آکورد چیست؟

آکورد چیست

در این مقاله قصد داریم در مورد آکورد صحبت کنیم و به پرسش آکورد چیست به صورت کامل پاسخ دهیم. قبل از آنکه بخواهیم وارد این مبحث شویم باید بگوییم که برای شروع آموزش آهنگسازی باید تا حد بسیار زیادی با تئوری موسیقی آشنایی داشته باشید. که در روند یادگیری تنظیم و آهنگسازی شما اخلالی ایجاد نشود.

 

آکورد چیست

وقتی حداقل دو نُت را به صورت همزمان و در یک لحظه بنوازید آکورد به وجود می اید. و اگر این نت ها به صورت همزمان اجرا نشوند دیگر معنای آکورد را از دست می دهند و به آن آرپژیو ( Arpeggio ) می گویند. درواقع اگر دستتان را روی کلاویه های پیانو بگذارید. و با سه انگشت اشاره ، وسط و کوچک در یک لحظه سه نت را بنوازید آکورد تولید می شود در غیر این صورت وقتی انگشتانتان را به صورت یکی یکی روی نت ها بفشارید شما موفق به تولید آرپژیو شدید. نمونه بارز آرپژیو در موسیقی آهنگ معروف Nothing Else Matters می باشد.

 

نکته قابل توجه

همانطور که گفته شد ، آکورد ها حداقل از دو نت ساخته شده اند. ولی آکورد هایی را می توانیم برایتان مثال بزنیم که بیش از سه نت را در بر میگیرند. مثلا آکورد 7 ( SEVEN ) که از چهار نت تشکیل شده است. در کمال ناباوری باید بگوییم گاهی بعضی از آکورد ها مثل آکورد 13 از هفت نت تشکیل شده که با یک دست هم قابل اجرا نیست. شما به عنوان آهنگساز حرفه ای باید با انواع آکوردها آشنایی داشته باشید که بتوانید اثار بسیار زیبایی را خلق کنید.

در ایران بیشتر آهنگسازان با سه تا چهار نوع از آکورد آشنایی دارند که در ادامه به معرفی برخی از آنها خواهیم پرداخت.

  • آکورد مینور
  • آکورد ماژور
  • آکورد 7
  • آکورد Maj
  • و …

 

4/5 - (5 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی