آموزش آهنگ سازیلغت نامه و اصطلاحات آهنگسازی

MP3

قطعا تمامی مردم جهان با کلمه MP3 آشنایی کامل دارند و این کلمه حداقل یک بار به گوششان خورده است. در واقع فرمت mp3 یک فرمت کد گذاری شده می باشد. شروع تحقیقات و ساخت این فرمت صوتی در سال 1982 میلادی توسط شرکت Movie picture انجام شد. برای آنکه این شرکت را بشناسید و اعتبار و سابقه آن را درک کنید این را باید بگوییم که فرمت Mpeg را هم این شرکت تولید کرده است. این فرمت صوتی برای پخش قطعات صوتی ساخته شده است.

 

نکته قابل توجه

بعد از چند سال تحقیق گسترده در مورد این فرمت صوتی ساخت آن به مدت پنج سال طول کشید ( 1991 – 1996 ) که در سال 1998 توسط انجمن Fraunhofer ثبت و معرفی شد. فرمت mp3 قابلیت تبدیل از فرمت صوتی Wave را داشت. و این کار به قدری هوشمندانه انجام شد که یک فایل 40 مگابایتی با فرمت wave را به 5 مگابایت تبدیل می کرد.

نکته جالب اینجاست که این کاهش حجم تفاوت چندانی از نظر شنیداری با فرمت صوتی wave را نداشت و تنها تفاوت آن با فرمت صوتی ویو این بود که فرکانسهایی که محدوده شنوایی انسان نبود را حذف کردند و با این کار توانسته بودند حجم وسیعی از آن را کم کنند. یکی از کارهایی که در زمان تولید این فرمت صوتی انجام شد تا این فرمت به محبوبیت بیشتری کسب کند ارائه نرم افزار Winamp بود که توسط شرکت NullSoft ارائه شد. و محبوبیت این فرمت صوتی را دو چندان کرد. و اختراع mp3 player ها توانست شهرت فرمت mp3 را جهانی کند.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (No Ratings Yet)
Loading... راستی! برای دریافت مطالب آموزشی و فایل‌های رایگان در کانال تلگرام بیتستان عضو شوید

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن