5 تا از بهترین آهنگسازان رپ ایران [رپ فارسی 2023]

۵ تا از بهترین آهنگسازان رپ ایران [رپ فارسی 2023]

بهترین آهنگسازان رپ ایران چه کسانی هستند؟ بهترین نکته در مورد موسیقی و هنر این است که مهم نیست از کجا آمده است و مردم از نقاط مختلف جهان می‌توانند آن را با فرهنگ خود تطبیق داده و تنظیم کنند و آن را به خوبی اجرا کنند. در مورد موسیقی رپ هم همین اتفاق افتاده است. اگرچه در آمریکا به وجود آمده است، ولی بسیاری از رپر‌های ایرانی و هنرمندان هیپ هاپ از خلاقیت خود برای معرفی رپ به ایرانیان و تبدیل آن به بخشی مهم از موسیقی ایرانی استفاده کردند. رپر‌های ایرانی تنها به رپ قدیمی اکتفا نکردند. آن‌ها در این سال‌ها با این صنعت به روز شدند و حتی رپ غربی را با موسیقی سنتی ترکیب کردند و هنری منحصر به فرد خلق کردند.

احتمالاً شما که این پست را می‌خوانید علاقه شدیدی به رپ فارسی دارید و شاید یک پلی لیست عالی از رپر‌های ایرانی دارید که حالا می‌خواهید درباره آن‌ها بیشتر بدانید. در رپ فارسی ملاک برای انتخاب رپر داشتن بیت و تکست قوی است. اگر می خواهید با اصطلاحات رپ و هیپ هاپ آشنا شوید وارد لینک آبی رنگ شوید. در ادامه با ۵ تا از بهترین آهنگسازان رپ ایران بیشتر آشنا می‌شوید.

radio

آهنگسازی رپ فارسی

بسیاری از بزرگترین رپر‌ها آهنگسازی می‌کنند و این هنر خود را بسیار آسان می‌دانند، اما یادگیری نحوه رپ دشوار و زمان‌بر است و مراحل یادگیری زیادی دارد و سخت‌تر از آنچه بسیاری از مردم تصور می‌کنند است. اگر حتی به یاد گرفتن رپ فکر می‌کنید، مطمئناً از طرفداران سبک موسیقی رپ هستید، اما آیا به اندازه کافی به موسیقی رپر‌های بزرگ ایرانی گوش داده‌اید؟

 

بهترین آهنگسازان رپ ایران

 

اگر فقط به چند رپر مورد علاقه خود گوش می‌دهید و آلبوم‌های تکراری گوش می‌دهید، نه تنها از هنردیگر رپر‌ها جا مانده‌اید، بلکه به عنوان یک استعداد جدید به خودتان آسیب می‌رسانید. وقتی می‌گوییم آهنگ رپ گوش کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم بهترین رپر‌های ایرانی را دنبال کنید و کار‌های کمتر شناخته‌شده را بیشتر گوش دهید و زمان زیادی را صرف کاوش ژانر‌های مختلف کنید. اگر میخواهید بدانید که چگونه آهنگساز رپ شوید کلیک کنید.

 

مهدیار آقاجانی

کمتر کسی وجود دارد که مهدیار آقاجانی را نشناسد. این رپر ایرانی ۳۳ ساله متولد سال ۱۳۶۷ است. کسانی که علاقه زیادی به رپ فارسی دارند، حتماً آهنگ‌های مهدیار را گوش داده‌اند. بر اساس نظر بسیاری از مخاطبین رپ فارسی، از بهترین آهنگساز‌های ایرانی در این هنر می‌توان به مهدیار آقاجانی اشاره کرد. همچنین مهدیار از بیت باکسرلیبل ملتفت بوده و از ۱۷ سالگی کار خودش را شروع کرد.

 

مهدیار آقاجانی

 

توی کارنامه مهدیار می‌توان آلبوم‌های بی‌کلام را دید که بسیار مخاطب دارند. بعضی از آثار مهدیار ترکیبی از موسیقی سنتی با الکتریکی بوده و بسیار جذاب هستند. این آلبوم پرطرفدار با اسم Seized معروف بوده و حتی آلبوم بقیه آهنگساز‌ها را ساخته که آن‌ها در زیر لیست شده‌اند.

 • آلبوم جنگل آسفالت
 • زیر و بم زیرزمین
 • اشتباه خوب
 • عدل
 • مجاز

 

احسان ضیا (آتور)

لقب‌هایی چون پدر تشکیل فارسی دیوار و فانتزی پز موسیقی رپ ایرانی از جمله لقب‌هایی هستند که به احسان ضیا داده می‌شود. البته که شما ممکن است او را با نام آرتور بشناسید. فردی که در دنیای رپ فارسی توانسته به موفقیت‌های زیادی برسد. بسیاری از منتقدین بر این باور هستند که کار‌هایی که ضیا بیرون داده است از زمان خودش بسیار جلوتر بوده و به همین علت وی طرفداران خاص خودش را نیز دارد. همچنین از او به عنوان بهترین آهنگساز رپ فارسی یاد می‌کنند.

 

احسان ضیا (آتور)

 

او آهنگساز و تنظیم‌کننده موسیقی است و تا به حال با افراد زیادی کار کرده است. او‌ سازی نمی‌نوازد و در عوض با کامپیوتر خود آهنگسازی می‌کند. او در اکثر کار‌هایش از سینتی سایزر استفاده کرده و همین امر باعث شده تا کار‌های او با بقیه فرق داشته باشد. در زیر لیست آهنگ و آلبوم‌هایی را مشاهده می‌کنید که وی توانسته آن‌ها را آهنگسازی کند:

 • شهروند از رض
 • ۲۴ ساعت از بهرام نورایی
 • آوار از علی سورنا
 • نگار از علی سورنا
 • سکوت از بهرام نورایی
 • رنگی و مزمن از رض
 • آلبوم یک از نوید

 

خشایار اس ار (کچی بیتز)

خشایار اس ار را بسیاری از افراد از گروه قدیمی تیک تاک می‌شناسند. در گذشته خشایار با این گروه همکاری زیادی داشته و به عبارتی عضوی از آن‌ها بوده تا این که خشایار سبک خود را تغییر می‌دهد و به صورت سبک نیو اسکول کار‌های خود را وارد عرصه موسیقی رپ فارسی می‌کند. خشایار با آرتیست‌های زیادی از جمله‌ امیر تتلو و بهزاد لیتو همکاری دارد.

 

خشایار اس ار (کچی بیتز)

 

آلبوم‌های زیادی بیرون داده که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به «نه دیگه نه»، «جوونی» و «طبیعی باش» اشاره کرد. او آلبوم‌های موزیک خودش را آهنگسازی می‌کند که همین باعث شده تا موزیک‌های فوق‌العاده‌ای بیرون دهد. او متولد سال ۱۳۶۸ تهران بوده و طرفداران زیادی دارد.

 • آلبوم طبیعی باش
 • آلبوم کلاژ
 • آلبوم اتصالی
 • بووو سرده
 • دردسر

 

مهراد هیدن

او یکی از بهترین هنرمندان آواز و تکنیکی در ایران است، کمتر کسی پیدا می‌شود که از آهنگ‌های مهراد هیدن را گوش نداده است. هیدن پیانیست و گیتاریست است. همه او را از گروه زدبازی می‌شناسند. او هر سال موزیک و آلبوم‌های جدیدی وارد دنیای رپ فارسی می‌کند که اکثر آهنگسازی های آلبوم های موزیکش را خودش انجام می دهد. مهراد تا به حال با خواننده‌های رپ فارس زیادی همکاری داشته است. او آلبوم‌های فوق‌العاده‌ای مانند بزرگ جلد ۲، تونل جلد ۱ و جلد ۲، صفر و ذوزنقه ساخته است.

 

مهراد هیدن

 

به گفته هیدن تمامی آلبوم‌های او با یکدیگر ربط دارند و مانند یک پازل هستند که به زودی با سر هم آمدن این پازل، اتفاق‌های جدیدی وارد دنیای رپ ایرانی می‌شود. همان طور که گفته شد؛ هیدن با رپر‌های بزرگی مانند سهراب‌ام جی، علیرضا جی جی، بهزاد لیتو، سپهر خلسه و سیجل آلبوم بیرون داده است. موزیک یخ و بچه محل بعد از گذشت چندین سال از گروه زدبازی، بیرون داده شد و طرفدارانشان دوباره توانستند ترکیب آن‌ها را با یکدیگر گوش دهند و لذت ببرند.

مهراد هیدن همیشه یکی از بهترین نوازنده‌ها و خواننده‌های تاریخ ایران بوده و به خاطر صدایش و تولید موسیقی و معنای کامل اشعار توانسته از هر نسلی طرفداران خاص خودش را داشته باشد. صدای پرقدرت و رسای هیدن باعث شده تا در پلی لیست هر کسی بتوان نام او را دید.

 • آلبوم ذوزنقه
 • آلبوم صفر
 • آلبوم تونل
 • آلبوم بزرگ

 

علیرضا جی جی

او احتمالاً جنجالی‌ترین عضو زدبازی است. او اغلب به سمت هنرمندان دیگر و گاهی حتی طرفداران خود انتقاد می‌کند. جریان و بیرون دادن آلبوم موسیقی او اغلب کندتر از سایر اعضا است، اما علیرضا جی جی با داشتن اشعار جنجالی و سیاسی آن را جبران می‌کند. او همچنین به عنوان تهیه‌کننده در گروه زدبازی بوده و در کنار مهراد هیدن فعالیت می‌کند. زمانی که اکثریت موسیقی رپ فارسی را به ترانه‌های انتقادی جامعه اختصاص دادند؛ گروهی متشکل از ۶ هنرمند با استعداد به نام زدبازی با موسیقی تله وارد رینگ شدند.

 

علیرضا جی جی

 

در ابتدا، سه دوست به نام‌های سهراب‌ام جی، سامان ویلسون و مهراد هیدن آهنگ‌های جنجالی منتشر کردند، سپس سیجل و علیرضا جی جی و بعداً نسیم به آن‌ها پیوستند تا زدبازی را که ما می‌شناسیم بسازند. البته نسیم چند وقتی هست که با گروه زدبازی همکاری نمی کند. زمانی بود که وقتی در مهمانی بودید جز زدبازی چیزی نمی‌شنیدید. نسل جوان ایرانی آن‌ها را می‌پرستیدند. آهنگ‌های آن‌ها قرار بود شما را از هر مشکلی که در زندگی خود داشتید جدا کند و شما را با سبک زندگی جدیدی آشنا کند. بنابراین، موسیقی آن‌ها بحث برانگیز است و بیشتر اشعار آن‌ها می‌تواند جنسیت‌زده نیز باشد. نکته مهم اینجاست که برخی از هواداران رپ فارسی آنها را وابستگان حکومت ایران می دانند و آنها را به شدت مورد انتقاد قرار داده اند.

با این حال، نمی‌توان منکر استعداد این خواننده‌ها و آهنگ‌های شگفت‌انگیزی شد که تولید کردند. برخی از آهنگ‌های آن‌ها هرگز قدیمی نمی‌شوند، مانند درو باز کن با آواز شگفت‌انگیز مهراد هیدن از جمله معروف‌ترین موسیقی آن‌ها است.

به تازگی علیرضا جی جی با دادن آلبوم آمادئوس توانسته طرفداران خود را دوباره شیفته موسیقی خود کنند. یکی از معروف‌ترین آهنگ‌های علیرضا جی جی و آهنگی که زدبازی با آن محبوب شد، تابستون کوتاهه است که از خاطرات خوشی می‌گوید که در تابستان می‌سازید و تا پایان سال به آن‌ها فکر می‌کنید. می‌توانید این آهنگ را در یوتیوب و اسپاتیفای گوش دهید.

 • آلبوم آمادئوس
 • تابستون کوتاهه
 • آلبوم زاخارنامه
 • بچه محل
 • تهران میبینمت
 • زمین صافه
 • کوچه
 • آلبوم یادگاری

 

نتیجه گیری

در نتیجه اگر شما هم به بیت سازی رپ علاقه مند هستید و می خواهید به یکی از آهنگسازهای رپ فارسی تبدیل شوید همین الان روی لینک آبی رنگ در همین قسمت کلیک کنید. امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید. اگر این مقاله برای شما مفید بود آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 

3.7/5 - (3 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد