نقاشی خیابانی در ایران و جهان

نقاشی خیابانی یا گرافیتی از هنرهایی است که در عصر حاضر فراگیر شده است و در ایران افرادی هستند که هنر گرافیتی رو دیوار را دنبال می کنند.یکی دیگر از نام‌های نقاشی خیابانی، دیوار نگاری می باشد.این هنر توسط دو دسته از افراد اجرا می شود. دسته اول افرادی که به صورت رسمی این هنر را دنبال می‌کنند و در قبال آن از ارگان‌ها و یا از اشخاص حق و الزحمه دریافت می نمایند. و دسته دوم افرادی که به صورت غیر‌ رسمی یا شخصی با اهدافی شخصی هنر گرافیتی روی دیوار را ادامه می‌دهند. در ادامه با بیتستان همراه باشید و مباحث آموزش اهنگسازی را دنبال کنید.

 

نقاشی خیابانی در ایران

همانطور که گفتیم در هنر نقاشی خیابانی در ایران افراد به دو دسته تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی آنها پرداخته می‌شود.

 • رسمی
 • غیر رسمی

 

گرافیتی روی دیوار

وقتی فردی اشکال، تصاویر و یا هرنوعی از طراحی روی دیوار انجام می‌دهد به اصطلاح می‌گویند که گرافیتی کشیده است.این تصاویر می‌تواند به صورت خیلی ساده متشکل از حروف یا تصاویر واقعی ( Real ) باشد یا به صورت اشکالی مفهومی و عمیق روی دیوار طراحی شود.

 

 

 

تاریخچه گرافیتی روی دیوار ( دیوار نگاری )

گرافیتی روی دیوار تاریخچه بسیار طولانی در طول حیات بشریت دارد.که می‌توان به دیوار نوشته‌ها در دوران باستان اشاره کرد.که در امپراطوری‌های کهنی مثل ایران، چین و روم وجود داشته‌ است.ابزاری که در آن زمان مورد استفاده قرار می‌گرفت بسیار ابتدایی بودند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.لازم به ذکر است ابزارهای زیر به ابتدایی‌ترین شکل ممکن مورد استفاده قرار میگرفته است.

 • سنگ و چوب
 • ابزار ابتدایی فلزی

 

مثال‌هایی از دیوارنگاری در زمان باستان

 • درون غارها
 • کتیبه‌های تاریخی
 • دیوارهای تاریخی

 

کتیبه های باستان در تخت جمشید

 

کتیبه های تخت جمشید | نقاشی خیابانی باستان

 

 

گرافیتی روی دیوار در عصر حاضر

در عصر حاضر هم هنر گرافیتی روی دیوار ادامه داشته و افرادی به سفارش اشخاص یا ارگان‌ها اقدام به کشیدن تصاویر می‌کنند که اغلب اهداف مالی را دنبال می‌کنند. و افرادی هم برای ابراز عقاید و احساسات خود اقدام به گرافیتی روی دیوار می‌نمایند و بیشتر با اهدافی شخصی بدون کسب درآمد هنر گرافیتی روی دیوار یا دیوار نگاری را دنبال می نمایند.ابزار مورد استفاده این افراد اسپری رنگ می باشد. که از طیف‌های وسیعی از رنگ‌ها برای طراحی نقاشی خیابانی در ایران استفاده می شود.

 

 

برای مثال من مدرسه ای را می‌شناسم که برای اهداف آموزشی در محل زندگی ما به افراد رسمی سفارش گرافیتی روی دیوار را داده اند که تصاویری آموزشی را روی دیوار‌های مدرسه طراحی و اجرا کنند.

 

 

گرافیتی در جهان

افراد زیادی در سراسر جهان هنر گرافیتی روی دیوار را انجام می‌دهند که از معروف‌ترین آنها می‌توان به بنکسی اشاره کرد. این فرد به صورت پنهان و شبانه روی دیوارهای معروف و جاهایی که بسیار حفاظت شده بودند دیوار نگاری را انجام می‌داده و همین امر باعث شهرت وی گردید. بنکسی در ابتدای فعالیت خود به صورت غیر رسمی کار می‌کرد ولی رفته رفته وارد عرصه تجاری دیوارنگاری شد. تا جایی که مستندی درباره فعالیت آن منتشر و بازتاب گسترده ای در سراسر جهان داشت.

 

گرافیتی بنکسی

 

گرافیتی روی دیوار | اثر بنکسی

 

 

 

نقاشی خیابانی در ایران

نقاشی خیابانی در ایران هم به همین دو بخشی که در بالا اشاره شد تقسیم می‌شود و از این دو حالت خارج نیست.در چند سال اخیر نقاشی خیابانی در تهران هم رنگ تازه‌ای به خود گرفته و از آنجایی این موضوع بیشتر آشکار می‌شود که وقتی از منزل خارج می‌شوید به نوعی با نقاشی خیابانی در ایران و تهران رو برو می‌شوید و هرچقدر با سلیقه و البته خلاقیت این کار انجام شده باشد بیشتر توجه شما را جلب خواهد کرد و شاید هم گاهی پیامی را برای شما به دنبال داشته باشد.

 

گرافیتی در تهران

 

نقاشی خیابانی در ایران

 

نقاشی خیابانی در تهران | تختی

 

 

گرافیتی در تهران

نقاشی خیابانی در ایران هم مثل دیگر کشورهای جهان اگر بدون اجازه و اطلاع صاحب دیوار انجام شود پیگرد قانونی خواهد داشت یا اگر در اماکن عمومی بدون اطلاع شهرداری هنر گرافیتی روی دیوار انجام شود بیشتر از یک روز روی دیوار دوام نمی آورد و به سرعت از روی دیوار مورد نظر محو می شود.گروه‌های غیر رسمی هستند که بصورت غیر رسمی گرافیتی در تهران را ادامه می‌دهند که اغلب فعالیت خود در زمینه نقاشی خیابانی در تهران را از طریق شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند و دارای عقاید مخصوص به خود هستند که این مسئله در فعالیت گرافیتی روی دیوار آنها بیشتر نمایان می‌شود و می‌‌توان فهمید که که چه طرز فکری را دارند.

در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

 • دژ کرو ( Dej Crew )
 • تنها ( Alone )
 • هشوار
 • اسنس
 • کی تی
 • سی کیوان
 • بیگ چیز
 • بلک هَند ( Black Hand )

 

 

گرافیتی در تهران | بلک هند

 

نقاشی خیابانی سه بعدی

تقریبا همه این افراد یا کروه‌ها به صورت شخصی گرافیتی در تهران را دنبال می‌کنند و برخی از آنها دیگر فعالیتی در زمینه گرافیتی روی دیوار ندارند یا به صورت رسمی برای ارگان‌ها نقاشی خیابانی در ایران را ادامه می‌دهند.و در قسمتی از گرافیتی روی دیوار از علامتی برای نمایش شناساندن صاحب یا صاحبان اثر طراحی می‌کنند که به آن به اصطلاح تگ گفته می‌شود.

 

نکته جالب

نقاشی خیابانی در تهران از قبل و بعد از انقلاب و البته با توجه به عقاید سیاسی و مذهبی افراد ادامه داشته و می توان نمونه‌هایی از گرافیتی در تهران را به صورت شعارنویسی و نقاشی خیابانی در تهران بر علیه شخص یا گروهی را اشاره نمود.که این افراد برای ابراز عقاید خود اقدام به اینکار می‌کردند. و جالب تر از آن این است که اگر مسیرتان به مترو خورده باشد قاعدتا شاهد گرافیتی در تهران یا نقاشی خیابانی در تهران و در ایستگاه‌های مترو بوده اید. که هم به صورت رسمی گرافیتی در تهران را دنبال می‌کند هم نگاهی عمیق به اجتماع دارد که شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

 

 

 

گرافیتی و فرهنگ هیپ هاپ

نقاشی خیابانی سه بعدی یا گرافیتی در تهران و ایران بخش جدانشدنی فرهنگ هیپ‌هاپ گرافیتی روی دیوار می باشد که از عناصر اصلی این فرهنگ می‌باشد.منظور از گرافیتی در تهران و دیگر شهر‌های ایران و البته نقاشی خیابانی در ایران آن قسمت از طراحی و گرافیک است که در کوچه و خیابان و در بین عموم مردم انجام می‌شود تا دیدگاه مردم را با خود همسو سازد و موضوع نقاشی خیابانی سه بعدی می‌تواند اثرات زیادی بر زندگی روزمره مردم در بلند مدت داشته باشد.

 

 

در ادامه دانلود کنید : مشاهده دمو و دانلود بیت رایگان هیپ هاپ به همراه توضیحات تکمیلی

 

نکته قابل توجه

این نکته هم در نقاشی خیابانی سه بعدی اضافه کنیم که نقاشی خیابانی در ایران و جهان به شدت به سمت تجاری شدن رفته است و مثال بارز آن استفاده از نقاشی خیابانی سه بعدی در هالیوود است که برای هنرمندان مطرح قطعاتی روی زمین در نظر گرفته شده است.که با ستاره یا جای دستان از آنها در هنگام حیات و بعد از مرگ از آنها تقدیر می شود.یا مثلا دیوار برلین.

 

 

 

2.7/5 - (9 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد