بررسی Resynthesis با استفاده از Harmor

پلاگین هارمور یک ابزار بسیار قدرتمند است که می‌تواند صداهای جدیدی از صدایی که شما وارد می‌کنید بسازد. اما این کار را با تصاویر هم می‌تواند انجام دهد.حتما می‌پرسید چگونه؟در ادامه بیشتر بخوانید… .

  • بارگذاری یک فایل صدا با استفاده از Harmor
  • ویرایش زمانبندی
  • لوپ کردن یک صدای Resynthesize شده
  • تب FX
  • استفاده از ابزار برای افزایش کیفیت صدا
  • استفاده از یک تصویر منحصر به فرد

 

یکی از قابلیت‌های قدرتمند سینتی سایزر هارمور در اف ال استودیو، توانایی در وارد کردن فایل‌های صوتی و Resynthesize کردن ان است. اما روش Resynthesize آن را به عرصه کاملاٌ جدیدی وارد می‌کند. بیایید با هم نگاهی به نحوه Resynthesize کردن صدا با Harmor بیاندازیم ….

 

در ادامه بخوانید : تنظیمات میدی در اف ال استودیو

 

بارگذاری یک فایل صدا با استفاده از Harmor

ما قصد داریم در آموزش هارمور یک پارت صدا در لیست پخش ضبط کنیم. تنها یک صدای ساده ” آ آ آ ” ضبط می‌کنیم.

 

آموزش هارمور

 

حالا می‌خواهیم یک نمونه از پلاگین هارمور را بارگذاری کنیم. در پایین و سمت راست روی گزینه  IMG Tab کلیک کنید.

 

آموزش Harmor

 

و حالا می‌خواهیم به پوشه ضبط شده برویم. این پوشه فایل‌هایی را که ما در اف ال استودیو ثبت کرده‌ایم نشان می‌دهد. حالا می‌خواهیم صدای جدید خود را به قسمت سیاه خالی در قسمت پایین و میانی Harmor بکشانیم. با این کار صدا وارد ابزار و با Synth Engine آن Resynthesize می‌شود.

 

پلاگین هارمور

 

حالا وقتی که ما یک کلید بر روی میدی کنترلر را فشار دهیم می‌توانیم صدای وکال ” آ آ آ ” خود را بشنویم و این به C3 و به عنوان یک نمونه ارجاع داده می‌شود، همانطور که یک سمپلر استاندارد به طور معمول این کار را انجام خواهد داد. بنابراین شاید ایده خوبی باشد که یک نت C را روی یک ساز مثل پیانو بنوازیم و صدای ” آ آ آ ” خود را با آن نت هماهنگ کنیم. به این ترتیب آموزش هارمور هنگامی که آن را به Harmor وارد کنید، در گام مناسب قرار خواهد گرفت. در غیر این صورت، نت خارج از گام خواهد بود. بنابراین قبل از اینکه فایل صوتی خود را در پلاگین هارمور قرار دهید این کار را تمرین کنید. اگر با ما همراه هستید با صدای خود این فایل صوتی را ضبط کنید. این پارت وکال می‌تواند آآآ یا اووو و یا هرچه که می‌خواهید باشد.

 

ویرایش زمانبندی

یک فاصله خالی بسیار کوچک در ابتدای پارت صدای ما وجود دارد. پس می‌توانیم شاخص زمان را تغییر دهیم، و با این کار می‌توانیم انتخاب کنیم که پخش سمپل از کجا شروع شود. همچنین یک شاخص سرعت برای کنترل نرخی که پارت صدای Resynthesize شده پخش می‌شود وجود دارد.

 

پلاگین Harmor

 

ترفند بهتری هم وجود دارد.شاخص زمان را تا پایان پارت صدا بکشید، حالا شاخص سرعت را به سمت چپ بچرخانید تا از میانه بگذرد و آن را به منفی تبدیل کند، این یعنی پارت صدا به عقب پخش می‌شود. اگر این افکت را می‌خواهید می‌توانید از این روش استفاده کنید. راه جایگزین این است که بخواهید این فاصله بسیار کوچک را در پارت صدا در ویرایشگر‌های صوتی مانند Edison ویرایش کنید آن را به عنوان یک پارت جدید صدا ذخیره کنید تا هنگامی که آن را وارد Harmor می‌کنید از ابتدا پخش شود. اما ما این راه را پیشنهاد نمی‌کنیم و ترجیح می‌دهیم که محل شروع پارت صدا را از طریق شاخص زمان تغییر دهیم. یک چیز جالب دیگر در مورد این صدای Resynthesize شده آن است که اگر ما یک آکورد در میدی کنترلر خود اجرا کنیم یک آکورد با صدای آآآآ خواهید شنید.

 

در ادامه بخوانید : آموزش تبدیل صدا به نت 

 

لوپ کردن یک صدای Resynthesize شده

به صورت پیش‌فرض زمانی که شما یک فایل صدا را وارد می‌کنید روی لوپ تنظیم شده است. اما اگر مقادیری صدای صامت در ابتدا و انتهای فایل صوتی خود داشته باشید، در صدای شما خلاء ایجاد می‌کند. برای رفع این مشکل می‌توانید لوپ انتخاب شده ایجاد کنید. برای انجام این کار کلید Ctrl را نگاه دارید و قسمتی را که می‌خواهید لوپ شود در IMG Graph بکشید و انتخاب کنید. این قسمت صورتی رنگ، بخشی است که لوپ خواهد شد برای تنظیم دقیق تر این محل می‌توانید محل نقاط دایره‌ای شکل در پایین را تغییر دهید.

 

تکنیک Resynthing در هارمور

 

همچنین شما می‌توانید برای لوپ خود حالت‌های مختلفی امتحان کنید. حالت مورد علاقه من Ping Pong است. در این حالت لوپ ابتدا به جلو و سپس به عقب پخش می‌شود که اگر بخواهیم صدا‌های پد ایجاد کنیم صدا‌های بسیار جالب توجهی خواهیم داشت. باز پخش آن به صورت عقبگرد باعث می‌شود تا صدای ایجاد شده کمتر شبیه به یک لوپ به نظر برسد.

 

افکت در هارمور ( Harmor )

 

تَب FX ( آموزش هارمور )

می‌توانید این صدا را کمی بیشتر تغییر دهید و افکت‌هایی به آن اضافه کنید. روی برگه ‏اف ایکس ‏کلیک کنید ، از اینجا می‌توانید افکت‌هایی مانندDistortion , Chorus , Delay یا Reverb به آن‌ها اضافه کنید. ما می‌خواهیم کمی Chorus برای افزودن مقداری عمق بیشتر و شاید هم کمی Reverb برای صدای جدیدمان بگذاریم تا کمی بهتر جلوه کند.

 

ٍEfffect در Harmor

 

استفاده از ابزار برای افزایش کیفیت صدا

چون صدای خود را به پلاگین هارمور وارد کرده اید، می‌توانید از قابلیت ویرایش سینتی سایزر هارمور برای افزایش کیفیت صدا استفاده کنید. به عنوان مثال، اکنون شما می‌توانید از فیلتر Hormor برای صدای خود استفاده کنید تا علاقه مندی بیشتری ایجاد کنید. شاید هم بخواهیم مقداری Phaser به صدا اضافه کنیم تا کمی لهجه به صدا بدهیم. ما پیشنهاد می‌دهیم که تعداد هم آوا ها را بیشتر کنید. این کار باعث می شود تا پارت های صدا تکثیر شود و عمق بیشتری به صدا خواهد داد. ما افزایش تعداد هم آوا ها را تا 9 پیشنهاد می‌کنیم.

 

تنظیمات در هارمور

 

سپس از Harmonizer استفاده می‌کنیم و هارمونی‌های بالا را به صدا اضافه می‌کنیم. همچنین می‌توان برای زیبایی صدا کمی Tremolo و Phaser به صدا اضافه کرد که باعث می‌شود صدای شما لهجه جالبی داشته باشد. پس با انتخاب یک فایل ساده صدا و Resynthesize کردن آن و اضافه کردن ویژگی‌هایی از طریق موتور Harmor synth می‌توان نتایج بسیار جالبی به دست آورد.

 

فیزر در هارمور ( Harmor )

 

فقط از یک تصویر استفاده کنید

حتماً تاکنون تعجب کرده‌اید که چرا می‌خواهیم یک فایل صدا را وارد قسمت IMG ( مخفف کلمه Image ) کنیم، حتماً تا به حال حدس زده اید. اگر نمی‌خواهید هیچ صدایی را به این قسمت وارد کنید یا هیچ‌گونه فایل صوتی در اختیار ندارید می‌توانید تصاویر را وارد این قسمت کنید این تصویر به صورت خودکار به یک صدا تبدیل خواهد شد، امتحان کنید، یک تصویر وارد کنید و آن را روی میدی کنترلر خود پخش کنید تا ببینید چه صدایی Resynthesize  شده است. جالب است نه؟! سپس می‌توانید مثل فایل صدا همه این کارها را دوباره انجام دهید.

 

لود کردن صدا در هارمور

 

نتیجه‌گیری

پس در آموزش هارمور به این شکل می‌توانیم فایل‌های صوتی را وارد پلاگین هارمور کنیم و از تکنیک‌های Resynthesize برای اجرای صدای خاص خودتان استفاده کنید. مطمئن باشید صدای هیچکس شبیه به صدای شما نخواهد بود، مخصوصاً اگر این صدا، صدایی که خودتان ضبط کرده اید باشد. پس بروید و کمی وکال ضبط کنید و آنها را وارد پلاگین هارمور کنید و نتایج Resynthesize شده‌ی خود را بشنوید. در ادامه با آموزش های بیشتر در بیتستان با ما همراه باشید.

 

5/5 - (2 امتیاز)

راستی! برای مشاهده ویدیوهای جذاب و اطلاع از تخفیفات وارد کانال یوتوب یا پیج اینستاگرام شوید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی