میکس خود را با پلاگین FabFilter Pro Q2 بهبود ببخشید

یکی از اصول اولیه برای شکل دادن به صدا و داشتن یک میکس خوب استفاده از یک EQ حرفه ای است. در این پست توضیح می دهیم که با پلاگین FabFilter Pro Q 2 چگونه می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

 

در ادامه با آموزش فب فیلتر FabFilter Pro Q2 در خدمتتان هستیم.

 

باید بدانید

لازم به ذکر است که ما توسط حس شنوایی کار میکس و آهنگسازی را انجام می دهیم. اما اگر آنچه را که می شنوید بتوانید ببینید، در کار خود پیشرفت بهتری خواهید داشت .این دقیقاً همان کاری است که من با FabFilter Pro Q 2 انجام می دهم.این پلاگین امکانی را فراهم می کند که بتوانم هم Track های خودم را ببینم هم بشنوم، بنابراین می‌توانم در تنظیم Frequency و level ها ، تصمیمات بهتر و خلاقانه تر لحاظ کنم.به مثال های زیر توجه کنید. با آموزش فب فیلتر FabFilter Pro Q2 در خدمت شما عزیزان هستیم.

 

پلاگین fabfilter q2

 

دیدن باور کردن است

جدا از این که FabFilter Pro Q2 EQ/Filter پلاگینی بسیار عالی تلقی می شود و از انعطاف پذیری بسیار بالایی برخوردار است.این امکان را برای شما فراهم می آورد تا بتوانید Frequency های Track های خود را به صورت لحظه ای و در تعامل ببینید(Real – time Frequency Analayzer EQ Display) که حتی می تواند تغییر اندازه دهد و به صورت تمام صفحه نمایش داده شود.

 

شما می‌توانید در آموزش فب فیلتر FabFilter Pro Q2 تا حدود 24 EQ Band هم Tweak کنید و از Filter های کارآمدی مانند (Bell,Notch,High/Low Shelf,High/Low Cut,Band Pass,Tilt Shelf) استفاده کنید. همچنین می توانید برای کناره ها و میانه از EQ استفاده کنید ، Frequency های خود را روی یک رول پیانو مشاهده کنید، Auto Gain را فعال کنید، به صورت افقی بزرگنمایی کنید،Frequency های خود را متوقف کنید،

آنها را از هم جدا کنید(Solo) و …

 

این نکات در آموزش فب فیلتر FabFilter Pro Q2 بسیار هم جالب توجه است.

 

آموزش فب فیلتر FabFilter Pro Q2

 

اگر بتوانید به صورت لحظه ای، هم Frequency ها را بشنوید هم بتوانید آنها را ببینید، می توانید مؤثرتر عمل کنید.

 

یک مثال ساده

برای مثال

اگر متوجه شوید که در پارت گیتار صدای Bass زیاد جالب نیست یا اینکه صدا های نا هنجاری به گوشتان برسد اما از چیزی که می شنوید اطمینان نداشته باشید،صفحه نمایش به شما دروغ نخواهد گفت. حتی می‌توانید متوجه شوید به چه مقدار Frequency آن (Bass) گسترده است.سپس می توانید به راحتی روی منحنی زرد رنگ کلیک کنید و یک باند EQ ایجاد کنید،Frequency را پایین بیاورید و مشکل Bass را برطرف کنید.همچنین می توانید یک Filter را فعال کنید و Frequency پایین را قطع کنید یا بعضی از آنها که مشکل ساز هستند را پایین بیاورید.

 

نکته قابل توجه

نکته این است که: نه تنها شما این Frequency های قطع شده را می شنوید بلکه آنها را می توانید ببینید.

 

در ادامه دانلود کنید : دانلود پلاگین آهنگسازی

 

در حال استفاده

یکی از قابلیت های خاص در آموزش فب فیلتر FabFilter Pro Q2 گزینه Tilt EQ است،که می‌توانید به سادگی از طریق Floating Band Control Display یک باند EQ را فعال کنید.از طریق منوی Shape Dropdown می‌توانید Tilt Shelf را انتخاب کنید، که با این کار طیف زرد رنگ را مطابق شکل ،در Frequency دلخواه می چرخاند.

 

تصویر دوم در پلاگین fab filter pro q2

 

یک مثال ساده

در این مثال از آموزش فب فیلتر FabFilter Pro Q2 من Tilt Shelf را بر روی یک Percussive Shaker Loop اعمال کردم.با انتخاب یک باند در محدوده 500Hz و حالا Band Marker را بالا و پایین می برم ،این کار باعث می شود بالا و پایین EQ در محدوده Shelf db/oct بچرخد.برای ایجاد یک Effect خلاقانه ،من این Frequency را Automate می کنم و در میکس و در حالت لحظه ای آن را می چرخانم که این کار یک حرکت خاص در لحجه ی صدا (Tone) ایجاد می‌کند و بالا و پایین Frequency را با هم جا به جا می کند.

 

تصویر سوم در پلاگین fab filter pro q2

 

 

سر بدهید

در اینجا به بررسی استفاده سنتی EQ روی پارت اسلاید گیتار می‌پردازیم. در ابتدا پارت گیتار را اجرا میکنم و سپس به منحنی های EQ نگاه می کنم تا تصمیم بگیرم کدام Frequency ها را می خواهم Tweak کنم. سپس نشانگر موس را روی Pre+Post Analyzer می برم و گزینه Purple Spectrum Grab را انتخاب می کنم که این کار طیف بنفش را متوقف می کند و شما را قادر می سازد تا کلیه Frequency ها را مشاهده کنید.

 

در ادامه بخوانید : بهترین پلاگین‌های میکس و مسترینگ

 

از اینجا به بعد شما می‌توانید هر بالا و پایین و EQ متناسب با آن را انتخاب کنید. حالا نوبت به توقف Blue Analyzer Grab می‌رسد که تمام اندازه گیری ها را انتخاب می کند و به تدرج آنها را متوقف می کند.همانطور که در تصویر ملاحظه می کنید : من رول پیانو را فعال کردم تا بتوانیم متوجه شویم Frequency های باند EQ در کدام بخش یک کیبورد 88 کلیدی قرار دارند.

 

Side It در پلاگین fab filter pro q2

 

در ادامه بخوانید : اشتباهات رایج در میکس و مسترینگ

 

در این مورد من می خواستم بعضی از این دکمه ها را که در تصویر می بینید پایین بیاورم،کمی از 1.5kHz میانه را پاین بیاورم و کمی شفافیت داشته باشم،جایی حدود 5.5kHz . آن دکمه ی آبی در قسمت پایین را تا حدود 80hZ و سبز را تا حدود 147kHz و قرمز را هم حدود 1.6kHz .سپس Frequency بنفش را تا حدود 5.5kHz و کمی Q را گسترش دادم تا کمی به گیتار حالت دهم.

اینجا هم نمونه قبل و بعد را مشاهده می کنید.

 

قبل از اعمال اکولایزر

 

بعد از اعمال اکولایزر

 

اکو روی اکو

کار دیگه ای که دوست دارم با این نرم افزار انجام بدهم EQ کردن Reverb ها و Echo ها و Delay ها است، چرا که با این کار می‌توانم در میکس نهایی برای دیگر عناصر فضا باز کنم.

 

در ادامه بخوانید : یک چک لیست اصولی برای میکس و مسترینگ

 

یک مثال ساده

در این مثال

من برای اسلاید گیتار یک EQ برای Echo اختصاص دادم.همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید در حدود 300Hz مقدار زیادی Echo وجود دارد که من قصد دارم آنها را پایین بیاورم.

 

اکو در پلاگین fab filter pro q2

 

در ادامه دانلود کنید : دانلود پلاگین فب فیلتر

 

مثل گیتار ،من می خواهم خود Echo هم شفاف باشد،

پس یک بالا در حدود 5kHz اضافه کردم و از پایین هم مقادیر مختلفی را کاهش دادم.وقتی می خواهیم Effect ها را بهتر کنیم،من معمولاً از قابلیت جداسازی (Solo) در Pro Q2 استفاده می کنم. با انتخاب آیکون هدفون کوچکی که در روی Band Frequency وجود دارد،شما تنها آن Frequency را که در باند تأثیر دارد می شنوید.این باعث می شود که بتوانید به سادگی آن را انتخاب و جدا کنید و Level آن را بالا و پایین کنید و مشکل را پیدا و آن را برطرف کنید.به محض اینکه آن را رها کنید طیف Frequency به حالت ابتدایی باز می گردد که بسیار مفید و استفاده از آن آسان است.این قبیل تغییرات بسیار جزئی هستند اما به نظر من برای میکس کلی بسیار حیاتی هستند و در اسپیکر های کوچک بیشتر به نظر خواهند رسید.

 

گیتار ساید قبل از اعمال اکولایزر

 

گیتار ساید بعد از اعمال اکولایزر

 

Master ( آموزش فب فیلتر FabFilter Pro Q2 )

راه دیگر استفاده از Pro Q2 در حالت Mid/Side Mode روی Master Fader است.وقتی در حالت میانی یا کناری کار می کنید،سیگنال استریو به دو قسمت Mono Middle و Stereo Side تبدیل می شود که بعداً می‌توان به صورت متفاوتی روی آن کار کرد. برای دسترسی به قسمت میانی یا کناری به آسانی می توانید نشانگر موس را روی دکمه ی Output در سمت راست و پایین رابط کاربری GUI ببرید که باعث می شود پنل Output Option باز شود.یک بار روی دکمه ی Output کلیک کنید تا روی صفحه ی نمایش شما باقی بماند،می توانید بعداً از گزینه ی Hide استفاده کنید.با حرکت دادن دکمه ی Output Pan به سمت راست می توانید به Channel های چپ و راست و با حرکت دادن آن به سمت راست می توانید به Mono Center Image دسترسی داشته باشید

به نظر شخصی من بهتر است قسمت های کناری کمی از Bass کم کنیم و بالا را تقویت کنیم،و در میانه شخصاً تمایل دارم از Treble کم کنم،من از طریق این روش می توانم مستر بهتری داشته باشم و همچین این امکان را برای من فراهم می سازد تا بعداً با Limiter صدای آن را بلند تر کنم.

 

برای درک بهتر از هدفون مانیتورینگ استفاده نمایید.

 

قبل از اعمال استریو میکس ( Stereo mix no eq )

 

بعد از اعمال استریو میکس چپ و راست ( Stereo left right only )

 

بعد از اعمال مید ( Mids only )

 

فول استریو میکس اکولایزر مید ساید ( Stereo full mix with mid side eq )

 

نتیجه گیری

همانند تمام تکنیک های آهنگسازی،آزمون و خطا بسیار در پیشرفت مؤثر است و از این طریق می توانید راهی که برای شما بهتر است را انتخاب کنید.در هر صورت دفعه بعدی که خواستید میکس کنید پلاگین Fab Filter Q2 را هم در نظر بگیرید.

 

5/5 - (2 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد