مدت زمان یادگیری آهنگسازی چقدر است؟ [مهمترین نکات در سال 1401]

مدت زمان یادگیری آهنگسازی چقدر است؟

مدت زمان یادگیری آهنگسازی چقدر است؟ بی شک آهنگسازی یک از لذت بخش ترین تجربیات هر موسیقی‌دان یا علاقمند به موسیقی است. لذتی را که با خلق یک اثر هنری و پرورش آن تا رسیدن به کمالِ نهایی می توانید تجربه کنید، به معنای واقعی وصف ناپذیر است. لحظه ای را تصور کنید که قطعه‌ی خود را منتشر کردید و دیگران از گوش دادن به آن لذت می برند و با آن خاطره می سازند. خودِ این تصور به یاد ماندنی، می تواند انگیزه‌ای برای یادگیری آهنگسازی باشد.

مسلما هر هنرجو برای رسیدن به مرحله آهنگسازی، نیاز به یادگیری مهارت‌ها و پیش نیازهایی دارد. او باید ابتدا مبانی تئوری موسیقی را فرا گرفته و پس از آن با هارمونی آشنا شود و مبانی هارمونی را به خوبی آموزش ببیند. البته که باید دوره‌های نواختن موسیقی با گیتار یا پیانو را گذرانده باشید تا بتوانید وارد دنیای آهنگسازی شوید. این را بدان جهت می‌گویم که شما وقتی در نواختن با یک ساز تبحر کافی را بدست آورده اید، درک کامل‌تر و وسیع‌تری از انواع ملودی‌ها و هارمونی‌ها دارید و می توانید راحت‌تر آهنگ بسازید.

آهنگسازی یعنی

آهنگسازی به معنای توانایی در ساخت آهنگ، ملودی و قطعات موسیقیایی است. در ابتدا اتود یا ایده ی اولیه یک آهنگ در ذهن آهنگساز خلق می‌شود و پس از انجام یکسری پردازش‌ها و ویرایش‌ها بر روی اتود اولیه، ملودی نهایی بوجود می‌آید. این پردازش‌ها در جهت زیباسازی و استانداردسازی ملودی نهایی است. ساخت ملودی اصلی و ملودی‌های پیش زمینه آهنگ، تعیین گام آهنگ و همگام سازی ترانه یا شعر با ملودی، از جمله وظایف اصلی آهنگساز محسوب می‌شوند. هر کدام از این وظایف در چند مرحله اصلی انجام می‌شوند.

 

مدت زمان یادگیری آهنگسازی چقدر است؟

 

آهنگسازی را چگونه شروع کنم؟

اولین و مهم‌ترین قدم برای شروع، علاقمند بودن به یادگیری آهنگسازی است. ساخت آهنگی که منحصر بفرد، گوش نواز و به یاد ماندنی باشد، کار پیچیده‌ای است و جز با داشتن علاقه و پشتکار میسر نمی‌شود. البته لازم به ذکر است که داشتن استعداد در زمینه آهنگسازی و نواختن موسیقی، تاثیر گذار و قابل توجه است. منتهی داشتن علاقه و اراده مهم‌تر از داشتن استعداد است. پس اگر واقعا به آهنگسازی و خلق موسیقی علاقه دارید، بی درنگ و بدون ترس، یادگیری خود را آغاز کنید! اگر از خود می پرسید که آهنگسازی را از کجا شروع کنم حتما وارد این صفحه شوید و از آموزش های پایه ای ما استفاده کنید.

 

صرفا با یادگیری چند نرم افزار، نمی توانید آهنگساز شوید!

امروزه در موسیقی ایران، تعریف اشتباهی از آهنگساز وجود دارد. در دنیای موسیقی پاپ ایران به کسی که صرفا برای یک ترانه یا شعر، ملودی خلق می‌کند، آهنگساز گفته می شود. در صورتی که وظایف یک آهنگساز به مراتب بیشتر از کسی است که کارش تنها ساخت ملودی است. یک آهنگساز باید دانش تئوری موسیقی داشته باشد، به مبانی هارمونی و موسیقی مسلط بوده و به مقدمات ساخت ملودی آشنایی کامل داشته باشد. پس در نتیجه تنها با استفاده از چند نرم افزار و نداشتن دانش و تجربه از علم موسیقی، نمی‌توان آهنگساز شد ولی اگر می خواهید با بهترین برنامه آهنگسازی آشنا شوید کلیک کنید.

 

صرفا با یادگیری چند نرم افزار، نمی توانید آهنگساز شوید!

 

یادگیری مبانی تئوری موسیقی

بسته به جایگاهی که می خواهید در هر زمینه یا مهارتی کسب کنید، باید دانش و اشراف نسبتا خوبی درباره آن حیطه داشته باشید. مسلما دانشی که یک نوازنده نسبت به مبانی موسیقی دارد، برای کسی که می خواهد تبدیل به یک آهنگساز ماهر شود کافی نیست. شما به عنوان یک آهنگساز هر چقدر اشراف کامل‌تری نسبت به دنیای موسیقی‌ها و هارمونی‌ها داشته باشید، ذهنتان برای خلق موسیقی و ملودی بازتر می‌شود و ملودی‌های فوق العاده‌تری می‌توانید خلق کنید.

برای یادگیری مبانی تئوری، پیشنهاد می‌کنیم کتاب‌های مبانی موسیقی نظری مصطفی پورتراب، تئوری بنیادی موسیقی پرویز منصوری و کتاب تئوری موسیقی for dummies اثر مایکل پیلوفر را مطالعه کنید. این کتاب ها را هم از آموزشگاه‌های موسیقی و هم از کتابفروشی‌ها می‌توانید تهیه کنید. کتاب‌های پیشنهادی برای نوازندگان مبتدی و حرفه‌ای کارآمد هستند و به زبانی ساده و صریح مبانی موسیقی را به شما آموزش می‌دهند.

برای یادگیری مبانی تئوری موسیقی، راه دیگری نیز وجود دارد و آن هم مشاهده دوره های آموزشی است. در دوره رایگان وبسایت بیتستان، شما الفبای موسیقی و مبانی تئوری آن را به زبانی ساده آموزش می‌بینید. این دوره به صورتی طراحی شده است که در صورت تماشای آن، نیاز به هیچ آموزش دیگری نداشته باشید.

 

یادگیری سلفژ

موسیقی نیز همانند زبان‌های سراسر جهان، زبانی پر رمز و راز و راهی برای ارتباط با دیگران است. زبان موسیقی دارای الفبایی خاص و منحصر بفرد است که میان تمامی نوازندگان سازهای مختلف، مشترک است. شما در طی گذارندن کلاس‌های سلفژ، با الفبای این زبان به طور کامل آشنایی یافته و یاد می‌گیرید چگونه نت خوانی انجام دهید. نت خوانی، شیوه قرارگیری نت ها کنار یکدیگر را به شما یاد می دهد. لازم به ذکر است که تسلط و اشراف کامل بر الفبا و زبان موسیقی، نیازمند تمرین فراوان و دوره کردن منظم آموزه‌ها است.

 

یادگیری سلفژ

 

یادگیری ساز پیانو

معمولا سازی که برای شروع یادگیری آهنگسازی پیشنهاد می شود، پیانو است. منتهی افرادی نیز بوده اند که در ابتدا با نواختن گیتار، شروع به یادگیری آهنگسازی کرده‌اند یا بعضی نیز ممکن است که به دلیل نداشتن پیانو، تمایلی به آموختن آن نداشته باشند. تنها دلیلی که ساز پیانو برای آهنگسازی پیشنهاد می‌شود، دسترسی ساده آن به تمامی نت‌ها، دامنه صوتی وسیع‌تر آن نسبت به سازهای دیگر و تاثیر بسزای آن در یادگیری عملی موسیقی است.

 

یادگیری مبانی هارمونی

یادگیری مبانی هارمونی برای هنرجویانی که می‌خواهند آهنگسازی را به شکل کاملی یاد بگیرند، الزامی است. هارمونی در واقع بک گراند یا زمینه‌ی صوتی موسیقی را تشکیل می‌دهد. علم هارمونی در واقع بر شناخت آکوردها و جایگاه آنها در موسیقی و چگونگی ایجاد ارتباط میان آنها اشراف دارد. برای اینکه زمینه صوتی از یکنواختی خارج شود از چهار حرکت صوتی مختلف اعم از باس، تنور، آلتو و سوپرانو استفاده می‌شود.

با استفاده از این متغیرهای صوتی، می‌توان تنظیم کرد که در چه بخش‌هایی، صدای پس زمینه بم‌تر شود، آرام‌تر شود یا ثابت بماند. در واقع شما با ایجاد تغییرات صوتی در موسیقی پس زمینه و اتصال آکوردهای مختلف صوتی به یکدیگر، در نهایت یک هارمونی جذاب و دلنشین خواهید ساخت که باب میلتان باشد. در کل بدون شناخت از ساختار آکوردها و تغییرات صوتی، درک گام‌های مینور و ماژور و درجات هر یک از آنها، استفاده درست از فاصله در میان آکوردها، شناخت و آشنایی با مفهوم بافت در موسیقی، یادگیری مفهوم تنالیته و مواردی از این قبیل، نمی توانید موسیقی خوبی خلق کنید.

 

یادگیری مبانی هارمونی

 

اهمیت یادگیری آهنگسازی به صورت اصولی

وقتی شما یک مهارت را به صورت اصولی و درست یاد می گیرید، اصولی و درست هم آن را انجام می دهید. وقتی شما به درستی آکوردها و تنظیم آنها را یاد گرفته اید و از اصول تغییر صدای پس زمینه و چینش آکوردها به خوبی آگاه هستید، مسلما دست رنج چنین دانشی، موسیقی و ملودی متفاوت و منحصر بفرد است. ضمن اینکه هارمونی و ملودی اغلب موسیقی‌های پاپ ایران، به دلیل کمبود دانش و مهارت کافی در زمینه آهنگسازی و ضعف ترانه‌سرایی، زیاد چنگی به دل نمی‌زنند. دلیل این امر هم متاسفانه، جایگزین شدن استفاده از نرم افزارهای تنظیم صدا به جای یادگیری اصولی آهنگسازی است. اگر نمی دانید مدت زمان یادگیری آهنگسازی چقدر است در ادامه با من همراه شوید.

 

مدت زمان یادگیری آهنگسازی

حقیقتا مدت زمانی که طول می‌کشد تا آهنگسازی را به شکل حرفه‌ای بیاموزید، عددی نسبی و تقریبی است. چرا که این مدت زمان بسته به سرعت شما در یادگیری، تلاش و پشتکارتان در تمرین مداوم و مواردی از این قبیل بستگی دارد. همچنین مهم است که شما در روز، چند ساعت را به آموزش و تمرین اختصاص می دهید. منتهی مدت زمان یادگیری آهنگسازی به واسطه تمرین، کسب مهارت و آموزش اصولی و درست تقریبا 3 تا 6 ماه طول می‌کشد. گرچه همانطور که گفتیم، به نسبت موارد ذکر شده، این مدت زمان ممکن است کمتر یا بیشتر شود.

تصور نکنید که اکنون حتما باید آموزش آهنگسازی تان 6 ماهه به اتمام برسد یا اگر مدت بیشتری یادگیری طول بکشد، یعنی برای ورود به دنیای آهنگسازی دیر شده است. حتی بعضا اگر زمان بیشتری را صرف یادگیری و کسب مهارت بکنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت. موسیقی دنیایی بسیار وسیع و گسترده است و هرچه بیشتر درباره آن یاد بگیرید، درک عمیق‌تری نسبت به آن پیدا می‌کنید.

 

مدت زمان یادگیری آهنگسازی

 

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم تا مراحل یادگیری آهنگسازی را به شکل اصولی و درست به شما آموزش دهیم. در واقع هدف ما این بود که یک نقشه راه اصولی برای یادگیری آهنگسازی خدمت شما عزیزان ارائه کنیم تا بدانید که چگونه و به چه طریق باید یادگیری را شروع کنید. بین تمامی مراحل نام برده، یادگیری الفبای موسیقی و نت خوانی از مراحل مهم و حیاتی برای هر هنرجویی است. حتی اگر شما فقط قصد نواختن یک ساز را هم دارید، تا با نت‌ها و زبان موسیقی آشنایی پیدا نکنید، قادر به انجام این کار نخواهید بود. با مشاهده دوره آموزشی رایگان الفبای موسیقی به زبان ساده وبسایت بیتستان، به طور کامل زبان موسیقی را به شما آموزش می دهد.

کلام آخر اینکه هیچوقت برای یادگیری آهنگسازی و موسیقی دیر نیست. حتی اگر به هر دلیلی نمی توانید زمان زیادی را در طی روز به آموزش اختصاص دهید، هیچ ایرادی ندارد. مهم این است که با گذاشتن حتی مدت زمان کمی در روز، به صورت مستمر و مداوم، مباحث آهنگسازی را به طور کامل یاد گرفته و به آن اشراف پیدا کنید. ضمنا یادتان نرود که حتی پس از یادگیری، همیشه زمان را در روز به تمرین اختصاص دهید.

 

5/5 - (2 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد