راهنمای خرید کمانچه

بروز‌رسانی‌شده در تاریخ 24 مارس 2021

اگر به تازگی تصمیم به یادگیری ساز گرفته اید و به این نتیجه رسیده اید که ساز کمانچه را یاد بگیرید بهتر است قبل لز هر کاری به دنبال یک استاد خوب و حرفه ای باشید. در خرید کمانچه نباید به پیشنهاد فردی که به آن اعتماد ندارید گوش کنید و طبق گفته های آن فرد ساز کمانچه را خریداری کنید. ساز کمانچه بسیار حساس است و اگر به درستی ساخته نشده باشد صدای خوبی را تولید نمیکند. بیشتر افراد که قصد خرید ساز دارند به مراکز خرید تجهیزات موسیقی میروند و فروشنده  سازی که خود در فروشگاه دارد را پیشنهاد می دهد و فرد را با دلایل واقعی یا غیر واقعی مجاب به خرید ساز مورد نظر خود میکند. که البته این خرید تبعات بدی را در پی خواهد داشت و خوب بود یا بد بودن آن ساز به شانس خریدار بستگی خواهد داشت.

 

اجزای تشکیل دهنده ساز کمانچه

برای خرید کمانچه باید اجزای تشکیل دهنده آن و متریالی که این ساز را با آن ساخته اند را بشناسید. شاید بگویید که در حال حاظر ساز را خریده اید و در حال آموزش میباشید و ساز را به درستی میشناسید، اما بهتر است در مورد سازی که قرار است با آن قطعه های موسیقی را میسازید اطلاعات بیشتری داشته باشید. لازم به ذکر است بدانید که شما تا از مرحله مبتدی به متوسط و در نهایت به سطح حرفه ای برسید باید این ساز را عوض کنید.

در مجموع اجزای تشکیل دهنده این ساز که 75 سانتی متری از کاسه ، پوست، خرک و سیم گیر تشکیل شده است متریال ساخت بدنه این ساز هم از چوب ، استخوان و فلز میباشد. تمام اجزای تشکیل دهنده و متریال مصرفی باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند و در ساخت ساز باید دقت زیادی به کار برود تا ساز شما هم خوش صدا باشد هم خوش دست.

 

 

نکته قابل توجه

تمام اجزای تشکیل دهنده یک ساز در صدای آن تاثیر دارند و تنها قسمتی که در صدای کمانچه تاثیر ندارد صراتی است که در بالای سر پنجه قرار دارد که تنها وظیفه اش زیبایی بخشیدن به ساز کمانچه میباشد، ساز کمانچه به دو صورت یک تکه و ترکه ای ساخته میشود. کمانچه از دو نوع پشت باز و کروی ساخته میشود و متریالی چوبی که در ساخت آن استفاده میشود چوب توت میباشد، کمانچه پشت باز از چوب یک تکه ساخته میشود اما کمانچه کروی از هر دو نوع یعنی هم از چوب یک تکه و از ترکه ای در ساخت ان استفاده میکنند.

نحوه قرار گیری ساز بر روی پای نوازنده به وسیله پایه متصل شده به بدنه توسط سیم گیر صورت می پذیرد و لازم به ذکر است بدانید جنس سیم این ساز همان سیم ویولن میباشد. در ضمن اگر به خرید ساز ایرانی علاقه مندید همین الان وارد بخش مربوطه شوید.

 

آشنایی با انواع کمانچه

ساز کمانچه از نظر سایز به چهار دسته تقسیم میشوند که نام های آنها ( نرمال، التو، باس، کنتر باس ) میباشد و از نظر بند هم دارای پنج برند معتبر است که نام این برند های سازنده ساز کمانچه ( کمانچه نریمان ، کمانچه عطایی ، کمانچه خالقی ، کمانچه رامین و کمانچه ملکی ) میباشد. توجه داشته باشید اگر به ساز زهی مثل ویولون هم علاقه مند هستید همین الان می توانید وارد بخش خرید ویولن شوید.

 

پوست کمانچه از چه چیزی ساخته میشود

پوست کمانچه را از بره تودلی یا روده میسازند و این امر بسیار حیاطی میباشد چون تمامی فشار خرک بر روی پوست میباشد. نکته دوم این است که اگر صدای تولید شده توسط ساز خوب نیست بایر بدانید که از پوست یک تکه در ساخت ساز استفاده نشده است و اما نکته سوم در ساخت ساز کمانچه باید از پوست کهنه استفاده شود تا پوست ساز دارای کیفیت خوبی باشد و صدای خوبی تولید کند.

 

 

مشخصات ظاهری ساز کمانچه

در اینجا منظور از ظاهر، زیبایی آن نمی باشد و بلکه مسئله نداشتن ضایعات ساز است. برای مثال چسب و ضایعات چوب که در صدای ساز تاثیر زیادی دارند. این نکته را بدانید که بین دسته و کاسه از نظر وزنی تعادل بر قرار باشد در واقع ساز باید به گونه ای ساخته شود تا در هنگام نوازندگی در دست گرفت آن سخت نباشد و ساز خوش دست باشد.

 

برای اینکه از خدمات ما بهتر استفاده کنید وارد بخش راهنما سایت شوید.

برای مشاهده آموزش نصب ویدیویی اینجا کلیک کنید.

راستی! برای مشاهده ویدیو آموزشی رایگان و کاربردی وارد کانال یوتیوب بیتستان شوید.

سعید رهبر

سعید رهبر

همیشه عاشق کسب تجربه های متفاوت بودم و با تولید محتوا در بیتستان تونستم موسیقی رو بیشتر از قبل حس کنم.
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

محصولات آموزشی که باید ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

با خرید عضویت ویژه به صدها وی اس تی ، پلاگین و… همچنین فیلم های آموزشی به صورت رایگان دسترسی خواهید داشت.

فرم ورود به حساب کاربری

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ همین الان ثبت‌نام می کنم