قبل از شروع آموزش ترانسپوز کردن در اف ال استودیو می‌خواهیم در مورد ترانسپوز صحبت کنیم و به شما بگوییم که دقیقا این تکنیک به چه دردی‌ می‌خورد و چه زمانی از آن استفاده می‌شود. ما تصمیم گرفته ایم که از لغات پیچیده برای یادگیری شما عزیزان استفاده نکنیم. بلکه به ساده ترین شکل ممکن مفاهیم و اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار دهیم. ما این روند را در تمامی ترفندهای اف ال استودیو به کار می‌گیریم.  

ترانسپوز کردن چیست؟

اگر بخواهیم به زبان ساده به موضوع ترانسپوز کردن بپردازیم باید بگوییم که جابه جایی بین فواصل نت‌ها را تراسپوز می‌گویند. برای مثال اگر چند آکورد سه نتی را که یک خط آکورد، در گام مشخصی تشکیل می‌دهند را با حفظ ساختار اصلی در جابه جا کنیم به این تکنیک ترانسپوز کردن می‌گویند.  

مزایای استفاده از ترانسپوز کردن

ترانسپوز کردن به درد زمانی می‌خورد که به عنوان مثال کاری آهنگسازی شده و نیاز است که با صدای خواننده هماهنگ شود. و اگر جایگاه آکوردها جا به جا شود هماهنگی بیشتری با صدای خواننده پیدا می‌کند. این جابجایی می‌تواند در رنج نیم پرده تا حتی یک اکتاو اتفاق بیوفتد.
  • سرعت در تغییر گام آهنگ
  • هماهنگی بین صدای خواننده و آهنگ
 

ترانسپوز کردن در اف ال استودیو

برای شروع این آموزش ابتدا پروژه ای که از قبل آماده کرده اید را در اف ال استودیو لود کنید. در مرحله بعدی وارد محیط پلی لیست در اف ال استودیو شوید و پترن‌های های مورد نظرتان را با نگه داشتن کلید CTRL و کلیک چپ انتخاب کنید.   ترانسپوز کردن در اف ال استودیو   در مرحله بعدی راست کلیک کنید و گزینه Transpose را انتخاب کنید. و در مرحله بعدی تعداد کلیدهایی که روی کلاویه یا پیانو رول می‌خواهید به سمت دیز یا بمل حرکت کنید را انتخاب نمایید. کار تمام است.    

نکته قابل توجه

توجه داشته باشید که اگر مجدد تکنیک ترانسپوز کردن در اف ال استودیو را انجام دهید. تغییرات قبلی از بین نمی‌رود. برای برگشت به حالت اول باید به همان تعداد قبلی عدد ها را به صورت منفی وارد کنید و در انتها کلید Enter را بزنید. تا تغییرات اعمال شود. برای تشخیص بهتر اینکه دقیقا کدام پترن ها نیاز به تغییر دارند ، رنگ بندی و زیبا سازی پروژه را فراموش نکنید.  

آموزش ویدیویی

   

پیشنهاد ویژه

امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید در همین راستا می خواهیم یک مجموعه کامل در خصوص تکنیک های پیشرفته اف ال استودیو 20 را تقدیم حضورتان کنیم. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه سبز رنگ کلیک کنید.