هدف از میکس و مسترینگ چیست؟

اگر نمی دانید که هدف از میکس و مسترینگ چیست، و به دنبال اطلاعات کاملی در این رابطه هستید این مقاله را تا انتها بخوانید. 

 

هدف از میکس و مسترینگ چیست

در پاسخ به این سوال باید بگویم که هدف اصلی میکس و مسترینگ اصلاح صداهایی که در پروژه موسیقی شما استفاده شده و شما با انجام این فرایند صدایی شفاف تر ، پر حجم تر و نرم تر و دلنشین تری را خواهید شنید.

تمامی صداهای استفاده شده در یک قطعه موسیقی مثل گیتار ، پیانو، درامز و … باید کیفیت متناسبی داشته باشند و وقتی در کنار هم شنیده می شوند هماهنگ باشند. البته میزان وضوح یا شنیده شدن هر کدام از صداها بستگی به استراتژی مهندس صدا دارد. بعضی اوقات نیاز است که صدایی که در پروژه آهنگسازی استفاده میکنید شنیده شود و گاهی آن صدا به عنوان هارمونی یا پشتیبان دیگر صداها استفاده می شود. در ضمن استفاده از صدایی که وجودش در یک قطعه موثر نیست یکی از راه هایی است که به وضوح عناصر موسیقی کمک می کند.

 

اهداف فرایند میکس بسیار مشخص و تاثیر گذار است که به طور کلی در موارد زیر خلاصه می شود.

 • تفکیک و جایگاه هر صدا
 • قدرت بخشیدن به صدا
 

تفاوت مسترینگ دیجیتال و آنالوگ یکی از مباحثی است که در وبسایت بیتستان مورد بررسی قرار گرفته است.

 

تفکیک و جایگاه هر صدا

در این قسمت جایگاه هر ساز یا صدا در موسیقی مشخص می شود.یکی از راه های با اهمیت در جایگاه سازی صدا پنینگ در موسیقی می باشد که این بخش به زبان ساده پخش صدا از باند چپ و راست است. با این تکنیک از تداخل فرکانسی بین سازها جلوگیری می شود و باعث می شود که خیلی بهتر و جذاب تر نیز شنیده شود.هر ساز یا صدا جایگاه مخصوص خود را در موسیقی دارد و این باعث بهتر شنیده شدن آن می شود.

نکته قابل توجه

توجه داشته باشید که تمامی صداها و سازهای آهنگ شما نباید کاملا واضح باشد و برای پوشش یا کاور کردن یک قسمت استفاده شود.

در ادامه بخوانید : در مقالات قبل به مبحث آموزش میکس کیک نیز پرداخته شده است.

قدرت بخشیدن به صدا

یکی از راه های قدرت بخشیدن به صدا این است که فرایند میکس باعث تشخیص بهتر صدا‌ و سازها شود.جالب است بدانید که بین آهنگسازان و تنظیم کنندگان اصطلاح کار پر شنیده می شود جایگاه ویژه ای دارد.این اصطلاح وقتی کاربرد دارد که آهنگ بر خلاف ظاهر بسیار خلوتش ، طوری میکس شده که پر شنیده می شود.یکی از عناصر مهم موسیقی در این حوزه درامز و ریتم کار ( پرکاشن ) می باشد.

در ادامه بخوانید : معرفی انواع کمپرسور صدا

تفاوت میکس و مسترینگ چیست؟

در پاسخ به سوال تفاوتمیکس و مسترینگ چیست ؟ می توان گفت که اگر بخواهیم در قالب یک مثال کوتاه برایتان توضیح دهیم اینگونه می گوییم که اگر فرایند ساخت یک ساختمان را در نظر بگیرید فونداسیون و تعمیرات و تغییرات اصلی ساختمان مثل لوله کشی و… را می توان به میکس و نمای ساختمان ، حیاط سازی و فضای سبز آن را به مسترینگ تشبیه کرد.که هر یک از آنها ( میکس و مسترینگ) باید در کنار هم یک ساختار استانداردی را برای شنونده ایجاد نمایند.

در ادامه بخوانید :  مراحل میکس و مستر

میکس چیست؟ | تفاوت میکس و مستر

میکس چیست؟

می توان در پاسخ به سوال میکس چیست؟ گفت که در واقع میکس ترکیب و تلفیق صداهایی است که رکورد یا نت های آن نوشته شده است. از مهمترین کارهایی که در یک میکس استاندارد انجام می دهند به ترتیب زیر می باشد. در ادامه با بیتستان همراه شوید.

 • تفکیک صدا
 • افکت گذاری
 • اکولایزر کردن
 • کمپرس کردن
 • تنظیم ولوم سازها
 

در ادامه بخوانید : بررسی و معرفی اکولایزر در موسیقی

یک میکس استاندارد در کنار مهارت فنی باید دارای خلاقیت هم باشد که باعث جذابیت میکس خواهد شد. در مرحله بعدی اطمینان حاصل کنید که تمامی مراحل را یک به یک چک کرده و به مرحله بعدی رفته اید و خودتان نیز با شنیدن این میکس حس و حال خوبی را پیدا می کنید.

در ادامه بخوانید : آموزش افکت گذاری صدا

مسترینگ چیست؟

مراحل مسترینگ به زبان ساده در ادامه گفته شده است.

 • اطلاح میکس
 • ایجاد شفافیت
 • درخشش صدا
 • استریو ایمیج
 • ولوم نهایی

 

به زبان خیلی ساده برای درک تفاوت میکس و مستر باید بعد از فرایند مسترینگ در موسیقی نباید RMS کارانقدر پایین بیاید که تداخل بین سیگنال‌های موسیقی ساخته شده ایجاد شود یا بیش از حد ولوم نهایی بالا بیاید که احساس منفجر شدن اسپیکر به شنونده دست دهد.یادتان باشد که تعادل در صدا‌ها باعث دلنشین تر شدن موسیقی شما خواهد شد.

توجه کنید که در مبحث تفاوت میکس و مستر و مبحث مسترینگ بسیار گسترده می باشد که اگر بخواهید آن را به صورت حرفه ای دنبال کنید باید آگاهی بالایی پیدا کنید. برای حرفه ای شدن در پروسه مسترینگ و همچنین میکس صدا باید سرمایه گذاری زمانی و مالی کرد که به بهترین نتیجه نیز دست یافت.

 

نتیجه گیری

یادتان باشد که هیچ کسی از ابتدا حرفه ای نبوده است و با تمرین و افزایش سطح آگاهی خود می توانید به درجه ای از حرفه ای شدن برسید.با استمرار و البته می توان به نتیجه ای متفاوت رسید. پس به هیچ عنوان نا امید نشوید.

4.1/5 - (10 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

9 پاسخ

 1. درود بر شما
  مثالی که زدید در مورد یک ساختمان خیلی مثال سختی بود–البته این حرف من ربطی به تخصص شخصی در مورد مسترینگ نداره-میکس و مسترینگ دو مقوله کاملا مجزا و جدا از هم هستند—رشته تحصییلی داریم به نام مهندسی مسترینگ-بگذریم
  مسترینگ خیلی تعریف ساده تری داره و اینه که به عملی گفته میشه که بعد از تولید موسیقی (و پروسه میکس) شفافیت و وضوح صدا را طوری به وسیله سیستمهای آنالوگ و دیجیتال تنظیم میکنند که در تمام پخش کننده ها-چه گوشی -چه ماشین چه تلوزیون و… کیفیت موزیک در همه آنها یکسان باشه)
  این تعریف مسترینگ هیچ و ربطی به تبحر کسی در کار مسترینگ نداره و فقط تو ضیح این کار هست….هرچند انتظار میره کسی که مهندسی مسترینگ رو بلده -توضیحشم بدونه
  فقط موضوعی بسیار خنده دار که در بعضی سایتها دیدم-کسانی که مدعی هستند سالهاس کار میکنند و با تجربه و فلان و بهمان و….نمیدونند میکس و مستر جداست-یکی از دوستان فرموده بود گاهی در پروسه مسترینگ مجبوریم برگردیم به مرحله میکس!!!!!!!!!!!!یا خود خدا……..در تمام دنیا پرودیوسر-کامپوزر-آهنگساز بعد تولد کار را میکس میکند یا به میکس من تحویل میده—بعد اون به کمپانی های معتبر مسترینگ واگذار میشه برای پایدار کردن اثر……و مهندس های مسترینگ که سالها درس این کار رو خوندند-فقط کار مسترینگ رو انجام میدن….-ضمن تشکر از سایت خوب شما

 2. ممنونم از مطالب خوبی که در سایت قرار میدید
  من برخی از سایت ها رو که پیگیری میکنم فقط از خودشون تعریف کردن به جای آموزش
  مرسی که به افراد مبتدی امید میدید
  خداوند همراهتون باشه

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد