فرق رپ و هیپ هاپ در چیست؟

فرق رپ و هیپ هاپ در خیلی از موارد به صورت اشتباه به جای یکدیگر به کار برده می شوند و در واقع استفاده از این دو واژه ها به جای اینکه در مورد فرهنگ و سبک موسیقی باشد، بیشتر به بحث زبان شناسی ارتباط دارد. در حقیقت می توان اینگونه گفت که با تکامل یافتن صنعت موسیقی واژه های رپ و هیپ هاپ بیشتر به مترادف یکدیگر تبدیل شده اند.

 

با تمام تفاسیری که بیان شد خیلی از افراد فعال در حوزه موسیقی هرگز دو مفهومرپ و هیپ هاپ را یکی نمی دانند و بین آنها تفاوت هایی را قائل شده اند. در واقع می توان اینگونه هم گفت که رپ یکی از زیرشاخه های هیپ هاپ به شمار می رود اما تفاوت و فرق رپ و هیپ هاپ به نوعی در سرعت آهنگ، قافیه، کورس و همچنین موضوعاتی است که در این نوع سبک موسیقی به آن پرداخته می شود.

 

 

اگر یک آشنایی حتی به اندازه کمی با سبک های موسیقی دنیا به خصوص فرق رپ و هیپ هاپ داشته باشید حتماً برای شما هم این سوال پیش آمده واقعاً فرق رپ و هیپ هاپ در چیست و گاهاً هم دیده می شود که در این دو سبک موسیقی اعتراضی از کلماتی زشت و رکیک هم استفاده می شود. در ادامه این مقاله به تفاوت هایی که بین این دو سبک موسیقی وجود دارد اشاره ای کوتاه خواهیم داشت اما قبل از هر چیز به صورت مجزا به توضیح دو سبک رپ و هیپ هاپ می پردازیم.

 

توضیحاتی اجمالی در مورد فرق رپ و هیپ هاپ

 

سبک موسیقی هیپ هاپ

 

هیپ هاپ

 

در حقیقت این سبک از موسیقی نشأت گرفته از ساکنان آفریقایی – آمریکایی سال های دور در برانکس نیویورک دارد که اصل و نسبی اسپانیایی داشتند. در دهه 70 میلادی، سبک موسیقی هیپ هاپ به نوعی از احزاب بلوک که تحت سلطه هارلم ها بودند، شکل گرفته و به همین دلیل می توان گفت که Hip Hop یکی از ستون های اصلی در آزاد سازی بیان به شمار می رود.

اگر به عقب و به همان دهه 70 میلادی برگردیم می توان بیان کرد که در واقع همه چیز از همان محله هارلم در شهر نیویورک شروع شد. اینجا همان جایی بود یک گروه از همان جوانان آفریقایی – آمریکایی تصمیم به ایجاد سبک هیپ هاپ آن هم از دل موسیقی های کهنه و جا افتاده در فرهنگ عامه خود کنند.

به مرور زمان دی جی ها هم قطعه هایی را از ترک های متفاوت و مختلف جدا کردند و با ادغام کردن آنها با یکدیگر به نوعی یک انرژی و شور و اشتیاق خاص به آهنگ هایشان اضافه نمودند و این انرژی به گونه ای بود که انسان ناخودآگاه به جنب و جوش و حرکت در می آمد و اینگونه شد که سبک موسیقی Hip Hop به مرور زمان شکل گرفت و تأثیر خودش را در دنیای موسیقی، ایجاد کرد.

 

سبک موسیقی رپ

 

رپ

 

بیشتر افراد این سبک موسیقی را به عنوان یکی از سبک های موسیقی آن هم در آزادی بیان می شناسند که همواره با ظهور یک سبک مانند هیپ هاپ شکلی کامل تر به خودش گرفته است. سبک موسیقی رپ در احزاب برانکس نیویورک زمانی که دی جی ها شروع به صحبت می کردند با یک ضرب آهنگ اقدام به بیان کردن یک فکر خاص یا یک پیام که بیشتر جنبه اجتماعی داشت، می پرداخت و در واقع RAP را می توان ترکیبی از نثر و شعر در یک آهنگ تصور کرد.

به مرور زمان دی جی ها برای اینکه جذابیت خاصی به کارشان بدهند در میان پخش ترک ها سعی و تلاش کردند که صحبت کنند، لطیفه تعریف کنند و یا حتی با مخاطبین خودشان احوالپرسی هم بکنند و همین جزئیات کوچک به مرور زمان یک هویت خاص پیدا کرد و به یک سبک منحصر به فرد موسیقی به نام رپ مبدل شد. سبک موسیقی رپ بعد از مدتی شاخه های متفاوتی پیدا کرد. یکی از این شاخه ها گانگستا رپ بود که علی رغم اینکه طرفداران پر و پا قرص زیادی داشت، مخالفین زیادی هم داشت.

 

آغاز شکل گیری فرق رپ و هیپ هاپ در ایران

دهه 80 شمسی را می توان آغازی برای شکل گیری سبک موسیقیرپ و هیپ هاپ در ایران دانست و از پیشگامان این سبک موسیقی می توان به افرادی مانند هیچکس، یاس و خیلی دیگر از افراد اشاره نمود. البته ناگفته نماند که سبک رپ و هیپ هاپ خیلی در کشور ما به صورت کامل جا نیفتاده و مردم یک تصویر مبهم و تار را از آن در ذهن خود متصور می شود.

رپ فارسی

همان طوری که در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم شاید بتوان اولین و در عین حال اصلی ترین تفاوت و فرقرپ و هیپ هاپ را در قدمت و همچنین گستردگی دو مفهوم رپ و هیپ هاپ بیان کرد. در حقیقت خیلی از افراد رپ را یک زیرشاخه از سبک هیپ هاپ می دانند که به مرور زمان شکل گرفت. ریتم سبک هیپ هاپ زمانی که در دهه 70 میلادی توسط سیاهپوستان به وجود آمد به نوعی آرام و همراه با دست زدن، آن هم بدون موسیقی بود. اما بعدها آهنگ هایی که در سبک هیپ هاپ تولید می شود دارای یک ریتم های محدود و تنوع کم بود و همان طوری که بیان کردیم بیشتر به موضوعات اجتماعی اشاره می کردند که همراه با به کار بردن الفاظ زشت و رکیک بود.

اما سبک موسیقی RAP به مرور زمان توانست ریتم ها و همچنین مضمون هایی که در هیپ هاپ بود را گسترش دهد و تنوع بیشتری به آنها ببخشد. سبک هایی که در هیپ هاپ وجود دارد مانند لاو، دیس لاو، میستریم یا دلنوشته، پارتی و غیره در واقع از سبک های رپ اما با مضامین جدید هستند و در کل ریتم های این سبک از موسیقی به نوعی سریع تر و تندتر از هیپ هاپ بود.

 

نتیجه گیری

اما اجازه دهید فرق رپ و هیپ هاپ را به صورت خلاصه در زیر بیان کنیم:

 • سبک هیپ هاپ یکی از ستون های اصلی برای آزادی بیان به شمار می رود.
 • رپ ترکیبی از نثر و شعر به شمار می رود که با یکدیگر ادغام شده است.
 • سبک رپ در واقع یک راه برای بیان عقاید جدی و یا افکاری است که بیشتر جنبه توهین آمیزی دارد.
 • رپ به نوعی یکی از اشکال آزادی بیان یه حساب می آید که بعد از هیپ هاپ شکل گرفت.
 • هیپ هاپ ترکیبی از ضرب آهنگی است که به نوعی بازتاب دهنده خوش قبلی و انعطاف پذیری است.
4.1/5 - (36 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

10 پاسخ

   1. خیلی ممنون بابت مطلب خوبتون
    و اینکه رپ نوعی موسیقی محبوب است که از فرهنگ هیپ هاپ رشد کرده است. در این دیدگاه، هیپ هاپ عمیق و فرهنگی است. رپ سطحی و تجاری است
    واسه اونایی هم ک به نویسنده بی احترامی میکنن فقط شخصیت بچه گانه خودشون رو نشون میدن

 1. هی الکی چرت و پرت مینویسه این ارمان ملک محموتی تا سایتش رو توی سئو بالا بکشه
  اخه خودت یه بار بخون چی نوشتی اصلا فرقش رو خودت متوجه شدی ؟ ؟
  واسه گوگل مطلب مینویسه نه کاربر
  بی خیال مموتی

  1. سلام دوست عزیز . یاد بگیریم به هم تحت هر شرایطی احترام بزاریم . و اینکه کسی رو با این مدل صحبت مورد قضاوت قرار ندیم . و اگه شما مطالب و آموزش هایی که رایگان توی موسیقی توی همه سبک ها چه به صورت ویدیویی چه به صورت متن عکس گذاشتیم رو ببینید متوجه میشید . که فقط برای سئو اینکار انجام نمیشه و برای تک تک محتواها و مطالب زحمت زیادی کشیده شده . در ضمن با انتقاد سازنده و منطقی خیلی ساده تر میتونید حرفهای خودتون رو مطرح کنید. در هر صورت موفق باشید.

  1. من که نفهمیدم فرقشون چی بود ده سال روزی ده ساعت دارم رپ گوش میدم البته رپ آمریکا ن چیزی که تو ایران بهش میگن رپ و هیپ هاپ ولی فک کنم رپ گنگ هست و طرفدارای خاص خودشو داره و هیپ هاپ اجتماعی

   1. سلام رپ سبک های مختلفی داره . و هر خواننده یا رپر بسته به دسته بندی که توی اون داره فعالیت میکنه موزیکهاشو درست میکنه . منظور از سبک اینجا فضای متفاوت آهنگ هستش که توی حالت های مختلف ساخته میشه .که هم توی ایران به اینصورته هم توی خارج از ایران .

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد