منظور از تئوری موسیقی چیست؟ [تمامی آنچه که باید بدانید]

منظور از تئوری موسیقی چیست؟

سوالی که برای علاقمندان موسیقی به وجود می­آید بدین صورت است، «منظور از تئوری موسیقی چیست؟»، شاید پاسخ به این سوال سهل نباشد اما تئوری موسیقی ساده است!

موسیقی هم مانند بسیاری از علوم دارای اطلاعات و مطالبی است که یک موسیقی­دان به واسطه آن­ها می­تواند قدم به عرصه یادگیری موسیقی بگذارد. این علوم را می­توان در عبارتی با عنوان تئوری موسیقی گنجایش داد که توسط افرادی که تئوریسین نام دارند، بررسی می­شود. در واقع مجموع تلاش، تحلیل و بررسی­های تئوریسین­ها است که موسیقی حاضر را متولد کرده و دنیای آهنگ و نوا را روح بخشیده است.

البته یادگیری تئوری موسیقی منوط به آموزش صحیح است که در موارد بسیاری به سبب عدم آموزش و یادگیری مطلوب، نتیجه دلخواه حاصل نمی­شود. از این رو قصد داریم در ادامه این مطلب به نقد و بررسی موراد مربوط به سوال «تئوری موسیقی چیست؟» بپردازیم و همچنین دوره­ای را جهت سهولت کار به علاقمندان این عرصه معرفی کنیم.

note

تئوری موسیقی چیست؟

موسیقی یک هنر است و هنر، استعدادی است که از روح و ذات انسان سرچشمه می­گیرد. اما نکته قابل توجه در رابطه با هنر موسیقی نیاز به آموختن است. در واقع باید بگوییم که هنر موسیقی زمانی زیبا و وصف ­ناپذیر می­شود که با علم و دانش ادغام شود. همانطور که پیش از این اشاره کردیم، ترکیب علم با موسیقی در قالب تئوری موسیقی تعریف می­شود که به قواعد اصلی و پایه­ ای موسیقی اشاره دارد.

 

تئوری موسیقی چیست؟

 

طبق تعریف تئوری موسیقی در پی سال­ها تلاش و کوشش تئوریسین ­ها خلق شده است و قرن به قرن گسترش یافته و به بار علمی آن افزوده شده است. چیزی که در حال حاضر از تئوری موسیقی مشاهده می­شود در طول زمان زیادی مورد آزمون و خطا قرار گرفته است. اصول آهنگسازی و تنظیم پیوند بسیار محکمی را با تئوری موسیقی تشکیل می­دهد. واقعیت امر این است که موسیقی به عنوان یک ساختمان عریض و طویل معنا می­شود که تئوری موسیقی پایه و اساس آن را تشکیل می­دهد. در حالت کلی بدون وجود تئوری موسیقی بررسی دیگر اجزای این ساختمان ممکن نیست.

موسیقی به عنوان یک زبان جهانی شناخته می­شود که می­تواند بین افرادی که از قواعد آن آگاه هستند تعامل گفتاری و شنیداری برقرار کند. تفاوت این زبان با دیگر زبان­ها این است که موسیقی فارغ از نژاد، رنگ پوست، قومیت و یا هر مشخصه دیگری قابل فهم و بیان است؛ چرا که این زبان، در قالب زبان روح تفسیر می­شود و با احساسات آدمی سروکار دارد. بنابراین موسیقی­دانان و افراد علاقمند به این عرصه باید پیش از اقدام به یادگیری این هنر، علم مربوط به آن را بیاموزند. اگر میخواهید بدانید چرا باید تئوری موسیقی بدانید کلیک کنید.

 

مزایای یادگیری تئوری موسیقی

شاید بپرسید که یادگیری تئوری موسیقی می­تواند چه فوایدی را به دنبال داشته باشد و همچنین چه تاثیری در یادگیری موسیقی دارد. پیش از این هم اشاره کردیم که موسیقی یک هنر است و وجود استعداد ذاتی به همراه علاقه و ذوق برای یادگیری آن می­تواند به شدت مفید باشد، اما در حالت کلی دسته­ای از موارد وجود دارند که با وجود آن­ها می­توان به این نتیجه دست یافت که یادگیری تئوری موسیقی برای تبدیل شدن به یک موزیسین ماهر و توانمند، جزء ملزومات است.

 

داشتن سواد موسیقی

وجود مبنای علمی در هر پروسه­ای می­تواند به انجام­گیری بهتر آن ختم شود. در خصوص موسیقی هم دقیقا همین نکته صدق می­کند و در صورتی که تئوری موسیقی به صورتی درست و اصولی مورد آموزش و یادگیری قرار گیرد، در نهایت سواد موسیقی حاصل می­شود. در واقع بدون یادگیری اصولی نمی­توان نوازنده ماهری شد، لذا اگر دوست دارید یکی از هزاران موسیقی­دان برتر جهان باشید، یادگیری تئوری موسیقی می­تواند بهترین راه چاره­ای باشد که با مضمون کلاس­های متعدد برای علاقمندان ارائه می­شود.

 

داشتن سواد موسیقی

 

امکان نوازندگی اصولی

ایجاد صدا هنر نیست، بلکه ایجاد صدای روح­ نواز هنر است! هدف ما از بیان این جمله، این بود که بگوییم اگر تئوری موسیقی را نیاموزید و هرگز نمی­توانید خالق اصواتی باشید که موجب تپش قلب و آرامش روان می­شوند. از سوی دیگر اگر سواد موسیقی درست و اصولی داشته باشید، دیگر برای نواختن هر قطعه و نوت­های موسیقی دچار سردرگمی نخواهید شد.

شاید در وهله اول با خود چنین تصور کنید که بدون یادگیری تئوری موسیقی می­توانید نوازنده خوبی باشید، اما به مرور زمان و ارتقاء سطح­تان متوجه خلاء علم در کار خود خواهید شد و این خلاء روز­به­روز عمیق­تر خواهد شد، به طوری که در نهایت به این نتیجه خواهید رسید که برای نواختن نوت­های ساده یک قطعه موسیقی هم دانش کافی ندارید! و دقیقا در همین مرحله با دیار نوت­ها وداع خواهید گفت و شاید دیگر هیچ­گاه نخواهید باز هم به سرزمین اصوات سفر کنید. لذا پیش از مواجهه با چنین رویکردی باید به سمت یادگیری اصولی و کاربردی تئوری موسیقی قدم بردارید.

 

خلاقیت در موسیقی

وجود علم کافی برای شما جسارت تحلیل را به ارمغان می­آورد که در این حالت می­توانید با عزت نفس کامل از داشتن مهارت کافی در حرفه خود پیشرفت کنید و تمام قوه خلاقیت خود را جهت انجام هرچه بهتر این فرآیند به کار بگیرید. بنابراین از جمله شاخص­های اساسی علم موسیقی دستیابی به خلاقیت در تفکر است که در ادامه وجود اطمینان از آگاهی موسیقی­دان حاصل می­شود. با این حساب اگر حس می­کنید که خلاقیت و استعداد کافی برای ورود به این حرفه را دارید باید اعتماد بنفس حاکی از علم پس­زمینه را در خود تقویت کنید.

 

خلاقیت در موسیقی

 

ترس از یادگیری تئوری موسیقی!

شاید برایتان جالب باشد بدانید که بسیاری از علاقمندان به موسیقی ترس از یاد نگرفتن دارند! آری درست متوجه شدید، ترس از یاد نگرفتن برای مبتدیانی که تصور می­کنند کلمات موجود در این حرفه بسیار سخت و نامفهوم هستند، یک چیز کاملا طبیعی و قابل لمس است. البته در موارد بسیاری هم به سبب آموزش غلط یا به بیانی غیراصولی، هنرجو تصور می­کند که قدر فهم مطالب را ندارد و از تئوری موسیقی یک غول بی­شاخ و دُم برای خود به وجود می­آورد. امتناع از یادگیری به سبب ناآشنا بودن کلمات و مطالب طبیعی است اما اینکه مبتدیان بخواهند تا ابد از آموختن بترسند و یا خودداری کنند، به هیچ وجه درست نیست.

 

نتیجه گیری

همانطور که بیان کردیم موسیقی یک زبان است و هر زبانی پیش از یادگیری سختی­های خود را دارد. قرار نیست از همان ابتدا الفبای زبان پارسی برای شما تدریس شود. اما با این حال می­توان با آموزش صحیح و اصولی مطالب و شاید کلمات سقیل این حرفه را به سادگی معنا کرد. آموزش غلط گاهی می تواند ساده ­ترین نکات را به سخت ­ترین مسائل بدل کند و بالعکس. بنابراین وجود یک مربی حاذق و توانمند به همراه ذوق و استعداد هنری شما می­تواند اتفاقات خوشایندی را رقم بزند؛ اتفاقاتی که شاید پله­های رشد و پیشرفت شما را سازنده باشند.

برای این منظور می­توانیم سایت بیتستان را به عنوان یکی از برترین­ها در عرصه موسیقی معرفی کنیم تا در صورت علاقه و نیاز برای تهیه دوره آموزشی تئوری موسیقی آن اقدام کنید و از آموزش غنی و کاربردی آن نهایت بهره را ببرید.

 

5/5 - (2 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد