در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

راهنمای جامع انتخاب بهترین میکروفن خوانندگی ، ضبط پادکست و استریمینگ

بروز‌رسانی‌شده در تاریخ 8 اکتبر 2020

بهترین میکروفن استودیویی

میکروفن از جمله وسایل مورد نیاز برای ساخت استودیو خانگی و همچنین وکال به حساب می آید و تا به همین امروز هم انسان نتوانسته یک دستگاه اینچنینی بسازد که صدا را آنطوری که هست انتقال دهد و این نشان دهنده این است که حتی بهترین میکروفن های دنیا هم دارای نواقصی هستند که به هنگام ضبط وکال روی صدا تأثیرگذارند. ما در این مقاله سعی داریم که به شما در انتخاب میکروفن مناسب خوانندگی کمک کنیم و به شما می گوییم که بهترین میکروفن کدام است و راهنمای خرید میکروفن را در اختیار شما قرار خواهیم داد. و اگر می خواهید اطلاعات کافی از چگونگی خرید تجهیزات استودیو کسب کنید روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

 

انتخاب میکروفن مناسب خوانندگی

 

هر دستگاه میکروفن می تواند در برخی از محدوده های فرکانسی دارای قوت و در برخی از محدوده ها هم دچار ضعف باشد که صد البته اشخاصی که در صدابرداری و ضبط وکال حرفه ای عمل می کنند با شناخت و تجربه ای که دارند به راحتی می توانند این نقاط ضعف را به نقاط قوت تبدیل کنند و کافی هست که درک خوبی از صدای خواننده و همچنین ابزار صدابرداری خود به خصوص میکروفن داشته باشند تا به این وسیله بتوانند نقاط ضعف صدای خواننده و همچنین ساز را به سرعت تشخیص داده و در نهایت بهترین میکروفن برای خوانندگی را انتخاب کنند.

اما شاید جالب باشد بدانید که خیلی از نوازنده ها و حتی خواننده های مطرح دنیا برای کار در استودیوها و یا حتی اجراهای زنده از یک دستگاه میکروفن مخصوص به خودشان استفاده می کنند و شاید این موضوع هیچ ارتباطی به قیمت و یا برند دستگاه میکروفن نداشته باشد و تجربه آنها ثابت کرده که کدام میکروفن دریافت صدای بهتری را به نسبت دیگر دستگاه ها دارد حتی اگر معمولی و ارزان قیمت هم باشد چرا که سازگاری با صدا از همه چیز مهم تر است. با این ساختار می توانید بهترین میکروفن برای اجرا زنده را هم انتخاب نمایید.


یک نکته به هنگام انتخاب میکروفن مناسب خوانندگی

 

انتخاب میکروفن برای ضبط وکال

 

قبل از خرید یک میکروفن استودیو باید به این نکته توجه کنید که چه نوع میکروفونی فارغ از اینکه چه نوع برندی است و چقدر قیمت دارد، برای ضبط صدا یا وکال و همچنین ضبط صدای ساز شما مناسب است. قبل از خرید می توانید به نمودار پاسخ فرکانسی آن که در کاتالوگ آن قرار دارد نگاه کنید تا متوجه شوید که در چه ناحیه ای این دستگاه قدرت و یا ضعف دارد.

بعد از آن بایستی پاسخ فرکانسی این دستگاه با محدوده فرکانسی صدا و یا ساز خودتان مقایسه نمایید تا متوجه شوید که در نقاطی که صدای شما ضعیف عمل می کند آیا آن میکروفن این توانایی را دارد که ضعف صدای شما یا سازتان را بپوشاند یا تقویت کند یا برعکس صدا را ضعیف تر از واقعیت نشان می دهد.

همان طوری که در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم در بسیاری از موارد انتخاب یک میکروفن به صورت کاملاً تجربی است و خیلی از خواننده ها، نوازنده های حرفه ای و حتی مداحان فقط با تجربه ای که از قبل به دست آورده اند و فارغ از اینکه این دستگاه قیمت کم یا زیادی دارد و یا یک برند خاص است، از آن استفاده می کنند. این نشان دهنده این است که به هیچ عنوان نمی توان گفت که یک خواننده مطرح و معتبر به خاطر اینکه از یک میکروفن خاص استفاده می کند پس حتماً این دستگاه در نوع خوب بهترین است و برعکس این خواننده بعد از مدت ها به این نتیجه رسیده که صدای وی با یک میکروفن سازگاری دارد.

 

انتخاب میکروفن مناسب برای وکال

به هنگام ضبط وکال شما نیاز به میکروفن کاندنسری آن هم با دیافراگم بزرگ دارید و آن را بر حسب صدای خواننده و وکالیست تان انتخاب نمایید. برای این کار پیشنهاد می کنیم که سه یا چهار میکروفن را آماده کنید و این اختیار را به وکالیست بدهید که یک آهنگ کامل و یا قسمت های مهمی از یک آهنگ را با هر کدام از دستگاه هایی که مایل است بخواند.

سپس شما سعی کنید هر کدام از آهنگ ها را به صورت مجزا و جداگانه روی یک ترک ضبط کنید و بعد از آن خواننده را به اتاق کنترل ببرید و برداشت هایی که ضبط کرده اید را به وی نشان دهید. این باعث می شود که با دقت و بررسی کامل تصمیم به انتخاب یکی از میکروفن ها بگیرید که سازگاری بهتری با صدای وی دارد.

 

بهترین میکروفن برای ضبط وکال

 

میکروفن استودیویی

 

قطعاً تعداد این نوع دستگاه های ضبط صدا در بازار بسیار زیاد است اما مطمئناً همه آنها برای ضبط وکال خوب و عالی نیستند. در واقع اولین و مهم ترین قسمت از یک زنجیره ضبط وکال انتخاب همین میکروفن است و مهم هزینه و قیمت آن نیست بلکه سازگاری با صدا است. در این بخش سعی داریم به صورت کاملاً بی طرفانه برخی از بهترین نمونه هایی که در بازار وجود دارد را به شما معرفی کنیم تا شما بهترین تصمیم را برای انتخاب میکروفن بگیرید.

 

 • میکروفن کندانسور Vocal Anniversary Package Rode NT1A

این نوع میکروفن به هنگام ضبط وکال می تواند صدای واضح، رسا و در عین حال گرم وکالیست را به دیگران منتقل کند و دارای پویای گسترده ای هم هست و از همه مهم تر اینکه از قابلیت SPL بالایی برخوردار است. یکی از نکاتی که می توان در مورد این دستگاه گفت این است که صدای کمی دارد و به همین دلیل این دستگاه را به عنوان یکی از آرام ترین میکروفن های استودیویی در سراسر جهان می شناسند و شاید به خاطر همین است که از آن برای ضبط گیتارهای صوتی و کوبه ای استفاده می کنند.

 

 • میکروفنShure SM7B Vocal Dynamic

این نوع میکروفن (SM7B) به طور معمول دارای یک فرکانس صاف، مسطح و یک فرکانس گسترده است که برای ضبط وکال، آواز، موسیقی، گفتار و همچنین دوبلوری بسیار مناسب است. از این دستگاه در خیلی از استودیوهای دنیا برای ضبط استفاده می کنند و حتی در چند سال اخیر هم مورد توجه خیلی از خواننده های مطرح بین المللی مانند آنتونی کیدیس و جیمز هتفیلد قرار گرفته است. در ضمن ما یک آموزش ساخت پادکست حرفه ای را در بیتستان برای شما آماده کرده ایم که می توانید به واسطه کلیک روی لینک آبی رنگ اطلاعات بیشتری در رابطه با آن کسب کنید.

 

میکروفن وکالیستی

 

برای انتخاب میکروفن مناسب خوانندگی ، باید توجه داشته باشید که از این میکروفن مشهور حتی خواننده مطرح و بین المللی مانند مایکل جکسون هم در یکی از بزرگ ترین آلبوم هایش که فروش خیلی زیادی هم کرد به نام Thriller استفاده کرده است و این نشان می دهد که ارزش این را دارد که از این میکروفن استفاده کنید. یکی از نکات جالب توجه در مورد این دستگاه این است که از یک محافظ بسیار حرفه ای و عالی استفاده می کند که در برابر بخار الکترومغناطیسی از SM7B محافظت می کند و حتی در بخش رادیو هم از آن استفاده می شود.

 

 • میکروفن Sennheiser MD 421 II Cardioid Dynamic Mic

میکروفن مدل MD 421 II یکی از دستگاه های بسیار مقاوم و کاربردی است که یکی از شناخته شده ترین ها در جهان به شمار می رود. کیفیت صدای این دستگاه بسیار عالی است و این امکان را برای اشخاصی که اقدام به ضبط وکال با هر شرایطی دارند، فراهم می کند. این نمونه می تواند در انتخاب میکروفن مناسب خوانندگی به شما کمک شگفت انگیزی کند.

 

میکروفن دوبلوری

 

میکروفن مدل MD 421 II دارای یک دیافراگم بزرگ است که سطح فشار صداهای بالا را به صورت کامل تحت اختیار خودش قرار می دهد و برای ضبط وکال و همچنین صداهای بلند مانند گیتار یا طبل بسیار مناسب و کاربردی است. به خاطر برخوردار بودن از الگوی کاردیوئید و همچنین کنترل باس پنج موقعیتی، از این میکروفن به عنوان یکی از گزینه های بسیار ایده آل و مناسب برای ضبط وکال، سازهای متفاوت، آوازهای گروهی و همچنین گوینده های پخش رادیو یاد می کنند.

 

تکنیک هایی برای بهبود ضبط‌ وکال

به هنگام ضبط وکال بایستی یک سری نکات را رعایت نمایید که در اینجا به مهم ترین آنها اشاره ای کوتاه خواهیم داشت:

 

 • انتخاب میکروفن مناسب خوانندگی

به همان اندازه که صدای افراد متفاوت هستند، به همان اندازه هم میکروفن ها نسبت به یکدیگر تفاوت دارند و باید برای هر صدای به خصوصی یک میکروفن مناسب تهیه کنید تا روند ضبط وکال ساده تر انجام شود.

 

 • نحوه صحیح قرار دادن میکروفن

همیشه این صدای خواننده نیست که قرار است از طریق میکروفن پخش شود. برخی مواقع نیاز دارید که صدای سازها را ضبط کنید و یا آن را از زاویه ای دیگر با صدایی کمتر ضبط نمایید. به هر حال بایستی به صورت تخصصی مکان این دستگاه را تغییر دهید تا فرکانس های بالا به فرکانس های پایین، میانی و بم تغییر شکل دهند و این باعث می شود تا واکنش میکروفن نسبت به فرکانس ها عوض شود.

 

 • نزدیک بودن منبع صوت به میکروفن

هر چه خواننده و وکالیست به اندازه 2 یا 3 سانتی متر به میکروفن نزدیک شود باعث افزایش حجم فرکانس های بم می شود و اگر خیلی از دستگاه دور باشد به طبع صدا ضعیف و نامفهوم خواهد شد و این امکان وجود دارد که این مورد مشکل ساز شود. بنابراین باید سعی نمایید که فاصله متعادلی را بین خواننده و میکروفن برقرار نمایید. یکی از ابزاری که می تواند این فاصله را تضمین کند، پاپ فیلتر است که به روشی کاملاً بهینه صدای وکال ضبط خواهد شد.

 

 • استفاده از هدفون های مناسب

در انتخاب هدفون نیز بایستی خیلی هوشمندانه عمل کنید و سعی کنید مدلی را انتخاب نمایید که بیشترین احساس راحتی را به خواننده منتقل کند. هرگاه که وکالیست از هدفون های پشت باز استفاده می کند این توانایی را دارد که بتواند تا حدودی صدای اصلی خودش را زمانی که هیچگونه افکتی روی آن قرار ندارد، بشنود. اما اگر از هدفون پشت بسته استفاده می کند با توجه به ایزولیشن کاملی که وجود دارد این امکان وجود دارد که تنها صدایی را بشوند که در همان لحظه توسط میکروفن ضبط می شود. در آخر توجه داشته باشید که برای مشاهده و کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید هدفون وارد لینک آبی رنگ شوید.

 

میکروفون ینمای مدل Y20

 • نوع کاربری : وکال، سخنرانی
 • رابط : جک 3.5 میلی متری صدا
 • فیلتر نرم کنندگی صدا: ندارد

حدود قیمت : ۷۳۷,۹۰۰ تومان

میکروفون استودیویی مدل SF-910

 • نوع کاربری : وکال، ساز آکوستیک، سخنرانی
 • رابط : جک 3.5 میلی متری صدا
 • منبع تغذیه : مستقل

حدود قیمت : ۳۲۲,۰۰۰ تومان

میکروفون کاردیود بویا مدل BY-MM1

 • نوع کاربری: وکال
 • رابط: جک 3.5 میلی متری صدا
 • منبع تغذیه: مستقل

حدود قیمت : ۷۰۰,۰۰۰ تومان

میکروفن استودیویی یانمای مدل Q8

 • نوع کاربری: وکال، ساز آکوستیک، سخنرانی
 • رابط: جک 3.5 میلی متری صدا
 • منبع تغذیه: مستقل
 • فیلتر نرم کنندگی صدا: دارد

حدود قیمت : ۱,۹۰۰,۰۰۰ تومان

میکروفون ینمای مدل SF-666

 • نوع کاربری:وکال،سخنرانی
 • رابط:جک 3.5 میلی متری صدا
 • فیلتر نرم کنندگی صدا:ندارد
 • فیلتر برش فرکانس‌های پایین:دارد

حدود قیمت : ۴۷۵,۰۰۰ تومان

میکروفون یانمای مدل SF-777 USB

 • نوع کاربری:وکال، ساز آکوستیک، آمپ گیتار الکتریک، پیانو
 • رابط:پورت USB
 • منبع تغذیه:پورت USB
 • فیلتر نرم کنندگی صدا:دارد
 • فیلتر برش فرکانس‌های پایین:دارد

حدود قیمت : ۱,۵۰۰,۰۰۰ تومان

میکروفون مدل ECM-DS70P غیر اصل

 • نوع کاربری:وکال، سخنرانی
 • رابط:جک 3.5 میلی متری صدا
 • فیلتر نرم کنندگی صدا:ندارد
 • فیلتر برش فرکانس‌های پایین:ندارد

حدود قیمت : ۸۵,۰۰۰ تومان

میکروفن کاندنسر ماونو مدل FAIRY

 • نوع کاربری:وکال، ساز آکوستیک، آمپ گیتار الکتریک، پیانو، سخنرانی
 • رابط:پورت USB
 • منبع تغذیه:پورت USB
 • فیلتر برش فرکانس‌های پایین:دارد

حدود قیمت : ۳,۵۰۰,۰۰۰ تومان

میکروفون کندانسر بویا مدل BY-PVM1000

 • نوع کاربری:وکال، سخنرانی
 • رابط:XLR
 • منبع تغذیه:باتری

حدود قیمت : ۲,۲۵۰,۰۰۰ تومان

میکروفون استودیویی بویا مدل BY-M1000

 • نوع کاربری:وکال، سخنرانی
 • رابط:XLR
 • منبع تغذیه:فانتوم پاور +24 ولت
 • فیلتر نرم کنندگی صدا:ندارد
 • فیلتر برش فرکانس‌های پایین:دارد

حدود قیمت : ۴,۲۰۰,۰۰۰ تومان

میکروفن کاندانسر بویا مدل BY-MC2

 • نوع کاربری:سخنرانی
 • رابط:پورت USB
 • منبع تغذیه:پورت USB
 • فیلتر نرم کنندگی صدا:ندارد

حدود قیمت : ۲,۱۵۶,۰۰۰ تومان

میکروفن کاندنسر جی. تی. آر مدل STD 700

 • نوع کاربری:وکال، ساز آکوستیک، آمپ گیتار الکتریک
 • رابط:پورت USB
 • منبع تغذیه:پورت USB
 • فیلتر نرم کنندگی صدا:دارد
 • فیلتر برش فرکانس‌های پایین:دارد

حدود قیمت : ۴,۵۵۰,۰۰۰ تومان

میکروفن داینامیک جاسکو مدل 2000

 • نوع کاربری:وکال، ساز آکوستیک، پیانو
 • رابط:XLR
 • منبع تغذیه:فانتوم پاور 48 + ولت
 • فیلتر برش فرکانس‌های پایین:دارد

حدود قیمت : ۸,۸۵۰,۰۰۰ تومان

میکروفن شاتگان بویا مدل MM1 Plus

 • نوع کاربری:وکال
 • رابط:جک 3.5 میلی متری صدا
 • منبع تغذیه:مستقل

حدود قیمت : ۱,۳۰۰,۰۰۰ تومان

میکروفون استودیویی یانمای مدل SF-900

 • نوع کاربری:وکال، سخنرانی
 • رابط:پورت USB
 • منبع تغذیه:پورت USB
 • فیلتر نرم کنندگی صدا:ندارد

حدود قیمت : ۳,۵۰۰,۰۰۰ تومان

میکروفن کاندانسر الکترون مدل UM110

 • نوع کاربری:وکال، ساز آکوستیک، اور هد درام، آمپ گیتار الکتریک، پیانو، سخنرانی
 • رابط:پورت USB
 • منبع تغذیه:پورت USB

حدود قیمت : ۲,۸۵۰,۰۰۰ تومان

میکروفون کاندنسر استودیویی الکترون مدل MC001

 • نوع کاربری:وکال
 • رابط:XLR
 • منبع تغذیه:فانتوم پاور 48 + ولت

حدود قیمت : ۲,۵۰۰,۰۰۰ تومان

میکروفون کندانسر کامیکا مدل STM-USB

 • نوع کاربری:وکال، ساز آکوستیک، اور هد درام، آمپ گیتار الکتریک، پیانو، سخنرانی
 • رابط:پورت USB
 • منبع تغذیه:پورت USB

حدود قیمت : ۴,۸۷۴,۴۰۰ تومان

میکروفن کاندنسر ماونو مدل AU-BM10

 • نوع کاربری:سخنرانی
 • رابط:پورت USB
 • منبع تغذیه:پورت USB
 • فیلتر نرم کنندگی صدا:ندارد

حدود قیمت : ۱,۶۶۶,۰۰۰ تومان

میکروفون بیرداینامیک مدل Classis GM306

 • نوع کاربری:سخنرانی
 • رابط:XLR
 • منبع تغذیه:فانتوم پاور 48 + ولت

حدود قیمت : ۷,۴۲۰,۰۰۰ تومان

میکروفون استودیویی بویا مدل BY-M800

 • نوع کاربری:وکال، سخنرانی
 • رابط:XLR
 • منبع تغذیه:فانتوم پاور +24 ولت
 • فیلتر نرم کنندگی صدا:دارد
 • فیلتر برش فرکانس‌های پایین:دارد

حدود قیمت : ۳,۷۰۰,۰۰۰ تومان

میکروفن کاندنسر جی.تی.آر مدل STD-600

 • نوع کاربری:وکال، ساز آکوستیک، اور هد درام، سخنرانی
 • رابط:XLR
 • منبع تغذیه:فانتوم پاور 48 + ولت
 • فیلتر نرم کنندگی صدا:دارد
 • فیلتر برش فرکانس‌های پایین:دارد

حدود قیمت : ۳,۱۸۲,۵۰۰ تومان

میکروفن کاندنسر الکترون مدل USB K5

 • نوع کاربری:وکال
 • رابط:پورت USB
 • منبع تغذیه:پورت USB

حدود قیمت : ۲,۴۹۰,۰۰۰ تومان

میکروفون کاندنسر استودیو الکترون مدل CX 5

 • نوع کاربری:وکال، ساز آکوستیک، اور هد درام، آمپ گیتار الکتریک، پیانو، سخنرانی
 • رابط:XLR
 • منبع تغذیه:فانتوم پاور 48 + ولت

حدود قیمت : ۸,۶۰۰,۰۰۰ تومان

میکروفون بویا مدل BY-VM01

 • نوع کاربری:وکال
 • رابط:جک 3.5 میلی متری صدا
 • منبع تغذیه:باتری

حدود قیمت : ۵۰۰,۰۰۰ تومان

میکروفون کاندنسر استودیو الکترون مدل Beta 5

 • نوع کاربری:وکال
 • رابط:XLR
 • منبع تغذیه:فانتوم پاور 48 + ولت

حدود قیمت : ۴,۶۰۰,۰۰۰ تومان

میکروفون YIN WEI مدل YWZ001M New Pack

 • نوع کاربری:سخنرانی
 • رابط:جک 3.5 میلی متری صدا
 • منبع تغذیه:مستقل
 • فیلتر نرم کنندگی صدا:ندارد
 • فیلتر برش فرکانس‌های پایین:ندارد

حدود قیمت : ۲۳۰,۰۰۰ تومان

میکروفون بیرداینامیک مدل Classis GM105

 • نوع کاربری:سخنرانی
 • رابط:XLR
 • منبع تغذیه:فانتوم پاور 48 + ولت

حدود قیمت : ۳,۸۵۰,۰۰۰ تومان

میکروفون بیرداینامیک مدل Classis GM305

 • نوع کاربری:سخنرانی
 • رابط:XLR
 • منبع تغذیه:فانتوم پاور 48 + ولت

حدود قیمت : ۷,۱۴۰,۰۰۰ تومان

میکروفون کندانسور اس ای الکترونیکس مدل X1 A

 • نوع کاربری:وکال، ساز آکوستیک، آمپ گیتار الکتریک
 • رابط:XLR
 • منبع تغذیه:فانتوم پاور 48 + ولت
 • فیلتر نرم کنندگی صدا:ندارد
 • فیلتر برش فرکانس‌های پایین:دارد

حدود قیمت : ۶,۲۵۰,۰۰۰ تومان

میکروفن کاندنسر شور مدل PGA81-XLR

 • نوع کاربری:ساز آکوستیک
 • رابط:XLR
 • منبع تغذیه:فانتوم پاور 48 + ولت

حدود قیمت : ۴,۱۳۲,۵۰۰ تومان

برای اینکه از خدمات ما بهتر استفاده کنید وارد بخش راهنما سایت شوید.

برای مشاهده آموزش نصب ویدیویی اینجا کلیک کنید.

راستی! برای مشاهده ویدیو آموزشی رایگان و کاربردی وارد کانال یوتیوب بیتستان شوید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

محصولات آموزشی که باید ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با خرید عضویت ویژه به صدها وی اس تی ، پلاگین و… همچنین فیلم های آموزشی به صورت رایگان دسترسی خواهید داشت.

نوشته های مرتبط