معرفی 5 تا از بهترین کتاب های تئوری موسیقی [محبوب ترین ها]

The best music theory books

اگر به دنبال خرید بهترین کتاب های تئوری موسیقی هستید و نمی دانید کدام یک از آنها تمامی نیازهای شما در این رابطه را برطرف می کند ، در این راهنما به شما می گوییم که دقیقا هر کدام از آنها چه ویژگی دارند تا بتوانید خریدی لذت بخش تر را تجربه کنید.

 

معرفی بهترین کتاب های تئوری موسیقی

با وجود اینکه امروزه برای یادگیری هر مهارتی لیست انبوهی از منابع آموزشی وجود دارد، اما باز هم هیچ منبع آموزشی جای کتاب‌ها را نمی‌گیرد. زیرا دانش و تجربیات نویسنده، به قلم خود او بر روی صفحات کتاب حک شده است.

قدر کتاب‌ها را بدانید و حتما از آنها در راه پیشرفت و یادگیری خود استفاده کنید. مخصوصا در زمینه موسیقی و آموختن ساز، کتاب‌های مبانی موسیقی کمک بسیار شایانی به هنرجویان مبتدی و حرفه‌ای می‌کنند. در اینجا 5 تا از بهترین کتاب های تئوری موسیقی را به شما معرفی خواهم کرد.

 

معرفی بهترین کتاب های تئوری موسیقی

 

هر هنرجوی مبتدی که می‌خواهد سازی یاد بگیرد، اول از همه باید با مبانی تئوری موسیقی یا به عبارتی الفبای موسیقی، آشنا شود. هنرجو با شرکت در کلاس‌های موسیقی تئوری، بخشی از مبانی را آموزش می‌بیند، منتهی دانش او با مطالعه کتاب‌های مبانی تئوری موسیقی کامل می‌شود. اما چه کتابی؟

خب یکی از دغدغه‌های همیشگی هنرجویان، یافتن بهترین کتاب برای آموزش موسیقی‌ست. به همین منظور، در این مقاله قصد داریم 5 تا از بهترین کتاب‌های تئوری موسیقی را به شما معرفی کنیم. باشد تا کتابی که مدت‌ها به دنبالش بودید را پیدا کنید. اگر میخواهید بدانیدکه چگونه تئوری موسیقی را یاد بگیرید؟ کلیک کنید.

 

کتاب تئوری موسیقی و مبانی نظری موسیقی اثر مصطفی کمالِ پورتراب

این کتاب یک استثناء به تمام معناست. اگر کل کتاب های مبانی موسیقی را زیر و رو کرده باشید، کتابی همچون مبانی موسیقی نظری پیدا نخواهید کرد که هم جامع باشد و هم تئوری موسیقی را به ساده‌ترین شکل ممکن به شما آموزش دهد.

این کتاب در سال 1354 توسط استاد پورتراب، نائب رییس خانه موسیقی ایران، منتشر شد و از همان ابتدا، مورد توجه هنرجویان و اساتید بنام موسیقی قرار گرفت و به سرعت تبدیل به کتابی مرجع در زمینه یادگیری مبانی موسیقی شد.

 

کتاب تئوری موسیقی و مبانی نظری موسیقی اثر مصطفی کمالِ پورتراب

 

هنوز پس از گذشت 47 سال، کتاب تئوری موسیقی استاد مصطفی پورتراب در اکثر دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود و همچنان یکی از پرفروش‌ترین کتب موسیقی است. اگر شما به تازگی شروع به یادگیری موسیقی کرده‌اید و هنوز با مبانی موسیقی آشنایی ندارید، به دلیل نثر روان و شیوا این کتاب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

کتاب تئوری موسیقی اثر محسن الهامیان

عده‌ی زیادی از هنرجویان موسیقی پس از اینکه شروع به یادگیری ساز مورد علاقه‌شان کرده اند، ناخودآگاه میل به نوشتن و ساختن موسیقی‌ای که از اعماق وجودشان نشات می‌گیرد، درون آنها شعله‌ور می‌شود. البته ناگفته نماند که لذت نواختن قطعات موسیقی خلق شده توسط دیگران کجا و لذت خلق و نواختن قطعه‌‌ای که خودتان سرودید کجا!

به همین سبب هنرجویان اکثرا به دنبال کتابی هستند تا مبانی مقدماتی و تئوری آهنگسازی و خلق ملودی را آموزش ببینند. کتاب تئوری موسیقی اثر محسن الهامیان یکی از کتب شناخته شده و محبوب در زمینه آموزش مبانی موسیقی است. این کتاب چهار فصل دارد که در هر یک از این فصول، یکی از مبانی نظری موسیقی را به شما آموزش می‌دهد. این چهار فصل عبارتند از: ریتم، ملودی، آکوردشناسی و اختصارات موسیقی.

 

کتاب تئوری موسیقی اثر محسن الهامیان

 

این کتاب نه فقط برای علاقمندان به آهنگسازی بلکه برای تمامی هنرجویان، از مبتدی تا حرفه‌ای، مفید واقع می‌شود. اگر اکنون که در ابتدای راه یادگیری موسیقی هستید، با مطالعه این کتاب بعد از اینکه ساز مورد علاقه خود را به شکل حرفه‌ای فرا گرفتید، آماده‌اید تا خودتان هارمونی و ملودی بسازید. از مزایای مهم این کتاب، شرح مبانی موسیقی به زبانی ساده و روان است.

 

کتاب تئوری موسیقی For Dummies اثر مایکل پیلوفر

معمولا یکی از مشکلاتی که هنرجویان مبتدی با آن مواجه می‌شوند، نثر سنگین کتاب‌های موسیقی است که به شکلی غیرملموس، سعی در ارائه مفاهیم دارند. این موضوع بیشتر هنرجو را می‌ترساند که چرا نمی تواند حین خواندن کتاب، درک درستی از مبانی موسیقی داشته باشد. اگر بخواهیم کتابی را معرفی کنیم که کاملا برعکس چیزی که ذکر کردیم باشد، آن کتاب قطعا تئوری موسیقی For Dummies اثر مایکل پیلوفر خواهد بود.

این کتاب با نثری کاملا ساده و روان، سعی در ارائه مفاهیم و مبانی تئوری موسیقی دارد تا حتی کسانی که هیچ درکی از موسیقی ندارند نیز ملموس و جذاب باشد. با وجود این کتاب، به راحتی می‌توانید همه چیز را درباره موسیقی یاد بگیرید و هر آهنگی را تحلیل کنید.

 

کتاب تئوری موسیقی For Dummies اثر مایکل پیلوفر

 

این کتاب حاوی پنج فصل است. سه فصل ابتدایی درباره مقدمه‌ی تئوری موسیقی، مجموعه کاملی از نت‌ها و بیان حالت موسیقیایی از روش‌های مختلف است. فصل چهارم کتاب در طی 10 گام متوالی، اطلاعات عمومی در رابطه با موسیقی را به شما ارائه می‌دهد و بخش پنجم نیز حاوی ضمیمه و واژه‌نامه است.

 

کتاب تئوری موسیقی کلنل علینقی وزیری

این کتاب جزو کتب قدیمی و باارزش موسیقی محسوب می‌شود و برای اولین بار در سال 1313 منتشر شد، منتهی در سال 1371 توسط انتشارات صفی‌علیشاه به چاپ مجدد رسید. هرچند این کتاب در مقایسه با سایر کتبی که معرفی کردیم، قدیمی‌تر است و انتظار می‌رود که دارای نثری سنگین و غیرسلیس باشد، اما بر خلاف تصور این کتاب دارای نثری ساده و شیوا است که مبانی نظری موسیقی یا تئوری موسیقی را به زبان ساده و ملموس به شما آموزش می‌دهد.

 

کتاب تئوری موسیقی کلنل علینقی وزیری

 

این کتاب بعدها به دلیل قدمتی که داشت، اولین کتاب تئوری موسیقی ایرانی و غربی نام گرفت. این کتاب دارای سه بخش است: قواعد نت، آواز شناسی و موسیقی نظری (تئوری موسیقی) مغربی. مزیت دیگری که دارد، این است که بخش‌های نام‌برده از طریق پرسش و پاسخ‌های کاربردی به شما آموزش داده خواهند شد تا مطالب بهتر در ذهن‌تان تثبیت شود.

 

کتاب تئوری بنیادی موسیقی اثر پرویز منصوری

این کتاب بدون شک یکی از جامع‌ترین کتب مبانی نظری موسیقی است که به موسیقی از جنبه‌هایی می‌پردازد که در معدود کتابی پیدا خواهید کرد. به دلیل اینکه استاد منصوری در این کتاب از دیدگاه تخصصی و ویژه‌ای به بیان مفاهیم و تعاریف موسیقی پرداختند، نثر کتاب تا حدی سقیل و سنگین شده اما همچنان قابل درک است.

این کتاب ابتدا با تئوری موسیقی سنتی آغاز می شود و درباره قواعد نت‌ها و نت نویسی توضیحات جامعی ارائه می‌دهد. سپس قدم به قدم، به بررسی مباحث پیشرفته‌تر و تخصصی‌تر موسیقی و فیزیک صوت می‌پردازد. جای نگرانی نیست چون مثال ها و تصاویر متعددی در بخش‌های مختلف این کتاب قرار گرفته تا به شما در درک بهتر مبانی کمک کند.

 

کتاب تئوری بنیادی موسیقی اثر پرویز منصوری

 

جالب است بدانید که این کتاب در سال 1371 عنوان کتاب سال را از آنِ خود کرد. در آخر اما می‌خواهیم یک کتاب دیگر را نیز معرفی کنیم که خواندن آن، کمک شایانی به هنرجویان مبتدی و حرفه‌ای خواهد کرد.

 

مبانی نظری موسیقی ایرانی اثر جمعی از نویسندگان

این کتاب به دلیل آنکه توسط تعدادی از نویسندگان و اساتید برتر موسیقی نوشته شده است، یکی از کتاب‌های برتر موسیقی ایرانی محسوب می‌شود. نویسندگان این کتاب مصطفی کمال پورتراب، هومان اسدی، حسین علیزاده، علی بیانی، ساسان فاطمی، مینا افتاده بوده‌اند.

 

مبانی نظری موسیقی ایرانی اثر جمعی از نویسندگان

 

از آنجا که موسیقی ایرانی همواره بخش جدایی‌ناپذیر زندگی ما بوده و ریشه در فرهنگ و سرزمین ما دارد، همگی علاقمند هستیم تا درباره آن اطلاعات بیشتری کسب کنیم و در مورد چارچوب، قواعد و مبانی آن بیشتر بدانیم. این کتاب انتخاب مناسبی برای جستجو درباره موسیقی ایرانی است و بسیاری از اساتید موسیقی، این کتاب را به هنرجویان خود پیشنهاد می‌کنند.

 

اهمیت یادگیری تئوری موسیقی

پیش از این نیز گفتیم که هر هنرجویی که می‌خواهد نواختن سازی را شروع کند، باید با تئوری و مبانی موسیقی آشنا بوده تا به هنگام گذراندن آموزش‌های ساز مورد علاقه خود، درک بهتری از مفاهیم نظری داشته باشد. به نوعی، یادگیری تئوری موسیقی پایه و اساس یادگیری حرفه‌ای است. بخش زیادی از آموزش‌های تئوری موسیقی از طریق مطالعه کتاب‌های مبانی موسیقی اتفاق می‌افتد.

با این حال، هنرجویان بعضا با یک مشکل اساسی مواجه می‌شوند. اینکه نثر کتاب و نوشتار کتاب‌های موسیقی اغلب به گونه‌ای است که درک مفاهیم کتاب را برای خوانندگان سخت می‌کند. یا بعضا ممکن است توضیحاتی که داخل کتاب ارائه شده، تا حدی تخصصی بوده و هنرجو از درک آن معذور مانده است. اینجور مواقع راهکارهای دیگری نیز هست که بتوانید مفاهیم را به شکلی ملموس‌تر آموزش ببینید.

 

اهمیت یادگیری تئوری موسیقی

 

یک راهکار کاربردی برای درک کامل و جامع مبانی نظری موسیقی، تماشای دوره تئوری موسیقی بیتستان است که به جامع ترین شکل ممکن، تمامی مبانی و مفاهیم موسیقی را به شما آموزش می‌دهد. خاطرتان باشد که تئوری موسیقی، در اصل پایه و اساس مبانی تخصصی موسیقی است و اگر آن را به خوبی یاد نگیرید، نمی‌توانید تبدیل به یک موزیسین حرفه‌ای شوید. به قول معروف “خشت اول گر نهد معمار کج   تا ثریا می رود دیوار کج”.

دوره تئوری موسیقی بیتستان چندین مزیت دارد. اول اینکه می‌توانید فایل‌های آموزشی دوره را دانلود کرده و در هر زمانی که آماده یادگیری هستید آنها را تماشا کنید. بدین طریق شما دسترسی همیشگی به فایل‌های دوره خواهید داشت. ضمن اینکه در این دوره مبانی تئوری موسیقی به زبانی ساده، خودمانی و ملموس به شما آموزش داده می‌شوند.

پس حتی شما اگر هیچ درکی از مبانی موسیقی نداشته باشید هم این دوره برایتان مفید واقع می‌شود؛ چون مطالب از صفر آموزش داده می‌شوند. اگر به تئوری موسیقی علاقه مندید و می خواهید آن را در قالب فیلم های آموزشی به زبان ساده یادبگیرید، می توانید دوره آموزش تئوری موسیقی بیتستان را خریداری کنید. برای این کار کلیک کنید.

 

کلام آخر

حتی با وجود گسترش روز به روز منابع آموزشی، کتاب ها همچنان گنجینه ای ارزشمند محسوب می‌شوند که دست‌رنج یک عمر دانش، تجربه و مهارت نویسنده هستند. به همین دلیل است که کتاب‌ها ارزش خاصی در مقایسه با سایر منابع آموزشی دارند. هدف ما از در این مقاله این بود که 5 تا از بهترین کتاب‌های تئوری موسیقی را به شما معرفی کنیم چون داشتن یک کتاب خوب و آموزنده، ضرر که ندارد هیچ، بالعکس بسیار می تواند سودمند و مفید واقع شود.

 

4/5 - (1 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد