فرق کورس و ورس در موسیقی چیست؟ [مهمترین نکات]

فرق کورس و ورس در موسیقی چیست

در این مقاله به سوال “فرق کورس و ورس در موسیقی چیست” پاسخ خواهم داد. همان‌طور که می‌دانید موسیقی و یا آهنگ باید مانند یک داستان و یا روایت از ساختار، شکل و فرم مناسبی برخوردار باشد و ملودی‌ها، ریتم و هارمونی در جای مناسب خود قرار گرفته و دسته بندی شوند. ساختار و یا بافت موسیقی در واقع به بخش‌های مختلف تشکیل دهنده یک آهنگ گفته می‌شود‌. این ساختار و یا فرم موسیقایی آهنگ را می‌توان همان قالب و یا الگو به شمار آورد.

speaker

همان‌طور که می‌دانید یک آهنگ از بخش‌های متنوعی به وجود آمده است. از جمله این قسمت‌ها می‌توان به اینرو اشاره کرد و یا به ورس، کورس، پری کورس، بریج و اترو و یا اندینگ را نام برد. پس یکی از بخش‌های بسیار مهم در ساختار یک آهنگ، ورس و کورس بوده و جایگاه قرارگیری این دو بخش در آهنگ‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر به دنبال اطلاعات بیشتری هستید در ادامه این مقاله همراه من باشید.

 

فرق کورس و ورس در موسیقی چیست

هرچند کاربرد این دو اصطلاح یعنی ورس و یا کورس، تنها به موسیقی و عرصه آهنگسازی محدود نشده و بیشتر نوعی اصطلاح ادبی هستند. شما می‌توانید در بسیاری از اشعار کهن فارسی نیز این دو مقوله و یا بخش را مشاهده نمایید.

 

فرق کورس و ورس در موسیقی چیست

 

در این مقاله به دنبال بررسی تفاوت‌ها و فرق کورس و ورس در موسیقی هستیم و قصد داریم مهمترین نکات را در این زمینه مطرح کنیم. پس اگر شما هم از جمله افراد علاقه‌مند به موسیقی هستید یا در این زمينه دغدغه‌ای دارید، با ما همراه باشید. اگر میخواهید بدانید وسایل آهنگسازی که برای شروع به آن احتیاج دارید چیست؟ کلیک کنید.

 

ورس در موسیقی چیست

ورس که در زبان لاتین به شکل Verse به نمایش در می‌آید در واقع نقطه شروع و آغاز داستان یک آهنگ به شمار می‌رود. برخی از موسیقی‌ها دارای ترانه و یا لیریک هستند. در این نوع آهنگ‌ها ورس فضایی را فراهم می‌کند تا خواننده بتواند داستان مد نظر خود را تعریف کند.

هر کدام از موسیقی‌ها در حالت معمول دارای دو یا سه ورس بوده و یا حتی در مواقعی ۴ ورس دارند. ورس‌های موجود در یک موسیقی باید با یکدیگر کاملاً هماهنگ بوده و یا به شیوه‌ای هنرمندانه و با حرفه‌ای بیان شوند. این موضوع خلاقیت خواننده و یا ترانه سرا را نشان خواهد داد و تاثیر قابل توجهی در گیرایی یک آهنگ و جلب توجه و نگاه مخاطبان و شنوندگان خواهد داشت.

 

ورس در موسیقی چیست

 

در فرایند آهنگسازی، ساخت موسیقی و یا تنظیم قطعات به بخش ورس نقطه A نیز گفته می‌شود. آهنگسازان حرفه‌ای سعی خود را به کار می‌گیرند تا ورس آهنگ خود را به شیوه‌ای جذاب آغاز نمایند. در این صورت می‌توانند شنوندگان خود را تا انتها جذب کرده و تا پایان نگه دارند.

از سوی دیگر این اقدام نقش قابل توجهی در ارتقای کیفیت آهنگ‌های آن‌ها خواهد داشت. از نظر بسیاری از افراد، ورس را می‌توان نقطه‌ای به شمار آورد که در آن تمامی ریتم‌ها در لوپ‌های کوچک با یکدیگر اتصال بر قرار ساخته و با یک هارمونی در سیکل‌های مختلف تکرار می‌شود.

در واقع ورس قابل تقسیم شدن به حلقه‌های کوچک‌تر بوده که می‌توانید برای هر کدام از این حلقه‌ها یک ریتم خاص را مورد استفاده قرار دهید تا هیجان بیشتری به وجود آورده و یا حالتی خاص را به مخاطب القا کنید.

ورس‌ها در حالت معمول در میزان‌های ۴/۴ و بیشتر به صورت ۴ تایی و یا هشت تایی و ۱۲ تایی به نگارش در می‌آیند. میزان‌های ۳/۴ ورس‌ها در بیشتر مواقع، به تعداد ۳ خط، ۶ و یا ۹ خط نوشته می‌شوند. در این صورت آهنگ مورد نظر شما ریتمیک خواهد بود و یا میزان کوبه‌ای بودن آن بیشتر خواهد شد. در واقع به قسمت غیرتکراری در یک آهنگ ورس گفته می شود.

 

کورس در موسیقی چیست

کورس که در زبان لاتین خود را به شکل Chorus به نمایش در می‌آورد یکی دیگر از مهمترین بخش‌های تشکیل دهنده یک آهنگ و در واقع یکی از اصلی‌ترین اجزای ساختار موسیقی است.

 

کورس در موسیقی چیست

 

کورس در زبان انگلیسی در معنای همخوانی مورد استفاده قرار گرفته و مهمترین بخش یک آهنگ نیز به شمار می‌رود. این بخش در واقع نشان دهنده اوج موسیقی بوده و خلاقیت یک آهنگساز را نشان می‌دهد و می‌تواند خلاصه‌ای از داستان و یا روایت موسیقی را بیان نماید.

در بیشتر موارد آهنگسازان ملودی اصلی و مد نظر خود را در این بخش جای گذاری کرده و در برخی از مواقع نیز عنوان آهنگ را در این بخش مطرح می‌کنند. به این بخش نقطه B نیز گفته می‌شود. کورس را می‌توان مهیج‌ترین و یا به یادماندنی‌ترین بخش یک آهنگ به شمار آورد.

این بخش را تمامی افراد به ذهن و خاطر خود سپرده و به تکرار، زمزمه و یا همخوانی با آهنگ کمک می‌کند. تمامی زیبایی یک موسیقی به این بخش وابسته بوده و اگر بتوانید این قسمت را به شیوه‌ای خاص طراحی و تنظیم کنید به طور حتم آهنگی را ساخته‌اید که طرفداران و محبوبیت بسیار زیادی خواهد داشت. به طور کلی می‌توان بخش کورس را نقطه‌ای به شمار آورد که شنونده را برای همخوانی آماده کرده و می‌تواند قطعه شما را از حالت یکنواخت خود خارج سازد . در واقع کورس همان ترجیع بند است که در شعرها تکرار می شود.

 

فرق کورس و ورس در ساخت موسیقی

به طور کلی می‌توان گفت ورس، بخشی از یک آهنگ و یا شعر است. این بخش تنها یک بار خوانده شده و به روایت داستان اصلی آهنگ اقدام می‌کند. این قسمت را می‌توان بدنه اصلی آهنگ و یا متن آن به شمار آورد. در واقع ورس بخش مهمی از آهنگ محسوب شده که در آن اصل ماجرا بیان می‌گردد و آهنگ تمایل به تعریف کردن داستان خود دارد.

 

فرق کورس و ورس در ساخت موسیقی

 

این احتمال وجود دارد که یک موسیقی از یک یا چند ورس به وجود آمده باشد. در این صورت هر کدام از ورس‌ها روایتگری بخش خاصی از داستان را بر عهده خواهند گرفت. ممکن است ملودی این چند ورس با یکدیگر شباهت داشته باشند.

اما ترانه آن‌ها با یکدیگر دارای اختلافاتی است. هر کدام از ورس‌ها این امکان را دارند که اطلاعات بیشتری را در زمینه داستان یک موسیقی در اختیار شنونده و یا مخاطب قرار دهند.

از آنجایی که بیشتر آهنگ‌ها و موسیقی‌های تجاری در حال حاضر چیزی در حدود ۳ تا ۴ دقیقه به طول می‌انجامند، پس بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که هر کدام از ورس‌های آهنگ را کمتر از یک دقیقه طول دهید.

در حالی که کورس بخشی از موسیقی به شمار می‌رود که در طول یک آهنگ چندین بار امکان تکرار شدن آن وجود دارد. خلاصه اصلی یک آهنگ و یا پیام آن از طریق این بخش به مخاطب ارائه می‌گردد. در بیشتر موارد آن چیزی در ذهن مخاطب و یا شنونده باقی خواهد ماند، همین بخش کورس است.

به طور کلی می‌توان گفت فرق اصلی این دو بخش در یک آهنگ این است که ورس‌ها به فضا سازی مناسب دست خواهند زد و به روایت گری و تعریف داستان اقدام خواهند نمود تا فضایی ایده‌آل و مناسب برای کورس فراهم گردد و داستان آهنگ اوج بگیرد.

music

نتیجه‌گیری

افرادی که با موسیقی سر و کار دارند، در آهنگ‌های مختلف به ویژه موسیقی‌های رپ کلمه و یا اصطلاحات ورس و یا کورس را شنیده‌اند. در این مقاله به دنبال بررسی موارد اختلاف میان این دو بخش اصلی و مهم موسیقی بودیم. در ضمن اگر میخواهید با اصطلاحات رپ و هیپ هاپ آشنا شوید کلیک کنید.

مطابق با آنچه بیان شد ورس را می‌توان حرف اصلی یک خواننده و یا ترانه سرا به شمار آورد. بخش بسیار مهمی از آهنگ که شاعر و یا آهنگساز تمایل دارد حرف اصلی خود را بیان کند. در حالت معمول ورس‌ها در یک آهنگ توسط بخش دیگری به نام کورس و یا بریدج و یا پل، از یکدیگر جدا می‌شوند.

در هر آهنگی شما می‌توانید به صورت میانگین چیزی در حدود ۲ تا ۳ ورس پیدا کنید. در حالی که کورس در واقع هیجان انگیزترین بخش آهنگ بوده و تاثیر بسیار بالایی در جذابیت و یا گیرایی یک موسیقی دارد. به اندازه‌ای که می‌توان آن را بخش همخوان و یا بخشی دانست که تمامی افراد آن قسمت را همخوانی و یا زمزمه می‌کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد