میزان لنگ یا مختلط در موسیقی چیست؟ – درسهای تئوری جلسه ششم

میزان لنگ یا مختلط در موسیقی

میزان لنگ یا مختلط در موسیقی در واقع سومین نوع میزان است که ترکیبی از دو ضربی، سه ضربی و چهار ضربی ها است و این توانایی را دارد که به دو نوع ساده و ترکیبی تقسیم بندی شود. در مطلب قبلی به این موضوع اشاره کردیم که میزان ها از نظر تعداد ضرب می تواند به یک ضربی، دو ضربی، سه ضربی و یا چهار ضربی تقسیم بندی شود و به دو نوع ساده و ترکیبی تقسیم بندی می شود.در این مقاله مایلیم در مورد نحوه ساخت این نوع میزان ها صحبت کنیم در ادامه با آموزش میزان لنگ یا مختلط در موسیقی در خدمت شما هستیم.

 

میزان لنگ یا مختلط در موسیقی (Irregular Time)

همان طوری که در پاراگراف اول هم اشاره کردیم، میزان لنگ به میزانی گفته می شود که از ترکیب دو یا چند میزان با تعداد ضرب های متفاوت، تشکیل شده باشد. در واقع اگر یک میزان از مجموع اعداد دو و سه و یا از مجموع مضرب های 2 و 3 تشکیل شده باشد، به میزان لنگ یا مختلط در موسیقی مشهور خواهد شد.

به طور مثال 4/7 از دو میزان بسیار ساده 4/3 و 4/4 تشکیل شده و یا یک کسر میزان دیگر مانند 4/8 از سه میزان 4/3، 4/3 و 4/2 که در کنار یکدیگر قرار دارد، تشکیل شده است و طبق تصویر زیر اگر بخواهیم ضرب میزان لنگ یا مختلط در موسیقی را از یکدیگر تشخیص دهیم به طور معمول بین آنها یک نقطه چین عمودی قرار می دهیم.

 

میزان لنگ

 

میزان های لنگ، انواع و اقسام متفاوت و متنوعی دارند و همانگونه که در پاراگراف اول هم اشاره کردیم به دو دسته زیر تقسیم بندی می شود:

  • میزان لنگ ساده (این میزان از کنار هم قرار گرفتن دو یا چند میزان ساده تشکیل می شود)
  • میزان لنگ ترکیبی (این میزان از کنار هم قرار گرفتن دو یا چند میزان ترکیبی تشکیل می شود)

 

میزان لنگ ساده

 

نکته قابل توجه

به طور معمول در میزان لنگ یا مختلط در موسیقی به واسطه اینکه تعداد ضرب ها مساوی و متقارن نیستند، یک حالت تعلیق و نوعی لنگ زدن در آن حس می شود. به همین دلیل است که تشخیص تأکیدها و همچنین نت های موکد در این میزان ها یک مقدار دشوارتر است.

تعداد ضرب ها یا صورت کسر در میزان های لنگ می تواند از اعداد ۵، ۷، ۸، ۹، ۱۱، ۱۲ و غیره تشکیل شود. به طور مثال 8/12 یک میزان لنگ ساده است که 12 ضرب دارد و هر ضرب آن هم یک نت چنگ است. این 12 ضرب به راحتی می تواند به صورت های متفاوت و مختلفی در کنار یکدیگر قرار بگیرد. به طور مثال ۲+۳+۴+۳ یا ۳+۴+۲+۳ و غیره.

 

میزان لنگ ترکیبی

در حقیقت ما در این نوع میزان ها به مانند میزان های ترکیبی با نت های نقطه دار روبرو هستیم. این یعنی ضرب ها به هر اندازه که باشد، نقطه دار است. اگر هر کدام از میزان های لنگ ساده را در یک کسر مانند 2/3 ضرب کنیم (یعنی مخرج را در 2 و صورت را در 3 ضرب کنیم) میزان لنگ ترکیبی به دست خواهد آمد.

یک مثال دیگر مانند 8/12 را در نظر بگیرید. اگر آن را 2/3 ضرب کنیم عدد 16/36 به دست خواهد آمد. این کسر (16/36) یک میزان لنگ ترکیبی 12 ضربی است که هر ضرب آن یک نت چنگ نقطه دار است و در کل برابر با 36 عدد نت دولا چنگ می شود. بر عکس این موضوع هم می تواند صادق باشد. یعنی می توانید عدد مخرج کسر را به 2 تقسیم و عدد صورت کسر میزان را به 3 تقسیم کرد تا میزان ساده و میزان ترکیبی بودن آن را به دست بیاورید.

 

تمرین برای یادگیری بهتر میزان لنگ یا مختلط در موسیقی

میزان ساده و یا ترکیبی بودن میزان های لنگ زیر را مشخص نمایید. همچنین ارزش زمانی و تعداد ضرب های هر کسر میزان را مشخص کنید.

 

4/9- 4/12- 16/11- 16/24- 8/5- 8/7- 4/21- 8/15- 2/36

در میزان های لنگ ترکیبی زیر میزان ساده متناسب را مشخص نمایید.

 

32/33- 32/24- 8/27- 4/33- 32/15- 4/36

با استفاده از میزان های لنگ ساده زیر، یک میزان ترکیبی بسازید.

 

16/12- 8/11- 8/8- 16/12- 4/8- 8/5

بررسی کنید که کسر میزان 8/9 ساده، ترکیبی و یا لنگ است؟

 

پیشنهاد ما

اگر می خواهید تئوری موسیقی برای آهنگسازی با کامپیوتر به صورت اصولی و با زبانی ساده یاد بگیرید روی لینک آبی رنگ همین بخش کلیک کنید.

3.6/5 - (5 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی