معرفی کامل ساز کمانچه و بررسی انواع آن

ساز کمانچه

یکی از ساز هایی که در ایران و در قسمت شرق کره زمین طرفدارن بسیاری دارد و به میزان زیادی مورد استفاده قرار می گیرد، ساز کمانچه می باشد. کمانچه یکی از قدیمی ترین ساز ها می باشد که به وسیله ی آرشه نواخته می شود. چین یکی از ابتدایی ترین کشور ها است که از این ساز استفاده می کند. در ضمن برای خرید کمانچه وارد لینک مربوطه شوید.

 

گوش دادن به موسیقی از مهم ترین کار هایی می باشد که می تواند آرامش را به افراد هدیه بدهد. ساز هایی که در موسیقی وجود دارد شامل ساز های بادی  و ساز های سیمی می شود. ساز های سیم و زرهی خود به دو نوع تقسیم می شوند. یکی از انواع این ساز ها به وسیله ی انگشت نواخته نمی شوند. نوع دیگری از آن به وسیله ی انگشت های دست به صدا در می آیند. اما نوع دیگری نیز وجود دارد که به وسیله ی کمانه نواخته می شوند که در حال حاضر به آن کمانچه می گویند.

 

تاریخچه کمانچه

در مورد قدمت این ساز می توان بیان کرد در زمان های خیلی دور و زمان قبل از اسلام ساز هایی وجود داشت که بسیار مشابه به کمانچه امروزی بود. به آن ساز غیچک گفته می شود که سیم های بیشتر از ساز کمانچه امروزی داشت و در بلوچستان دیده می شد. این ساز در حدود سال 1315 نواخته می شود. این ساز کم کم تغییر و تحول یافت و به شکل امروزی در آمد که به آن ساز کمانچه می گویند. در ضمن برای آشنایی و خرید ساز ایرانی و خرید آلات موسیقی وارد لینک مربوطه شوید.

کمانچه چیست؟

یکی از ساز های اصیل در موسیقی ایران، ساز کمانچه می باشد. با اطمینان می توان بیان کرد که این ساز بعد از تار، از مهم ترین ساز های ایران می باشد. مردمان لر از نوع خاصی از کمانچه استفاده می کنند که پشت آن باز می باشد و به آن تال نیز گفته می شود. در کتاب سرگذشت موسیقی بیان شده است که این ساز کامل شده ی ساز رباب می باشد.این ساز در واقع از جمله ساز های آرشه ای و زهی موجود در بین آلات موسیقی می باشد که طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. این ساز به دلیل ظرافت صدا و وسعت صدای بالایی که دارد در کل خاورمیانه و حتی جهان شهرت جهانی پیدا کرده است.

این ساز دارای قسمت های مختلفی دارد که هر کدام از آن ها می تواند از جنس های مختلفی از جمله استخوان، چوب، پوست و فلز ساخته شود. ساز کمانچه در موسیقی مقامی ایران کاربردبسیار زیادی دارد.  برای نواختن این ساز می توان قسمت انتهایی آن را که شامل پایه می باشد روی زمین و یا روی زانو گذاشت. در ضمن شما می توانید به صورت پیشرفته مبحث ساز شناسی را دنبال کنید.

کمانچه ساز ایرانی

آشنایی با اجزای کمانچه

هر کمانچه از اجزا و قسمت های مختلفی به وجود آمده است که در این قسمت شما را با آن ها آشنا و وظایفشان را برای شما بازگو می کنیم.

 

خرک

یکی از قسمت های کمانچه، خرک می باشد که ممکن است از جنس استخوان و یا چوب ساخته شود. روی این قسمت شیار هایی وجود دارد که عمق کمی دارد و باعث می شود که فاصله ی سیم ها از یک دیگر ثابت باقی بماند.

 

کاسه طنینی

یکی از اجزای اصلی هر کمانچه، کاسه طنینی می باشد که تو خالی است که پوست بر قسمت بالایی آن که باز است، کشیده می شود.  بعضی از کمانچه ها علاوه بر قسمت بالایی، قسمت پشتی آن ها نیز باز هستند تا صدای بهتر و قوی تری را از خود منتشر کند. روی این کاسه طنینی می تواند با وسایل گوناگون تزیین شود.

 

پوست

پوستی که روی قسمت بالایی کاسه کشیده می شود می تواند از حیواناتی مثل بز، آهو و بره باشد.

 

دسته

دسته کمانچه از دیگر قسمت های این ساز می باشد که از یک طرف به کاسه طنینی و از طرف دیگر به سر پنجه متصل می باشد. دسته مشابه لوله ای پر از چوب است.

 

تعداد سیم

این ساز دارای 4 سیم می باشد که که ضخامت های متفاوتی با یک دیگر دارند.

 

سر پنجه

یکی از قسمت های مهم این ساز، سر پنجه می باشد که در ابتدای دسته وجود دارد . این قسمت شامل چهار گوشی است که در طرفین آن قرار دارند. بالای سر پنجه نیز تاجی وجود دارد که باعث بلند تر شدن اندازه ی ساز می شود.

 

ساز ایرانی کمانچه

 

چند نکته مهم در مورد ساز کمانچه

ظاهر این ساز بسیار مهم می باشد. به طور مثال هیچ گونه ضایعاتی مانند چسبی نباید روی اجزای آن دیده شود زیرا این ضایعات می تواند نمای آن را کثیف جلوه دهد و زیبایی اش را از دست بدهد. البته باید دقت کنید این ضایعات علاوه بر اینکه نمای ظاهری را خراب می کند، می تواند کوک آن را نیز دچار مشکل کند. که این امر مهم تر از ظاهر ساز می باشد.

در ساخت ساز کمانچه می توان از چوب های یک تکه و یا ترکه ای استفاده کرد. مثلا سازنده ی این ساز می تواند کاسه ی آن را از چوب یک تکه بسازد. در این حالت او باید درون کاسه را کامل بتراشد تا آماده شود. اما برخی دیگر از سازنده ها می توانند از ترکه های مختلف چوب استفاده کنند و آن ها را به هم متصل می کنند. بعد از چسباندن باید پوست روی آن کشیده شود. این پوست در کشور ما بیشتر از روده بره و یا گوسفند می باشد.

 

ویژگی

جنس چوب مورد استفاده در این ساز بسیار مهم می باشد. به طور مثال اگر چوب مورد استفاده کهنه باشد می تواند صدای بهتری از خود منتشر کند. چوب درخت توت و گردو می تواند در ساخت این ساز استفاده شود. یکی از دلایل مهمی که سازندگان از چوب های کهنه استفاده می کنند این است که اگر چوب تازه باشد ممکن است به مروز زمان و به دلیل فشار سیم ها خم شود و یا تاب بردارد.پوست استفاده شده در ساز کمانچه بسیار مهم می باشد. اگر پوست نازک باشد صدای واضح و اگر ضخیم باشد صدای بم تری را می توانند افراد بشنوند.

قیمت این ساز به جنس چوب مورد استفاده و کیفیت صدای آن بر می گردد. برای خرید بهتر بادی حتما به مراکز فروش معتبر مراجعه کنید تا سازی مطلوب را خریداری کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی