راهنمای خرید سه تار حرفه ای + نکات مهم قبل از خرید

ساز

ساز سه تار از جمله ساز هایی است که اصالتی ایرانی دارد و در محدوده غرب آسیا مورد استفاده قرار میگیرد. این ساز در بین عارفان جایگاه خاصی دارد و این ساز را با نام اوتار مینامند.این ساز از خانواده ساز های زهی میباشد و برای ساخت آن از متریال چوب ، فلز ، نخ نایلون یا زه استفاده میشود. این ساز توسط انگشتان دست نواخته میشود و برای نواختن آن از مضراب استفاده نمیکنند.

این ساز با اصالت دارای سه اکتاو است و در قدیم دارای سه سیم بود به همین دلیل به آن سه تار میگفتند انل در حال حاظر 4 سیم دارد البته سیم 3 و 4 نزدیک به هم هستند و در زمان نواختن با هم صدای بم را تولید میکنند. در خرید سه تار به نوع تار آن یعنی زه یا سیم توجه کنید.زمانی که برای خرید سه تار به فروشگاه خرید تجهیزات موسیقی رفتید مارک و برند ساز سه تار را مد نظر قرار ندهید چون امکان دارد از 10 سه تار تولید شده توسط یک شرکت 7 عدد عالی 2 عدد معمولی و 1 عدد آن واقعا بد باشد.

خرید سه تار

 

سه تار را چگونه بنوازیم

نوازندگان ساز سه تار اکثرا با تر و تنبور هم نوازندگی میکند چون این ساز های همگی از خانواده ساز تار به شمار می آیند،نحوه نواختن این ساز به صورت نشسته میباشد به صورتی که کاسه آن بر روی ران سمت راست پا قرار گیرد و دسته آن در سمت چپ باشد. البته این ساز بسیار سبک میباشد و به همین دلیل میتوان این ساز را ایستاده هم نواخت ، برای نواخت این ساز نوازنده دست چپ خود را بر روی دسته سه تار حرکت داده تا آکورد های دلخواهش را بگیرد و با دست راست بر روی تارها میزند و صدای دلخواه خود را تولید میکند. در ضمن برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید الات موسیقی می توانید وارد بخش مورد نظر شوید.

 

 

اجزای تشکیل دهنده سه تار

ساز سه تار از سه قسمت دسته ، کاسه و پنجه تشکیل شده است که سیم ها از پنجه شروع شده بر روی دسته ها می آید و به کاسه میرسد که از روی دسته آکورد ها گرفته میشود و سیم های موجود روی کاسه برای نواختن و تولید صدا میباشد.یکی از اجزای این ساز کاسه طنینی میباشد که شباهت زیادی به میوه گلابی دارد و متریالی که برای ساخت آن استفاده میکنند چوب می باشد،ماسه سه تار همانند کاسه تنبور است اما از نظر اندازه کوچکتر است و چوب استفاده شده در ساخت کاسه سه تار از درخت توت میباشد.

البته برای زیبایی کاسه سه تار از استخوان و صدف استفاده میکنند و آن ها را برو کاسه می چسبانند.بر روی صفحه سوراخ هایی وجود دارد که برای خروج صدا میباشد و جنس صفحه ستار هم از چوب میباشد.خرک سه تار حدود 4 سانتی متر طول و هفت میلی متر ارتفاع دارد و متریال استفاده شده در آن چوب می باشد. لازم به ذکر است بدانید که بر روی خرک شیار هایی وجود دارد که سیم ها را از هم جدا نگه میدارد،اما در مورد دسته سه تار باید بدانی که از کاسه باریکتر است و سطح ان صاف اما پشت آن قوص دارد که این قسمت از ساز از یک سوی به دسته و سوی دیگر ان به کاسه متصل شده است.

شیطانک بین دو قسمت دسته و پنجه ساز قرار میگیرد در ساخت ان از پلاستیک یا استخوان استفاده میشود. قسمت بعدی در ساز سه تار سر پنجه میباشد که در ابتدای دسته قرار دارد و دو گوشی دو به دو در اطرافش قرار دارد، اخرین جزء این ساز سیم گیر است که از جنس استخوان یا چوب میباشد و در انتهای کاسه نصب میشود. لازم به ذکر است ما اطلاعات جامعی در مورد خرید دف ، خرید ویولن و همچنین خرید سنتور در بیتستان قرار داده ایم که همین الان می توانید از آنها استفاده نمایید.

 

کوک کردن سه تار

برای کوک کردن ساز سه تار میتوانید با کمک گوشی هایی که در انتهای دسته قرار دارد هر چهار سیم سه تار را کوک کنید، نتی که برای کوک کردن سیم اول سه تار انتخاب میکنند نت دو می باشد و بقیه ی سیم ها مانند سیم اول کوک میشود. نت دو در موسیقی ایرانی و ساز هایی همچون سه تار معمولا یک پرده پایین تر از نت در موسیقی کلاسیک میباشد.

 

به چه سبک هایی میتوان سه تار را کوک کرد

برای کوک کردن این ساز اولین دستگاه ماهور نام دارد که به عنوان پایه برای کوک کردن شناخته میشود، دومین دستگاه شور میباشد که برای آوازهای  ابو عطا، بیات ترک ، افشاری و دشتی استفاده میشود. کوک همایون دستگاه بعدی این ساز است که دقیقا کوک آواز ابوعطا می باشد.

 

[به این مطلب امتیاز دهید]

راستی! برای مشاهده ویدیوهای جذاب و اطلاع از تخفیفات وارد کانال یوتوب یا پیج اینستاگرام شوید.

سعید رهبر

سعید رهبر

همیشه عاشق کسب تجربه های متفاوت بودم و با تولید محتوا در بیتستان تونستم موسیقی رو بیشتر از قبل حس کنم.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

یک پاسخ

  1. کی گفته تنبور از خانواده تار هست؟
    تنبور اولین ساز سیکی و مضرابی ساخت بشر هست و پنج تا هفت هزار سال قدمت دارد و تار و سه تار و دیوان و عود و… از خانواده تنبور هستند
    لطفا اصلاح بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

ثبت نام دوره تنظیم موسیقی

آهنگسازی و تنظیم حرفه ای دیگر یک رویا نیست

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

از تاریخ 23 مهر 1401 با قیمت 2,500,000 تومان فروخته می شود.