انواع سکوت در موسیقی و ارزش زمانی آنها – درسهای تئوری جلسه سوم

سکوت در موسیقی

سکوت در موسیقی به لحظاتی گفته می شود که در یک قطعه هیچ نتی نواخته نشود و در واقع یک سکوت کامل به وجود بیاید. سکوت هایی که در موسیقی حکمفرماست به مانند نت ها، هر کدام دارای شکل و ارزش زمانی متفاوت است و به همین دلیل یادگیری آن می تواند مسیر موفقیت شما را در دنیای موسیقی تضمین کند. در ضمن برای یادگیری آموزش پایه موسیقی وارد لینک آبی رنگ شوید.

 

سکوت در موسیقی تا چه زمانی ادامه پیدا می کند؟

سکوت در موسیقی و همچنین ارزش زمانی به مانند همان قانون نت ها است. در قانون نت ها ارزش زمانی هر سکوت نصف سکوت قبلی و همچنین دو برابر بعدی است. یکی از نکاتی که باید در مورد سکوت ها مد نظر داشته باشید این است که غیر از سکوت گرد و سکوت سفید که روی 5 خط حامل جای مشخصی دارند، مابقی سکوت ها جای به خصوصی قرار نمی گیرند.

این مورد نشان دهنده این است که قرار گیری نت ها از اهمیت زیادی برخوردار است اما بایستی صدای نت ها از یکدیگر تمیز داده شوند. اما علائم سکوت صرفاً نشان دهنده یک بازه زمانی مشخص است که در آن هیچگونه صدایی شنیده نمی شود. پس مکان و جایگاه آنها روی خطوط حامل اهمیت چندانی ندارد.

 

انواع سکوت در موسیقی و ارزش زمانی آنها

 

سکوت گرد  (Whole rest)

 

سکوت گرد

سکوت گرد

 

اولین سکوت در موسیقی، سکوت گرد است که از نظر ارزش زمانی برابر با نت گرد است. این یعنی دو برابر سکوت سفید و چهار برابر سکوت سیاه است. شکل ظاهری سکوت گرد به شکل یک مستطیل کوچک است و زیر خطر چهارم قرار دارد.

 

سکوت سفید  (Half rest)

 

سکوت سفید

سکوت سفید

 

ارزش زمانی که در نت سفید هست در سکوت سفید هم وجود دارد. این یعنی سکوت سفید، نصف سکوت گرد و دو برابر سکوت سیاه است و شکل ظاهری آن هم به مانند یک مستطیل کوچک است که بالای خط سوم قرار گرفته است.

 

سکوت سیاه  (Quarter rest)

 

سکوت سیاه

سکوت سیاه

 

در بحث سکوت در موسیقی می رسیم به سکوت سیاه که برابر با نت سیاه است. این سکوت در واقع نصف سکوت سفید کشش دارد و دو برابر سکوت چنگ است. این سکوت جای به خصوص و مشخصی روی خطوط حامل ندارد اما می بایستی روی محدوده 5 خط حامل قرار بگیرد.

 

سکوت چنگ  (Eighth rest)

 

سکوت چنگ

سکوت چنگ

 

سکوت چنگ هم ارزشی برابر با نت چنگ دارد و به مانند دیگر نت ها و سکوت در موسیقی، نصف قبلی و دو برابر بعدی است. به مانند نت های چنگ، دولا چنگ و همچنین سه لاچنگ، سکوت هایی که در این نت ها قرار دارد دارای پرچم هستند ولی این پرچم سکوت ها به یکدیگر نمی چسبد. سکوتی که نت چنگ وجود دارد به مانند سکوت سیاه جای مشخص و به خصوصی روی 5 خط حامل ندارد.

 

سکوت دولا چنگ  (Sixteenth rest)

 

سکوت دولا چنگ

سکوت دولا چنگ

 

ارزش زمانی که در سکوت دولا چنگ وجود دارد برابر با نت دولا چنگ است. شکل ظاهری آن اینگونه است که دو پرچم دارد، نصف سکوت چنگ و دو برابر سکوت سه لاچنگ است.

 

سکوت سه‌لا چنگ  (Thirty second rest)

 

سکوت سه‌لا چنگ

سکوت سه‌لا چنگ

 

کششی که در سکوت سه لا چنگ وجود دارد برابر با نت سه لا چنگ است. یعنی سه پرچم دارد، نصف سکوت دولا چنگ است و دو برابر سکوت چهار لا چنگ از ارزش زمانی برخوردار است.

 

سکوت چهارلا چنگ  (Sixty fourth rest)

 

سکوت چهارلا چنگ

سکوت چهارلا چنگ

 

یکی از کوچکترین سکوت ها در بحث سکوت در موسیقی، سکوت چهار لا چنگ است که به مانند نت چهارلا چنگ است و کشش آنها هم به همان اندازه کشش دارد. این یعنی سکوت چهارلا چنگ، نصف سکوت یا نت سه لا چنگ است. جدولی که در زیر مشاهده می کنید می تواند رابطه بین انواع سکوت در موسیقی و همچنین ارزش زمانی آنها را مشخص کند.

 

جدول انواع سکوت در موسیقی

جدول انواع سکوت در موسیقی

 

انواع سکوت در موسیقی و ارزش زمانی آنها طبق جدول زیر به صورت شکل نمایش داده شده است.

سکوت در موسیقی

 

چند تمرین برای یادگیری انواع سکوت در موسیقی و همچنین ارزش زمانی آنها

  • ارزش زمانی که در سکوت سفید وجود دارد را نسبت به نت های سکوت گرد، سکوت سیاه، نت سفید و نت چنگ مشخص نمایید
  • ارزش زمانی که در سکوت چنگ وجود دارد را نسبت به نت های سکوت سیاه، سکوت دولا، چنگ نت و چنگ نت گرد مشخص نمایید
  • ارزش زمانی که در سکوت چنگ وجود دارد را نسبت به نت های سکوت سیاه، سکوت گرد، سکوت دولا چنگ، نت سفید، نت چنگ و نت سه‌لا چنگ مشخص نمایید

 

پیشنهاد ما

اگر می خواهید تئوری موسیقی برای آهنگسازی با کامپیوتر به صورت اصولی و با زبانی ساده یاد بگیرید روی لینک آبی رنگ همین بخش کلیک کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

راستی! برای مشاهده ویدیوهای جذاب و اطلاع از تخفیفات وارد کانال یوتوب یا پیج اینستاگرام شوید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی