وسایل آهنگسازی که برای شروع به آن احتیاج دارید چیست؟ [2023]

وسایل آهنگسازی

تهیه کردن وسایل آهنگسازی برای تمامی افراد علاقه‌مند به هنر و فن آهنگسازی به ویژه آن‌هایی که به تازگی شروع به ساخت موسیقی کرده و عاشق ضبط صدا، میکس و مسترینگ آهنگ‌ها هستند یکی از ضروریات است. چرا که وجود این تجهیزات کمک می‌کند تا توانایی‌ها و مهارت‌های خود را در حوزه آهنگسازی ارتقای بیشتری داده و توانمندی و استعدادهای خود را به رخ بکشید.

در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که وسایل آهنگسازی که برای شروع به آن احتیاج دارید چیست و سپس برخی از مزایای آهنگسازی را بیان کنیم. پس اگر تمایل به شروع این فن و هنر داشته و در ابتدای این راه هستید با ما همراه باشید .

headphone

وسایل آهنگسازی

برای آغاز کار آهنگسازی و ادامه این هنر و فن، به تجهیزاتی از قبیل کارت صدا، میدی کنترلر و هدفون مانیتورینگ نیاز دارید. اسپیکر مانیتورینگ و نرم افزار آهنگسازی دیگر ابزارهای مورد نیاز برای انجام این کار هستند.

 

وسایل آهنگسازی

 

یکی دیگر از تجهیزات برای شروع این کار میکروفون است. هرچند این ابزار جزو وسایل ضروری به نظر نمی‌رسد؛ اما با این حال تهیه کردن آن خالی از لطف نیست. به ویژه اینکه ممکن است در میانه‌های راه به آن نیاز پیدا کنید.

از سوی دیگر برای انجام این کار به یک وبسایت نیز نیاز دارید تا بتوانید به مراجعه به آن تازه‌ترین صداها را برای ساخت موسیقی مورد نظر خود دانلود کنید. در ادامه به شرح مختصری در مورد این ابزارها و معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

کارت صدا

کارت صدا به ابزاری گفته می‌شود که قادر به برقراری اتصال میان میکروفون و سایر تجهیزات صوتی به کامپیوتر است. کارت‌های صدا این قابلیت و امکان را دارند که سیگنال‌های آنالوگ را به اطلاعات صوتی دیجیتالی تبدیل نمایند. در این صورت کامپیوتر قادر به پردازش این اطلاعات خواهد بود.

در واقع کارت صدا می‌تواند صدای دیجیتالی را با نوعی اتصال به کامپیوتر انتقال داده و یا این فرآیند را به صورت معکوس اجرا کند. طی این پروسه اطلاعات حاوی صدای دیجیتال پس از دریافت شدن از کامپیوتر به سیگنال‌های آنالوگ تبدیل خواهند شد تا کاربر بتواند این صدا را از طریق تجهیزاتی از قبیل هدفون و یا مانیتور استودیویی بشنود.

کارت صدا

برای خرید کارت صدا پیش از هر چیز باید به نوع ورودی‌ها و خروجی‌های این ابزار دقت داشته باشید. تعداد این پورت‌ها و نوع ورودی‌ها و خروجی‌ها به این عامل بستگی دارد که شما می‌خواهید چه چیزی ضبط کنید و یا نیاز و مصارف شما در چه حد و اندازه‌ای است.

بسته به این عوامل کارت‌های صدا در انواع مختلف و با پورت‌های متنوع طراحی می‌شوند. برخی از این تجهیزات دارای دو کانال بوده و برخی می‌توانند صدها کانال صدا را ضبط کنند. برای آهنگسازی و برای شروع به  این کار، یک جفت ورودی هم کفایت می‌کند. اگر میکروفون شما از نوع کاندنسر است، باید پری امپ میکروفون کارت صدای شما از نوع فانتوم پاور انتخاب شود .

 

میدی کنترلر

میدی کنترلر یکی از سخت افزارهایی است که برای شروع کار آهنگسازی به آن نیاز پیدا خواهید کرد. این ابزارها می‌توانند به کنترل ورودی و خروجی سیگنال به سیستم کامپیوتری شما دست بزنند. این تجهیزات را می‌توان نوعی کیبورد و یا حتی ارگ به شمار آورد. اما مانند ارگ به صدا، ریتم و .. تجهیز نشده‌اند.

این سیستم‌ها دارای کلاویه پیانویی بوده و چندین کلید و اسلایدر نیز دارند. کلیدهای به کار رفته در این تجهیزات کمک می‌کند تا دیتاهای ساطع شده از دستگاه به ماژول‌های صدا و نرم افزارهای کامپیوتری هدایت شود.

میدی کنترلر

ویژگی اصلی این ابزارها انعطاف پذیری آن‌ها است که کمک می‌کند تا کل بازه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موسیقی مدرن، تحت کنترل و مدیریت قرار بگیرد. این سیستم‌ها در انواع مختلف داو، دیجی، لانچ پد و … ساخته شده و در بازار وجود دارند.

از هر کدام می‌توانید برای دستیابی به هدف خاصی استفاده کنید. برای نمونه داو کنترلر، به منظور کنترل نرم افزار آهنگسازی ایجاد شده و با استفاده از آن می‌توانید به ضبط صدا و ویرایش و یا ساخت اتومیشن دست بزنید. یا دی جی کنترلرها در واقع نوعی تجهیزات سخت افزاری به شمار می‌روند که بدون متصل شدن به یک لپ تاپ و یا نرم افزارهای میکس از امکان پخش و یا ویرایش برخوردار نیستند.

در واقع وظیفه میدی کنترلرهای دی جی، هدایت و کنترل نرم افزار است. با استفاده از لانچ پد کنترلر امکان اتصال به نرم افزارهایی از قبیل اف ال استودیو را به دست خواهید آورد و یا این امکان را دارید که از بخش‌های مختلف موسیقی استفاده کرده و یا به بازآفرینی آن دست بزنید.

لانچ پد کنترلرها در حالت معمول شامل ۶۴ پد بوده و می‌توانید با اتصال آن به نرم‌افزارها یک آهنگ را به چند بخش و یا چند قطعه کوچک تر تقسیم بندی نمایید و یا به شکلی دیگر به اجرا در بیاورید.

 

هدفون مانیتورینگ

هدفون مانیتورینگ که به آن هدفون استودیویی نیز گفته می‌شود به منظور انتشار صداهای نزدیک به رکورد اصلی در فرایند ضبط صدا، طراحی و تولید شده است.

هدفون مانیتورینگ

 

این تجهیزات برای مانیتور کردن هنگام ضبط و یا میکس کردن صداها موارد مصرف و کاربرد فراوانی را به خود اختصاص داده‌اند. همان‌طور که می‌دانید مانیتورینگ به عملیاتی گفته می‌شود که طی آن موسیقی و جنبه‌های مختلف موسیقائی و فنی آن مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته و آنالیز می‌شود.

برای این کار به هدفونی نیاز به پیدا می‌کنید که بتواند صدا را به دقیق‌ترین شکل و حالت ممکن منتشر سازد. این هدفون باید بتواند هر کدام از نت‌ها را به صورتی کاملا واضح تشخیص داده و دریافت کند تا شما بتوانید بر اساس اطلاعات دریافت شده تنظیمات مناسب را در سطوح صدا انجام دهید.

 

اسپیکر مانیتورینگ

یکی دیگر از تجهیزات لازم برای آغاز به کار آهنگسازی، اسپیکر مانیتورینگ است. همان‌طور که می‌دانید برای افرادی که تنظیم کننده آهنگ بوده و یا تمایل به میکس آهنگ‌هایشان دارند، شنیده شدن دقیق المان‌های مختلف در یک آهنگ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

اسپیکر مانیتورینگ

پس بهتر است از همین ابتدای کار به این موضوع توجه داشته و به کیفیت صداها دقت کنید. بهترین اقدامی که می‌توانید انجام دهید فراهم کردن یک اسپیکر مانیتورینگ با کیفیت بالا است. این تجهیزات در واقع نوعی اسپیکر خاص بوده که برای شرایط استودیویی طراحی و تولید شده‌اند.

با استفاده از این ابزارها می‌توانید تمامی اشکالات و ایرادهای موجود در صدا را پیدا کرده و فرکانس‌ها و صداهای نامطلوب ایجاد شده را از بین ببرید. به ویژه اگر تمایل دارید به صورت حرفه‌ای در زمینه ساخت موسیقی فعالیت داشته باشید بهتر است در مرحله ضبط صدا به صدا سازی دست زده و صداهای مناسب را در مرحله ضبط بگیرید تا در فرایند میکس با اشکالات کمتری مواجه شوید. از آنجایی که این محصولات با دقت بسیار بالایی ساخته می‌شوند پس شما را به هدف و نتیجه مطلوب و مورد نظرتان خواهند رساند.

 

نرم افزار آهنگسازی

نرم افزار آهنگسازی به طور کلی به نرم‌افزارها و یا برنامه‌هایی گفته می‌شود که به وسیله شرکت‌های معتبر تولید ابزارهای ساخت موسیقی، طراحی و تولید شده‌اند. با وجود این برنامه‌ها و استفاده مناسب از آن‌ها می‌توانید بدون هیچ گونه محدودیتی آهنگ‌های مد نظر خود را بسازید و به بهبود کیفیت آن‌ها نیز اقدام کنید.

 

نرم افزار آهنگسازی

 

در حال حاضر نرم افزارهای بسیار زیادی برای ساخت موسیقی، ویرایش صدا و یا تنظیم آن، فرآیند میکس و .. ساخته شده‌اند. هر کدام از نرم افزارها و اپلیکیشن‌های طراحی شده برای آهنگسازی از مزایا و معایب مخصوص به خود برخوردار شده و نقاط قوت و ضعف مخصوص به خود را هم دارند.

از این میان برخی آنچنان که باید کارایی نداشته و یا قدرت و توان کافی برای ساخت موسیقی مورد نظر شما را ندارند. از سوی دیگر وجود این نرم‌افزارها برای شروع آهنگسازی ضرورت دارد. پس بهتر است با این نرم افزارها آشنا شده و بهترین آن‌ها را برای آهنگسازی انتخاب کنید.

برای شناخت بهتر این این برنامه‌ها باید در ابتدا محیط کاربری آن‌ها را مد نظر قرار داده و میزان دسترسی به امکانات آن‌ها را بسنجید. سپس فرایند ساخت آهنگ و یا ویرایش صدا و .. . را در نظر بگیرید.

از جمله مهمترین نرم افزارهای موجود در این حوزه می‌توان به نرم افزار اف ال استودیو، نرم افزار کیوبیس و … اشاره کرد.

 

میکروفون

یکی از ابزارهای ساخت آهنگ که البته و همان‌طور که پیش از این نیز اشاره شد، وجود آن برای شروع این کار چندان ضرورتی هم ندارد، میکروفون است. میکروفون به دستگاهی گفته می‌شود که قادر است انرژی صوتی دریافت شده را به انرژی الکتریکی تبدیل کند.

 

میکروفون

 

سیگنال‌های تولید شده آنالوگ توسط این ابزارها به وسیله کامپیوتر این کد شده و سپس در قالب داده‌های دیجیتالی ذخیره می‌گردند. در حال حاضر انواع مختلفی از این تجهیزات توسط تولیدکنندگان مختلف طراحی شده و در بازار مصرف وجود دارند که شما می‌توانید از میان آن‌ها محصول مناسب را برای آهنگسازی انتخاب و خریداری کنید.

از جمله این سیستم‌ها می‌توان به میکروفون‌های خازنی، داینامیک، روبانی و .. اشاره کرد. نکته‌ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که از میان این محصولات، میکروفون‌های خازنی برای ضبط موسیقی و یا استودیوهای موسیقی چندان مناسب به نظر نمی‌رسند.

 

وبسایت آهنگسازی

علاوه بر نرم افزارهای آهنگسازی، شما در برای انجام این کار به یک وب سایت آهنگسازی نیز نیاز دارید. برای اینکه بتوانید با مراجعه به آن جدیدترین صداها را برای آهنگسازی دانلود نموده و مورد استفاده قرار دهید. در حال حاضر سایت‌های بسیار زیادی طراحی و راه اندازی شده‌اند که می‌توانید برای این کار به آن‌ها مراجعه کنید.

یکی از مهمترین این وبسایت‌ها وب سایت بیتستان است. این سایت در زمینه نرم افزارهای آهنگسازی از قبیل وی اس تی، پلاگین، سمپل آهنگسازی و … فعالیت داشته و امکانات جالب توجهی را در اختیارکاربران قرار می‌دهد.

بیتستان

همان‌طور که می‌دانید وی اس تی در واقع نوعی نرم افزار جانبی بوده که به طور کاملا مستقیم بر روی نرم افزار آهنگسازی اضافه شده و کاربران می‌توانند از طریق آن از سازهای مجازی که در قالب نرم‌افزار تولید شده‌اند استفاده کنند.

پلاگین آهنگسازی هم به مجموعه‌ای از نرم‌افزارها اطلاق می‌گردد که برای افزایش کیفیت صدا و افکت در نرم افزارهای آهنگسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلاگین‌ها را می‌توان در چند گروه اصلی داخلی، خارجی، نرم افزاری، سخت افزاری، افکت و پلاگین افزایش کیفیت صدا و تصحیح فرکانس دسته بندی کرد. اگر نیاز به نرم افزارهای مرتبط با موسیقی دارید همین الان می توانید با خرید عضویت ویژه بیتستان به هزاران فایل تست شده دسترسی داشته باشید.

 

مزایای آهنگسازی

آهنگ سازی یکی از هنرهای بسیار پرطرفدار و فنون قابل توجه و نوعی کسب و کار و یا شغل به شمار می‌رود. نواختن آهنگ و ساخت آن، علاوه بر سر گرم کردن افراد می‌تواند به آن‌ها لذت و آرامش خاطر فراوانی هم هدیه کند.

به طور کلی موسیقی می‌تواند تاثیرات بسیار زیادی را بر روی افکار یک فرد ایجاد نموده و به احساسات و رفتار او نیز شکل بدهد. نواختن موسیقی و یا گوش کردن به آن به تحریک مغز منجر شده و ظرفیت ذهنی را افزایش می‌دهد. لذا می‌توان از آن برای تغییر شکل مغز، افزایش قدرت آن و یا بهبود مهارت‌های شناختی استفاده کرد.

 

مزایای آهنگسازی

 

از آنجایی که نواختن موسیقی به تمرین زیادی نیاز داشته و لازم است به سازماندهی و برنامه ریزی منظمی دست بزنید پس با آهنگسازی، قادر به مدیریت هرچه بهتر زمان و استفاده بهتر از آن خواهید بود. از سوی دیگر برای یادگیری این هنر نیاز به صرف زمان و تلاش فراوان دارید. پس به مرور زمان صبر را خواهید آموخت.

شما نمی‌توانید هیچ کدام از قطعات موسیقی مد نظرتان را برای اولین بار به صورت بی نقص اجرا کنید. پس نیاز به بارها تمرین و تکرار دارید. این هنر نیاز به هماهنگی چشم، ذهن، دست و سایر اعضای بدن دارد. پس با آهنگسازی می‌توان به بهبود هماهنگی‌های جسمی و ذهنی کمک رساند.

خواندن نت‌های موسیقی، شمارش آن‌ها، ریتم‌ها و … به بهبود مهارت‌های ریاضی نیز کمک کرده و توانایی درک مطلب را افزایش می‌دهد. افزایش تمرکز، کاهش استرس و .. . از دیگر مزایای آهنگسازی است.

 

نتیجه گیری

آهنگسازی در واقع نوعی هنر بوده و با خلق و تولید یک اثر در ارتباط قرار می‌گیرد. آهنگسازان با توجه به دانش موسیقایی که به دست آورده‌اند نوعی اثر هنری را به وجود می‌آورند. برای انجام این کار مانند دیگر هنرها و کسب و کار ها علاوه بر داشتن استعداد و علاقه کافی، به وسایل و ابزارو تجهیزاتی نیز نیاز پیدا خواهید کرد.

در این مقاله برخی از مهمترین وسایل آهنگسازی که برای شروع به آن احتیاج دارید را معرفی نموده و به ارائه توضیحاتی مختصر در مورد هر کدام پرداختیم. وجود این ابزارها و استفاده صحیح از آن‌ها نقش بسیار موثری در تقویت مهارت‌های آهنگسازی شما داشته و می‌تواند به موفقیت و پیشرفت بیشتر شما کمک کند.

5/5 - (2 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد