در این مقاله قصد داریم در مورد آکورد صحبت کنیم و به پرسش آکورد چیست به صورت کامل پاسخ دهیم. قبل از آنکه بخواهیم وارد این مبحث شویم باید بگوییم که برای شروع آموزش آهنگسازی باید تا حد بسیار زیادی با تئوری موسیقی آشنایی داشته باشید. که در روند یادگیری تنظیم و آهنگسازی شما اخلالی ایجاد نشود.

 

آکورد چیست

وقتی حداقل دو نُت را به صورت همزمان و در یک لحظه بنوازید آکورد به وجود می اید. و اگر این نت ها به صورت همزمان اجرا نشوند دیگر معنای آکورد را از دست می دهند و به آن آرپژیو ( Arpeggio ) می گویند. درواقع اگر دستتان را روی کلاویه های پیانو بگذارید. و با سه انگشت اشاره ، وسط و کوچک در یک لحظه سه نت را بنوازید آکورد تولید می شود در غیر این صورت وقتی انگشتانتان را به صورت یکی یکی روی نت ها بفشارید شما موفق به تولید آرپژیو شدید. نمونه بارز آرپژیو در موسیقی آهنگ معروف Nothing Else Matters می باشد.

 

نکته قابل توجه

همانطور که گفته شد ، آکورد ها حداقل از دو نت ساخته شده اند. ولی آکورد هایی را می توانیم برایتان مثال بزنیم که بیش از سه نت را در بر میگیرند. مثلا آکورد 7 ( SEVEN ) که از چهار نت تشکیل شده است. در کمال ناباوری باید بگوییم گاهی بعضی از آکورد ها مثل آکورد 13 از هفت نت تشکیل شده که با یک دست هم قابل اجرا نیست. شما به عنوان آهنگساز حرفه ای باید با انواع آکوردها آشنایی داشته باشید که بتوانید اثار بسیار زیبایی را خلق کنید.

در ایران بیشتر آهنگسازان با سه تا چهار نوع از آکورد آشنایی دارند که در ادامه به معرفی برخی از آنها خواهیم پرداخت.

  • آکورد مینور
  • آکورد ماژور
  • آکورد 7
  • آکورد Maj
  • و …