5 نکته برای تبدیل شدن به یک آهنگساز خلاق و موثر

چگونه آهنگسازی کنیم ؟

تصمیمات جزئی زیادی در یک آهنگ وجود دارد و داشتن یک رویه که سرعت این فرایند را افزایش دهد بسیار تاثیر گذار است.خیلی وقت ها آهنگسازان با جزئیات بسیار کوچک وقت خود را تلف می کنند که ارتباطی زیادی هم با ترکی (قطعه موسیقی یا آهنگ) که در حال حاضر با آن کار می کنند ندارد. وقتی که شما آهنگسازی می کنید، شما در واقع می‌خواهید آنچه را که در سر شما می گذرد به سرعت و با کمترین مراحل ممکن به کامپیوتر وارد کنید. اینجا در واقع جایی است که شما بعضی از بهترین کار های خود را شکل می دهید و موسیقی می سازید.پس برای اینکه بهتره متوجه شویم که چگونه آهنگسازی کنیم با بیتستان همراه باشید.

در ادامه به بررسی عناوین زیر خواهیم پرداخت.

  • مقدمه
  • دسته بندی پلاگین‌ها
  • سازماندهی سمپل‌ها
  • چگونه آهنگسازی کنیم
  • ایجاد Custom Key Command
  • ایجاد سمپل‌های برگزیده و پریست فولدر
  • ایجاد Fx Chain های شخصی سازی شده

 

در ادامه بخوانید : شناخت و معرفی بهترین سیستم برای آهنگسازی

 

مقدمه

وقتی شما در بهترین وضعیت خلاقیت خود هستید و ایده ها بدون کوچکترین تلاشی از شما به کامپیوتر وارد می شود، تنها راه این است که رویه مناسبی تنظیم کرده باشید.آماده کردن یک رویه مناسب حتی قبل از اینکه ترک جدید را ایجاد کنید شروع می شود.ما یک لیست از چند نکته و ترفند برای شما گردآوری کردیم که ثابت شده هستند و قطعاً خلاقیت و بهره وری شما را افزایش خواهند داد.اگرچه ممکن است که این لیست مجموعه ای از ایده های جامع و فراگیر نباشد، اما نکته ها و ترفندهای آهنگسازی ما کاملا تضمین  شده هستند و قطعاً شما در پایان این مقاله آهنگساز بهتری خواهید شد. در این مقاله با ترفندهای آهنگسازی آشنا خواهیم شد و البته به پرسش چگونه آهنگسازی کنیم نیز پاسخ خواهیم داد.

آهنگسازی از ابتدا تا پایان یک فرایند زمانبر است.

 

چگونه آهنگسازی کنیم

 

ایجاد سمپل‌های برگزیده و پریست فولدر

بسیار ضروری است که شما قبل از اینکه آهنگسازی را شروع کنید یک ایده از اینکه چه چیزی می‌خواهید بسازید داشته باشید. زمان برای کاوش و آزمایش و توسعه زیاد است، اما بیشتر مواقع شما باید هدف مشخص داشته باشید و به آن تمرکز کنید. نداشتن تصویر واضح از آنچه که می خواهید شما را به مجموعه ای از ترک های ناتمام هدایت خواهد کرد. بالا و پایین کردن اسکرولر موس شما روی سمپل‌های بسیار زیاد باعث می شود از زمان به درستی استفاده نکنید و در خلاقیت شما اختلال ایجاد شود.

 

در ادامه دانلود کنید : دانلود پریست‌ آماده برای آهنگسازی

 

چه کار هایی باید انجام دهیم :

ایجاد یک فولدر از پیش تعیین شده یا همان پریست فولدر و سمپل‌ها از ژانر و سبکی که می خواهید آن را بسازید.این ممکن است بسیار مشهود و واضح به نظر برسد، اما بیشتر آهنگسازان این کار را انجام نمی دهند و این می تواند در مدریت زمان شما بسیار مؤثر و مفید باشد.

در اینجا چند نمونه از پریست فولدر و سمپل‌‌های برگزیده را مشاهده می شود.

 

دسته بندی در تنظیم و آهنگسازی

ایجاد Custom Key Command یا همان کلید های میانبر شخصی سازی شده

بعضی وقت ها کلید های دستور DAW یا همان Digital Audio Workstation ها یا همان محیط نرم افزار که توسط نرم افزار به صورت پیش فرض در اختیار شما قرار داده می شود مناسب برای استفاده در کیبورد شما نیستند. ایجاد کلید های میانبر که دستورات را به جای استفاده ازچند کلید روی کیبورد با یک کلید اجرا می کنند می تواند در بلند مدت مدریت زمان شما را بهینه کنند و برای شما مؤثر باشند.DAW هایی مثل Ableton و Logic به شما این امکان را می دهند که بسیاری از دستورات اجرایی آنها را به صورت کلید میانبر درآورید و شما باید از این فرصت استفاده کنید و این کار را انجام دهید.

 

در ادامه بخوانید : بررسی و مزایای آموزش موسیقی آنلاین

نرم افزار آهنگسازی

نکته قابل توجه

ایجاد کلید های میانبر برای دستورات نرم افزارها و به خاطر سپردن آنها می‌تواند شما را به یک ماشین آهنگسازی تبدیل کند و می توانید واقعا موسیقی بسازید.

 

چه کارهایی باید انجام دهیم :

وارد تنظیمات DAW شوید و ببینید در کجا می توانید از انگشتان یک دست خود برای کلید های میانبر بهتر استفاده کنید .می توانیم آن را یک قدم جلوتر ببریم، نرم افزارهایی مانند Better Toch Tool این امکان را فراهم می کند که از ماوس یا کیبورد استفاده بیشتری کنید و بهتر، دستورات اجرایی سفارشی و شخصی را اجرا کنید یا حتی کلیدهای دستوری قبلی را مجداً به آنچه که می خواهید اختصاص دهید.

 

در ادامه بخوانید : بهترین پلاگین‌های میکس و مسترینگ

 

دسته بندی پلاگین‌ها

با گذشت زمان به ناچار، شما تعداد زیادی پلاگین جمع آوری خواهید کرد. شما حتی فراموش خواهید کرد که به چه تعدادی پلاگین دارید.و این لیست زیاد شما را آشفته خواهد کرد.این مشکل تنها با دسته بندی آنها برطرف خواهد شد. این کار می‌تواند در بلند مدت در مدریت زمان شما به صرفه باشد و تأثیر مثبتی در میکس و تصمیمات خلاقانه شما داشته باشد. این موضوع یکی از ترفندهای آهنگسازی ایست که در این مقاله به آن اشاره شد.

 

در ادامه دانلود کنید : معرفی و دانلود پلاگین‌ های آهنگسازی

 

چه کارهایی باید انجام دهیم :

من از قسمت Abletons Audio FX برای این کار استفاده می کنم. با در گروه قراد دادن پلاگین‌ها و ذخیره کردن آنها. از آنجا بروید به قسمت User Library>Presets>Audio Effects>Audio Effect Rack و یک لیست از فولدرهایی ایجاد کنید که پلاگین‌هایی مثل Copressor, Delays, Channle Strips و … را در آن قرار دهید.

با توجه به اینکه چقدر پلاگین دارید باید مقداری زمان برای طبقه بندی به آن اختصاص دهید.

دسته بندی افکتها

سازماندهی و مشخص کردن سمپل‌ها

این بزرگترین قسمت کاراست.کار وقت گیرو بسیار زیادی است،(بسته به حجم مجموعه) اما انجام آن بسیار با ارزش و مؤثر است.علی رغم اینکه در فضای هارد درایور شما هم صرفه جویی خواهد شد.وقتی دنبال سمپل‌ها می گردید، متوجه می شوید تعداد زیادی از آنها وجود دارد که صدای آنها مثل یکدیگر است.پاک کردن آنها از اشغال فضا جلوگیری می کند و به توانایی درک شما از اینکه واقعاً چه چیزی در مجموعه خود دارید می افزاید.همه می خواهند که مجموعه ای از سمپل‌های مرتب و طبقه بندی شده داشته باشند، اما هیچ کس نمی خواهد به خود زحمت بدهد و این کار را انجام دهد.هر روز برای این کار مقداری زمان در نظر بگیرید ، در آینده از خود تشکر خواهید کرد.

 

در ادامه دانلود کنید : دانلود سمپل آهنگسازی

 

چه کارهایی باید انجام دهیم :

تنها یک راه درست برای سازماندهی مجموعه شما وجود دارد.ریختن تعداد زیادی سمپل در یک فولدر راه درستی نیست. باید کمی دقیق تر فکر کنیم. ایجاد فولدرهایی در فولدر اصلی که با نام های جداگانه و با توجه به کارکتر صدا ها از یکدیگر جدا شده اند ضروری است. در فولدر اصلی (به طور مثال Kick) فولدر هایی تشکیل دهید که طول آن را مشخص می کنند و با نام های کوتاه ، متوسط و بلند نامگذاری کنید. فولدرهای دیگری مثل با برد زیاد ، متوسط و کم تشکیل دهید تا فرکانس صدای سمپل را مشخص کند. فولدر های دیگری بر اساس کارکتر های دیگر صدا ایجاد کنید.

 

یک مثال ساده

به طور مثال برای فولدر Kick یک فولدر 808 و یک فولدر Acoustic ایجاد کنید.نوع فولدرهایی که ایجاد می کنید باید برای شما قابل درک باشد. دنبال کارکتر های مختلف صدا بگردید مثل طول ، فرکانس محتوا ، سبک و … تا بتوانید یک ایده خوب راجع به اینکه چه فولدر هایی می خواهید تشکیل دهید پیدا کنید.

 

در ادامه بخوانید : چگونه یک وی اس تی مناسب انتخاب کنیم؟

 

نامگذاری نیز بسیار مهم و زمانبر است. وقتی که شما در وضعیت خلاقانه خود قرار گرفته اید و بدون صرف زمان دقیقاً آن صدایی را که می خواهید از بین سمپل‌ها پیدا می کنید رویه کاری شما به طرز چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد و برای ساخت قطعه خود خلاقانه تصمیم خواهید گرفت.

 

در اینجا یک نمونه از مجموعه ای که به درستی دسته بندی و نامگذاری شده نمایش داده شده است.

دسته بندی سمپل‌ها

ایجاد FX Chain شخصی سازی شده

ذخیره کردن تمام پلاگین‌هایی که برای یک ساز استفاده می کنید و ممکن است که از آن خوشتان بیاید ضروری است، به این دلیل که شما بتوانید به راحتی در آهنگ یا قطعه بعدی خود از آن استفاده کنید. ذخیره کردن Chain هایی که معمولاً از آن استفاده می کنید نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

(توضیح Chain در مثال پایین)

 

در ادامه دانلود کنید : دانلود افکت آهنگسازی

 

از کجا شروع کنیم؟

هر گروه از پلاگین‌‌ها که در روند ساخت به شما کمک می کنند، ذخیره کنید و در یک فولدر طبقه بندی کنید تا بتوانید این Chainها را به راحتی و در هر زمان که دنبال صدای خاصی می گردید پیدا کنید و استفاده کنید.به عنوان مثال ، اگر روی صدای خواننده کار می کنید معمولاً از EQ و Reverb و Delay استفاده می کنید. این را در نظر بگیرید که این ها را به صورت یک گروه یا Chain ذخیره کنید.وقتی روی یک Kick کار می کنید ، معمولاً همیشه از EQ و Compression استفاده می کنید، پس یک Chain از EQ  و Compressor  ایجاد و آن را ذخیره کنید.

 

در ادامه دانلود کنید : دانلود وی اس تی

 

نتیجه گیری

آهنگساز مؤثر و خلاق بودن تنها این نیست که چقدر ماهر هستید.با یک سازماندهی درست و خوب می توانید رویه کاری خود را بیشتر مؤثر کنید و بیشتر کارایی داشته باشید.نکته هایی که در بالا به آن اشاره شد به تلاش زیادی از جانب شما نیاز دارد، اما در پایان، شما را به یک آهنگساز خلاق، مؤثر و کارا تبدیل می کند، قول می دهم . امیدوارم توانسته باشیم به پرسش چگونه آهنگساز کنیم پاسخ داده باشیم.

 

3.3/5 - (6 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد