چگونه تئوری موسیقی را یاد بگیرید؟ [واقعیت های مهم]

چگونه تئوری موسیقی را یاد بگیرید

چگونه تئوری موسیقی را یاد بگیرید؟ وقتی اکثر مردم به تئوری موسیقی فکر می‌کنند، چیزی خشک و خسته‌کننده را تصور می‌کنند. در تلاش برای خواندن نقاط سیاه روی کاغذ، یادگیری نحوه کشیدن کلید سه‌گانه، فکر کردن به اینکه ششم ناپلی چیست و قرار است با آن چه کار کنند. در نهایت، اکثر مردم برای یادگیری تئوری موسیقی تسلیم می‌شوند.

گرفتن ساز و ایجاد سروصد، ا سرگرم‌کننده‌تر است. به همین دلیل که شما شروع به یادگیری موسیقی کردید. به عبارتی دیگر مشکل واقعی تئوری موسیقی نیست. مشکل اینجاست که اکثر مردم مجبور به یادگیری تئوری اشتباه موسیقی هستند.

شما یک موسیقیدان معاصر هستید و احتمالاً دوست دارید تا در یک گروه بنوازید. تئوری موسیقی یکی از ضروری‌ترین بخش‌های آموزش موسیقی است؛ تئوری موسیقی شامل اساسی‌ترین جنبه‌ها مانند یادگیری نت‌ها، ریتم‌ها، نشانه‌های موسیقی، مقیاس‌ها، کلید‌ها، سلفژ و هارمونی است، ولی راه‌های یادگیری چیست؟ آیا می‌توانید آنلاین یاد بگیرید یا حتماً باید به کلاس‌های حضوری بروید و ثبت نام کنید؟ درباره پکیج‌های موسیقی چیزی می‌دانید؟

music

چگونه تئوری موسیقی را یاد بگیرید

شروع با تئوری موسیقی در ابتدا می‌تواند ترسناک باشد. چیز‌های زیادی وجود دارد که ما را سردرگم کند و ندانیم  از کجا شروع کنیم. ما راهنمای نهایی را برای شروع یادگیری تئوری موسیقی گردآوری کرده‌ایم تا بتوانید به راحتی اصول اولیه را درک کنید و فوراً آن‌ها را در موسیقی خود به کار ببرید. در زیر با انواع عنوان‌های اصلی تئوری موسیقی آشنا می‌شوید.

  • تاریخچه موسیقی
  • مقدمات تئوری موسیقی
  • نشانه‌گذاری
  • آکورد
  • ترازو
  • کلید‌ها
  • ریتم
  • تمرین‌های تئوری

 

چگونه تئوری موسیقی را یاد بگیرید؟

 

اصولی تئوری موسیقی را یاد بگیرید

یادگیری اصولی تئوری موسیقی به شما کمک می‌کند تا بتوانید هر لحظه از زندگی خود، به راحتی نت‌های موسیقی را بخوانید یا بنویسید. علاوه بر این، در تئوری موسیقی پیشرفته‌ترین جنبه‌ها مانند تجزیه و تحلیل و ساخت موسیقی را نیز شامل می‌شود. دانش‌آموزان از این مهارت‌ها برای موقعیت‌های مختلف شغلی آینده‌شان مانند مجری، عضوی از گروه ارکستر، رهبر ارکستر، تنظیم‌کننده یا آهنگساز استفاده می‌کنند. این موقعیت‌ها آن‌ها را ملزم می‌کند که از مهارت‌های شنیداری و تحلیلی خود استفاده کنند.

برای بسیاری از دانشجویان موسیقی، نقطه شروع یادگیری تئوری، آموزش گوش دادن به موسیقی است، اهمیت این موضوع زمانی که حتی قبل از یادگیری نت، باید آن را جدی بگیرید؛ زیرا برای هر نوع نوازنده‌ای موضوعی حیاتی است. اما معمولاً چیزی در آموزش عالی تئوری موسیقی کم است.

آموزش تئوری سنتی موسیقی معمولاً به این نکته که باید گوش نوازنده تقویت شود، توجه نمی‌کنند. به این دلیل که وقتی هنرجویان در معرض حواس عملی قرار می‌گیرند؛ آن موقع است که می‌توانند بعد از گذشت زمان، مهارت‌های پنج‌گانه خود را بهتر کنند. نکته مهم این که تئوری موسیقی فراتر از یک مطالعه آکادمیک است.

 

چرا باید تئوری موسیقی را یاد بگیرید؟

 

چرا باید تئوری موسیقی را یاد بگیرید؟

 

تئوری موسیقی ممکن است مانند یک تمرین آکادمیک خفه‌کننده به نظر برسد که ساخت موسیقی را به جدول کلمات متقاطع تبدیل می‌کند. همه نوازندگان می‌توانند از یادگیری برخی از جنبه‌های تئوری موسیقی بهره‌مند شوند. درک مفاهیم تئوری موسیقی باعث پیشرفت در ساز زدن شما، نوشتن آهنگ‌های بهتر و وارد شدنتان به عرصه بزرگ‌تری از موسیقی می‌شود.

خبر خوب این است که برای یادگیری آن نیازی به معلم گران قیمت یا هنرستان کلاسیک ندارید. شما می‌توانید خودتان با آموزش‌های آنلاین یا حضوری به یادگیری بپردازید. همچنین باید مفاهیم را در تمرین روزمره موسیقی خود که بخش‌های مهم تئوری موسیقی هستند، بکار ببرید. همچنین وجود پکیج‌های آموزش موسیقی نیز، از دیگر گزینه‌هایی برای یادگیری است. برای اطلاعات بیشتر در مورد موضوع “چرا باید تئوری موسیقی بدانیم؟” کلیک کنید.

 

شروع کار با اصول اولیه موسیقی

بهترین درس برای شروع تئوری موسیقی، مبانی مطلق است. این‌ها مفاهیم تئوری موسیقی هستند که احتمالاً می‌توانید به طور شهودی درک کنید، حتی اگر ندانید نام آن‌ها چیست. مبانی اصلی تئوری موسیقی عبارتند از ملودی، هارمونی و ریتم؛ شما می‌توانید به صورت خودآموز ابتدا معنا و مفهوم‌های مبانی اصلی را بخوانید. گوش دادن فعال را تمرین کنید.

هر کسی که تئوری موسیقی را مطالعه می‌کند به خوبی می‌داند که این فرآیند شامل خواندن و نوشتن نت‌های زیادی است. شما می‌توانید یک قطعه موسیقی ساده و کوتاه را که دوست دارید، انتخاب کنید. در حالی که چندین بار به آن گوش می‌دهید، سعی کنید بفهمید که چه نت‌هایی در حال نواختن است.

 

شروع کار با اصول اولیه موسیقی

 

یادگیری آکورد روشی است که معمولاً بسیاری از نوازندگان محبوب از آن استفاده می‌کنند. در آموزش موسیقی کلاسیک، دیکته ملودیک و دیکته آکورد بیشتر از سایر تمرینات استفاده می‌شود. ب برای کسانی که هنوز اصطلاحات را نمی‌دانند، از آکورد‌ها برای ایجاد ترکیب‌های عمودی از گام‌ها استفاده می‌شود.

 

آموزش آنلاین یادگیری تئوری موسیقی

آموزش آنلاین یکی از راه‌هایی است که شما از طریق آن می‌توانید تئوری موسیقی را بیاموزید. با این حال، هدف اصلی این دوره، بررسی کامل تئوری موسیقی پایه است تا هنرجویان علاقه‌مند بتوانند به راحتی هر تئوری دیگری را که می‌خواهند، انتخاب کنند. تاریخ موسیقی و فیزیک صدا نیز از جمله آموزش‌هایی است که در این تئوری گنجانده شده است.

هنرجویانی که بخش آکوستیک (مبنای فیزیکی) را جذاب نمی‌دانند، ممکن است ابتدا آن را نادیده بگیرند، اما زمانی که می‌خواهند بفهمند چگونه صدا‌های موسیقی کار می‌کنند، باید به آن برگردند. به یاد داشته باشید، فرض اصلی این دوره‌های آنلاین این که مبانی موسیقی را بهتر درک کنید و ببینید از کجا آمده است.

 

آموزش آنلاین یادگیری تئوری موسیقی

 

آموزش آنلاین تئوری موسیقی می‌تواند در وقت و زمان شما صرفه‌جویی کند. همچنین اگر از یک معلم موسیقی کمک بخواهید تا برای شما کلاس آنلاین برگزار کند، باز در هزینه و وقت شما صرفه‌جویی شده است. چون دیگر در رفت و آمد‌های پر ترافیک قرار نمی‌گیرید، اما از معایب آن می‌توان به مواردی اشاره کرد که، همیشه معلم در دسترس شما نیست و باید سؤال خودتان را بعداً از او بپرسید.

همچنین در صورت نبود اینترنت کلاس‌های آنلاین شما برگزار نمی‌شوند. با این حال به انتخاب خود شما بر می‌گردد که با کدامیک از روش‌ها، راحت‌تر هستید. کلاس‌های آنلاین امروزه گسترده‌تر شدند و امکانات آن‌ها نیز افزایش پیدا کرده است.

 

آموزش حضوری در کلاس‌های تئوری موسیقی

شما می‌توانید در کلاس‌های تئوری موسیقی آموزشگاه‌های مختلف ثبت نام کنید و در آن حضور پیدا کنید. کلاس‌های حضوری مزیت و معایبی دارد. از مزیت‌های آن می‌توان به زمان‌هایی اشاره کرد که شما سؤالی دارید و باید سریعاً از معلم موسیقی خود جواب بگیرید. همچنین فعالیت در کلاس و مشورت با همکلاسی‌هایتان، از راه‌های آموزش و یادگیری است. در نتیجه کلاس‌های حضوری مزیت بیشتری دارند.

از معایب کلاس‌های حضوری می‌توان به هزینه‌های زیاد آن به نسبت کلاس‌های آنلاین اشاره کرد. همچنین رفت و آمد‌ها برای رسیدن به کلاس حضوری، از مشکلاتی است که هنرجویان از آن گلایه کرده‌اند. با این حال اگر یادگیری برای شما به نسبت موارد گفته شده، اولویت دارد، بهتر که در کلاس‌های حضوری شرکت کنید. همچنین پیدا کردن دوست‌هایی که با شما هم مسیر هستند، می‌تواند انگیزه بخش باشد تا بتوانید سختی‌های تئوری موسیقی را بگذرانید.

 

آموزش حضوری در کلاس‌های تئوری موسیقی

 

تئوری موسیقی برای چه کسانی مناسب است؟

دانش‌آموزانی که قبلاً با نت‌نویسی و تعاریف اولیه موسیقی آشنا هستند، می‌توانند بخش‌های اول را نادیده بگیرند و با این مقدمه، برای پایه فیزیکی موسیقی شروع کنند. بزرگسالانی که قبلاً برخی از آموزش‌های موسیقی را داشته‌اند؛ باید بتوانند این دوره را با یا بدون معلم انجام دهند. به سادگی از بخش‌های آغازین برای مرور مفاهیمی که نامشخص یا نیمه فراموش شده‌اند، استفاده کنید. هنرجویان جوان و نوازندگان مبتدی باید آن را با یک معلم، چه در کلاس آنلاین و چه کلاس‌های حضوری یاد بگیرند.

 

خرید پکیج‌های آنلاین تئوری موسیقی

اینترنت انقلابی در آموزش ایجاد کرده است؛ نه تنها می‌توانید با اینترنت به آموزش گسترده دسترسی پیدا کنید، بلکه دسترسی به دوره‌های آنلاین و پکیج‌های موسیقی امکان‌پذیر است. معمولاً هم بسیار مقرون به صرفه بوده و مؤثر هستند. به طور سنتی، تئوری موسیقی به عنوان یک مکمل، آموزش داده می‌شود.

 

خرید پکیج‌های آنلاین تئوری موسیقی

 

در پایان درس‌های پیانو یا ترومپت، درس‌های تئوری موسیقی فشرده می‌شود. درست قبل از امتحان خوانده می‌شوند و سپس پس از پایان امتحان فراموش می‌شود، اما تا زمانی که به پکیج‌های آنلاین دسترسی داشته باشید، هر زمان تئوری موسیقی را فراموش کردید، می‌توانید برگردید و آن را یاد بگیرید.

تئوری موسیقی اکنون به عنوان موضوعی قابل دسترسی است که می‌توان آن را به طور طولانی، به شیوه‌ای لذت بخش، هر زمان که بخواهید و در هر سنی یاد بگیرید. یکی از دلایلی که درس‌های تئوری موسیقی آنلاین بسیار مؤثر عمل می‌کنند، (مثلاً در مقایسه با یک کتاب)، این است که می‌توانید همزمان با یادگیری، گوش کنید و بخوانید. برای یادگیری تئوری موسیقی روی این لینک کلیک کنید.

 

در آخر

تمام این فرآیند در تئوری موسیقی، هر لحظه پیچیده‌تر و جذاب‌تر می‌شود. هنگام کار با موسیقی ممکن است که متوجه یک نقص بزرگ در آموزش تئوری موسیقی خود شوید. سعی کنید یادگیری تئوری موسیقی عملی و فیزیکی را به کمک یک استاد موسیقی جلو ببرید.

حتی اگر می‌خواهید یادگیری تئوری را به صورت خودآموز بگذرانید، کافی است تا از آموزش‌های آنلاین یا پکیج‌های آماده استفاده کنید. در صورت بر طرف نشدن مشکلاتتان در این حرفه، با یک استاد موسیقی در ارتباط باشید. شما باید تمرین کنید، بخوانید و بنویسید، اما مطمئناً در حالی که به طور کلی این فعالیت‌های موسیقی را انجام می‌دهید، لذت بیشتری خواهید برد.

کلاس‌های حضوری همیشه اولویت به کلاس‌های آنلاین دارند. با این حال به شرایط، بودجه و انتخاب شما بر می‌گردد که از کدام روش برای یادگیری تئوری موسیقی استفاده کنید. خودآموزی و کلاس‌های آنلاین شاید سخت‌تر به نظر برسند، اما با پشتکار به راحتی می‌توانید به هدف‌های خود در دنیای موسیقی دسترسی پیدا کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

به شدت هر چه تمام ... عاشق موسیقی
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد