دیلی چیست؟

در این آموزش به پاسخ سوال پلاگین دیلی چیست؟ | پلاگین دیلی | پلاگین دیلی 2 در اف ال استودیو و پلاگین Delay خواهیم پرداخت.پلاگین دیلی 2 در اف ال استودیو افکتی است که در جهت ایجاد بازتاب صدایی در فواصل زمانی مشخص می باشد.

 

پلاگین دیلی 2 در اف ال استودیو

 

پلاگین دیلی چیست؟

بگذارید با یک مثال ساده به پاسخ سوال پلاگین دیلی چیست؟ بپردازیم.وقتی به کوه می روید و در آنجا فریاد می زنید ، صدا عینا به همان شکل به شما باز خواهد گشت ، این دقیقا همان پلاگین دیلی است.پلاگین دیلی 2 در اف ال استودیو دارای قابلیت کنترل پنینگ و اجرای استریو ( Stereo ) پردازش روی صدا می باشد.

 

در مقالات آموزشی گذشته به آموزش پنینگ در موسیقی پرداخته شد.

 

کاربرد پلاگین Delay 2 در اف ال استودیو

  • فضاسازی صدا ها در میکس
  • افزایش استریو میکس در پروژه
  • ایجاد تغییر در تُن صدایی و کشش نُت ها
  • ایجاد طنین و صدای زیباتر از صدای موجود

 

در مقالات آموزشی گذشته به آموزش پنینگ در موسیقی پرداخته شد.

 

موارد استفاده

  • درامز ( Snare ، Clap )
  • وکال ( صدای خواننده )
  • سازهای دیجیتال و لایو

نکته قابل توجه در پاسخ به سوال دیلی چیست؟

بهترین زمان استفاده از پلاگین Delay زمانی است که فاصله نت ها دارای زمانهای خالی زیاد و متعدد باشند.مقدار تاثیر پلاگین دیلی را بسیار اندک تنظیم نموده و نیز میزان درصد ترکیب آن را در خروجی را در حد امکان کاهش دهید.تاثیر اجرای پلاگین دیلی 2 در اف ال استودیو روی تراکها و در کل آهنگ بیشتر از آنچه شنیده شود باید احساس شود.

پارامترهای پلاگین دیلی 2 در اف ال استودیو

Input Section

به شما اجازه می دهد تا حجم و حرکت سیگنال ورودی را تنظیم کنید.

 

دیلی چیست؟

 

(Panning knob (PAN – پیکربندی سیگنال ورودی را تنظیم می کند.

(Volume knob (VOL – حجم سیگنال ورودی را تنظیم می کند.

Feedback Section – گزینه های مختلف برای بازخورد echo را تنظیم می کند.

 

پلاگین Delay

 

Normal/Inverted/Ping Pong – داده های استریو را با سیگنال ورودی سازگار و معکوس کانال های چپ و راست در بازخورد را تغییر می دهد.(بنابراین اگر ورودی به سمت راست قرار می گیرد، بازخورد به سمت چپ حرکت می کند)؛ اما کانال های چپ و راست را برای هر اکو تولید شده مکررا سوئیچ می کند.( ایجاد افکت Ping Pong ).

 

(Volume knob (VOL – حجم بازخورد یا برگشت صدا را تنظیم می کند.این تنظیم حداکثر بازخورد را ایجاد می کند.

 

(Cutoff knob (CUT – مقدار فرکانس Cutoff برای بازخورد یا برگشت صدا را تنظیم می کند. این ویژگی، این امکان را به شما می دهد تا echo را پس از خنثی شدن، از بین ببرید تا اثر طبیعی بیشتری داشته باشید.

 

Time Section

شامل تنظیمات زمان تاخیر در افکت است.

 

پلاگین Delay 2

 

(Time knob (TIME – زمان تأخیر سیگنال (و مقدار زمان بین بازخورد در بازخورد) را تنظیم می کند.این تنظیم بر پایه سرعت ( Tempo ) است.اگر می خواهید زمان را به تعداد دقیق مراحل تنظیم کنید، روی دکمه Time کلیک راست کنید و از پنجره منوی بازشو لیستی از موارد پیش تنظیم را انتخاب کنید.

 

در مبحث قبل از آموزش اف ال استودیو به پاسخ سوال تمپوی آهنگ چیست؟ پرداخته شد.

 

Steps – هر کدام به 48 قسمت تقسیم می شوند، بنابراین شما می توانید 1/3 کامل را تنظیم کنید.نگه داشتن Ctrl برای تنظیم خوب و چک کردن نوار را به شما توصیه می کنیم.

 

(Stereo Offset knob (OFS – به شما این امکان را می دهد که یک کانال صوتی چپ یا راست را تنظیم کنید و در نتیجه پانورامای ثانویه ای از تأخیر را ایجاد کنید.برای به تأخیر انداختن کانال سمت چپ، چرخاندن دستگیره به سمت چپ.برای تأخیر کانال راست، به سمت راست بکشید.برای برداشتن فاصله زمانی بین کانال ها، دکمه تنظیم مجدد (راست کلیک بر روی دکمه و انتخاب دستور Reset).

 

Dry Section

میزان اثر گذاری تمامی افکت های اعمال شده را در پلاگین دیلی 2 در اف ال استودیو از طریق پیچ ولوم ( Vol ) موجود کنترل می کند.