ار اند بی یا ریتم اند بلوز و هر آنچه که باید از سبک آر اند بی بدانید

سبک ار اند بی به ریتم اند بلوز یا در انگلیسی به Rhythm And Blues هم به آن گفته می شود که به صورت مخفف شده به R&B هم معروف است. در واقع این سبک، یکی از ژانرهای محبوب و دوست داشتنی در موسیقی به شمار می رود که تأثیرات تلفیقی از ژانرهایی مانند جاز، بلوز و گاسپل را پذیرفته است. در ضمن اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد سبک موسیقی بدست بیاورید روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

 

موسیقی آر اند بی در حقیقت برگرفته از موسیقی غنی و متنوع آفریقایی – آمریکایی است که در دهه 40 و 50 میلادی ابداع شده است. عبارت Rhythm And Blues که بعدها به R&B معروف شد برای اولین بار توسط شخصی به نام جری وکسلر (Jerry Wexler) در سال 1948 میلادی در آگهی تبلیغاتی آن هم در یکی از مجلات مربوط به موسیقی در کشور آمریکا، برده شد.این شخص سعی داشت از این عبارت به جای عبارت race music که به موسیقی نژادی معروف است و سرچشمه آن جامعه سیاه پوست آمریکا بود، استفاده کند. جری وکسلر بر این عقیده بود که بعد از جنگ جهانی این اصطلاح یک اهانت بزرگ به شمار می رفت.

 

موسیقی سبک ار اند بی در ایران

 

سبک آر اند بی

 

در واقع سبک آر اند بی در ایران هم طرفداران بیشماری را به خودش جلب کرده و این مورد یکی از نکات جالب توجه در مورد این سبک و دیگر سبک ها است به خاطر اینکه نه تنها سبک R&B بلکه هر سبک دیگری از موسیقی در ایران از طرفداران بیشماری برخوردار است و این مورد جای بسی خوشحالی دارد چرا که شما اگر بخواهید در هر سبکی از موسیقی فعالیت کنید دیگر نگران این نخواهید بود که آیا کارتان مخاطب دارد یا خیر.

شاید تا مدت ها پیش همه مردم تصور می کردند که فقط موسیقی پاپ یا سنتی در ایران خیلی پر طرفدار است اما این مورد اصلاً صحیح نیست و سبک های دیگری هم به مانند همین موسیقیآر اند بی در ایران طرفداران و هواداران بسیار زیادی دارد. اگر تصمیم به این گرفتید که این سبک از موسیقی را ادامه دهید تنها کاری که بایستی انجام دهید این است که اصول اولیه سبک ریتم اند بلوز را یاد بگیرید و سپس برای ارائه یک کار خلاقانه و جدید سعی و تلاشی دو برابر داشته باشید.

 

سبک ار اند بی تتلو در ایران

یکی از پیشتازان سبک ار اند بی در ایران امیر حسین مقصودلو ملقب به امیر تتلو می باشد که تحریر های منحصر به فرد خود در این سبک توانسته جایگاه ویژه ای در این سبک باز کند . در واقع امیر تتلو اولین خواننده سبک ار اند بی ایران است که فارسی زبانان این سبک را به واسطه این خواننده زیرزمینی شناخته اند .

 

 

سبک ار اند بی در آمریکا

سال ها پیش در دهه 40 میلادی که اکثر سفید پوست های آمریکایی به موسیقی تین پن اَلی گوش می دادند سبک ریتم اند بلوز یا همان سبک آر اند بی یکی از سبک های محبوب و دوست داشتنی خیلی از افراد آمریکایی آفریقایی تبار به شمار می رفت و همان طوری هم که در بالا به این موضوع اشاره کردیم سبک R&B توسط افراد سیاه پوست و روستا نشین آمریکا که بعضاً اصلیتی آفریقایی داشتند، ابداع شد.

 

دریک خواننده سبک آر اند بی

 

شروع یادگیری سبک ریتم اند بلوز

همان طوری که پیشتر هم بیان کردیم، R&B مخفف شده کلمات ریتم اند بلوز است و این نشان دهنده این است که یکی از پایه های این سبک از موسیقی در واقع سبک بلوز است و افرادی که علاقه مند به این هستند که موسیقی آر اند بی را فرا بگیرند توصیه می کنیم که در ابتدای کار حتماً سبک بلوز به خصوص دوره آموزشی پیانو و همچنین گیتار را به خوبی یاد بگیرند.

یکی از دلیل های این امر این است که باید به صورت کامل با فضای این سبک از موسیقی آن هم به صورت عملی آشنا شوید و در واقع یکی از این راه ها، فقط نوازندگی است و تا زمانی که نوازندگی را در این نوع سبک ها تجربه نکنید هرگز نمی توانید ادعا کنید که چه تفاوت هایی بین سبک های سبک آر اند بی، جاز، پاپ و یا هر سبک دیگری از موسیقی وجود دارد.

موسیقی سبک آر اند بی به مانند سبک بلوز اشعاری با مضمون زمینی دارد که به طور معمول درباره روابط عاشقانه میان زن و مرد است که در واقع تقریباً به روشی گفتاری خوانده می شود و به صورت مستقیم خطاب به شنونده ها ادا می شود. سبک آر اند بی به مانند سبک بلوز به طور معمول به فرم دوازده میزانی است.

 

بررسی ساختار و سازبندی سبک ریتم اند بلوز

یکی از مواردی که در این نوع از موسیقی از اهمیت زیادی برخوردار است، تأکیدهای بسیار قوی در آن است که این ویژگی با ضرب هایی بسیار قوی در آن نشان داده می شود که در واقع ضرب های دوم و همچنین چهارم بیشتر به این خصیصه اشاره دارند. در این بین ضرب اول تکیه کمتر و ضرب سوم به سختی، تأکید دارد. همچنین ریف (Riff) در این نوع سبک از موسیقی یکی از بخش های مهم از بافت سبک ریتم اند بلوز را تشکیل می دهد.

در سبک آر اند بی از سازبند هم استفاده می شود. سازبند در واقع سازهایی هستند که برای تنظیم موسیقی استفاده می شود. در ریتم اند بلوز به طور معمول از سازهایی مانند پیانو، درامز، گیتار (به طور معمول یک یا دو عدد) و گاهی اوقات هم یک عدد ساکسیفون، استفاده می شود. صدای گیتار در این نوع سبک از موسیقی به طور معمول تقویت می شود تا در سر و صدای سالن رقص به خوبی شنیده شود.

 

نوازنده های مهم و برجسته ژانر سبک آر اند بی

 

ریتم اند بلوز

 

از بین نوازنده های مهم این سبک می توان به چاک ویلیس، جو ترنر و همچنین مادی واترز اشاره کرد که از جمله نوازنده های برجسته این سبک از موسیقی به شمار می روند.

 

هنرمندان معروف سبک موسیقی ریتم بلوز

از جمله هنرمندان ژانر موسیقی ار اند بی می توان به ري چارلز، استيو واندر، رابرت لروي جانسون و نيل روجرز اشاره کرد.از آنجایی که اکثر مردم سفید پوست آمریکایی به موسیقی های پیچیده و مودب علاقه داشتند اما موسیقی های سبک آر اند بی رو راست، مستقیم، صاف و ساده و در عین حال با روح و کاملاً سر زنده بود و همین مورد دلیلی شد تا اکثر سفید پوست آمریکایی در دهه 50 میلادی این را به راحتی بپذیرند به خاطر اینکه این اشخاص به دنبال سبکی از موسیقی بودند تا به راحتی بتوانند آن را با سبک پیچیده و مودب خودشان جایگزین کنند و چه سبکی بهتر از همین مورد باعث شد تا کشور آمریکا خواستگاه اصلی این سبک از موسیقی باشد.

 

 

3.7/5 - (15 امتیاز)

راستی! برای مشاهده ویدیوهای جذاب و اطلاع از تخفیفات وارد کانال یوتوب یا پیج اینستاگرام شوید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

ثبت نام دوره تنظیم موسیقی

آهنگسازی و تنظیم حرفه ای دیگر یک رویا نیست

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

از تاریخ 23 مهر 1401 با قیمت 2,500,000 تومان فروخته می شود.