راهنمای قدم به قدم خرید سیم گیتار الکتریک

بروز‌رسانی‌شده در تاریخ 14 آوریل 2021

گیتار الکتریک یکی از سازها و دستگاه های موسیقی به شمار می رود که به گیتار برقی هم مشهور است که در دهه 30 میلادی توسط ریکن بیکر طراحی و ساخته شد که در حال حاضر در قرن بیستم یکی از محبوب ترین سازهای موسیقی در سطح دنیا به حساب می آید. صدایی که از این گیتار خارج می شود به واسطه استفاده از یک تقویت کننده الکتریکی است که می تواند تغییر و یا شدت آن بیشتر شود. هم اکنون با راهنمای خرید سیم گیتار الکتریک با بیتستان سایت اموزش موسیقی همراه باشید. در ضمن اگر به مبحث ساز شناسی علاقه مندید وارد بخش مربوطه شوید.

 

راهنمای خرید سیم گیتار

از گیتار برقی یا همان گیتار الکتریک در سبک های متفاوتی استفاده می شود. از جمله این سبک ها می توان به پاپ، راک، جاز، بلوز، هیپ هاپ و غیره اشاره کرد. اما از بین این موارد می توان به سبک های بلوز، راک و متال اشاره کرد که از گیتار برقی به عنوان ساز اصلی استفاده می کنند.

 

راهنمای خرید سیم گیتار الکتریک

 

در کل به خاطر اینکه گزینه های متعدد و متفاوتی در بازار وجود دارد، انتخاب بهترین و مناسب ترین سیم این نوع گیتارها می تواند یک مقدار گیج کننده باشد. یکی از مواردی که باید به آن دقت کنید این است که انتخاب صحیح سیم می تواند تأثیری مستقیم روی صدا و عملکرد دستگاه گیتار شما داشته باشد و این امکان هم وجود دارد که سیم های قدیمی مدام از کوک خارج شوند و یا صدای مناسبی نداشته باشند.در این مقاله قصد داریم در مورد راهنمای قدم به قدم خرید سیم گیتار الکتریک صحبت کنیم.

 

به اعداد روی پاکت سیم گیتار الکتریک دقت کنید

 

سیم گیتار الکتریک

 

یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید اعدادی است که روی پاکت سیم گیتار الکتریک نوشته شده است. اعدادی مانند ۴۲-۹؛ ۴۶-۱۰؛ ۴۹-۱۱ و غیره. در واقع این اعداد همان ضخامت (Gauge) سیم های گیتار از نازک ترین سیم که سیم یک تا ضخیم ترین سیم که سیم شش است، به شمار می رود. در حال حاضر محبوب ترین Gauge برای سیم گیتار الکتریک  ۰٫۴۶-۰٫۱ است.

در حقیقت ضخامت سیم ها تأثیر خیلی زیادی بر سادگی کار کردن با گیتار و همچنین صدای آن دارد. به طور معمول نوازنده های گیتار اندازه یک گیتار الکتریک را با استفاده از ضخامت سیم اول که نازک ترین سیم هم به شمار می رود، شناسایی می کنند. از آن طرف سیم هایی که ضخیم تر یا به اصطلاح سنگین تر هستند، کشش بیشتری هم دارند و به همین دلیل است که امکان دارد خم کردن سیم و همچنین اجرای نت با آنها یک مقدار سخت تر و دشوارتر به نظر بیاید.

 

نکته مهم

اگر بخواهیم کلی تر به این موضوع نگاه کنیم باید عنوان کنیم که انتخاب ضخامت سیم گیتار الکتریک به توانایی هر نوازنده، سبک اجرایی این شخص و مشخصات ساز وی بستگی دارد. در این بین، اکثر نوازنده هایی که تازه کار هستند بیشتر ترجیح می دهند که از سیم هایی نازک تر یا به اصطلاح سبک تر در اجراهای خودشان استفاده کنند. این نکته را فراموش نکنید که در بسیاری مواقع بعد از تغییر ضخامت سیم ها می بایستی دسته گیتار را هم مجدداً تنظیم نمایید.

 

اندازه سیم های گیتار الکتریک

 

راهنمای قدم به قدم خرید سیم گیتار الکتریک

 

نکته قابل توجه

سیم های گیتار الکتریک به سه دسته Gaugeهای سنگین، مدیوم (medium) و سبک تقسیم بندی می شوند. در این میان برخی از شرکت ها، گیج هایSuper Light  و Super Heavy را تولید و روانه بازار می کنند و اندازه دقیق هر سیمی با وجود اینکه همگی در یک محدوده هستند اما ممکن است این اندازه ها در هر شرکت متفاوت از دیگری باشد.

به طور مثال اندازه سیم گیتار الکتریک از نوع مدیوم در شرکت داداریو از 011. شروع و به 050. می‌رسد و این به این معناست که قطر نازک تریم سیم چیزی در حدود 11 هزارم اینچ و ضخیم ترین سیم هم 50 هزارم اینچ است. باید عنوان کنیم که انتخاب سیم های مدیوم انتخاب خوبی است به خاطر اینکه هم اندازه ای متعادل دارد و هم در سبک های متفاوتی می توان از آن استفاده کرد.

سیم های سبک یا به اصطلاح لایت بین نوازنده های گیتار الکتریک سولو محبوبیت زیادی دارد و ضخامتی بین 010. تا 046. اینچ را دارند. این نوع سیم ها خیلی راحت تر خم می شوند و استفاده از آن به همین دلیل خیلی ساده تر و راحت تر است. برخی دیگر از نوازنده های سولو از سیم هایی سبک تر مانند 8 یا 9 هم استفاده می کنند تا به این وسیله بتوانند تکنیک های خودشان را ساده تر بر روی گیتار پیدا کنند.

در نهایت به سیم های سنگین گیتار الکتریک می رسیم که ضخامتی بین 012. تا 054. دارند و بیشتر برای گیتارهای ریتم مناسب هستند. اگر می خواهید کشش سیم ها در این نوع ضخامت کاهش پیدا کند می توانید گیتار خودتان را در گام های پایین تر کوک نمایید که به این مورد به اصطلاح گز زدن گیتار گفته می شود و شاید همین مورد دلیلی باشد که خیلی از نوازنده ها در گام های پایین تر در سبک هایی مانند هیوی راک و متال از گیج های سنگین تر استفاده می کنند.

 

ساختار کلی سیم های گیتار الکتریک

 

خرید سیم گیتار الکتریک

 

به طور کلی می توان اینگونه گفت که ساختار کلی سیم گیتار الکتریک یک ساختار نسبتاً ساده است و همین مورد باعث شده که در صدای نهایی گیتار هم تأثیرگذار باشد. یکی از نکاتی که قابل ذکر است این است که در مرکز تمامی سیم های این نوع گیتار یک هسته فلزی مانند قرار دارد که در نهایت به حلقه برنجی منتهی می شود که این حلقه سیم را در بریج یا به اصطلاح بدنه گیتار ثابت نگه می دارد. از آن طرف در اطراف این هسته فلزی یک سیم فلزی باریک تر پیچیده شده که با دست شما و فرت برد تماس دارد که ادغام این موارد در صدای نهایی گیتار تأثیرگذار خواهد بود. در ضمن برای خرید سیم گیتار می توانید وارد بخش مربوطه شوید.

 

هسته سیم گیتارهای برقی

اکثراً هسته سیم های گیتار الکتریک جنسی از نوع استیل دارد و همانگونه که در پاراگرف های قبلی به این مورد اشاره کردیم سیم های نازک تری هم هستند که در اطراف هسته پیچیده شده که کشش و همچنین ضخامت سیم ها را بالاتر می برد. هسته سیم های این نوع گیتار به طور معمول در دو نوع دایره ای و شش ضلعی تولید و ارائه می شود.

هسته های دایره ای شکل یک صدای قوی از خودشان ساطع می کنند و در کل یک صدای متعادل دارند و برای استفاده در سبک های متفاوت از این نوع هسته ها استفاده می شود. اما در طرف مقابل اکثر سیم های گیتار الکتریک که در بازار وجود دارند دارای هسته شش ضلعی هستند که به طبع صدایی شفاف و عملکردی بهتر را از خودشان نشان می دهند. ولی این امکان هم وجود دارد که کشش سیم ها بیشتر باشد و کار کردن با آنها یک مقدار سخت و دشوار باشد. در ادامه با راهنمای قدم به قدم خرید سیم گیتار الکتریک همراه شوید.

 

مواد سازنده سیم گیتار الکتریک

 

تعویض سیم گیتار الکتریک

 

در موضوع قبلی که در مورد هسته سیم گیتار برقی بود به این موضوع اشاره کردیم که اکثر سیم های این نوع گیتار جنسی از نوع استیل دارند. سیم پیچ هایی که در این نوع گیتار الکتریک استفاده می شود به دو دسته آلیاژ ‌نیکل- استیل یا استیل خالص دسته می ‌شوند. از بین این دو، آلیاژ نیکل – استیل به طور معمول صدای ملایم تری را به نسبت استیل خالص ارائه می دهد.

هر دو فلز استیل و نیکل، فرومغناطیس هستند و همین مورد دلیلی می شود تا به راحتی لرزش هایی که در آن وجود دارد توسط پیکاپ های گیتار قابل تشخیص باشد. برخی از کمپانی ها و سازنده های سیم های گیتار الکتریک از فلزهای دیگری مانند کوبالت هم در ساخت این نوع سیم ها استفاده می کنند که این مورد موجب می شود تا بازدهی بیشتری به نسبت دو فلز دیگر یعنی نیکل و استیل داشته باشد.

 

روکش دار بودن سیم های گیتار برقی

نمونه دیگری از سیم ها هم وجود دارد که برخی از نوازنده ها از آن استفاده می کنند که به سیم های روکش دار مشهورند. در واقع سیم های روکش دار همان سیم هایی هستند که لایه ای بسیار باریک از فلز روی سیم ها کشیده شده تا سیم ها را در مقابل رطوبت و همچنین چربی محافظت کند. سیم های روکش دار گیتار الکتریک به طور معمول عمر طولانی تری به نسبت دیگر سیم ها دارند و صد البته قیمت آنها هم بیشتر خواهد بود.

 

 

متریال سازنده‌ سیم گیتار برقی

اکثر سیم هایی که روی سیم های گیتار الکتریک سوار است از جنس استیلِ نیکل اندود شده (Nickel-Plated Steel) ساخته شده است و به طور معمول برای حدود 90 الی 95 درصد نوازنده ها مناسب است و اگر به دنبال یک تُن صدای خوب و بسیار خاص هستید باید از دیگر متریال های موجود استفاده کنید.

 

نوازندگی با گیتار الکتریک

از آن طرف نوازنده هایی که در سبک هایی مانند جاز یا بلوز فعالیت می کنند به دلیل تولید صدای گرم از متریال جنس کروم (Chrome) بهره می برند. اگر مایل به تولید صدای شفاف هستید می توانید از سیم هایی از جنس استیل ضد زنگ (Stainless Steel) که در برابر زنگ زدگی محافظت شده است، استفاده کنید. خیلی از کمپانی ها و تولید کننده های سیم گیتار الکتریک مانند داداریو، ارنی بال و الکسیر در چند سال اخیر در حال رقابت برای تولید سیم هایی مقاوم و قوی در برابر پاره شدن هستند که به موفقیت های بیشماری هم تا به این لحظه دست پیدا کرده اند.

 

برای اینکه از خدمات ما بهتر استفاده کنید وارد بخش راهنما سایت شوید.

برای مشاهده آموزش نصب ویدیویی اینجا کلیک کنید.

راستی! برای مشاهده ویدیو آموزشی رایگان و کاربردی وارد کانال یوتیوب بیتستان شوید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

محصولات آموزشی که باید ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

با خرید عضویت ویژه به صدها وی اس تی ، پلاگین و… همچنین فیلم های آموزشی به صورت رایگان دسترسی خواهید داشت.

فرم ورود به حساب کاربری

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ همین الان ثبت‌نام می کنم