رفع خر خر کردن اف ال استودیو به صورت کامل + فیلم آموزشی

علیرغم اینکه اف ­ال ­استودیو یکی از­ محبوب­‌ترین نرم ­افزار­های میزبان است و امروزه با عرضه نسخه 20 بهتر و محبوب­تر هم شده، اما همچنان می­توانید با استفاده از برخی تغییرات جزئی و برخی تنظیم­‌ها، تجربه بهتری در کار با اف ال استودیو داشته باشید و استفاده بهینه از CPU در اف ال استودیو نمایید.

حتماً برای همه ما اتفاق افتاده است. بیش از 5 یا 6 ساعت روی آهنگ جدید کار می­‌کنیم، همه چیز خوب است و مطابق میل ما پیش می­رود، اما ناگهان ، این همه زحمت با صدای ترق و تروق، صدای گیر کردن آهنگ و صداهای بی­مورد به هدر می‌رود. شما به آن توجه نکرده بودید اما چراغ نمایش عملکرد سی پی یو قرمز شده است. قهر نکنید. برای همه ما اتفاق افتاده است. به همین دلیل است که ما یک لیست از تمام گزینه­‌ها و تغییرات سخت­‌افزاری را برای استفاده بهینه از CPU در اف ال استودیو فراهم آورده‌­ایم­ که توسط آن می­توانید زمانی که در کار با اف ال استودیو 20 با مشکل سی پی یو مواجه شدید به شما کمک کند.در ابتدا به بررسی دو تصور غلط در مورد میزان مصرف سی پی یو در هنگام کار با نرم‌­افزارهای میزبان می­پردازیم. اولین تصور غلط زمانی پیش می­آید که این سؤال را مطرح می‌کنید : ” چرا چراغ نمایش عملکرد سی پی یو در اف ال استودیو قرمز شده است اما در تسک منیجر نشان می­دهد که اف ال استودیو تنها از 40 درصد سی پی یو استفاده می­کند؟ ” . جواب سؤال شما بسیار آسان است؛ اف ال استودیو عملاً بار معمولی و واقعی سی پی یو را اندازه­گیری نمی­کند. اندازه­‌گیری آن بر اساس مدت­ زمان مورد نیاز کامپیوتر برای پر کردن بافر صدا تقسیم بر مدت زمان بافر محاسبه می­شود.


در ادامه بخوانید : بهترین کامپیوتر برای آهنگسازی


به همین دلیل، وقتی چراغ نمایش عملکرد سی پی یو قرمز می­شود و به صد درصد می­رسد، زمان کمی برای پر شدن مجدد بافر وجود دارد، چرا که بافر مشغول پخش آهنگ است. پس اگر سی پی یو نسبت به زمان اصلی بافر، به زمان بیشتری برای پر کردن بافر احتیاج داشته باشد، بازپخش برای زمان بسیار کوتاهی متوقف می­شود تا بافر بتواند کار رندر را به پایان برساند. این وضعیت عموماً به عنوان Under-Run شناخته می­شود.دومین تصور غلط برای استفاده بهینه از CPU در اف ال استودیو زمانی است که شما می‌خواهید به بهترین شکل ممکن آهنگسازی کنید، که اینگونه نیست. ما در مورد پردازش‌­های Bus و Send صحبت می­کنیم. از لحاظ ریاضی یک Reverb در Send برای پنج ترک باید بهتر از پنج Reverb برای هر ترک باشد، درست است؟ اشتباه است! در صورت Send کردن دیجیتالی صدا از جایی به جای دیگر شما باید همه چیز را که تا آن مرحله در زنجیره داشتید اضافه کنید. به محض اینکه دو سیگنال صدا در یک محل باشند، قبل از اینکه با یکدیگر ترکیب شوند، باید در وهله اول جداگانه پردازش شوند، بنابراین زنجیره کوتاه­تر باید منتظر زنجیره بلندتر بماند تا کار پردازش آن به پایان برسد که در نهایت باعث می‌شود قدرت سی پی یو به هدر برود.


چگونه قدرت اف ال استودیو را افزایش دهیم: قدم به قدم


1 . اندازه بافر ASIO را افزایش دهید

برخی از افراد ممکن است این قسمت از استفاده بهینه از CPU در اف ال استودیو را بخوانند و با خود فکر کنند که این کار خیلی ساده است، اما به یک دلیل اصلی مجبوریم این موضوع را وارد این لیست کنیم: اف ال استودیو به تازگی یک عملکرد را اضافه کرده است که با استفاده از آن می­توانید بدون در نظر گرفتن تنظیمات درایو، اندازه بافر را سه برابر کنید، بسیاری از افراد هستند که هنوز این گزینه را فعال نکرده ­اند.


استفاده بهینه از CPU در اف ال استودیو


وقتی در این قسمت از استفاده بهینه از CPU در اف ال استودیو هستید، اطمینان حاصل کنید Multi-Threaded Mixer Processing و Multi-Threaded Generator Processing فعال باشند. از آنجایی که در سال 2018 هستیم، احتمالاً پردازنده شما چند هسته ای است.


2 . Resampling Quality زنده

اگر از کلیپ­‌های صدا و دیگر عملکردهای اف ال استودیو که بر اساس سمپل هستند زیاد استفاده می­کنید، بهتر است این گزینه را روی پایین­ترین حالت ممکن تنظیم کنید یعنی 2-Point-Linear . این کار می‌تواند فضای سی پی یو را خالی کند. البته با این کار صدای بازپخش سمپل­ها در قسمت بازبینی کمی قدیمی به نظر می­رسد ( برای رندر­ها می­توانید  Resampling Quality متفاوتی تنظیم کنید )3 . Sample rate و oversampling

سعی کنید مقدار سمپل ریت پروژه را در حدود 44.1 یا 48 کیلو هرتز قرار دهید. مگر اینکه بخواهید سگ خانگی خود را آزار دهید یا صدای خفاش­‌ها را ضبط کنید. Sample Rate بالاتر یعنی گرمای بیشتر سی پی یو. برخی از رابط‌­های صوتی برای جبران آن امکان استفاده از اندازه بافر بیشتر در Sample Rate بالاتر برای شما به ارمغان می‌­آورند، اما با توجه به میزان استفاده آن از فضای سی پی یو، اصلاً گزینه مناسبی محسوب نمی­شود.

معمولاً بیشتر پلاگین­‌ها گزینه‌­های مختلفی دارند که نشان می­دهد با انتخاب هر یک از آنها چه مقدار از سی پی یو استفاده خواهد شد. گوش­دادن با پایین­ترین تنظیمات خیلی هم تجربه بدی نیست. بسیاری از پلاگین­های اف ال استودیو گزینه Oversampling را به صورت پیش­فرض دارند. به عنوان مثال Sytrus دو گزینه دارد : یکی برای رندر و یکی برای بازدید زنده. سعی کنید Oversampling را در پایین ترین حالت آن قرار دهید چرا که معمولاً استفاده یک پلاگین از سی پی یو را به بیش از دو برابر تبدیل می­کند.


4 . از گزینه Smart Disable استفاده کنید

این ویژگی بی نظیر است و در نرم‌­افزارهای میزبان دیگر وجود ندارد. Smart Disable پردازش پلاگین­هایی که برای مدت زمان مشخصی استفاده نشدند را متوقف می­کند و باعث می­شود فضای سی پی یو خالی شود.


 از گزینه Smart Disable استفاده کنید


پس اگر دیوار 100 درصدی سی پی یو شما را متوقف کرده است، می­توانید از Tools به Macros بروید و گزینه Smart Disable For All Plugins را انتخاب کنید و ببینید چگونه درصد نمایانگر عملکرد سی پی یو کاهش پیدا می­کند، در اغلب موارد به نصف میزانی که قبلاً بوده کاهش پیدا می­کند. برخی از پلاگین­ها با این ویژگی سازگار نیستند، اما به­هر­حال این استراتژی می‌تواند به شما کمک کند.


5 . Freezing

یک پرونده Wave برای اجرا تقریباً از سی پی یو استفاده نمی­کند. با ظهور اف ال استودیو 20 یک عملکرد جدید در مورد رندر اضافه شده است : Consolidate . این یک عملکرد است که شما را قادر می­سازد تا بتوانید هر تعداد کلیپ صوتی که بخواهید در پروژه یا در لیست پخش انتخاب کنید و آنها را به صورت یک پرونده Wave رندر کنید.


Freezing در اف ال استودیو


در نهایت هر کدام از آن کلیپ­‌ها یا کلیپ‌­های لیست پخش را که انتخاب کرده بودید Solo می­کند و آنها را رندر می­کند. اتومیشن نیز هنگام رندر فعال است، اما متعلقات میکسر مثل سایدچین ها در نتیجه نهایی رندر نمی­شوند. شما می­توانید انتخاب کنید که pre-FX یا pre-Master را Consolidate کنید یا اینکه این کار را در زنجیرهMaster  انجام دهید.

برای اینکه بخواهید چیزی را Consolidate کنید، تعدادی از کلیپ­ های صوتی را انتخاب کنید و کلید های Ctrl و Alt و C را با هم بفشارید تا Consolidate شوند. وقتی کار رندر به پایان رسید، کلیپ سورس کامل خواهد شد.6 . اگر از سی پی یو زیاد استفاده می­‌کنید از ابزار سمپل  DirectWave استفاده کنید

در منوی متنی کانال ( روی یک دکمه کانال راست کلیک کنید )، می‌توانید یک ابزار DirectWave ­از کانال انتخاب شده بسازید. این مورد زمانی به شما کمک می­کند که مطمئن هستید قرار است در میکس، از سی پی یو ، بیش از حد استفاده کنید، البته منظور ما بخش Generator است. در ابتدا باید پرونده dwp. را ذخیره کنید، که فرمت Patch برای DirectWave است، سپس یک پنجره رندر مشاهده می­کنید که به شما اجازه می­دهد تا تنظیمات مربوط به میزان سمپل در Generator را تعیین کنید.


اگر از سی پی یو زیاد استفاده می­‌کنید از ابزار سمپل  DirectWave استفاده کنید


7 . مقدار PPQ

PPQ یا Points Per Quarter اشاره به Resolution میدی و اتومیشن دارد. بیشتر موارد در اف ال استدیو به این مقدار بستگی دارد، اما برای روشن شدن موضوع باید به آن با عنوان یک Sample Rate برای اتومیشن نگاه کنیم. برخلاف دیگر نرم‌افزارهای میزبان،­ اف ال استودیو به شما اجازه می­دهد تا مقدار PPQ را خودتان مشخص کنید.


مقدار PPQ


در اف ال استودیو مقدار پیش فرض PPQ روی 96 است، یعنی ­نقطه­ های نت­ها و اتومیشن می­توانند در 96 با فاصله کاملا مساوی در یک Quarter Note قرار بگیرند، بنابراین به زمان مربوط می­شود (BPM). اگر این مقدار را به 48 کاهش دهید، نمی‌توانید به همان میزان زوم کنید، اما در این حالت فضای سی پی یو به میزان قابل ملاحظه ای خالی می­شود. به محض اینکه آن را به 24  کاهش دهید، ممکن است اختلال Stepped را در اتومیشن مشاهده کنید – اثرات جانبی کاهش Resolution .


8 . کمترین میزان استفاده از Mix Bus و Send

آیا واقعا به 15 Mix Bus مختلف نیاز دارید، و همه آنها را با  10FX آمیخته­اید و آنها را به یکدیگر Send کرده­اید؟ آیا شما هم این کارها را کرده­اید؟ تعجبی ندارد که پروژه شما قفل شده است. باور نمی‌کنید؟ یک نسخه جدید از پروژه خود را ذخیره کنید (Ctrl+n) و در این نسخه تمام ترک­های میکسر را انتخاب کنید ( Ctrl و Shift را نگاه دارید، سپس کلیک کنید و آن را بکشید ) و سپس آن را تنها به Master مسیر­دهی کنید.

با این­ کار تمام ترک‌­هایی را که به یکدیگر وابسته هستند به درستی به یک واحد تبدیل می­کنید و احتمالاً فضای سی پی یو هم با این کار خالی می­شود. به همین دلیل ما در آخرین جلسه خود فقط یک Bus برای Drum و یک Bus برای Percussion استفاده کردیم چون متوجه شدیم که از Bus بیش از حد استفاده می‌کردیم و این کار باعث می‌شد که به سی پی یو فشار وارد شود.

اگر از این تکنیک­‌ها در پروژه‌­هایی که بار اضافی دارند استفاده کنید می­توانید به طرز قابل ملاحظه‌­ای از این فشار و بار اضافی سی پی یو بکاهید و امیدواریم که بتوانید با آسایش آهنگ­سازی کنید. خبر خوب این است که دو مورد از این پردازش­ها یعنی Freezing و Smart Disable تکرار­پذیر هستند – پس اگر دوباره به آن دیوار برخورد کردید همچنان می­توانید با Wave رندر کنید و تمام پلاگین‌­های جدیدی را که نصب کرده­اید Smart Disable کنید.

برای کاهش مصرف CPU در اف ال استودیو یا به اصطلاح جلوگیری از خر خر کردن اف ال استودیو یا تاخیر اف ال استودیو در پروژه هایی که در آن از پلاگین های زیادی استفاده شده ، می توان از این روش ها استفاده کرد. مطمئنا برای شما هم پیش آمده که با مشکل خر خر کردن اف ال استودیو مواجه شده باشید این کار سرعت انجام کار شما در تنظیم و آهنگسازی به شدت کاهش می دهد و در اطلاح با تاخیر در اف ال استودیو مواجه خواهید شد و از نظر روحیی روانی هم روی شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. در این آموزش یاد میگیرید که چگونه از شر تاخیر در اف ال استودیو خلاص شوید. 

در ضمن ما این آموزش را به صورت ویدیویی برای شما آماده کرده ایم که به جز این مواردی که در متن مشاهده می نمایید سه تکنیک دیگر هم به این آموزش اضافه کرده ایم. برای مشاهده آموزش اهنگسازی بیشتر وارد لینک زیر شوید.


خر خر کردن اف ال استودیو

ترفند کاهش مصرف CPU در اف ال استودیو زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بیش از حد حجم مجاز از پردازنده خود درخواست حافظه نمایید.این امر باعث اختلال در پردازش پروژه موسیقی شما در نرم افزار اف ال استودیو می شود.


حجم مصرف شده CPU در اف ال استودیو

در کلیدهای میانبر در اف ال استودیو قسمتی تعبیه شده که حجم مصرف شده حافظه از CPU را به صورت Real Time نمایش می دهد. ( مطابق تصویر ) در این پروژه از 23 درصد حجم CPU استفاده شده است.


خر خر کردن اف ال استودیو

 

مراحل انجام کار در کاهش مصرف سی پی یو

روش اول

برای رفع مشکل خر خر کردن اف ال استودیو ابتدا از منوی Options گزینه Audio Setting را انتخاب نمایید.

در مرحله بعدی مطابق تصویر زیر دو گزینه ی زیر را فعال نمایید.

 • Multithtreaded Genarator Processing
 • Multithtreaded Mixer Processing

 

کاهش مصرف CPU در اف ال استودیو


روش دوم در کاهش مصرف CPU در اف ال استودیو

برای انجام اینکار در آموزش رفع خر خر کردن اف ال استودیو به منوی Tools بروید و از زیر منوی Makros گزینه Switch Smart Disable For All Plugins را انتخاب نمایید.


تاخیر در اف ال استودیو


بعد از انتخاب گزینه بالا ، CPU شما به حالت Standby در می آید و در واقع تمامی پلاگین ها از روی پردازشگر کامپیوتر شما خاموش می شوند.این فناوری زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که شما از قسمتی از پروژه موسیقی استفاده نمی کنید و پلاگین های قسمت های دیگر غیر فعال هستند.


کاهش مصرف CPU در اف ال استودیو

روش دوم برای کاهش مصرف CPU در اف ال استودیو برای پلاگین های زیر توصیه نمی گردد.

 •  Reverb 
 • Delay
 

نکات قابل توجه

در واقع کاهش مصرف سی پی یو به صورت اتوماتیک هر افکت را بعد از 4 ثانیه خاموش می کند.


برای مثال

پلاگین ریورب که پارامتر Decay آن بیش تر از 4 ثانیه طول بکشد به صورت اتوماتیک همان لحظه قطع می شود و ادامه آن اجرا نخواهد شد.برای جلوگیری از اعمال ترفند کاهش مصرف CPU در اف ال استودیو روی پلاگین های Reverb یا Delay مراحل زیر را انجام دهید. روی مثلثی پلاگین Reverb یا Delay خود کلیک کنید و گزینه Smart Disable را غیر فعال یا از حالت تیک دار خارج نمایید.


کاهش مصرف سی پی یو


حال خواهید دید که پلاگین مورد نظر به درستی حتی بعد از 4 ثانیه به کار خود ادامه خواهد داد. لازم به ذکر است که در مقاله بعدی به آموزش ضبط صدا در اف ال استودیو پرداخته شده است . و می توانید فیلم آموزشی مرتبط با آن هم در آموزش بعدی به صورت رایگان ملاحظه بفرمایید.

4.3/5 - (13 امتیاز)

اف ال استودیو یکی از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی جهان است و شما با یادگیری آن می توانید به یک آهنگساز حرفه ای تبدیل شوید. اگر وقت ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان آموزش خود را شروع کنید ، این بهترین پیشنهاد است. با ثبت نام در دوره صفر تا صد اف ال استودیو به فیلم های آموزشی فوق العاده با کیفیت دسترسی خواهید داشت. فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید.

آرمان ملک محمودی

آرمان ملک محمودی

همیشه رویای راه اندازی یک وبسایت آموزش موسیقی با کلی خلاقیت و ایده را داشتم. آن رویا امروز "بیتستان" نام دارد.
این مطالب هم ببینید!

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

هزاران صدای جذاب ، پلاگین و سمپل آهنگسازی برای آهنگسازی و تنظیم، همچنین تخفیفات ویژه برای خرید محصولات آموزشی

10 پاسخ

 1. باسلام وخسته نباشیدمن کارت صدام قبلاصداضبط می کرد امااخیرا نمیدونم چرا اصلاصداضبط نمی کنه فقط برای پخش موزیک استفاده می شه امامیکروفن هاکارنمی کنه نمیدونیددلیل اون چیه لطفاراهنمایی کنید

 2. سلام استاد ممنون از سایت خوبتون، من وقتی یک میکروفن فافین فاین 669 به سیستم وصل می کنم اف ال صدای خر خر می ده با اینکه در قسمت نمایشگر استفاده از CPU فشاری روی CPU نشان نمی دهد (نمودار نشانگر روی عدد 1 هست) مشکل از کجاست بنظرتون.

  ممنون می شم راهنمایی کنید.
  تشکر

 3. سلام من روش‌ دوم رو انجام دادم ولی اگه بعد اتمام کارم از پروژم اکسپورت بگیرم مشکلی نیست؟ یا باید اول این ترفندو غیر فعال بکنم؟ اگه نیاز به غیر فعال کردن داره لطفا روششو بگید ! البته نه اون روشی که برای برای ریورب گفتید چون اگه اینجوری باشه من باید اون کارو روی بیشتر از ۳۰ تا پلاگین انجام بدم
  ممنون

  1. سلام دوست من . شما از دو تا روش میتونید استفاده کنید. فقط بحث اینجاست این ترفندها به صورت مقطعی عمل می کنند و کار راه اندازن . شما برای پیشرفت کار باید سی پی یو یا سیستم خودتون رو کمی ارتقا بدید که مسئله شما حل بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد