معرفی ساز ویولن و انواع آن

بروز‌رسانی‌شده در تاریخ 17 آوریل 2021

ساز ویولن نوعی ساز آرشه ای و زهی است. آین ساز یکی از کوچکترین اجزای ساز های آرشه ای و زهی می باشد. ساز ویولن اصلیتی ایتالیایی دارد. ساز ویولن به یکی از سخت ترین ساز ها برای نواختن مشهور است که نواختن آن بسیار سخت می باشد. ساز ویولن سازی است که با صدای لطیف و زیبای خود طرفداران زیادی را جذب خود کرده است‌. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد ساز شناسی کسب کنید وارد بخش مربوطه شوید.

 

این ساز برای نواختن اکثر مواقع بر روی شانه چپ نوازنده قرار میگیرد و نوازنده با آرشه ای که در دست دارد شروع به نواختن این ساز می کند.کوک های ساز ویولن از زیر به بم به ترتیب به این شکل میباشد؛ سیم اول (می)، سیم دوم (لا)، سیم سوم (ر)، سیم چهارم (سل) می باشد‌.

 

ساز ویولن

 

سازندگان ویولن

از اولین سازندگان ساز ویولن می توان به گاسپارو برتولتی که اهل ایتالیا بود اشاره کرد که او را مخترع و سازنده ساز ویولن می دانند.یکی از مشهور ترین شاگردان گاسپارو آندره آماتی بود که او خود بهترین نوازنده و سازنده در دوران خود بود و سپس او شاگردی به آنتونیو استرادیواری پرداخت که به بهترین سازنده ساز ویولن در جهان مشهور شد و نان او آن به جهان شد. تا کنون فردی همچون او با استعداد و خلاق نبود و استعداد او را شخصی نداشت نه تنها بتواند ویولنی زیبا بسازد و اگر هم می توانست نمی توانست با ساز ویولن ساخته شده توسط آنتونیو رقابت کند.

تاکنون چندین دهه از اختراع اولین نمونه ساز ویولن توسط گاسپارو گذشته است در این زمان تحقیقات زیادی در علم شیمی و فیزیک شده است اما نه تنها نتوانسته اند تغییری در ساختار ساز ویولن بدهند بلکه نتوانسته اند راز های و رموز سازندگان قدیمی این ساز را کشف کنند. در ضمن برای کسب اطلاعات مرتبط با خرید آلات موسیقی با بیتستان همراه شوید.

 

سازندگان ویولن

 

تاریخچه ساز ویولن

ساز ویولن به قرن ۹ میلادی در اروپا بر می گردد. بعضی از افراد اعتقاد دارند که ساز ویولن تکمیل شده و ارتقا یافته ساز رباب می باشد که از کشور های غربی آمده است اما این نظر تا حدودی غلط می باشد همانطور که گفته شد ساز ویولن را گاسپارو ساخت که هیچ کسی نتوانست آن را تغییری دهد  و یا شکل آن بسازد پس این اثبات می کند که ساز ویولن سازی مستقل می باشد یعنی تکمیل شده سازی نمی باشد.

عده ای از دانشمندان معتقد اند که ابتدا ویولن دارای سوراخی در وسط بود که به مرور زمان آن سوراخ حذف شد و همچین تعداد سیم های آن تغییر کرد و ویولن های امروزی ایجاد شدند.

ابتدا ویولن سازی ساده بود که در ابتدای قرن یازدهم میلادی ویولن تکامل بزرگی یافت و به صورت وسیع گسترش یافت. همانطور که گفته شد اولین سازنده ساز ویولن گاسپارو برتولتی بود که به آن نیز اشاره شد که انجام سازی با علاقه و عشق ساخته بود که کسی نمی توانست مانند آن را بسازد.قابل توجه است که گاسپرو شاگردان زیادی پرورش داد با اینکه همه را بسیار خوب پرورش داده بود اما تاکنون کسی نتوانسته مانند آن را بسازد.

 

تاریخچه ساز ویولن

 

بخش های ویولن

ساز ویولن از ۵۸ قطعه ساخته شده و وزن آن حدود ۴۰۰ گرم می باشد.

 

ساز ویولن از بخش های زیر تشکیل می شود؛

آرشه؛ ترکه ای چوبی است که رشته های موی دم اسب در طول آن کشیده شده و دو طرف آن ثابت است.

 

جعبه طنینی ویولن؛ جعبه ای است که از سه بخش صفحه رویی، صفحه زیرین و زوار های دور ویولن تشکیل شده است.در این ساز گریف از جنس آبنوس برای بالا بردن ضریب مقاومت و استقامت استفاده می شود همچنین خرک آن از جنس افرا می باشد.

 

خرک؛ خرک پلی میان و مابین سیم های ویولن می باشد. نقش خرک در ویولن ، نگه داشتن سیم های ویولن در ارتفاع خاص و مخصوص خود، تقسیم راه سیم ها، و عبور از جعبه طنینی ویولن است.

 

گریف؛ همانطور که گفته شد گریف از آبنوس ساخته شده است در امتداد و طول دسته ویولن چسبیده شده است و به سمت جعبه صدا ویولن می رود. گریف بخشی است که نوازنده سیم را با دست خود به آن قسمت میچسباند و به این شکل طول سیم ها را کوتاه می کند و می توان نت های مختلف را نواخت.

 

سیم گیر ویولن؛ سیم گیر از جنس آبنوس، رُزوود یا باکسوود ساخته شده که در فاصله اندکی از خرک تا انتهای تنه ویولن کشیده شده است. که با زهی از جنس نایلون، رشته های فلزی منعطف و رشته های کربنی و یا الیافی ساخته می شود. قابل ذکر است به دکمه ای در پایین ویولن تعبیه شده بند می گویند‌.

 

زه ویولن؛ سیم زه همانطور که گفته شد از رشته های بلند و شسته شده الیافی یا کربنی و عاری از هر گونه جرم و پرز با هنر و استعدادی خاص در ضخامت های بسیار دقیق تابیده می شود. (به وسیله دست تابیده و ساخته می شود.) این سیم ها قابلیت های صدایی فراوانی دارند و موقعیت یک اجرای خاص و ستودنی را ایجاد می کند.

 

انواع ویولن

 

انواع ویولن

همانطور که گفتیم ویولن جز سازهای زهی و آرشه ای می باشد. ما در اینجا می خواهیم شما را با انواع این ساز آشنا کنیم و در مورد آنها به صورت اختصار توضیح دهیم.

 

ویولن الکتریکی

ویولن های الکتریکی یک سیستم خروجی صدا دارند که بدنه این ویولن ها نیز به صورت فلزی می باشد که ظاهری عجیب را ایجاد کرده است. ویولن الکتریکی توسط اسمیت اولین بار در سال ۱۹۲۰ میلادی ساخته شد و واردذ بازار ها گشت.

این ویولن همچنین در موسیقی های راک، پاپ نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این ویولن ها بدنه فلزی و غیر عادی دارند که با تماشا به ساختار آنها میتوان فهمید همانند ویولن های آکوستیک نیستند.  قابل ذکر است که ویولن های الکتریکی می توانند سیم های بیشتری نسبت به ویولن های معمولی و آکوستیک داشته باشند.

 

ویولن آلتو

این نوع ساز از نظر ساختمان و شکل قرار گیری سیم ها همانند ویولن آکوستیک می باشد و بیشتر در همنوازی هایی همچون سمفونیک و نظایر آن استفاده می شود. به این ویولن آلتو، ویولا نیز می گویند. تنها تفاوت بزرگ ویولن آلتو این است که چند سانتی متر از ویولن بزرگ تر است و تفاوت دیگری ندارد. در آخر این نکته هم اضافه کنیم که اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد خرید ویولن کسب کنید و از پیشنهادات ویژه بیتستان بهره مند شوید همین الان وارد لینک آبی رنگ شوید.

 

برای اینکه از خدمات ما بهتر استفاده کنید وارد بخش راهنما سایت شوید.

برای مشاهده آموزش نصب ویدیویی اینجا کلیک کنید.

راستی! برای مشاهده ویدیو آموزشی رایگان و کاربردی وارد کانال یوتیوب بیتستان شوید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

محصولات آموزشی که باید ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

با خرید عضویت ویژه به صدها وی اس تی ، پلاگین و… همچنین فیلم های آموزشی به صورت رایگان دسترسی خواهید داشت.

فرم ورود به حساب کاربری

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ همین الان ثبت‌نام می کنم