در قسمت قبل از آموزش اف ال استودیو به مفاهیم آموزش مقدماتی اف ال استودیو پرداخته شد.و به صورت ویدیویی و کاملا رایگان مطالبی را تقدیم حضورتان کردیم.در ادامه به بررسی به بخش دوم از آموزش و آشنایی با محیط اف ال استودیو خواهیم پرداخت.

 

آموزش اف ال استودیو

در ادامه آموزش مقدماتی اف ال استودیو به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت.

  • پترن در اف ال استودیو ( Pattern )
  • چنل رک ( Channel Rack )

 

پترن در آموزش مقدماتی اف ال استودیو

خب در بخش قبلی آموزش اف ال استودیو12 با نحوه ساخت Pattern آشنا شدید، همانطور که می دانید  Pattern های ساخته شده در ابتدا خالی هستند. شاید این سوال را از خودتان بپرسید که برای اینکه بین پنج Pattern یکسان یکی را منحصر به فرد کنیم چه باید کرد؟جواب بسیار ساده است، با کلیک روی کشوی مثلثی شکل کنار اسم Pattern گزینه ی Make Unique را انتخاب کنید.این کار الگوی مورد نظر را از بقیه مجزا می کند.برای تغییر ریتم در پایان هر میزان و ایجاد تنوع در الگو های تکراری کاربر فراوان دارد.

 

آموزش مقدماتی اف ال استودیو

 

جزییات پترن در اف ال استودیو

پترن در اف ال استودیو دارای امکاناتی نظیر تغییر نام و تغییر رنگ است. همانطور که در بالا می بینید با کلیک روی گزینه Rename And Color می توانید این تغییرات را به دلخواه انجام دهید.این کار باعث سهولت در یادآوری محتویات آنها می شود و همچنین اگر نام و رنگ یک Pattern را با توجه به محتویات آن تعیین کنید. با کلیک راست در ابتدای هر لاین و با انتخاب گزینه Auto Name ، نام و رنگ الگو به لاین مورد نظر انتقال می یابد. این کار سرعت عمل فرایند تنظیم را بالا برده و باعث قابل فهم بودن پروژه شما خواهد شد.

 

در ادامه بخوانید : بهترین سیستم عامل برای آهنگ سازی

 

پترن در اف ال

Channel Rack

Channel Rack محيطی برای انتخاب ، حذف يا اضافه کردن سازها و صداها می باشد.اف ال استودیو به طور پیش فرض ، از چهار صدای مُقَطَع (Kick – Clap – Hat – Snare)  استفاده کرده است.با نمایان شدن پنجره Channel Rack این چهار صدا به ترتیب دیده می شوند.

 

با  راست کلیک روی هر کدام از صدا ها،به طور مثال Kick و انتخاب گزینه Fill each 4 Step به صورت اتوماتیک در ابتدای هر ضرب یک سلول کیک (Kick) روشن میشود. با فشردن کلید Space روی کیبورد یا کلیک روی دکمه Play ، شروع به اجرا می کند. در این قسمت از آموزش مقدماتی اف ال استودیو است که مترونم (Metronome) یا همان  ( Tempo ) نمایان می شود.با تغییر تمپو سرعت ریتم تغییر میکند. این کار را هم آموزش اف ال استودیو12 به صورت دستی هم میتوان انجام داد. برای Hat ، Clap و Snare مطابق شکل عمل نمایید.

 

پترن در اف ال استودیو


از آموزش اف ال استودیو لذت ببرید!

شما موفق به ساختن اولین ریتم در Pattern مورد نظر شدید.می توانید در صفحه Playlist هر اندازه که می خواهید ریتم را با کلیک چپ و کشیدن در جهت راست تصویر امتداد دهید.تغییرات و ویرایش های لازم را که آموختید اعمال کنید.

در ادامه بخوانید :  بخش اول آموزش اف ال استودیو 20

آموزش اف ال استودیو12

 

در آموزش اف ال استودیو خواهید آموخت

در گام بعدی می آموزید که چگونه سازهایی مثل پیانو و گیتار باس رو به ریتم اضافه کنید و برای اونها الگوهای جداگانه بسازید.

 

در ادامه دانلود کنید :  دانلود اف ال استودیو 20

 

آموزش ویدیویی

 

منبع : بیتستان ، مرجع :  آموزش موسیقی ، آموزش اف ال استودیو