در مقاله امروز به صورت جامع به سوال هدف از میکس و مسترینگ چیست پاسخ خواهیم داد و به زبانی ساده به توصیف این بخش جدا نشدنی از موسیقی خواهیم پرداخت.

 

هدف از میکس چیست؟

در پاسخ به این سوال که هدف از میکس چیست؟ باید گفت که هدف اصلی یک میکس استاندارد تولید صدایی شفاف ، پر قدرت و با عمق متناسب می باشد.البته این را هم اضافه کنیم که تمامی صداهای استفاده شده در یک قطعه موسیقی باید به وضوح مناسب قابل شنیدن باشد و با سبک آن کار همخوانی نیز داشته باشد.استفاده نکردن از صدایی که وجودش در یک قطعه موثر نیست یکی از راه هایی است که به وضوح عناصر موسیقی کمک می کند.

 

در ادامه بخوانید : آموزش نگهداری سیم گیتار

 

میکس و مسترینگ چیست؟

 

اهداف فرایند میکس بسیار مشخص و تاثیر گذار است که به طور کلی در موارد زیر خلاصه می شود.

 • تفکیک و جایگاه هر صدا
 • قدرت بخشیدن به صدا

 

تفاوت مسترینگ دیجیتال و آنالوگ یکی از مباحثی است که در وبسایت بیتستان مورد بررسی قرار گرفته است.

 

تفکیک و جایگاه هر صدا

در این قسمت جایگاه هر ساز یا صدا در موسیقی مشخص می شود.یکی از راه های با اهمیت در جایگاه سازی صدا پنینگ در موسیقی می باشد که این بخش به زبان ساده پخش صدا از باند چپ و راست است. با این تکنیک از تداخل فرکانسی بین سازها جلوگیری می شود و باعث می شود که خیلی بهتر و جذاب تر نیز شنیده شود.هر ساز یا صدا جایگاه مخصوص خود را در موسیقی دارد و این باعث بهتر شنیده شدن آن می شود.

 

نکته قابل توجه

توجه داشته باشید که تمامی صداها و سازهای آهنگ شما نباید کاملا واضح باشد و برای پوشش یا کاور کردن یک قسمت استفاده شود.

در ادامه بخوانید : در مقالات قبل به مبحث آموزش میکس کیک نیز پرداخته شده است.

 

قدرت بخشیدن به صدا

یکی از راه های قدرت بخشیدن به صدا این است که فرایند میکس باعث تشخیص بهتر صدا‌ و سازها شود.جالب است بدانید که بین آهنگسازان و تنظیم کنندگان اصطلاح کار پر شنیده می شود جایگاه ویژه ای دارد.این اصطلاح وقتی کاربرد دارد که آهنگ بر خلاف ظاهر بسیار خلوتش ، طوری میکس شده که پر شنیده می شود.یکی از عناصر مهم موسیقی در این حوزه درامز و ریتم کار ( پرکاشن ) می باشد.

 

در ادامه بخوانید : معرفی انواع کمپرسور صدا

 

تفاوت میکس و مسترینگ چیست؟

در پاسخ به سوال تفاوتمیکس و مسترینگ چیست ؟ می توان گفت که اگر بخواهیم در قالب یک مثال کوتاه برایتان توضیح دهیم اینگونه می گوییم که اگر فرایند ساخت یک ساختمان را در نظر بگیرید فونداسیون و تعمیرات و تغییرات اصلی ساختمان مثل لوله کشی و… را می توان به میکس و نمای ساختمان ، حیاط سازی و فضای سبز آن را به مسترینگ تشبیه کرد.که هر یک از آنها ( میکس و مسترینگ) باید در کنار هم یک ساختار استانداردی را برای شنونده ایجاد نمایند.

 

در ادامه بخوانید :  مراحل میکس و مستر

میکس چیست؟ | تفاوت میکس و مستر

میکس چیست؟

می توان در پاسخ به سوال میکس چیست؟ گفت که در واقع میکس ترکیب و تلفیق صداهایی است که رکورد یا نت های آن نوشته شده است. از مهمترین کارهایی که در یک میکس استاندارد انجام می دهند به ترتیب زیر می باشد.

 • تفکیک صدا
 • افکت گذاری
 • اکولایزر کردن
 • کمپرس کردن
 • تنظیم ولوم سازها

 

در ادامه بخوانید : بررسی و معرفی اکولایزر در موسیقی

 

یک میکس استاندارد در کنار مهارت فنی باید دارای خلاقیت هم باشد که باعث جذابیت میکس خواهد شد. در مرحله بعدی اطمینان حاصل کنید که تمامی مراحل را یک به یک چک کرده و به مرحله بعدی رفته اید و خودتان نیز با شنیدن این میکس حس و حال خوبی را پیدا می کنید.

در ادامه بخوانید : آموزش افکت گذاری صدا

 

مسترینگ چیست؟

مراحل مسترینگ به زبان ساده در ادامه گفته شده است.

 • اطلاح میکس
 • ایجاد شفافیت
 • درخشش صدا
 • استریو ایمیج
 • ولوم نهایی

به زبان خیلی ساده برای درک تفاوت میکس و مستر باید بعد از فرایند مسترینگ در موسیقی نباید RMS کارانقدر پایین بیاید که تداخل بین سیگنال‌های موسیقی ساخته شده ایجاد شود یا بیش از حد ولوم نهایی بالا بیاید که احساس منفجر شدن اسپیکر به شنونده دست دهد.یادتان باشد که تعادل در صدا‌ها باعث دلنشین تر شدن موسیقی شما خواهد شد.

 

در ادامه دانلود کنید : با دانلود پلاگین فب فیلتر

 

توجه کنید که در مبحث تفاوت میکس و مستر و مبحث مسترینگ بسیار گسترده می باشد که اگر بخواهید آن را به صورت حرفه ای دنبال کنید باید آگاهی بالایی پیدا کنید. برای حرفه ای شدن در پروسه مسترینگ و همچنین میکس صدا باید سرمایه گذاری زمانی و مالی کرد که به بهترین نتیجه نیز دست یافت.

 

در ادامه دانلود کنید :  دانلود پلاگین

 

حرف آخر

یادتان باشد که هیچ کسی از ابتدا حرفه ای نبوده است و با تمرین و افزایش سطح آگاهی خود می توانید به درجه ای از حرفه ای شدن برسید.با استمرار و البته می توان به نتیجه ای متفاوت رسید. پس به هیچ عنوان نا امید نشوید.