همانطور که می‌دانید اف ال استودیو یک نرم افزار آهنگسازی بر پایه موسیقی الکترونیک است. و یکی از شاخص ترین مزایای آن نسبت به نرم افزارهای دیگر آهنگسازی بحث ریتم سازی در اف ال استودیو می‌باشد. بنده به شخصه با نرم افزارهای زیادی کار کردم ولی یکی از ساده ترین ساختارها برای ساخت ریتم در اف ال استودیو وجود دارد.

حتی به واسطه وجود پترن های آماده که به شکل فایل MIDI در این نرم افزار وجود دارد می‌توانید ریتم سازی در اف ال استودیو را به سادگی انجام دهید. ریتم‌ سازی در اف ال استودیو به دو صورت قابل اجرا هستند. که در ادامه به معرفی آنها پرداخته خواهد شد.

  • لوپ یا تکرار شونده
  • وان شات یا تک نوازی
  • به صورت فایل MIDI
  • استفاده از وی اس تی

 

ساخت ریتم در اف ال استودیو

 

لوپ و تکرار شونده : این گونه از ریتم در اف ال استودیو به دو صورت وجود دارد. حالت اول ریتم‌های لوپ پیش ساخته اف ال استودیو که به صورت پیش فرض در نرم افزار اف ال استودیو وجود دارد که شرکت سازنده آن را تولید کرده است. حالت دوم بحث لوپ یا سمپل آهنگسازی است که توسط شرکت‌های ساخت سمپل در سراسر جهان انتشار یافته است.

جالب است بدانید، لوپ ها شامل اکثر ادوات ریتم می‌شوند و در قالب یک فایل ارائه می‌شوند و یک ساختار کامل از ریتم را در سبک‌های مختلف به شما ارائه خواهند داد.وبسایت بیتستان با افتخار مجموعه ای گلچین شده و تست شده را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد که با کلیک روی دکمه سبز رنگ می‌توانید نمونه های آن را مشاهده نمایید.

 

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”دانلود سمپل آهنگسازی” color=”green” align=”center” link=”url:https%3A%2F%2Fbeatestan.com%2Fcategory%2Ffree-loop%2F||target:%20_blank|”][/vc_column][/vc_row]

 

وان شات یا تک نوازی : ریتم سازی به صورت وان شات یا تک نوازی به این صورت است که ادوات درامز مثل کیک ، اسنیر ، ها هت و … به صورت تکی قابل دسترس هستند و به واسطه جنس آنها می‌توانید ریتم‌های دلخواه و سفارشی سازی شده خود را در سبک‌های مختلف بسازید.

 

به صورت فایل MIDI : در اینگونه از ریتم‌ها در واقع صدایی وجود ندارد و در واقع بیشتر به نحوه چیدمان ریتم سازی در اف ال استودیو بستگی دارد. که با ساخت این گونه از ریتم می‌توانید هر صدایی را که می‌خواهید جایگرین نحوه چیدمان قبلی کنید. در واقع می‌توانید یک ساختار مشخص را بسازید و صداهای مختلفی را روی ریتم ساخته شده امتحان کنید. جالب است بدانید ما این حالت از ریتم را هم روی سایت داریم و می‌توانید آنها را دانلود کنید.

 

استفاده از وی اس تی : یکی از رایج ترین موارد در ریتم سازی در اف ال استودیو ، استفاده از وی اس تی می باشد که می‌توانید به واسطه آن ریتم سازی را انجام دهید. اف ال استودیو در این زمینه به صورت پیش فرض وی اس تی FPC را به شما پیشنهاد می‌کند که بانک صدای عظیمی از درامز را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

ریتم سازی در اف ال استودیو

 

انتخاب بهترین ریتم برای اف ال استودیو

شما باید برای انتخاب و دانلود ریتم برای اف ال استودیو به نکات مختلفی توجه کنید. اول از همه فرمت صوتی فایل‌ مورد نظر است. در واقع بهترین فرمت برای فایل صوتی که می‌خواهید در اف ال استودیو استفاده کنید Wave است. البته این نکته هم اضافه کنیم که فایل های Wave قابلیت اجرا در تمامی نرم افزارهای آهنگسازی را دارند که به هر دو صورت وان شات یا لوپ در دسترس می‌باشند.

 

آموزش ایزی درامر

 

نکته بعدی استفاده از وی اس تی‌ های درامز است که یکی از بهترین نرم افزارها برای ساخت ریتم در اف ال استودیو EZDrummer 2 می‌باشد که می‌توانید به آموزش ez drummer هم در وبسایت بیتستان به صورت رایگان دسترسی داشته باشید. البته ابزارهای زیادی برای ریتم سازی در اف ال استودیو وجود دارد. ولی یکی از بهترین ابزارها وی اس تی ایزی درامر می‌باشد که بیشترین جنس درامز را در اختیار شما قرار می‌دهد.