معرفی و بررسی موسیقی راک و هر آنچه که باید در این رابطه بدانید

سبک راک

سبک راک نوعی از موسیقی است که از ابتدا با نام راک اند رول در دهه ۵۰ میلادی در آمریکا شکل گرفت و سپس حدود دهه ۶۰ میلادی به شاخه های گسترده تری تجزیه شد . این سبک ریشه در راک اند رول دارد و گاهی تحت تاثیر سبک های جاز و فولک و کلاسیک نیز بوده است و از جمله تأثیراتی که بر اجتماع گذاشت، این است که گستردگی زیادی بین شنوندگان خود و انواع موسیقی ایجاد کرد که این امر در سبک موسیقی بی‌ سابقه است. در واقع نام راک، از عبارت راک اند رول می آید که کوتاه شده و در زبان انگلیسی فعل to rock به معنی جنباندن و تکان خوردن می باشد.

 

شاخه های موسیقی راک

اوج درخشش این سبک در دهه ۹۰ میلادی رخ داد و هارد راک به عنوان محبوب ‌ترین سبک این دهه شناخته شد و این درخشش حاصل خلاقیت افرادی مثل کرت کوبین و دیگر اعضای گروه نیروانا بود. سبکی که حاصل ترکیب پانک و هوی متال ( (Heavy Metal) بود ولی گرایش بیشتری به سمت پانک داشت ، مخصوصا در شکل اعتراض موسیقایی و همچنین انتخاب اشعار آن . البته نواختن ریف‌ها مشابه هوی متال است. سبک گرانج به دو نسل و دوره تقسیم می شود : دوره اول متعلق به گروه‌هایی مثل گرین ریور و ماد هانی بود که این موج اکنون هم وجود دارد و ریف‌های آن خشن تر و سنگین تر از ریف‌های نسل دوم است . معروف ترین گروه از نسل دوم گروه نیروانا است که سبک آن نسبت به دیگر گروه‌های گرانج ملودیک تر می باشد.

 

موسیقی راک

 

سافت راک

هر چند که از نظر تاریخچه و قدمت، این سبک (Soft Rock) ابتدای دهه 70 پایه گذاری شده ولی زمزمه‌های شکل گیری آن در اواخر دهه 60 شروع شده است. در واقع سافت راک یک نوع موسیقی ملایمی است که بیشتر بر روی خواننده و یا ترانه سرا تکیه دارد تا نوازنده ؛ همچنین نگاه تجاری به موسیقی، یکی دیگر از ویژگی های سبک سافت راک می باشد.

تا حدودی سافت راک متمایل به سبک پاپ راک است که در ادامه توضیح خواهیم داد ولی با حال و هوایی ملایم تر و نرم تر. کارپنترز و شیکاگو گروه هایی بودند که بر موسیقی ملودیک و ساده تکیه داشتند . در طول دهه 70 ، سبک سافت راک مارکت موسیقی را تحت تأثیر خودش قرار داد

 

پاپ راک

به طور کلی به موسیقی پاپ که بعد از دوران راک اند رول ساخته شده است ، Pop Rock گفته می شود که یکی از مشهورترین طیف های موسیقی شمرده می‌شود . از ویژگی های سبک پاپ راک، گیرا و ملودیک بودن آن است . از گروه ‌هایی که در این سبک مشهور و فعال هستند Everly Brothers ، Rowed House ، سلین دیون و مدونا می باشند .

 

هارد راک

از دیدگاه اکثریت متخصصان موسیقی، سبک های هوی متال و هارد راک مشابه یکدیگر هستند . زیرا شباهت های خیلی زیادی به یکدیگر دارند . در هردو سبک صدای خشن گیتار مشهود است و معمولا نقش اساسی در گروه به عهده خواننده می باشد و اکثرا سازها را به طور همزمان نواخته می شود . البته تفاوت های اساسی هم بین این دو سبک وجود دارد مثلا در سبک هارد راک وجود ریتم ضروری است در حالیکه این ضرروت در سبک هوی متال وجود ندارد و این نوع موسیقی تکیه بر ریتم های کوبه‌ای و البته صدای خشن گیتار دارد.

رشد سبک هارد راک اواخر دهه ۶۰ آغاز شد و تحت عنوان یک نوع موسیقی روان گردان شناخته شد و تحول زیادی در موسیقی راک به وجود آورد. در سبک هارد راک نسبت به بلوز استفاده از بداهه نوازی کمتر است و همچنین میزان خشونت آن در حد سبک هوی متال نمی باشد ، ولی به طور کلی همان صداهای خشن و سولو های طولانی در سبک هارد راک هم وجود دارد . در هارد راک بیشترین اهمیت را ریتم ها و ردیف ها دارند و به بلندترین حالت ممکن نواخته می شوند .

 

 

پانک راک

در اواخر دهه ۶۰ و ۷۰، برخی رویدادهای اجتماعی مثل تورم، جنگ ویتنام و بیکاری در موسیقی آن زمان منعکس شد . اگرچه موسیقی روز به روز جدی تر می ‌شد، ولی ارتباط آن با مسائل روزمره کمتر می ‌شد و بیشتر حالتی مانند فرار از واقعیات به خود گرفت . همین موقع بود که در انگلیس گروه‌های پانک از این جو تأثیر گرفتند و با کمک گرفتن از بعضی از گروه‌های آمریکایی، گسترش یافتند . اولین و مشهورترین گروه بین آن ها گروه‌ پیستولز بود .

 

آلترنیتیو راک

این سبک نیز یکی دیگر از شاخه‌های اصلی راک است که تمام گروه های پست پانک را از اواسط دهه 80 تا اواسط دهه ی ۹۰  تحت تأثیر سبک خود قرار داد. این شاخه از راک شامل سبک های گوناگونی است مثل ملودی های جذاب Jangle Pop یا ملودی های یکنواخت و خشن اینداستریال راک .

 

بزرگترین ستاره های راک تاریخ

چاک بری در آینده موسیقی راک بسیار مؤثر بود ، معروف ترین اثر او در سال 1985 با عنوان “بازگشت به آینده” در سبک کلاسیک در سال 1985 ساخته شد . اگر الویس پریسلی پادشاه راک اند رول بود ، چاک بری پدرش بود . چاک بری اولین شاعر سبک راک بود و در سن 90 سالگی در منزل خود واقع در ایالت میسوری آمریکا دار فانی را وداع گفت.

 

4.7/5 - (3 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید