوردار هستند.

یکی از مواردی که می تواند یک مزیت بزرگ برای نوازنده ها باشد، این است که اندازه و تحرک سینتی سایزرها در بیشتر اوقات برای نوازنده هایی که در حال سفر هستند و کمبود فضا دارند، بسیار مناسب است و علی رغم اینکه اندازه این سینتی سایزرهای رومیزی جمع و جور است به راحتی می تواند مقدار قابل توجهی پانچ صدا تولید کند. اشخاصی که به موسیقی رقص و کلاب عادت دارند به سادگی می توانند صدای این نوع دستگاه را در سبک الکترونیک تشخیص دهند.

 

ابزارهای موجود در سبک الکترونیک

 

آموزش موسیقی در بیتستان

وبسایت بیتستان افتخار دارد که به صورت کاملا استاندارد به آموزش نرم افزار ساخت موسیقی الکترونیک بپردازد و هر روزی که میگذرد مطالب آموزشی بیشتری را در آموزش نرم افزار ساخت موسیقی الکترونیک به آرشیو آموزش خود اضافه کند و این نوید را به شما خواهد داد که بزودی اتفاق های عظیمی در صنعت آموزش تنظیم موسیقی الکترونیک رقم خواهد زد.

بیتستان

در حال حاضر آموزش تخصصی آموزش اف ال استودیو و آموزش کیوبیس را در رزومه خود دارد. و بزودی آموزش بقیه نرم افزارهای ساخت موسیقی الکترونیک را یکی یکی به آرشیو خود اضافه خواهد کرد. و سعی می کنیم که آموزش نرم افزار ساخت موسیقی الکترونیک و در واقع آموزش موسیقی الکترونیک را در تمامی فرمت‌ها مثل نوشتاری ، صوتی، ویدئویی و به صورت کتاب الکترونیک در اختیار شما عزیزان قرار بگیرد.

 

آموزش تنظیم موسیقی الکترونیک

آموزش تنظیم موسیقی الکترونیک یکی از بخش‌های بسیار مهم در ساخت و تولید آموزش موسیقی الکترونیک می باشد.در واقع چیدمان و به اصطلاح Arrangment هرکدام از ساز‌ها در کنار هم بخشی از آموزش تنظیم موسیقی الکترونیک است. و برای آموزش تنظیم موسیقی الکترونیک می بایست یاد بگیرید که قبل از هر چیز از هر صدایی چگونه در موسیقی استفاده کنید و بعد از آموزش تنظیم موسیقی الکترونیک با توجه به اطلاعاتی که کسب کردید و تجربیاتی که بدست آوردید می توانید بهترین تنظیم موسیقی الکترونیک را انجام دهید. البته این تمام ماجرا نیست در ادامه به بررسی فاکتور‌های یک تنظیم موسیقی الکترونیک خوب می پردازیم.

 

تنظیم موسیقی الکترونیک

 

در ادامه بخوانید : بررسی مزایا و معایب دانلود بیت به صورت کامل

 

فاکتورهای تنظیم موسیقی الکترونیک

در آموزش موسیقی الکترونیک فاکتورهایی برای آموزش تنظیم موسیقی الکترونیک وجود دارد که یکی از آنها انتخاب متناسب وی اس تی می باشد که در مقاله ای جداگانه به آن پرداخته شده است.

 

در ادامه بخوانید : چطور یک وی اس تی متناسب را انتخاب کنیم؟

 

مورد بعدی در آموزش موسیقی الکترونیک برقراری ارتباط مناسب با نرم افزار میزبان می باشد که ما برای شروع و شاید هم تا انتها آموزش اف ال استودیو و آموزش کیوبیس را به شما پیشنهاد می‌دهیم. به واسطه این دو نرم افزار می توانید به سادگی به یک تنظیم کننده حرفه ای تبدیل شوید. چون هر دوی آنها دارای قابلیت‌های منحصر به فردی هستند که به شما در آموزش موسیقی الکترونیک کمک می کنند.

 

تنظیم کنندگان مطرح در موسیقی الکترونیک جهان

 

آویچی و مارتین گریکس در استودیو

 

 • Skrillex
 • Martin Garrix
 • Dj Tiesto
 • Afrojack
 • Dead Mau5
 • (Avicii (RIP
 • و غیره

 

تنظیم کنندگان مطرح در موسیقی الکترونیک ایران

در کشور عزیزمان ایران هم موسیقی الکترونیک و البته آموزش موسیقی الکترونیک طرفداران بسیاری دارد و افرادی مطرح هستند که به صورت حرفه ای موسیقی الکترونیک را در سبک‌های مختلف دنبال می کنند که در ادامه به معرفی برخی از آنها خواهیم پرداخت.

 

مهدیار آقاجانی

 

 • مهدیار آقاجانی
 • سیروان خسروی
 • سعید دهقان
 • احسان آتور
 • و غیره

 

در ادامه دانلود کنید : دانلود آهنگ بی کلام سیروان خسروی به نام بازم بتاب

 

حرف آخر

وبسایت بیتستان همیشه نگرشی فراتر از آموزش موسیقی الکتروینک را داشته است. که این نگرش در نهایت در راستای فراهم آوری یک بازار کسب و کار عالی برای علاقه مندان به یادگیری و آموزش موسیقی الکترونیک است که باعث کسب درآمد مستمر و البته از آن مهمتر افزایش سطح موسیقایی افراد علاقه مند شود.برای همین اکثر آموزش‌های ما به صورت کاملا رایگان و با بهترین کیفیت در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرد تا این بستر برای همه اقشار جامعه به صورت کاملا یکسان فراهم شود و علاقه مندان به حوزه آموزش موسیقی الکترونیک بدون داشتن دغدغه مالی به فعالیت و علایق خود مثل آموزش تنظیم موسیقی الکترونیک ادامه دهند.

 

3.2/5 - (4 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

23 پاسخ

 1. خب شما گفتین که مهدیار آقاجانی و سیروان خسروی و سعید دهقان و احسان آتور و غیره بصورت حرفه ای دارن موزیک الکترونیک کارمیکنن؟؟؟خب چرا اطلاعات غلط دست مردم میدین؟؟پس میلادموزیک چی؟؟که تنها ایرانی بوده که 2تا آهنگ با شرکت مگنفیلد همکاری داشته به اسم هرم و آنستابل و 2تا کارهم با خوااننده قوی آمریکایی در دنیای الکترونیک بنام نیتن بروملی و اسم آهنگ ها هم یکیش همون آنستابل و دیگری بک تو لایف هستش…لست سولجر ((شهباب شولی)) و رامین عرب و فرهاد مهدوی که از بهترین ترنس میشین کارهای ایران و جزء 100تای اول ترنس دنیا هستن..سامان مهمانی و مهرداد و بهنام و…حالا دیگه از جول و سلطان و آرمان دیناروند و علی گیتور و غیره نگم براتون که خارج ایران ولی بنام ایران کار میکنن..بعد شما میایین میگین کی و کی وکیییییی که اصن الکترونیک کارها قبولشون ندارن

   1. دوست عزیز من عرضم این بود که اگر میخوایین اسم ببرید از کسایی اسم ببرید که هم توی جامعه الکترونیک مورد تایید هستن و هم کارنامه درخشانی دارن نه اسم کسایی رو ببرید که میان پاپ و الکترونیک و راک و غیره رو باهم تلفیق میدن،اونم تلفیق نادرست و غیر اصولی و من درآوردی…من عرض کردم که علی گیتور و فرهاد مهدوی و آرمان دیناروند و آرمان بهرامی و شرام و میلاد و اس ام اچ و کلد فیس و ماوِی و لست سولجر و هارمونیک راش و رز و سلطان و مسعود و جول و…خیلیای دیگه از بهترین آرتیست های سبک الکترونیک چه در شاخه هاوس و چه در شاخه ترنس و تکنو هستن و با بزرگترین لیبل ها و شرکت های بزرگ موسیقی در سطح بین‌المللی که بین رده ۱تا۱۰هستن قرارداد بستن و کار دادن مثله لیبل‌ اسپینین رکوردز و موزیکال فریدوم و ریویلد رکوردز و آرمادا رکورد و آوا رکورد و فیوچر هاوس موزیک رکوردینگز و ان‌اس‌سی رکوردینگ و…تو ایران میگن بهترین های الکترونیک کشور دیجی ممسی و مهران عباسی و سیروان خسروی هستن…اینا کدومشون تونسنن با لیبل های سطح یک جهانی که در عرصه بین المللی حرف اول رو میزنن کار بدن؟؟؟!!!به جرعت میگم که تا ۱۰۰۰۰کیلومتریشونم نتونستن رد بشن چون کار هرکسی نیست واقعا

 2. سلام.
  من دور‌های پیش‌نیاز و آشنایی رو دیدم.
  دوتا سوال دارم.
  اول این‌که الان دیگه می‌تونم برم سراغ یادگیری؟
  و دو این‌که خود مجموعه بیت‌ستان داره ویدیوی آموزشی در این مورد و اگر که نداره، ویدیوهای موجود در یوتیوب رو ببینم خوبه؟

 3. سلام … سایتتون عالیه واقعا تو ایران بهترین سایتیه که من پیدا کردم
  فقط یه چیزی .. من میخوام بدونم اصلا امکانش هست یه آهنگساز جوون که تو سبک Bass House آهنگ میسازه تو ایران به جایی برسه ؟؟ یا نه ؟

  1. سلام دوست من خیلی ها در ایران فعالیت میکنند و به خیلی جاها رسیدن که خیلی هاشون هم شما میشناسید ولی در کل باید عاشق کارتون باشید تا بتونید توی اون موفق بشید در غیر اینصورت اگه فقط برای مطرح شدن میخواید وارد این کار بشید بهتره که از الان وارد نشید.

  1. سلام . شما برای شروع میتونیید ابتدا اصطلاحات آهنگسازی رو از این بخش مطالعه بفرمایید. و در مرحله بعدی وارد بحث آشنایی با نرم افزارها بشیید. که برایی شروع نرم افزار اف ال استودیو را پیشنهاد می کنیم.

   اصطلاحات آهنگسازی : https://beatestan.com/category/article/dictionary/
   آموزش اف ال استودیو : https://beatestan.com/category/article/flstudio/
   دانلود اف ال استودیو : https://beatestan.com/flstudio-13/

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد