گیتار آکوستیک و آشنایی کامل با انواع مدل آن

گیتار آکوستیک یکی از وسایل موسیقی است که طرفداران بیشماری را به سمت خودش جذب کرده و صدایی که از سیم های این نوع گیتار خارج می شود یک صدای دلنشین و خاص است که فقط به خاطر بدنه چوبی و تو خالی آن است که صدا را تا حد خیلی زیادی تقویت می کند. در ضمن برای آنکه بتوانید اطلاعات بیشتری در مورد ادوات و خرید آلات موسیقی کسب کنید وارد لینک آبی رنگ شوید.

 

در این نوع گیتار شش سیم فلزی وظیفه تولید صدا را بر عهده دارند و همان طوری که گفتیم صدایی که از گیتار آکوستیک خارج می شود به خاطر بدنه چوبی و همچنین تو خالی آن است. از نظر شکل ظاهری گیتار آکوستیک شباهت زیادی به گیتار کلاسیک دارد اما سیم هایی که در این نوع گیتار وجود دارد فلزی است و از همه مهم تر اینکه کاسه صدای آن هم بزرگتر از گیتار کلاسیک است و شاید یکی از دلیل هایی که صدای این نوع گیتار دارای یک زنگ خاص و دلنشین است به خاطر همین کاسه باشد.

 

تفاوت های دیگر بین گیتار آکوستیک و گیتار کلاسیک

اگر بخواهیم به دیگر تفاوت های بین این دو گیتار بپردازیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 

  • تفاوت اول: تفاوت در صدا

در گیتار آکوستیک صدایی که از دستگاه موسیقی خارج می شود صدایی تیزتر و بلندتر به نسبت گیتار کلاسیک است و از آن طرف صدای گیتار کلاسیک صدایی آرام، خوش طنین و روح نواز است.

 

  • تفاوت دوم: تفاوت هایی که در جنس سیم ها وجود دارد

تعداد سیم های گیتار آکوستیک شش عدد است که جنس آنها همان طوری که در بالا بیان کردیم از جنس فلز است. اما در گیتار کلاسیک سه سیم از جنس فلز تنیده شده حول یک محور ابریشم و سه سیم از جنس نایلون فشرده شده است.

 

  • تفاوت سوم: تفاوت ها در شکل ظاهری

 

 

 

از نظر شکل ظاهری نیز این دو گیتار تفاوت هایی با هم دارند. به طور مثال در تصویر بالا سردسته سمت راست مربوط به گیتار آکوستیک و سردسته گیتار سمت چپ هم مربوط به گیتار کلاسیک است و یک نکته دیگر اینکه در گیتار آکوستیک بدنه به نسبت گیتار کلاسیک بزرگتر و باریک تر و سیم ها به یکدیگر نزدیک تر هستند. به همین دلیل برای نواختن تکنیک هایی مانند باره گرفتن، استفاده از این ساز خیلی راحت تر است و حتی دیده شده که تکنیک هایی با این گیتار قابل اجرا است که به هیچ عنوان قابلیت اجرایی با گیتار کلاسیک را ندارد.

 

  • تفاوت چهارم: سبک موسیقی

سبک هایی که می توان با گیتار آکوستیک نواخت شامل سبک های بلور، کانتری، راک، فولک و متال است اما در گیتار کلاسیک فقط می توان به سبک کلاسیک، موسیقی نواخت.

 

انواع و اقسام گیتار آکوستیک

باید عنوان کنیم که بر اساس ساختار، گیتار آکوستیک به دو نوع نایلونی و فلزی و همچنین نسخه جدید آویشن دسته بندی می شود و صدای ارتعاشاتی که از سیم های این نوع گیتار در جعبه صدا به بیرون منتقل می شود به صورت کاملاً طبیعی هم تقویت می شوند. اما اجازه دهید یک مقدار در مورد دیگر انواع این نوع گیتارها صحبت کنیم:

 

  • گیتار آکوستیک از نوع نایلونی

در گیتار نایلونی سه سیم پایینی از جنس نایلون و سه سیم بالایی از جنس فلز است و همچنین برای نواختن ساز در سبک های فلامنکو، کلاسیک و پاپ از این گیتار استفاده می شود و به همین دلیل است که به این نوع گیتار، گیتار کلاسیک و یا گیتار فلامنکو (اسپانیش) نیز گفته می شود.

 

تفاوت میان گیتارها

 

در گیتار آکوستیک نایلونی شما معمولاً شاهد ۶ سیم و ۱۲ نیم پرده یا باره هستید. گیتار اسپانیش که به گیتار فلامنکو هم مشهور است از نظر ساختار ظاهر شبیه به گیتار کلاسیک است اما صدایی که از گیتار اسپانیش خارج می شود یک مقدار متفاوت تر و زنگ دارتر است.

 

  • گیتار آکوستیک از نوع فلزی

سیم هایی که در این گیتار وجود دارد از جنس فلز است و به همین دلیل به آن گیتار آکوستیک گفته می شود که همان طوری که در بالا به این موضوع اشاره کردیم از این گیتار بیشتر در سبک های جاز، بلوز، کانتری و راک استفاده می شود. مورد دیگری که می توان برای این نوع گیتار بیان کرد این است که این گیتارها دارای 14 نیم پرده است و صدای شفات تر اما خشن و تیزتری دارند.

 

  • گیتار آویشن

نسل جدید گیتار آکوستیک به گیتار آویشن معروف است که کاسه صدای آن از جنس PVC است. اولین مدل های این نوع گیتار در دهه 50 میلادی تولید و روانه بازار شد و صدایی که از این نوع گیتار خارج می شود چیزی شبیه به گیتار الکتریک و آکوستیک است و در کل صدای بدون پیکاپ آن شبیه به گیتار آکوستیک است.

تغییراتی که در سوراخ صدای این نوع گیتارها ایجاد شده باعث شده تا ظاهری بسیار زیبا و صد البته منحصر به فردی را تشکیل دهند که بیشتر در کنسرت هایی که مشکل فیدبک در صداهای بالا در دستگاه های آمپلی فایر به وجود می آید، استفاده می شود.

 

گیتار آکوستیک ۱۲ سیم

 

 

نوع دیگری از گیتار که شبیه به آکوستیک است به گیتار آکوستیک 12 سیم شهرت دارد و تفاوت آن با نوع آکوستیک این است که دارای 12 سیم برای نواختن آهنگ است و هر دو سیم دارای یک کوک هستند که با یکدیگر نواخته می شود و همین دلیلی می شود که صدای تولید شده از آن بالاتر از نوع آکوستیک باشد.

همین مورد باعث شده تا از این گیتار برای اجرای ریتم های مناسب در موسیقی استفاده شود و از آن طرف از این گیتار برای نواختن سولو استفاده نمی شود. نکته مهمی که می توان در مورد گیتار آکوستیک 12 سیم بیان کرد این است که نواختن با این گیتار به تمرین فراوان و قدرت زیادی نیاز دارد.

 

معیارهایی برای انتخاب یک گیتار آکوستیک

سه نکته اصلی برای این مورد باید مد نظر داشته باشید که در زیر به این نکات اشاره خواهیم کرد:

  • کیفیت گیتار بایستی متناسب با قیمت آن باشد: حتماً به این فاکتور مهم توجه کنید که گیتار بایستی از کیفیت لازم به همراه قیمت مناسب برخوردار باشد.
  • نظرات استاید، هنرجویان و اشخاصی که از این گیتار استفاده کرده اند، خیلی مهم است: نظرات دیگر افراد با تجربه در مورد گیتاری که قرار است خریداری کنید می تواند کمک بسیار بزرگی به شما کند.
  • گیتار از ظاهر و زیبایی خاصی برخوردار باشد: هر چه گیتار از زیبایی خاصی برخوردار باشد به طور حتم انگیزه شما برای نواختن هم بیشتر خواهد شد.

 

پیشنهاد ما

در ضمن برای آنکه بتوانید برای خرید گیتار آکوستیک اطلاعات و آگاهی بیشتری کسب کنید می توانید روی دکمه سبز رنگ زیر کلیک کنید و در صورت تمایل آن را تهیه نمایید. این نکته هم اضافه کنیم که ما در بیتستان سعی کرده ایم که بهترین مدل های گیتار را به شما معرفی کنیم.

 

4.7/5 - (3 امتیاز)

برای دسترسی به فایل های رایگان و اطلاع از تخفیف های شگفت انگیز وارد کانال تلگرام شوید.

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد